Setari Cookie-uri

Tratamentul cu oua de prepelita ingrasa?

Sunt putin speriata! I-am facut acest tratament baietelului meu de 6 ani pentru imunitate, pt. ca regleaza functiile organismului si pentru ca am inteles ca stimuleaza si memoria..s.a.m.d. Ba chiar scria (pt. adulti) ca ajuta si in tratarea obezitatii(!!). El inainte nu avea pofta de mancare si era f. slabut. Dupa tratament a inceput sa manance ceva mai bine..dar tot nu mananca suficient si orice..si cu toate astea a luat in greutate vreo 3-4 kg. Toata lumea spune ca acum arata normal..numai ca mi-e teama sa nu-i fi dereglat ceva cu acest tratament si sa nu continue sa se ingrase.
In plus, saptamana trecuta mi s-a plans un prieten de familie (barbat in jur de 30 de ani) ca s-a ingrasat foarte tare dupa un tratament cu aceste oua. Ca de atunci nu a mai putut sa slabeasca un gram! Si el le luase special pt. a mai da jos cateva kg.!
Ma intreb cum de nu am aflat inainte de tratament? Cum de se aud numai lucruri grozave despre aceste oua de prepelita??
Voi ce stiti?
EmaM
Postat pe 8 Mai 2009 17:01
Ouale de prepelita sunt intradevar foarte bune. In mare parte efectele sale sunt reale, stimuleaza memoria , pofta de mancare,etc, luate dimineata pe stomacul gol si cu suc de portocale. Datorita faptului ca stimuleaza pofta de mancare, este posibil sa iei in greutate mai mult decat doresti, dar asta depinde numai de tine, cum si cat mananci, ora la care mananci. Nu cred ca din cinci oua consumate zilnic poti ajunge obez
costell
Postat pe 16 Iulie 2009 11:17
spuneti-mi si mie care este acest tratament cu oua de prepelita.astept raspuns
healthy004441
Postat pe 16 Iulie 2009 12:08
Sunt recomandate doua tipuri de cura cu oua de prepelita:
1. CURA DE 120 DE OUA - pentru hipertensiune arteriala, ulcer, tulburari digestive, conjunctivite, urticarii, tuse convulsiva, catalizarea procesului de dezvoltare a copiilor, cu tot ceea ce implica acest proces.
2. CURA DE 240 DE OUA - pentru TBC, afectiuni hepatice, renale, diabet zaharat, alergii, astm bronsic, anemie, impotenta, guta, migrene, neurastenie, obezitate; dizolva depunerile de colesterol si impiedica formarea altora, previne arterioscleroza, regenereaza sistemul nervos etc.

Cum se deruleaza un asemenea tratament?
Ouale se administreaza dimineata, in loc de cafeluta (la care trebuie sa renuntam in timpul tratamentului, pentru acel moment al zilei), inainte de micul dejun. Este recomandabil sa fie inghitite crude si cu galbenusul intreg, fara sare, zahar sau substante aromate. Pentru ca e mic, eu il sparg intr-o lingura de supa, lasandu-l sa alunece de la baza limbii catre esofag. Persoanelor care nu suporta aceasta maniera le recomand amestecul cu miere de albine sau pulpa de fructe. Micul dejun se va servi dupa aproximativ doua ore, acesta fiind alcatuit, de preferinta, din hrana rece. In cazul unor boli digestive sau al anemiilor severe, micul dejun se poate servi la o jumatate de ora dupa administrarea continutului oualor.
In timpul tratamentului, consumul de alcool (bauturi alcoolice) reduce efectele terapeutice cu cel putin 50%.

Tratamentul se poate relua dupa trei saptamani de pauza - la adulti, iar la copii - dupa doua, trei luni.
Exista mai multe scheme (grafice) de tratament, in functie de varsta, de afectiuni si - de ce nu - de recomandarile medicului curant. Iata, mai jos, cateva pe care le-am gasit in diferite surse si le-am notat. Este foarte important sa se consume oua proaspete:
1. Cura de 60 de oua in 30 de zile, pentru copii intre un an si trei ani:
Se pot administra cate doua oua zilnic.
2. Cura de 60 de oua in 20 de zile, pentru copii intre 4 si 7 ani:
Se adminsitreaza cate trei oua zilnic.
3. Cura de 90 de oua in 30 de zile, pentru copii intre 8 si 10 ani:
Se pot administra cate trei oua zilnic.
4. Cura de 120 de oua in 32 de zile, pentru copii/ adolescenti intre 11 si 15 ani:
In primele patru zile - cate trei oua pe zi;
Intre a 5-a si a 30-a zi - cate patru oua pe zi;
In a 31-a zi - trei oua, iar in a 32-a zi - un ou.
5. Cura de 120 de oua in 26 de zile, pentru adulti si adolescenti intre 16 si 18 ani:
Se respecta schema de mai jos, doar ca in a 25-a si a 26-a zi se iau trei, respectiv doua oua pe zi.
6. Cura de 240 de oua in 50 de zile, numai pentru adulti:
In primele doua zile - cate trei oua pe zi;
In a treia zi - patru oua pe zi;
Incepand cu ziua a patra, pana in a 48-a zi inclusiv - cate cinci oua pe zi;
In a 49-a zi - trei oua pe zi;
In a 50-a zi - doua oua pe zi.

Exista si o reteta pentru impiedicarea calvitiei (chelirii) si a regenerarii firelor de par slabite:
Se iau 10 galbenusuri de ou de prepelita si se amesteca pana la omogenizare cu laptisor de matca (doua fiole), o lingurita de miere de albine si putina drojdie (un varf de cutit). Se lasa la dospit, intr-o incapere bine incalzita, timp de 24 de ore. Se spala parul in fiecare seara si, dupa uscare, se pensuleaza pielea capului pe carari formate cu pieptenele din cinci in cinci milimetri, daca nu ne permitem sa ne tundem de tot. Peste noapte, capul se acopera cu un prosop curat. Dimineata se spala, de preferinta cu ceai de musetel. Solutia ramasa poate fi pastrata la rece, in frigider, pana la consumare.
Terapia cu oua de prepelita : calitatile oului de prepelita sunt renumite prin numarul mare de vitamine si minerale în comparatie cu cel de gaina. El contine : de 5 ori mai mult fosfor, de 7,5 ori mai mult fier, de 6 ori mai multa vitamina B1, de 15 ori mai multa vitamina B2 si alte substante anti � alergice.

Actiuni terapeutice : - normalizarea activitati inimi
- vindeca bolile de rinichi si ficat
- ajuta digestia, regleaza secretia acizilor din stomac, vindeca spectaculos ulcerul
- întareste memoria
- sporeste rezistenta adultilor constrânsi sa urmeze un regim alimentar
- stimuleaza cresterea si dezvoltarea organismului la copii

Cura cu oua de prepelita :
- ulcer 120 bucati
- tulburari digestive 120 buc
- arteroscleroza 240 buc
- astm bronsic 240 buc
- anemie 240 buc
- scleroza coronanina 240 buc
- colesterol 240 buc
- hipertensiune 120 buc
- rinichi 240 buc
- diabet 240 buc
- tbc 240 buc
- migrene 240 buc
- nevroze 240 buc
- boli de ficat 240 buc
- potenta 240 buc

Mod de administrare :
- cura cu 120 buc se va face în 25 de zile, în prima zi 3 oua, a doua zi 3 oua, a treia zi 4 oua, începând cu a patra zi pâna în a 25-a zi câte 5 oua. � cura cu 240 buc se face în 49 de zile, în prima zi 3 oua, a doua zi 3 oua, a treia zi 4 oua, începând cu a patra zi si pâna în a 49-a zi, se iau câte 5 oua pe zi.
La copiii între 4 si 8 ani se recomanda cura de 120 oua, fara a se depasi 4 oua pe zi.

Ouale se iau crude, întepându-le si sorbindu-le direct din gaoace sau sparte si amestecate cu produse naturale : miere de albine, lamâie, brânza de vaci proaspata.
Ouale se iau dimineata, pe stomacul gol, cu 1-2 ore înainte de micul dejun. Dupa 20 de zile de pauza cura se poate repeta. Ouale se pastreaza în frigider, cât mai departe de congelator, pentru a nu îngheta. Cantitatea ce trebuie consumata se scoate de cu seara din frigider, pentru a fi digerata la temperatura camerei.
În timpul curei sunt interzise bauturile alcolice.
costell
Postat pe 17 Iulie 2009 09:48
De la: EmaM, la data 2009-05-08 17:01:22Sunt putin speriata! I-am facut acest tratament baietelului meu de 6 ani pentru imunitate, pt. ca regleaza functiile organismului si pentru ca am inteles ca stimuleaza si memoria..s.a.m.d. Ba chiar scria (pt. adulti) ca ajuta si in tratarea obezitatii(!!). El inainte nu avea pofta de mancare si era f. slabut. Dupa tratament a inceput sa manance ceva mai bine..dar tot nu mananca suficient si orice..si cu toate astea a luat in greutate vreo 3-4 kg. Toata lumea spune ca acum arata normal..numai ca mi-e teama sa nu-i fi dereglat ceva cu acest tratament si sa nu continue sa se ingrase.
In plus, saptamana trecuta mi s-a plans un prieten de familie (barbat in jur de 30 de ani) ca s-a ingrasat foarte tare dupa un tratament cu aceste oua. Ca de atunci nu a mai putut sa slabeasca un gram! Si el le luase special pt. a mai da jos cateva kg.!
Ma intreb cum de nu am aflat inainte de tratament? Cum de se aud numai lucruri grozave despre aceste oua de prepelita??
Voi ce stiti?
sistemul imunitar il poti stimula si regla cu TRANSFER FACTOR,ce este un derivat din colostru:
http://4life-romania.blogspot.com
4Life
Postat pe 25 Iulie 2009 21:11
va pot oferi oua de prepelita proaspete, 0740371474 floresti cluj
adiviscan
Postat pe 22 August 2009 16:16
ouale de prepelita regleaza organismu nu te poti ingrasa de ele daca nu mananci dezordonat si mult .Face pofta de mancare dupa o ora dupa ce le -ai luat dar daca mananci normal cum mancai si inainte nu te ingrasi ,daca le-ai luat pt obezitate trebuie sa tii si un regim adecvat ,nu sant oua minune Cu un regim adecvat fara paine,cu masa inainte de ora 6 seara ,cu multe legume si fructe ,fara carne de porc ,cartofi ,paste si dulciuri se poate slabi .Eu am slabit 20 de kg si am luat si oua de prepelita ,asa ca nu va speriati ca se va ingrasa copilu ,am tinut acesta cura si am luat oua de prepelita pt a -mi fortifica organismu care a trecut prin transformari importante .Un organism invatat cu 2000 de calorii cand ii dai 1200 sau cel mult 1500 si nu il ajuti cu nimic in perioada cuerei de slabire si dupa aceea ii scade sistemu imunitar de nu mai stii ca sa ii faci .Dati copilului sa manance mancare sanatoasa si va garantez ca nu se ingrasa .
kudika051850
Postat pe 24 Septembrie 2009 21:37
sunt cateva luni de cand incerc tot felul de metode pentru a ma ingrasa. O sa incerc si pe aceasta ... poate reusesc!
adinutza_1207
Postat pe 30 Septembrie 2009 15:36
tarot_healthy
Postat pe 3 Noiembrie 2009 05:26
vreau si eu reteta cu oua de prepelita pentru ingrasare....sincer nu8 stiu ce tratamente sa mai incerc pentru a ma ingrasa si eu un pic:(plzz raspuns
simonik_sms
Postat pe 4 Noiembrie 2009 13:24
Si eu am urmat aceasta cura cu oua de prepelitan si m-am simtit f bine .nu m-am ingrasat
healthy011808
Postat pe 27 Ianuarie 2010 22:41
vand oua de prepelita,proaspete.tel.0724375007.cluj
lentidkf
Postat pe 28 Mai 2010 22:38
VAND OUA DE PREPELITA

