Setari Cookie-uri

De ce uneori prea tarziu intelegi ca de fapt iubesti?

De ce atunci cand pierzi persoana de langa tine, simti ca pieptul explodeaza si nu-ti ajunge aer....dar deja este prea tarziu ai ratat sansa dintr-o banala lasitate sau frica sa nu fii ranit once again?
Si apare luminarea ca de fapt esti indragostit pana peste cap, incepi auto amagirea ca poate la el nu este serios poate ceva trecator.....iar lucrurile evolueaza si nu in favoarea ta!
Acum apare auto invinuirea ca de fapt esti o ratata si nu ai putut distinge in el din start jumatatea ta, nu ai avut incredere si de fapt te-ai purtat prosteste!
beb3
Postat pe 28 Decembrie 2007 12:46
intr-adevar cateodata e dureros dar din pacate nu-i poti comanda sufletului.
cireshica71
Postat pe 28 Decembrie 2007 14:27
Cel mai grav e ca nu stiu ce sa fac acum, sa-mi violez sufletul ca sa-l uit sau sa inteleg unde am gresit si sa sper ca nu totul e pierdut...paradoxal e ca am avut sanse foarte mari dar l-am respins si am procedat gen "10 metode sa-l faci sa te urasca"....din emotii sau sentimente prea puternice, din frica sa gresesc in alegerea mea.. nu-mi dau seama dar sufar enorm sa mimez indiferenta cand inima mea sangereaza
beb3
Postat pe 28 Decembrie 2007 14:45
Dupa un timp intr-o relatie apare obisnuinta alaturi de cel drag, apare acea senzatie ca poti vorbi orice, ca poti fi mai dur sau te certi din motive total deplasate, persoana de langa tine poate s-a suparat de fazele acestea deplasate, si te vrea ca la inceput dar tu bineinteles nu poti fi iar ca la inceput,si abia dupa ce o pierzi/il pierzi simti cum cerul cade pe tine si vrei sa faci tot ce e posibil ca sa o aduci inapoi, probabil ca asta inseamna iubire, sau oare e obisnuinta langa acea persoana?!?!?!cine stie..

Postat pe 31 Decembrie 2007 14:28
eu cred ca e bine sa te bazezi pe intuitie,si sa nu te autoinvinuiesti..adica...el nu a nutrit aceleasi sentimente ,altfel nu te lasa sa pleci /sau nu pleca cu orice pret
lief
Postat pe 20 Februarie 2008 17:03
Poate pentru ca de putine ori omul stie sa aprecieze ceea ce are...poate nu isi da seama de ce important este ptr existenta lui lucrurile marunte care ii umplu viata zi de zi...poate nu stie sa le puna in valoare...isi da seama de ele cand le pierde...atunci cand le are i se pare normal sa aiba totul...nu stie ca viata fara ele e mult mai goala si mai trista...ce poate fi mai important in viata,decat micile lucruri care ne duc spre implinire?....spre fericire?
tupeista
Postat pe 20 Februarie 2008 17:22
sunt importante si astea,dar e important si sa ai cu cine sa impartasesti lucrurile marete
lief
Postat pe 20 Februarie 2008 21:05
de ce intelegi prea tarziu ca de fapt iubesti?...exact cum ai spus si tu: datorita fricii de a nu fii ranit inca odata,din lipsa de incredere,din faptul ca te-ai purtat prosteste....as putea adauga:deoarece atunci cand ai nu stii sa pretuiesti,deoarece poate nu stii ce-i aia sa iubesti...tot ce poti sa faci acum este sa analizezi ceea ce s-a intamplat,sa vezi daca si unde ai gresit cu ceva(tu sau el),sa incerci sa repari,daca se poate,ceea ce crezi ca ai stricat...daca nu...sa te ridici de jos si sa o iei de la inceput,cu fruntea sus, daca nu ai gresit....sau invatand din greseli si nemairepetandu-le in viitor...acesta este sfatul meu...sa fii iubita

