scriitori preferati ?

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent scriitori preferati ?: (4.3 din 6 voturi)

Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
druscuta Avatarul lui druscuta

22 mesaje
Oras: baia mare

am auzit o gramada de pareri care m-au facut sa-mi pun o intrebare: care sunt scriitorii vostri preferati? dar cartile preferate? si care e ultima carte pe care ati citit-o?
druscuta

22 mesaje

nimic? n-are nimeni scriitori preferati? nu mai citeste nimeni carti, doar reviste?
druscuta
necunoscut Avatarul lui necunoscut

1 mesaj

revistele le citim direct de pe net:))iar ultimele carti citite cred k au fost cele din liceu....in ziua de azi trebuie sa ai extrem de mult tim pt a citi o carte .....

22 mesaje

eu nu cred ca ai nevoie de extrem de mult timp ci doar de dorinta de-a o face.eu sunt de parere ca daca-ti place sa citesti iti faci timp...
druscuta

1 mesaj

Eu prefer romanele S.F., dar de fapt citesc orice gen. De la romane de dragoste până la "Originile creștinismului". Totuși, romanele S.F. mă pasionează cel mai mult. "Odiseea spațială" (cele 3 volume scrise absolut magistral de Arthur Clarke) și două nuvele scrise tot de Clarke - "Insula delfinilor" și "Leul din Comarre" - "diamante" S.F., atât ca știință, cât și ca imaginație.
Acum citesc "Sfârșitul eternității" de Asimov, un alt mare vizionar.

Ultima carte (re)citită - Judith Krantz - "Fiica lui Mistral".

Acum "mă lupt" să termin o carte pe care am început-o anul trecut.

Oricum, eu caut mereu să citesc cât de mult pot.
Uneori citesc și câte trei cărți odată, fără a le "savura" mai puțin ...

Favoritii mei sunt Clarke si Asimov.Ultima carte citita
eva75 Avatarul lui eva75

6 mesaje
Oras: bucuresti

incearca "fundatia "si cele 6 volume ale ei de asimov!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1 mesaj

O să încerc să o citesc; mulțumesc pt recomandare! Mai ales că e singura scrisă de Asimov pe care nu am răsfoit-o și implicit, devorat-o! :)
Tot de Asimov, îmi permit să-ți recomand și eu "Calea marțiană" și "Visele sunt sacre"(asta e o culegere de nuvele mai mult decât fascinante!).
CLarke îți place?
eva75 Avatarul lui eva75

6 mesaje

CLarke nu am citit .nu stiam de el.ce a scris?recomanda -mi ceva.Asimov -am toate cartile lui.minunate.
eva75 Avatarul lui eva75

6 mesaje

ah da mi am amintit ce a scris"odiseea spatiala".treb sa fac rost de ea.mercic mult.

1 mesaj

Ah, de la Clarke pot să-ți recomand până mâine dimineață! O să mă opresc totuși :) asupra a două bijuterii S.F. - lucru obișnuit la el- "Insula Delfinilor" și "Leul din Comarre".După ce le vei citi, sunt sigură 101% că o să-mi dai dreptate!

1 mesaj

Ah, de la Clarke pot să-ți recomand până mâine dimineață! O să mă opresc totuși :) asupra a două bijuterii S.F. - lucru obișnuit la Clarke- "Insula Delfinilor" și "Leul din Comarre".După ce le vei citi, sunt sigură 101% că o să-mi dai dreptate! Sunt niște capodopere!

1 mesaj

pai sa-ti spun ce am citit eu in ultimul timp
proiect monteuk, sa nu atingi aceasta carte, proiect monteuk revizitat...etc, asimov-soarele gol, copiii mileniului 3, profetii despre sfarsitul lumii, 11 minute, acestea sunt scrise de jan van helsing, prescott, asimov, paulo coelho. dintre toti il iubesc pe van helsing, in rest doar imi plac. autori preferati? eminescu paunescu minulescu, nu i apreciez mult pe cei straini cu toate ca pe unii i-am citit in original. pentru proza;teodoreanu, agarbiceanu, si mai sunt destui...am citit ceva in viata mea si continui sa citesc, carti adevarate. dintre astrologi foarte tare ii apreciez pe armand constantinescu si urania bineinteles. apoi dan ciuperca, cotrobescu, oricum tot romanii sunt performanti dupa parerea mea.