CEI INTERESATI POT SUNA LA NR DE TEL 0768779057
RASPUND NUMAI DUPA ORA 19:00
IALOMITA
alexa_21
Postat pe 5 Iulie 2010 17:46
De vanzare oua de prepelita pentru consum 0,30 lei, pt incubat 0,50 lei, pui de prepelita 3 lei 0721867482
kudika144241
Postat pe 8 Iulie 2010 13:12
De la: adinutza_1207, la data 2009-09-30 15:36:39sunt cateva luni de cand incerc tot felul de metode pentru a ma ingrasa. O sa incerc si pe aceasta ... poate reusesc!

sa-mi spui si mie daca te-ai ingrasat
eu incerc de de ani sa mai pun ceva pe mine si n-am gasit nici o metoda care sa dea randament
gabyalp27
Postat pe 17 Octombrie 2010 01:40
De la: kudika325893, la data 2010-10-17 01:40:43
De la: adinutza_1207, la data 2009-09-30 15:36:39sunt cateva luni de cand incerc tot felul de metode pentru a ma ingrasa. O sa incerc si pe aceasta ... poate reusesc!

sa-mi spui si mie daca te-ai ingrasat
eu incerc de de ani sa mai pun ceva pe mine si n-am gasit nici o metoda care sa dea randament

dar dc nu incepi tu prin a scrie ce mananci intr-o zi si in ce cantitati :) si legat de consumul de oua, citeste cate mg de colesterol are 1 ou si care este doza acceptata de medici pe zi.
Ronnie_Coleman
Postat pe 17 Octombrie 2010 13:25
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-10-17 13:25:29
De la: kudika325893, la data 2010-10-17 01:40:43
De la: adinutza_1207, la data 2009-09-30 15:36:39sunt cateva luni de cand incerc tot felul de metode pentru a ma ingrasa. O sa incerc si pe aceasta ... poate reusesc!

sa-mi spui si mie daca te-ai ingrasat
eu incerc de de ani sa mai pun ceva pe mine si n-am gasit nici o metoda care sa dea randament

dar dc nu incepi tu prin a scrie ce mananci intr-o zi si in ce cantitati :) si legat de consumul de oua, citeste cate mg de colesterol are 1 ou si care este doza acceptata de medici pe zi.

o idee buna
ms ms
gabyalp27
Postat pe 17 Octombrie 2010 23:21
iti vinzi ouale de prepelita ?
MONSENIORUL
Postat pe 9 Ianuarie 2012 00:37
Vand oua proaspete (deci foarte important proaspete) de prepelita in Cluj-Napoca cu 7.5 lei cofragul de 24 de oua.Cel mai bun pret. Cine este interesat sa ma contacteze la 0753675188 TEO
kudika_10217
Postat pe 20 Iunie 2012 18:49
De la: kudika_10217, la data 2012-06-20 18:49:30Vand oua proaspete (deci foarte important proaspete) de prepelita in Cluj-Napoca cu 7.5 lei cofragul de 24 de oua.Cel mai bun pret. Cine este interesat sa ma contacteze la 0753675188 TEO


Esti pe profil galinaceu????Cum garantezi calitatea transportului oualor in alte localitati???
MissRainbow
Postat pe 20 Iunie 2012 19:08
Am auzit si simtit pe pielea noastra numai efecte benefice !
Ouale de prepelita sunt indicate sportivilor, pentru aportul de proteine si minerale. Sunt indicate copiilor si convalescentilor, precum si mamicilor care alapteaza. Sunt consumate de persoane obeze pentru ca nu au deloc colesterol. Nu ingrasa!
Ingrasarea inseamna ca provine de la altceva : poate revenirea generala a organismului si marirea poftei de mancare la copil, sau painea !
Ce am facut noi :

Noi am facut tratamentul cu oua de prepelita si avem de gand sa-l repetam periodic.
Eu am tendinta de ingrasare (adica sunt plinuta !), si am facut cura cu 120 oua de prepelita pentru beneficiile generale pe care le aduce. M-a interesta mai mult sa-mi reglez organismul si asta urmaresc si pe viitor. (iar pentru ca nu au colesterol, pot manca omleta in fiecare diminwata sau seara !!!)

