Setari Cookie-uri

scriitori preferati ?

Ce va place la Paulo Coelho?
rosebud
Postat pe 11 Septembrie 2008 22:16
Nu inteleg de ce se creeaza un anumit mit asupra unor scriitori care in realitate nu cred ca sunt atat de buni.Mie nu mi-a placut Coelho.In schimb am fost mult mai atrasa de romanul fantastic al lui Sorin Cerin,Trilogia Destiny,dar si de poezia de dragoste deosebit de profunda la Cerin,mai ales:Ochii tai.Pentru multe dintre noi,faptul de a citi un scriitor din afara este deja un atu in plus,uitand ca avem mari talente la noi acasa.E adevarat ca nici mie nu prea imi placea poezia pana cand l-am citit pe Cerin,fiind mai atrasa de poezia de dragoste profunda.Un alt scriitor profund ar fi Adrian Paunescu,care in ciuda atator critici mai mult sau mai putin adevarate ramane un poet de mare valoare dar nu in poezia de dragoste spre care inclin.Ar mai fi Emil Cioran cu anumite cugetari de ale sale deosebit de profunde.
Mararom
Postat pe 7 Octombrie 2008 16:38
e parerea ta ca trebuie sa ai mult timp liber pentru a putea citi a carte
flocea
Postat pe 8 Octombrie 2008 16:32
Mie sincer imi place foarte mult Eliade. Este unul dintre cei mai profunzi scriitori. De asemenea, mai vreau sa spun ca romanul meu preferat a fost Adam si Eva de Rebreanu. Mi-a placut ideea. Voi ce parere aveti de acest roman? Mi-ar placea foarte mult sa ne putem forma un cerc in care sa citim o carte, dupa care sa o dezbatem aici, pe forum.
ursuletulmeu
Postat pe 20 Octombrie 2008 22:35
Coelho mi se pare un scriitor bun. Cred ca motivul pentru care nu il prea plac unele persoane, este ca abordeaza teme si situatii din viata de zi cu zi. dar mie tocmai asta mi se pare profund si foarte placut la el. Realitatea...
ursuletulmeu
Postat pe 20 Octombrie 2008 22:36
in perioada asta a anului... anne rice si cristopher paolini...
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Octombrie 2008 22:37
De la: ursuletulmeu, la data 2008-10-20 22:35:30Mie sincer imi place foarte mult Eliade. Este unul dintre cei mai profunzi scriitori. De asemenea, mai vreau sa spun ca romanul meu preferat a fost Adam si Eva de Rebreanu. Mi-a placut ideea. Voi ce parere aveti de acest roman? Mi-ar placea foarte mult sa ne putem forma un cerc in care sa citim o carte, dupa care sa o dezbatem aici, pe forum.


Hm, nu prea imi place Eliade. Prea facil, prea "in your face". Obsesii enervante - virginitatea femeilor si virilitatea masculilor care fecundeaza intr-o forma su alta tot ce misca. Exceptia notabila: La tiganci.
Kathara
Postat pe 20 Octombrie 2008 22:44
Hm...E greu...În primul rând - literatura francezã: Flaubert, Nerval, Gautier, Balzac, Proust, Camus...Apoi Marquez, Shakespeare, Tolstoi, Dostoievski, Dante, Hemingway...Din literatura românã: Preda, Rebreanu, Cãrtãrescu, Blaga...Îmi plac însã ºi Wodehouse ºi Tom Sharpe...care mã relaxeazã enorm...Dar lista poate continua.....
hamilcar
Postat pe 11 Noiembrie 2008 10:08
De la: hamilcar, la data 2008-11-11 10:08:16Hm...E greu...În primul rând - literatura francezã: Flaubert, Nerval, Gautier, Balzac, Proust, Camus...Apoi Marquez, Shakespeare, Tolstoi, Dostoievski, Dante, Hemingway...Din literatura românã: Preda, Rebreanu, Cãrtãrescu, Blaga...Îmi plac însã ºi Wodehouse ºi Tom Sharpe...care mã relaxeazã enorm...Dar lista poate continua.....

Uf, sunt coplesita. CHIAR iti plac? Trebuie sa recunosc ca nu am citit Flaubert (exceptand obligatoria Madame Bovary) Nerval, Camus, Dante, Cartarescu. Despre Wodehouse si Tom Sharpe aud intaia oara.
Dar ceilalti sunt pur si simplu sumbri. Iar Dostoievsky duce steagul. Cat timp am citit Crima si Pedeapsa am avut senzatia ca soarele nu straluceste, ca totul e cenusiu... Brr!
Si acum inapoi la topic! Scriitorii cei mai dragi mie sunt: Umberto Ecco, John Steinbeck, Mario Vargas Llosa, Isabel Allende, Mihail Sadoveanu.
Si, uite asa, recunosc! Cea mai mare parte a timpului NU citesc literatura grea, deci unul dintre autorii mei dragi e Rodica Ojog Brasoveanu si celalalt - pe care-l citesc inca din vremea ... cashii bunicilor - Ionel Teodoreanu.
Dor_a
Postat pe 11 Noiembrie 2008 10:30
Octavian Paler, Coelho, Garcia Marquez, Camil Petrescu, Cartarescu, Shakespeare, Marin Preda

Postat pe 11 Noiembrie 2008 10:52
Pai e la moda sa numesti niste scriitori comerciali,.....si apreciati de ...nu se stie cine exact da daca asa se zice...deh...Mie imi plac george sovu, vlad musatescu, eliade, Arthur Golden, Edgar A. Poe( prabusirea casei usher, in special),William Golding(Imparatul mustelor),Nathaniel Hawthorne (Litera Stacojie),John Fowles(Magicianul),J. D. Salinger (de veghe in lanul de secara) etc...mai sunt multi da acu nu scriu toata lista ca n-are sens...
BERBEACA
Postat pe 11 Noiembrie 2008 12:09
De la: BERBEACA, la data 2008-11-11 12:09:35Pai e la moda sa numesti niste scriitori comerciali,.....si apreciati de ...nu se stie cine exact da daca asa se zice...deh...Mie imi plac george sovu, vlad musatescu, eliade, Arthur Golden, Edgar A. Poe( prabusirea casei usher, in special),William Golding(Imparatul mustelor),Nathaniel Hawthorne (Litera Stacojie),John Fowles(Magicianul),J. D. Salinger (de veghe in lanul de secara) etc...mai sunt multi da acu nu scriu toata lista ca n-are sens...

Ah, da! Chiar saptamanile trecute am descarcat unul din Jocurile detectivului Conan. L-am re-ras-citit la munca. Da' parca nu mai avea farmecul de pe vremea cand il citeam in vacantza...
Si ca veni vorba de vacantza, prin asiciatie de idei - Jocul de-a vacanta - mi-am mai amintit un scriitor care mi-a placut tare-tare. Mihail Sebastian. Si Daphne du Maurier. Da, dar nu am mai citit de mult nimic scris de ei... De ce oare? Chiar, stie cineva site-uri de pe care se pot descarca carti?
Dor_a
Postat pe 11 Noiembrie 2008 12:25
De la: hamilcar, la data 2008-11-11 10:08:16Îmi plac însã ºi Wodehouse ºi Tom Sharpe...care mã relaxeazã enorm...Dar lista poate continua.....


Tom Sharpe - foarte amuzant. Wodehouse nu ma atrage foarte mult.

De la: Dor_a, la data 2008-11-11 10:30:39
Si, uite asa, recunosc! Cea mai mare parte a timpului NU citesc literatura grea, deci unul dintre autorii mei dragi e Rodica Ojog Brasoveanu si celalalt - pe care-l citesc inca din vremea ... cashii bunicilor - Ionel Teodoreanu.


Rodica Ojog Brasoveanu imi place foarte mult, cred ca e cea mai buna scriitoare de roman politist pe care o stiu. Pacat ca a murit totusi tanara. Ai citit ,,Cosmar"?
Kathara
Postat pe 25 Noiembrie 2008 23:15
De la: druscuta, la data 2007-05-24 17:21:18am auzit o gramada de pareri care m-au facut sa-mi pun o intrebare: care sunt scriitorii vostri preferati? dar cartile preferate? si care e ultima carte pe care ati citit-o?


ispasire numele trandafirului mandrie si prejudecata sant cateva din cartile pe care le-am citit pe nerasuflate...acum am terminat corespondenta inedita intre mihai eminescu si veronica micle si sant la mijlocul lui rebbecca de daphne du maurier

ce ati alege? orlando de virginia wolf sau ratiune si simtire?
iulia069834
Postat pe 7 Aprilie 2010 21:16
ce carti mai stiti de daphne du maurier umberto ecco si gustave flaubert?mi-a palcut mult si doamna bovary si as dori sa cunsoc si alte romane
iulia069834
Postat pe 7 Aprilie 2010 21:18
De la: iulia069834, la data 2010-04-07 21:18:10ce carti mai stiti de daphne du maurier umberto ecco si gustave flaubert?mi-a palcut mult si doamna bovary si as dori sa cunsoc si alte romane


scrise de ei
iulia069834
Postat pe 7 Aprilie 2010 21:18
De la: iulia069834, la data 2010-04-07 21:18:10ce carti mai stiti de daphne du maurier umberto ecco si gustave flaubert?mi-a palcut mult si doamna bovary si as dori sa cunsoc si alte romane


iulia069834
Postat pe 7 Aprilie 2010 21:29
Scriitori preferati:Ion Luca Caragiale