Postat pe 20 Februarie 2008 23:20
e f relativ cine a gresit si cine nu ...cine hotaraste asta ?ar trebui cineva impartial -de obicei cel ce iubeste mai mult in relatie isi face procese de constiinta,trage mai mult de relatie ,nu conteaza asa pana la urma cine a gresit -cum se zice ,in dragoste nu se cere scuze
lief
Postat pe 21 Februarie 2008 10:11
nu sunt de acord cu tine,lief,...in dragoste,si in general in viata,nu este o rusine daca spui sau macar daca realizezi cand gresesti, si zici:am gresit!...imi pare rau!.....si cred ca mai important este sa constientizezi greselile,chiar decat sa le recunosti verbal...macar acolo,in mintea ta sa fii sincer cu tine...chiar daca ti-e greu sa o spui...pentru ca asta ajuta mult intr-o relatie...la fel ca si un om bolnav...se face mult mai repede bine daca constientizeaza boala si face ceea ce trebuie facut pentru binele lui...si,da, pana la urma nu conteaza cine greseste...ci conteaza ca cel care a facut-o, sa-si doreasca sa schimbe ceva in bine sau sa se corecteze....pentru ca daca nu-ti doresti cu adevarat ceva,degeaba te impinge cineva de la spate

Postat pe 21 Februarie 2008 11:43
poti sa-ti ceri tu 10000 scuze,daca cel de langa tine nu te mai iubeste si nu te mai vrea,tot degeaba ,nu ai inteles sensul a ce am zis
lief
Postat pe 21 Februarie 2008 15:17
eu de fapt accentuam sa-ti constientizezi greselile...dar,ma rog...si,da este foarte imporant si sa constientizezi cand cineva nu te merita sau nu-l meriti

Postat pe 21 Februarie 2008 15:24
da,dar asta e relativ...si nici cineva din afara nu poate sti sigur cum sta treaba intre cei 2 din cuplu ,nu e mereu alba sau neagra
lief
Postat pe 21 Februarie 2008 16:04
De la: lief, la data 2008-02-21 16:04:10da,dar asta e relativ...si nici cineva din afara nu poate sti sigur cum sta treaba intre cei 2 din cuplu ,nu e mereu alba sau neagra



suntem oameni, deci gresim...nu suntem perfecti.si oricum din greseli invatam...
DeeaCatalina
Postat pe 4 August 2008 19:11
au trecut atatea luni de cand ai scris comentariul... cum sta treaba?
morticia_adams
Postat pe 29 August 2008 14:03
De la: beb3, la data 2007-12-28 12:46:45De ce atunci cand pierzi persoana de langa tine, simti ca pieptul explodeaza si nu-ti ajunge aer....dar deja este prea tarziu ai ratat sansa dintr-o banala lasitate sau frica sa nu fii ranit once again?
Si apare luminarea ca de fapt esti indragostit pana peste cap, incepi auto amagirea ca poate la el nu este serios poate ceva trecator.....iar lucrurile evolueaza si nu in favoarea ta!
Acum apare auto invinuirea ca de fapt esti o ratata si nu ai putut distinge in el din start jumatatea ta, nu ai avut incredere si de fapt te-ai purtat prosteste!


eu care vroiam intr-una alt si alt decor
eu care spuneam prea lesne, si oricui mi-e dor
abia cand a plecat plangand
si n-a mai fost a mea
M-am indragostit numai de ea
eu care veneam acasa cu un suras formal
monoton spunand acelasi monolog banal
a plecat, mi-am zis sunt liber
dar n-a fost asa
O iubeam numai pe

simt ca fara ea
nu pot respira,
casa e pustie fara ea.
in ce as putea eu sa mai cred acum,
as da orice sa o mai intorc din drum.

am zarit-o pe o strada pt o clipa doar
sa ii vorbesc si sa ma apropii era in zadar
ea care ma astepta plangand cand eu uitam sa vin
ma privea acum ca pe un strain
a trecut atata vreme de cand a plecat
dar abia acum mi-e draga cu adevarat
abia acum cand locuieste doar la mine in gand
o iubesc mai mult decat oricand...

...abia cand a plecat plangand m-am indragosti numai de ea.

Cred ca melodia asta spune totul...

daca doriti sa re-ascultati...http://www.trilulilu.ro/stefania7/24058e2f6e8d87
BaxX99
Postat pe 26 Octombrie 2008 23:02
totul se intampla cu un scop in viata...insa in acelasi timp se poate sa pierzi trenul vietii.Important nu e ca a trecut,important este ca a fost si trebuie sa inveti ceva din ceea ce ai avut,timpul este cel mai bun sfesnic...nici nu-ti dai seama intr-o zi cum te trezesti si nu mai este el in mintea ta...atunci o sa poti sa tragi concluziile si sa inveti din experienta ta.Sentimenele de vina sau regretele apar cum mereu apare si iubirea...sunt sentimente necontrolate pe care le avem cu totii
ancaface
Postat pe 29 Octombrie 2008 00:08
mie mi-au trebuit vreo 6 ani langa el sa realizez ca il iubesc si ca altul ca el nu voi mai gasii , dar abia atunci cand l-am pierdut , nu atunci cand el plangea si imi spunea ca ma iubeste , au trecut 3 luni de la dsspartirea noastra si fiecare zi care trece parca nu este viata mea , parca sunt doar o papusa pusa sa joc un rol...asa ca nu pot da sfaturi , doar pot spune ca stiu ceea ce inseamna sa intelegi mult prea tarziu ....
barbie25
Postat pe 29 Octombrie 2008 01:09
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 25 Decembrie 2008 21:42
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 21:23
am realizat destul de devreme ca-l iubesc si da eram pe cale sa-l pierd dintr-o prostie, dar mi-am dat seama ca e singurul om care desi a gresit uneori, desi m-a facut sa am atat de multe nopti nedormite din cauza lui, ma iubeste si mai ales acum incearca sa fie bine, sa ne iubim asa cum trebuie...

sincera sa fiu, sunt orgolioasa iar tu ziceai ca nu stii ce sa faci. poate ar trebui sa-ti calci orgoliul. du-te si spune-i ca-l iubesti daca asa este, ca nu te vezi langa altcineva in afara de el. incearca macar inca o data pentru ca daca-ti ranesti orgoliul asta e, dar daca mereu te vei intreba "ce-ar fi fost daca aveam curajul sa-i spun de ce m-am comportat asa?" va fi mult mai greu de indurat... parerea mea cel putin. eu asa as face daca l-as pierde acum pe al meu. as lupta cu tot ce am.
rodicapisica
Postat pe 11 Ianuarie 2009 10:16
eu am realizat de mult timp ca il iubesc dar cu toate astea dintr-o discutie prosteasca ne-am despartit.a vrut sa se impace cu mine dar eu nu am mai vrut.am vrut sa vada si el cum e sa suferi.iar din cauza asta el nu vrea sa mai auda de mine.acum insa nu stiu ce sa fac sa il aduc inapoi.simt ca nu pot sta fara el.nu stiu daca realizeaza asta dar daca o face se poarta cu mine exact cum mam purtat eu cu el.niciodata voi sa nu faceti ca mine daca tineti cu adevarat la persoana de langa voi
bebytza_love_bebe2009
Postat pe 2 Februarie 2009 22:10
de ce ne e asa de greu sa spunem unei persoane ca am gresit fata de ea, ca ne pare rau, ca am judecat-o gresit, sau ca ne-am dat seama mai tarziu cu 5 secu8nde decat trebuia ca inseamna mult pentru noi?


de ce cand ne dam seama ca am gresit punem orgoliul inaintea linistei sufletesti.......???


ne e atat de greu sa recunoastem ca nu am avut dreptate, chiar daca atunci cand reusim sa o facem ne impacam cu noi insine........

mi s-a intamplat sa iau decizii gresite in legatura cu alte persoane.....motivele sunt multe.......cred ca tne de neincrederea in oameni....cum zicea etta...teama ca lucrurile sa nu fie ceea ce par.......teama de a nu fi raniti........

desi atunci cand dupa o vreme am avut curajul sa le spun celor in cauza ca am gresit, mi s-a luat o piatra de pe inima, m-am impacat cu mine, imi este inca foarte greu sa fac asta.........doar am orgoliu.....

ce bine ar fi sa ne putem scutura de orgolii, de vanitati, sa ramanem doar cu demnitatea........demnitatea de a face lucrurile bine, de a recunoaste cand gresim, de a nu ne lasa calcati in picioare...care ne obliga sa ne cerem scuze cand am dat-o in bara..........
dienuta_nou
Postat pe 3 Februarie 2009 09:24
pentruca atunci cand te desparti de persoana respectiva atunci iti dai seama cat de mult iubesti
gabriela_sexy_girl_84
Postat pe 15 Februarie 2009 15:30
Pentru ca nu toti am invatat sa pretuim ceea ce avem.Pentru ca sunt situatii care nu le putem controla,si care ne depasesc.Dar...............omul dn greseli invata. eu acum vorbesc doar in numele meu,nu generalizez.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 26 Martie 2009 16:34
de obicei knd ni se ofera pe tava un suflet avem tendinta sa nu il acceptam,sa nu il vedem,sa il ignoram...motive nu pot sa dau,pentru k nici eu nu am inteles...si asa pierdem oameni carora poate trebuia sa le acordam o sansa,care probabil erau sinceri,ne iubeau si vroiau ceva cu adevarat... tarziu ne dam seama,sau nu,ca am fost egoisti si ca probabil fericirea a trecut pe langa noi fara sa o vedem,fara sa o simtim... niciodata nu e prea tarziu sa iti dai seama de sentimentele tale pentru cineva,un cineva care putea fi totul,iar tu,din diverse motive l ai indepartat... viata e o lupta,deci lupta pana la capat pentru ceea ce iti doresti cu adevarat,bineinteles,pana cand realizezi k ai facut tot ce iti statea in puteri sa obtii acel ceva... iar daca nu l ai obtinut,nu e vina ta!!!
SweetHappyButterfly
Postat pe 26 Martie 2009 16:58
iti dai seama ca iubesti atunci cand il pierzi!!Dupa 5 ani eu am crezut ca este obisnuinta,ca nu mai este dragoste,ca aveam fel de fel de discutii,dar acum cand a plecat mi-am dat seama ca de fapt il iubesc!Pacat ca e prea tarziu!!
monik4u
Postat pe 27 Martie 2009 22:38
De ce atunci cand pierzi persoana de langa tine, simti ca pieptul explodeaza si nu-ti ajunge aer....dar deja este prea tarziu ai ratat sansa dintr-o banala lasitate sau frica sa nu fii ranit once again?
Si apare luminarea ca de fapt esti indragostit pana peste cap, incepi auto amagirea ca poate la el nu este serios poate ceva trecator.....iar lucrurile evolueaza si nu in favoarea ta!
Acum apare auto invinuirea ca de fapt esti o ratata si nu ai putut distinge in el din start jumatatea ta, nu ai avut incredere si de fapt te-ai purtat prosteste!


dak u esti cea care a gresit fata de el corect si frumos ar fi sa-ti asumi gresala si eventual sa-i ceri scuze,sa-i explici de ce ai facut ceea ce ai facut si poate asa mai ai o sansa...iar daca nu mai ai nu vad de ce ar trebui sa te autodistrugi gandindu-te ca a fost jumatatea ta si ca esti o ratata,aici nu st de acord,pai dak este cu adevarat jumatatea ta o sa fie chiar si dupa ani,toate se intampla cu un motiv,stie Dumnezeu ce are pregatit pt noi,ai mai multa incredere in u,nu se termina lumea la o persoana!in viata pierdem mult mai multe...dar tr sa mergem mai departe!
angel_05
Postat pe 9 Iunie 2009 09:48
INTR-ADEVAR, E FOARTE GREU SA PERCEPI DE CE OARE AU CITE UNII ATITA COMODIDATE SI ATITA CALM, PUR SI SIMPLU LASA DE DORIT TOATE ASTEA, PUI TOT SUFLETUL IN RELATIE, TE LUPTZI PTR BINELE LUI SI AL TAU, ESTI PE DEASUPRA SI SINCERA, DEVOTATA, FIDELA SI PE EL NICI IN KOT NU-L DOARE, CU TOATE CA A GRESIT DE MAI MULTE ORI SI TOT NU DA 2 BANI PE LUCRURILE ASTEA! DE CE? CA E BARBAT SI, E MAI PRESUS DE TOATE SI CA NU VREA SA RECUNOASACA ANUMITE SACRIFICII PE CARE TU LE-AI DEPUS (ASTA O ZIK LA MODUL GENERAL, FIIND INSPIRATA DIN VIATZA MEA)?
VOI CE A-TZI ZICE CIND AJUNGETZI LA DESPARTZIRE SI VA SPUNE EL IN FELUL ASTA (DUP 2 ANI DE RELATZIE) : " E CA-S CU TINE, SAU NU-S CU TINE MIE MI-E TOT UNA, FEMEI IMI GASESC CE CREZI CA NU-MI GASESC?"
CUM VEDETZI IN RELATZIA ASTA REALITATE ?
kamyvaly
Postat pe 9 Iunie 2009 11:49
De la: kamyvaly, la data 2009-06-09 11:49:12INTR-ADEVAR, E FOARTE GREU SA PERCEPI DE CE OARE AU CITE UNII ATITA COMODIDATE SI ATITA CALM, PUR SI SIMPLU LASA DE DORIT TOATE ASTEA, PUI TOT SUFLETUL IN RELATIE, TE LUPTZI PTR BINELE LUI SI AL TAU, ESTI PE DEASUPRA SI SINCERA, DEVOTATA, FIDELA SI PE EL NICI IN KOT NU-L DOARE, CU TOATE CA A GRESIT DE MAI MULTE ORI SI TOT NU DA 2 BANI PE LUCRURILE ASTEA! DE CE? CA E BARBAT SI, E MAI PRESUS DE TOATE SI CA NU VREA SA RECUNOASACA ANUMITE SACRIFICII PE CARE TU LE-AI DEPUS (ASTA O ZIK LA MODUL GENERAL, FIIND INSPIRATA DIN VIATZA MEA)?
VOI CE A-TZI ZICE CIND AJUNGETZI LA DESPARTZIRE SI VA SPUNE EL IN FELUL ASTA (DUP 2 ANI DE RELATZIE) : " E CA-S CU TINE, SAU NU-S CU TINE MIE MI-E TOT UNA, FEMEI IMI GASESC CE CREZI CA NU-MI GASESC?"
CUM VEDETZI IN RELATZIA ASTA REALITATEA SI ADEVARUL ?
kamyvaly
Postat pe 9 Iunie 2009 11:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intrebare intrebatoare 140 De la: Diavolyta_ 31 Mai 2009 21:20
niste sfaturi ... ceva .... 9 De la: danaeu 7 Aprilie 2010 10:41
Cum supravietuiesti relatiei cu un alcoolic? 18 De la: coffeeta 26 Martie 2009 19:39
DE CE DUPA 2 ANI SIMT CA NU-L MAI IUBESC? 11 De la: cristina_con 20 Octombrie 2009 10:31
Amanta..sau fara o relatie serioasa! 47 De la: mikixsempre 21 Ianuarie 2010 12:14