Sotul meu insa, pot sa spun ca a slabit de cand a tinut cura cu oua de prepelita (mi-e si ciuda).
Iar baiatul meu de 14 ani nu a pus niciun km in plus dupa cura. In schimb, el are o dermatita destul de severa pe scalp si am observat dupa finalul curei cu oua de prepelita ca s-a ameliorat. De aceea, vrea sa mai tina aceasta cura dupa ce se implineste perioada de 3 lluni (la copii trebuie sa treaca 2 luni intre aceste cure). Mai mult, este foarte mofturos la mancare si nu manca oua de cca 2 ani. Insa aceste oute de prepelita i-au placut la gust, isi face singur omleta si clatite ! ce mai, sunt foarte incantata! isi face si inghetata si poate manca oricat (inghetata se face cu oua, frisca lichida, zahar vanilat si arome dupa imaginatie si iese la gust ca inghetata Big Milk, de exemplu )

Noi am facut o mica crescatorie de prepelite la tatal meu (in apropiere de Bucuresti) pentru consum propriu, si, pentru ca am gasit doritori si cererea este destul de mare, am inceput sa videm in Bucuresti si, astfel, sa ne gandim la marirea efectivului de pasari.

O doamna a cumparat de la noi oua pentru fetita ei anemica si este extrem de multumita, fetita si-a revenit, are pofta de mancare si e rosie in obraji si mananca zilnic oute de prepelita. Efectul asupra copiilor este vizibil imediat !

Am niste retete preferate si tips-uri pentru copii mofturosi !

Daca doriti sa faceti comanda (livram gratuit in Bucuresti), puteti sa ne sunati la telefon 0724.37.37.31 sau mail : ghitaprepelita@yahoo.com




kudika_11854
Postat pe 21 Iulie 2012 12:26
ouale de preplita nu ingrasa, sunt indicate sportivilor si obezilor. insa, au un continut mare de proteine, nu au colesterol, si au mult mai multe minerale si vitamine decat ouale de gaina. efectul lor este de fapt de regenerare si intarire a organismului, de aceea, poate avea si efect de asa-zisa ingrasare, pentru ca regleaza o deficienta a oranismului.

noi livram oua (gratuit in Bucuresti), in baza unei comenzi la tel : 0724.37.37.31 sau mail : ghitaprepelita@yahoo.com

p.s.: am descoperit inghetata de oua de prepelita si o consumam .... fara limite :) (oua d eprepelita crude, batute cu frisca lichida si arome dupa imaginatie - iese ca Big Milk si o poti consuma oricand si oricat). Baiatul meu este foarte incantat ca-l las sa manance atata inghetata !!!

o zi frumoasa

kudika_11854
Postat pe 21 Iulie 2012 12:31
De la: kudika_7869, la data 2012-07-01 13:17:43Astea parca trebuie baute crude nu? Nu as suporta asa ceva. Stiu totusi un lucru: un ou in general are mult colesterol. Sa va faceti niste analize ceva sa vedeti cum stati cu el ca sa nu o ia in sus.


Oul de prepelita nu are deloc colesterol. Cat despre consum, da, trebuie consumate crude daca vrei sa faci cura / tratament.
Pentru baiatul meu care este foarte mofturos, am facut sodou de oua (oua batute cu lapte si miere) si asa a tinut cura. Pentru el a avut efect benefic imediat , pentru ca are o dermatita severa pe scalp si am vazut dupa cura ca s-a ameliorat. Si mananca in continuare pentru ca sunt bune la gust (nu mai manca oua de gaina de 2 ani pentru ca nu suporta gustul si mirosul lor !!! - iti dai seama cum ma simteam eu, cand stiam ca am baiat in crestere care nu consuma deloc oua !!!)

Acest sodou este delicios si se poate consuma si in caz de raceala/tuse (este un tratament bine cunoscut impotriva tusei pe care o calmeaza datorita mierii si laptelui). In plus, este un mic dejun plin de proteine si fara pic de colesterol !!!

Daca vrei sa consumi ca aliment, se mananca sub forma de omleta, oua fierte , oua murate (super reteta, am descoperit-o acum 2 sapt !!!), clatite, oua puse intregi in ciorba (un deliciu, ne batem pe ele), sau sub forma de inghetata (oua d eprepelita batute cu frisca lichida, zahar vanilat si arome dupa imaginatie sau fructe - gustul e belea - gen Big Milk - si mancam oricat si oricand).