Carti preferate:Maitreyi,Mandrie si prejudecata,Morometii,Micul print
SymySymy
Postat pe 11 Aprilie 2010 16:06
De la: , la data 2008-06-21 22:26:08Eliade nu va place?

ba da.si foarte mult:).nu am citit toate dar...la tiganci au fost mortale:)
dragon_fly88
Postat pe 29 Mai 2010 19:02
nu ma omor dupa coelho,umberto si alti spanioli,si altele inrudite(sange de latin)
mi-au placut rusii in mod deosebit-tolstoi,beleaev,nabokov,ulitkia si dostoievski...
de la noi mult:eliade si temele sale mai profunde,camil petrescu,rebreanu,marin preda.
scriitori noi...sunt...ciudati si vor sa scrie de park scriu pt ei sa se inteleaga numai ei...noi...nhe..cine suntem..pbbl necunoscatorii si altele ale societatii.
m-am priceput sa inteleg fara carti de rezumate sa imi dau seama ce vroaia fiecare si ce nuemultumiri avea..dar..park mai astept inca vreun autor care sa ma tina mereu si mereu cu lampa aprinsa"vb vine"
aaa..alex cava e super faina-pt citaretii de crime si altele sau pt shopaholice...sophie kinsella..e tare faina...in fine..fiecare cu gustul lui:)
in ultimul timp am citit niste poezii de grigore vieru(d-zeu sa-l ierte) si chestiile pt facultate...so...
dragon_fly88
Postat pe 29 Mai 2010 19:13
De la: ursuletulmeu, la data 2008-10-20 22:36:57Coelho mi se pare un scriitor bun. Cred ca motivul pentru care nu il prea plac unele persoane, este ca abordeaza teme si situatii din viata de zi cu zi. dar mie tocmai asta mi se pare profund si foarte placut la el. Realitatea...

nu prea sunt de acord..are aceeasi tema-subiect:regasirea de sine si ceva cu ö cautare a idealului care,dupa ce il lasa cu ochii in soare...s-a reintors putin mai altfel si mai matur..."(sunt mlte carti d-ale lui asa...)..sunt pt o incurajare de "vezi ca se poate si mai rau"...nu stiu..poate exagerez..dar ar tb valorile noastre mai mult apreciate:)
dragon_fly88
Postat pe 29 Mai 2010 19:20
De la: iulia069834, la data 2010-04-07 21:29:49
De la: iulia069834, la data 2010-04-07 21:18:10ce carti mai stiti de daphne du maurier umberto ecco si gustave flaubert?mi-a palcut mult si doamna bovary si as dori sa cunsoc si alte romane



daphne du maurier :
N-as mai vrea sa fiu tanar ,
Rebecca,
Veriºoara mea Rachell,
Hanul Jamaica,
Generalul Regelui ºi
Golful Francezului
umberto ecco e cam dificil de inteles cu tratatele de somiotica,ok dak tie iti place:):
Romanul sãu din 1988 Pendulul lui Foucault (roman) a fost descris ca un "Codul lui Da Vinci"
1994 – Insula din ziua de ieri
2000 – Baudolino
2004 – Misterioasa flacãrã a reginei Loana
si exista si volume care nu au fost traduse încã:
ªoareci sau ºobolani. Traducerea ca negociere
Serendipities
Interpretãri greºite
Cãlãtorii în hiperrealitate,
Semiotica ºi filosofia limbajului
dragon_fly88
Postat pe 29 Mai 2010 19:30
De la: Kathara, la data 2008-11-25 23:15:30
De la: hamilcar, la data 2008-11-11 10:08:16Îmi plac însã ºi Wodehouse ºi Tom Sharpe...care mã relaxeazã enorm...Dar lista poate continua.....


Tom Sharpe - foarte amuzant. Wodehouse nu ma atrage foarte mult.

De la: Dor_a, la data 2008-11-11 10:30:39
Si, uite asa, recunosc! Cea mai mare parte a timpului NU citesc literatura grea, deci unul dintre autorii mei dragi e Rodica Ojog Brasoveanu si celalalt - pe care-l citesc inca din vremea ... cashii bunicilor - Ionel Teodoreanu.


Rodica Ojog Brasoveanu imi place foarte mult, cred ca e cea mai buna scriitoare de roman politist pe care o stiu. Pacat ca a murit totusi tanara. Ai citit ,,Cosmar"?


Rodica Ojog-Brasoveanu este printre scriitorii mei preferati. Cartea "Cosmar" am citit-o de cateva ori, mi-a placut ! Acum am terminat, de aceeasi autoare, cartea "Sa nu ne uitam la ceas".
kudika544357
Postat pe 27 Noiembrie 2012 11:29

Indragesc autorii rusi si francezi,pe langa marii romancieri si poeti romani!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Noiembrie 2012 11:32
Scriitori preferati: Lev Nikolaevici Tolstoi, Rodica Ojog-Brasoveanu, Daphne du Maurier, Victor Hugo, Jane Austen, Mihail Sadoveanu, Octavian Paler, surorile Bronte...
kudika544357
Postat pe 27 Noiembrie 2012 11:33
De la: kudika544357, la data 2012-11-27 11:29:56
De la: Kathara, la data 2008-11-25 23:15:30
De la: hamilcar, la data 2008-11-11 10:08:16Îmi plac însã ºi Wodehouse ºi Tom Sharpe...care mã relaxeazã enorm...Dar lista poate continua.....


Tom Sharpe - foarte amuzant. Wodehouse nu ma atrage foarte mult.

De la: Dor_a, la data 2008-11-11 10:30:39
Si, uite asa, recunosc! Cea mai mare parte a timpului NU citesc literatura grea, deci unul dintre autorii mei dragi e Rodica Ojog Brasoveanu si celalalt - pe care-l citesc inca din vremea ... cashii bunicilor - Ionel Teodoreanu.


Rodica Ojog Brasoveanu imi place foarte mult, cred ca e cea mai buna scriitoare de roman politist pe care o stiu. Pacat ca a murit totusi tanara. Ai citit ,,Cosmar"?


Rodica Ojog-Brasoveanu este printre scriitorii mei preferati. Cartea "Cosmar" am citit-o de cateva ori, mi-a placut ! Acum am terminat, de aceeasi autoare, cartea "Sa nu ne uitam la ceas".



Doamna Brasoveanu face parte din elita scriitorilor de gen,tot respectul pentru domnia sa!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Noiembrie 2012 11:38
De la: kudika544357, la data 2012-11-27 11:33:52Scriitori preferati: Lev Nikolaevici Tolstoi, Rodica Ojog-Brasoveanu, Daphne du Maurier, Victor Hugo, Jane Austen, Mihail Sadoveanu, Octavian Paler, surorile Bronte...



Extraordinar,,,acestia se afla si pe lista mea de preferinte,felicitari!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Noiembrie 2012 11:39
Scriitorii preferati: Evgheni Zamiatin, George Orwell, Patrick Rothfuss, Michael Crichton, Robert Harris, Michael Robotham, Sebastian Fitzek, Tom Rob Smith, Liviu Rebreanu, Victor Hugo, Fran Ray, Jean Cristophe Rufin, Gustave Flaubert, Dostoievski, Slavici, Hortensia Papadat-Bengescu.

Ordinea este aleatorie.
Viorica_Franziska
Postat pe 27 Noiembrie 2012 11:47
De la: kudika_15804, la data 2012-11-27 11:39:54
De la: kudika544357, la data 2012-11-27 11:33:52Scriitori preferati: Lev Nikolaevici Tolstoi, Rodica Ojog-Brasoveanu, Daphne du Maurier, Victor Hugo, Jane Austen, Mihail Sadoveanu, Octavian Paler, surorile Bronte...



Extraordinar,,,acestia se afla si pe lista mea de preferinte,felicitari!!!

Ma bucur sa "intalnesc" pe cineva cu preferinte literare asemanatoare !
kudika544357
Postat pe 4 Decembrie 2012 19:26
De la: dragon_fly88, la data 2010-05-29 19:30:49
De la: iulia069834, la data 2010-04-07 21:29:49
De la: iulia069834, la data 2010-04-07 21:18:10ce carti mai stiti de daphne du maurier umberto ecco si gustave flaubert?mi-a palcut mult si doamna bovary si as dori sa cunsoc si alte romane



daphne du maurier :
N-as mai vrea sa fiu tanar ,
Rebecca,
Veriºoara mea Rachell,
Hanul Jamaica,
Generalul Regelui ºi
Golful Francezului


"Rebecca" este printre favoritele mele, iar "Generalul regelui" mi-a placut mult, am citit-o de cateva ori. In schimb, "Verisoara mea, Rachel" nu mi s-a parut prea interesanta. Mi-am propus sa citesc si "N-as mai vrea sa fiu tanar" si "Golful francezului"...
kudika544357
Postat pe 4 Decembrie 2012 19:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dfaad 0 De la: tazy 24 Mai 2007 13:29
nu pot sa-l deschid 1 De la: xanthia22 25 Mai 2007 11:12
buna Pur 20 De la: ella_mysterious 17 Septembrie 2010 00:36
frigiditate 3 De la: allyalina 8 Iunie 2014 21:45
inceputul sfirsitului 32 De la: Ramon3l 28 Mai 2008 15:29