1 mesaj

Eliade nu va place?
Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra Kudika.ro
Mie imi place foarte mult Lucian Dan Teodorovici.Este un autor contemporan,acum e redactor sef la editura polirom.
Cititi unul din romanele lui, va va placea.
Ionita
LIVIAO Avatarul lui LIVIAO

2 mesaje
Oras: piatra neamt

BUNA,CE ZICETI DE DOSTOIEVSKI,TOLSTOI,MIRCEA ELIADE,PROUST,FREUD,JOHN KNITTEL,VINTILA CORBUL? O ZI BUNA TUTUROR.

1 mesaj

Ne plac.. Liviao. Problema ar fi de exemplu la mine, vin acasa de la munca.. decat sa deschid o carte, mai bine pierd vremea pe net. :) Si totusi umblu cu o carte in geanta, cand am timp citesc.
oana81 Avatarul lui oana81

690 mesaje

eliade e super.. il ador pe paulo coelho.. pe garcia marques.. va recomand baird spalding cu cele 5 volume,, viata si invataturile maestrilor din extremul orient,, chiar daca a iesit in editie limitata si nu oricine are acces la ele.. ADOR SA CITESC! saptamanal devorez macar o carte, de multe ori chiar 2. Ultima citita? Blestemul vraciului, de joseph delaney. F buna.
oana

1 mesaj

In special M. Eliade, A. Plesu, F. M. Dostoievski, P. Coelho.

1 mesaj

Ultima carte: Parfumul, de Patrick Süsskind;
Penultimele nu le mai stiu toate ca titlu, dar niste autori iti pot numi:
Milan Kundera: Usurinta insuportabila a existentei (cred, nu stiu titlul in romana,citita in germana:Die unerträgliche Leichtigkeit des Seins,
Paul Watzlawick: Realitatea inventata (original: Die erfundene Wirklichkeit,
Heinz von Foerster: Inventia unui mincinos (Die Erfindung eines Lügners),
Philip K. Dick: Time out of Joint,
George Orwell:1984
Ernest Hemingway: Fiesta: The Sun also rises
Toni Morrison: Beloved
Etc.

1 mesaj

Gabriel Garcia Marquez.

1 mesaj

Balzac 4ever

1 mesaj

+Bronte
sweetpink Avatarul lui sweetpink

807 mesaje

Scriitori preferati..hmmm greu de ales doar cativa,dar sa o luam pe categorii:
1)Romani-Mircea Eliade
2)Universali-Franz Kafka,Lev Tolstoi,Dostoievski, Marcel Proust, James Joyce,Alexandre Dumas si ar mai fi cativa...
3)Filozofi-Platon,Kant,Jurgen Habermas

Iar ultima carte citita-Alexandre Dumas-"Dama cu camelii"-am plans mult la ea...Ceea ce am auzit ca e tare bun si imi tot fac curaj sa citesc e Isaac Asimov - "Fundatia",vad ca a fost pomenita si pe forum si am inteles ca e buna.

1 mesaj

iubita daca esti mai mare de 17 ani cum ai recunoscut singura normal ca stii de ei. da' tot jide si eco sunt mai tari. daca te deranjez nu ma intereseaza. nu e al tau situl.

1 mesaj

sfat de la o profa de la noi. mai bine citesti tot de la un scriitor decat o carte de aici una di'colo. si kafka e tare mai sus A GIDE

1 mesaj

Printre scriitorii preferati se regasesc James Joyce, Hemingway, Kierkegaard, Durkheim, Cartarescu. Ultima carte citita a fost "Un om noroc" a lui Paler.
rodyka Avatarul lui rodyka

7 mesaje
Oras: urziceni

Dragii mei
am citit de curand JOCURILE DESTINULUI de DOUGLAS KENNEDY , o carte extrem de captivanta. Nu am mai citit de mult ceva care sa-mi placa asa de mult . o recomand cu multa placere
. Este aparuta la editura 3 trei si poate fi comandata si pe internet .

vreau sa cunosc si parerea altora care au citit-o

1 mesaj

Rebreanu, Paler, Tolstoi, Coelho si altii. Ultima carte citita "India secreta" Paul Burton.
Fosta membra Kudika.ro
Joyce.

Ultima carte citita - Daniel Cristea Enache - Convorbiri cu Octavian Paler
Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.
megeo Avatarul lui megeo

30 mesaje

eu am citit o gramada de carti bune!dar asta inainte de a intra la faculta,acum nu mai am rabdare!incearca si tu rosu si negru(stendhal) sau singur pe lume(hector malot)...mie mi-a placut super mult si mizarabilii(victor hogo)romanul asta face toti banii!
Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina: