Setari Cookie-uri

PENTRU DOAMNA PROFESOARA

Citeam deunazi pe site cateva comentarii si am dat peste un dialog, daca-l pot numi asa, in care o doamna profesoara de limba romana atragea atentia unei prietene de-a noastre in legatura cu modul incorect de a scrie gramatical si de a se exprima. Nu era nevoie sa le vezi pe viu ca-ti puteai imagina cum se ratoiau una la alta!
Oameni buni, NU TREBUIE SA VA SUPARATI daca cineva va atrage atentia cum e corect sa scrieti, cu doi de i,legat sau dezlegat, pentru ca aici nu vine fiecare sa arate cat e de destept sau ce studii are. Ia ganditi-va, acea profesoara de limba romana nu o fi facut tensiune 20 cand a vazut greselile noastre, ca nu poti da vina mereu pe tastatura, gresesti o data, de doua ori dar nu de fiecare data cand scrii. Si nu o criticati, si-a facut datoria de profesor pana la capat.
Pentru doamna profesoara, mult respect si mai trageti-ne de urechi, doamna, cand vedeti ca e culmea culmilor!
Pentru prietena noastra..nu are de ce sa se supere, ea face cum considera ca e bine.Stiu ca nu mi-a cerut nimeni parerea in aceasta problema dar am spus-o pentru ca imi pasa.
PS: pe vremea lui Ceausescu la o lucrare de control am scris legat toate cuvintele si tovarasa invatatoare mi-a dat la palma cu o rigla triunghiulara de lemn de atatea ori cate liniute am mancat. Stiti cate lipseau? 18. Dar acum ii multumesc.

Postat pe 9 Ianuarie 2008 11:04
draga princessdy99, legat de subiectul acesta...nu vreau sa-mi arat calitatile de dascal, nici macar nu am vrut sa se supere acea....prietena a voastra...dar stii cum e? ma tot uit pe aici si vad atatea agramatisme incat ma gandesc cum au putut unii sa treaca, clasa.Cunostintele de gramatica le inveti in scoala primara si gimnaziala,,,,nu ti le da facultatea sau liceul,dar ce ma mir...la cum se invata acum in scolile din Romania...eu am vrut doar sa atrag atentia...pur si simplu ..chiar ca-mi creste tensiunea :))))) cand vad asa ceva.Eu una ma gandesc ca daca nu stii sa te exprimi romaneste...ce sa mai vorbim de altele....
nikolette
Postat pe 10 Ianuarie 2008 11:31
exact asta am vrut si eu sa spun. Oricum in ziua de azi absolut orice facem spune foarte multe despre noi. Chiar si un banal mesaj pe o foaie de hartie.

Postat pe 10 Ianuarie 2008 23:34
nu vreau sa supar pe nimeni, mai ales pe doamna profesoara, pe care o respect daca a tras de urechi pe cei care abuza de-a dreptul limba romana, dar as vrea s-o previn ca a evita o cacofonie prin punerea unei virgule(inutile si incorecte de altfel) intre un predicat si un complement direct este tot o greseala. intre un subiect si un predicat, un predicat si un complement direct etc. nu se accepta NICIODATA virgula. singura cale de a evita o astfel de cacofonie este...reformularea. sper sa nu fie cu suparare ;)
DianaSarpe
Postat pe 11 Ianuarie 2008 00:29
pai cei care se supara ne dau de inteles k ii deranjeaza adevarul nu...era un subiect ceva cu marimea:D si o fetisoara nu facea decat sa jigneasca pe toata lumea,si i-am atras atentia doar k in loc de jignesc am scris jicnesc,iar ea mare cunoscatoare de rom m-a contrazis,ok nimic de comentat....dar felul in care a facut-o,k alta este culoarea parului meu si alte jigniri...intrebarea este:cu ce drept?ideea este k multe persoane de aici nu inteleg k trebuie sa comentezi pe baza subiectului care este propus si nu pe baza a ce scrie altul...toata lumea face greseli,dar ea este o mare nesimtita!pt k nu poti si nu ai nici un drept sa vb despre cineva pe care nu ai vazut-o in viata ta k este o mare rupa,panarama,k mama ei este idioata,etc etc...una este sa corectezi o greseala si alta este sa vb in plus,pur si simplu!
lydia23
Postat pe 14 Ianuarie 2008 13:49
Asta asa este, faptul ca ati facut greseli gramaticale nu da dreptul nimanui sa va jigneasca.In legatura ca ce se mai face in ziua de astazi la scoala, va spun eu ca mai nimic si asta din cauza lipsei de respect de care dau dovada elevii.Eu am 24 de ani, poate cu profesorii mai in varsta nu isi permit atatea.
ruxxy
Postat pe 24 Ianuarie 2008 10:56
Acelasi lucru il patesc si eu. Am terminat in liceu filologia si la facultate am ales sa studiez germana si engleza. Cand cineva face o greseala il corectez, pentru ca data viitoare sa nu mai faca acea greseala. Este un defect profesional, cel putin asa ii spun eu. Si da, te enerveaza foarte tare cand vezi ca cineva nu stie acea limba...
Iar RUXXY, scoala se face in scolile din Romania. Din pacate elevii nu mai sunt asa de receptivi si isi bat joc de sistem si implicit de profesori, cu toate ca sunt din ce in ce mai putini.
Si eu as fi putut sa predau dar am ales sa nu o fac, pentru ca sunt dezgustata de lipsa de interes din partea elevilor. Nu poti sa inveti pe cineva ceva ce el nu doreste... In timpul orelor citeau ziarul sau se jucau pe telefoane (in ora profesoarei de germana). Si ne mai miram ca GENERATIA PRO nu stie ce este gramatica? Eu una nu ma mai mir...
Only_me26
Postat pe 12 Februarie 2008 10:24
nu cred k ar trebui sa ne focalizam atentia pe cat de corect sau nu scrie cineva, ci pe subiectul pe care il dezbate!multi dintre noi cand scriu un subiect sau isi exprima opinia intr-o problema, omit o virgula poate sau....se greseste,dar aste nu inseamna k suntem inculti, sau k nu stim sa scriem...

Postat pe 21 Mai 2008 09:33
sunt de acord cu tine princessdy99; graba nu este o scuza ca sa gresim...Si ce graba avem aici pe forum??
inteleg ca se pot "manca" niste litere , dar unii fac niste dezacorduri...
eu cred ca nu ar trebui sa se supere nimeni...daca gresesc nu inseamna ca sunt persoane rele...se pot corecta si gata...
normal nu sunt de acord cu jignirile , nu isi au locul...

Postat pe 21 Mai 2008 11:31
Nu o sa vin cu alte critici si nici sa fac referire la cineva anume...insa vreau sa spun doar atat:a te exprima si scrie corect in limba materna mi se par lucruri de bun simt...sunt achizitii elementare,pe care le dobandesti in clasele primare si se presupune ca le insusesti pt toata viata...Si nu fac referire aici la omisul vreunei litere,o virgula,ci pur si simplu la greselile clare de ortografie(pt ca am observat ca scrierea cu 2 ii si cratima inca fac victime)Imi pare rau pt predecesoarea mea,care spunea ca ar trebui sa ne focalizam atentia pe subiectul dezbatut si ii scuza pe cei care gresesc,tragand concluzia ca aceia nu neaparat nu stiu sa scrie.....pai,poate stiu sa scrie ,dar daca nu scriu corect in limba romana....
mell_30
Postat pe 2 August 2008 19:22
Singura "consolare", în privinþa greºelilor pe care le fac unii dintre cei care intrã pe forum, este cã se poate ºi mai rãu. Am intrat pe un forum al adolescenþilor (14-20 ani) ºi m-am îngrozit. Erau doar mesaje monosilabice, unele greu de înþeles, ºi înjurãturi. Viitorul sunã bine...
adicon
Postat pe 2 August 2008 20:48
Dupã cum puteþi sã observaþi am avut dreptate cã "se poate ºi mai rãu". Acest "Jmenaru la pungã gros" apãrut astãzi pe forum îmi confirmã temerile...
adicon
Postat pe 2 August 2008 21:27
aaa... el a mai fost si sub alte denumiri. Si la fel a vorbit. Probabil in viata reala nu are in fata cui sa-si verse rautatea si uraciunea din el pt ca nu-i dau voie cei din jurul lui. Se descarca si el pe unde poate.
amme22
Postat pe 2 August 2008 21:30
Poate se duce în altã parte sã se descarce.
adicon
Postat pe 2 August 2008 21:33
nu cred. Ii place aici, ii place sa socheze, sa atraga atentia. Nu avem ce-i face decat sa-l lasam sa se creada erou, in speranta ca intr-o zi se va plictisi.
amme22
Postat pe 2 August 2008 21:39
Da, ignorarea mesajelor sale poate fi o soluþie dacã altfel nu se poate.
adicon
Postat pe 2 August 2008 21:42
eu cred ca jmenaru_cu_banu_gros e maciuca barosana. Inca unul cu personalitati multiple.
Josie
Postat pe 9 August 2008 17:35
pai meei ce vrei si tu ...nu ai observat ca se repeta ciclic aceste aparitii???
imi permiteti nu-i asa sa fiu putintel ironica si sa imi dau cu presupusul???
in perioadele acelea din luna cand baiatul nu capata nimic.... deh se elibereaza pe un site de femei....asa ca....sa ne traiasca maciuca barosana ca odata cu el mai aflam si noi cuvinte noi din argoul gastilor de cartier!!!!
dandanaua_reloaded
Postat pe 9 August 2008 18:07
Imi permit sa-mi dau si eu cu parerea putin mai tarziu pentr ca de-abia acum am vazut topicul.
Ca un om scrie cu greseli de ortografie, treaca-mearga. Problema cea mai mare este ca de multe ori nu poti intelege ce a vrut sa spuna in propozitie. Si daca mai mananca si litere sau inlocuieste grupuri de litere cu o alta litera, eu nu mai inteleg nimic! se pare ca si in acest domeniu functioneaza expresia romaneasca "lasa ca merge si asa"... Si ma intreb... Daca au probleme la scris, oare atunci cand vorbesc acesti agramati pot sa o faca la modul coerent? Tare ma indoiesc... Bine, nu se leaga nimeni de mici greseli la tastare. e normal atunci cand te grabesti sa tastezi un cuvant gresit. Dar o propozitie sau o fraza intreaga... Offfffffff...
Lucia1971
Postat pe 2 Septembrie 2008 08:02
De la: mell_30, la data 2008-08-02 19:22:43 Nu o sa vin cu alte critici si nici sa fac referire la cineva anume...insa vreau sa spun doar atat:a te exprima si scrie corect in limba materna mi se par lucruri de bun simt...sunt achizitii elementare,pe care le dobandesti in clasele primare si se presupune ca le insusesti pt toata viata...Si nu fac referire aici la omisul vreunei litere,o virgula,ci pur si simplu la greselile clare de ortografie(pt ca am observat ca scrierea cu 2 ii si cratima inca fac victime)Imi pare rau pt predecesoarea mea,care spunea ca ar trebui sa ne focalizam atentia pe subiectul dezbatut si ii scuza pe cei care gresesc,tragand concluzia ca aceia nu neaparat nu stiu sa scrie.....pai,poate stiu sa scrie ,dar daca nu scriu corect in limba romana....



nu te supara pe mine...dar in ceea ce ai scris mai sus, ai mai mult de trei greseli de exprimare.
yunita
Postat pe 31 Octombrie 2008 11:34
Si eu sunt de acord cu corectiile, desi in mod normal eu nu fac asta cu ceilalti, tocmai de dragul faptului de a nu strica buna dispozitie a unui om care poate ca se bucura ca a vorbit despre ceva care l-a facut sa se simta bine. Insa scriera corecta poate fi un criteriu important in diferentierea oamenilor. Nu vreau sa insist cu argumente, ci doar va sugerez sa experimentati! Sunt insa ferm convinsa ca cei care nu scriu corect si nu-mi dau dreptate, nu vor incerca experimentul, insa acest lucru va fi o mica pierdere!
iulyka
Postat pe 17 Noiembrie 2008 09:02
Imi amintesc de o vorba, nu mai tin minte de pe unde si cum, de fapt e o teorie efectiv, stilul e omul insusi...Cu siguranta ca si modul in care ne exprimam (mai ales in scris) spune ceva (daca nu mai multe...)despre noi insine. Deci tot inainte, dragi sfidatori ai normelor gramaticale!
floaredecolt26
Postat pe 17 Noiembrie 2008 16:12
Eu imi amintesc de testele pe care le dadeam in gimnasiu si liceu la Limba si Literatura Romana, eram taxatzi foarte aspru pentru greshelile gramaticale indiferent de continut literar.
Lillix
Postat pe 17 Noiembrie 2008 16:24
cum vad eu lucrurile:

1. lansez o critica unei persoane cu suficient creier incat sa-i permita sa-si insusesca critica in mod constructiv!

2. nu lansez nimic spre o persoana care are o gandire superficiala, nu de alta dar apoi nu ma mai spala nici dunarea cu toti afluentii!
happy_miki
Postat pe 17 Noiembrie 2008 16:41
Buna idee! Demna de tinut minte!
floaredecolt26
Postat pe 18 Noiembrie 2008 18:03
si eu urasc cand vad greseli gramaticale .ma zgarie undeva pe creier,si de foarte multe ori am catalogat o persoana dupa cum se exprima si daca stie sa scrie corect gramatical.sincer,nu m-as vedea impreuna cu un analfabet .poate sunt rea,dar cred ca orice om trebuie sa stie unde sa puna o cratima cand trebuie,si sa faca acordul dintre subiect si predicat
alle_xandra
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:33
aaaa
da, ok am inteles....

asa ca sa va stresez

dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Ianuarie 2009 17:28
Mda, si pe mine ma deranjeaza, oricat ma auto-educ sa nu fac o tragedie din asta...
Desi cateodata asta nu spune ca cel ce scrie asa e neaparat un bou... De exemplu, am un amic care e realmente inteligent. Vorbeste'/scrie o engleza absolut extraordinara, nu cea pe care o vorbesc/scriu toti ne-vorbitorii nativi de limba engleza - artificiala, gandita in limba materna si apoi tradusa... care face aproape orice expresie in engleza sa sune absolut caraghios.. Nu, vorbeste o limba reala, vie si foarte plastica. Si asta in special din auto-educatie.
Ei bine, acest prieten al meu a scris la un moment dat "ochi albastrii" (sau "negrii", ma rog nu-mi amintesc exact)... Ideea e ca stiu foarte bine ca el e o capacitate. Si cu toate astea.. uite ca p-aia n-o stia...
De atunci mi-am propus sa nu mai fac atata caz de surplusul sau - din contra - lipsa unui "i"....

Insa ce ma zgarie la ochi sunt cratimele pusea aiurea... Cand vad "sau" cu sensul de "ori" scris "s-au" ma apuca celea rele... Ori "i-a mai taci" (de exemplu) Ah, si cea mai noua in materie e "ce-a mai tare poza" .... CE puii mei cauta cratima aia acolo, mai oameni buni?
Dor_a
Postat pe 31 Ianuarie 2009 17:57
De la: Dor_a, la data 2009-01-31 17:57:15Mda, si pe mine ma deranjeaza, oricat ma auto-educ sa nu fac o tragedie din asta...
Desi cateodata asta nu spune ca cel ce scrie asa e neaparat un bou... De exemplu, am un amic care e realmente inteligent. Vorbeste'/scrie o engleza absolut extraordinara, nu cea pe care o vorbesc/scriu toti ne-vorbitorii nativi de limba engleza - artificiala, gandita in limba materna si apoi tradusa... care face aproape orice expresie in engleza sa sune absolut caraghios.. Nu, vorbeste o limba reala, vie si foarte plastica. Si asta in special din auto-educatie.
Ei bine, acest prieten al meu a scris la un moment dat "ochi albastrii" (sau "negrii", ma rog nu-mi amintesc exact)... Ideea e ca stiu foarte bine ca el e o capacitate. Si cu toate astea.. uite ca p-aia n-o stia...
De atunci mi-am propus sa nu mai fac atata caz de surplusul sau - din contra - lipsa unui "i"....

Insa ce ma zgarie la ochi sunt cratimele pusea aiurea... Cand vad "sau" cu sensul de "ori" scris "s-au" ma apuca celea rele... Ori "i-a mai taci" (de exemplu)


am si eu scaparile mele ... ma ierti????
dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Ianuarie 2009 18:00
Cu o conditie: ciocolata!
Dor_a
Postat pe 31 Ianuarie 2009 18:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Familie cu doi copii din Bucuresti, are mare nevoie alimente 1 De la: lumi27 25 Ianuarie 2017 19:11
ma pus sa aleg intre el si prietenie 6 De la: angelfromheaven 11 Septembrie 2009 15:57
Ganduri de toamna 61 De la: valy90 26 Septembrie 2010 16:35
cadouri 1 De la: kudika296057 6 Noiembrie 2010 11:12
URGENT! 5 De la: liliana2005 11 Iunie 2009 23:02