Noi avem o mica crescatorie langa Bucuresti si livram gratuit in Bucuresti oua de preppelita , in baza comenzilor la telefon : 0724.37.37.31 sau mail : ghitaprepelita@yahoo.com



kudika_11854
Postat pe 21 Iulie 2012 12:40
Buna. As dori sa-mi spui si mie acest tratament de ingrasare si eu sunt slabuta si as vrea sa mai pun cateva kg in plus :) . Ti-as fi recunoscatoare dak mi-ai spune . Multumesc !
kudika_27965
Postat pe 29 Ianuarie 2013 23:03
De la: kudika_27965, la data 2013-01-29 23:03:41Buna. As dori sa-mi spui si mie acest tratament de ingrasare si eu sunt slabuta si as vrea sa mai pun cateva kg in plus :) . Ti-as fi recunoscatoare dak mi-ai spune . Multumesc !
Mergi la nutritionist si el iti va face o dieta de ingrasare potrivita tie si masei tale musculare. Nu lua retete aberante de pe forumuri fara sa consulti un medic.
DariaMih
Postat pe 31 Ianuarie 2013 21:32
De la: kudika_11854, la data 2012-07-21 12:31:17ouale de preplita nu ingrasa, sunt indicate sportivilor si obezilor. insa, au un continut mare de proteine, nu au colesterol, si au mult mai multe minerale si vitamine decat ouale de gaina. efectul lor este de fapt de regenerare si intarire a organismului, de aceea, poate avea si efect de asa-zisa ingrasare, pentru ca regleaza o deficienta a oranismului.

noi livram oua (gratuit in Bucuresti), in baza unei comenzi la tel : 0724.37.37.31 sau mail : ghitaprepelita@yahoo.com

p.s.: am descoperit inghetata de oua de prepelita si o consumam .... fara limite :) (oua d eprepelita crude, batute cu frisca lichida si arome dupa imaginatie - iese ca Big Milk si o poti consuma oricand si oricat). Baiatul meu este foarte incantat ca-l las sa manance atata inghetata !!!

o zi frumoasa

Orice ou are colesterol.... buna dimineata!
DariaMih
Postat pe 31 Ianuarie 2013 21:33
SC FIF PROD SRL este o microferma care produce si comercializeaza oua de prepelita pentru consum, oua de prepelita pentru incubat, pui de prepelita, prepelite ouatoare si pentru reproducere, carne de prepelita pentru consum. Va aºteaptam comenzile pe www.prepelitecluj.ro , office@prepelitecluj.ro tel.0740789436 judetul Cluj
Oua_Prepelita_Pui_Prepelite_1
Postat pe 7 Decembrie 2013 18:45
nu e adevarat.nu te ingrasa.ele sunt foarte bune pentru imunitate si pentru organele interne,mai ales pentru rinichi.
_gabicris_
Postat pe 6 Mai 2014 23:14
vand oua de prepelita proaspete 0,30 bani pentru consum,50 bani oua de incubat(garantez pentru ele).ofer si prepelite in viu(12 lei) si pentru carne(5 lei).rog si ofer si seriozitate.eu sunt din Pitesti dar livrez si in alte orase
_gabicris_
Postat pe 6 Mai 2014 23:19
nr de telefon:0744644210
_gabicris_
Postat pe 6 Mai 2014 23:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
2. Guma de mestecat este un "must-have" al oricarei gentute. 1 De la: size_back 2 Septembrie 2010 10:14
MASAJ ANTICELULITIC-PT SLABIT 1 De la: andreea_costachi 6 Decembrie 2009 13:11
Ati fost vreodata la un centru specializat pentru a slabi? 78 De la: battleofwits 6 Decembrie 2010 10:21
inel gastric 67 De la: monell_healthy 12 Iulie 2015 00:32
FOTOTAPET PERSONALIZAT TABLOURI PERSONALIZATE 1 De la: fototapettt 27 Ianuarie 2011 16:26