Setari Cookie-uri

Isus..FIUL LUI DUMNEZEU!DUMNEZEU INSUSI?PROFET?UN INVATATOR?

Unii oamnei de stiinta il descriau pe Isus sav,ca un invatator,altii un simplu trimis,unii din alte culte crestine cum ar fii baptistii ilconsidera ,,DUMNEZEU INSUSI,,eu ilconsider un profet voi ce credeti?va rog fara injurii si fara discutii contradictorii cand folosim cuvantul Lui Dumnezeu.Amin
pace
Postat pe 20 Martie 2008 01:24
propovaduitorul cuvantului domnului pe pamant.

Postat pe 20 Martie 2008 11:10
FIUL LUI DUMNEZEU care a fost trimis pe pamant sa indeplineasca cuvantul acestuia!

Postat pe 20 Martie 2008 11:16
Iisus,Dumnezeu...sunt o enigma continua,ceva in care credeam,ne punem sperante,in fata caruia ne destainuim,plangem,zambim,ne caim. insa simtim ca exista ceva mai presus de noi. eu cred intr-un Dumnezeu bun,bland,cred in ceea ce vreau si simt. pt mine Dumnezeu e contemporan. nu ma duc la Biserica prea mult,pt ca Il am pe El in suflet si pretutindeni. nu ma prea duc la Biserica din cauza preotilor,pt ca pur si simplu nu-i suport.stiu ca sunt mai intai oameni,dar am vazut preoti care nu-si respecta munca. mai sunt putini care se dedica cu adevarat,si se gasesc prin manastiri si din cand in cand pe la vreo Biserica. Dumnezeu este puterea care ne face sa continuam cand dam peste greau,El este ceea in ce credem,ceea ce ne face sa apreciem,sa iubim,sa fim buni,sa fim invingatori fara sa facem rau celor din jur. dar asa este contruita viata incat sa si gresim. gresim pt a ne cai,gresim pentru a ne da seama si a invata. iar Dumnezeu se afla langa noi. si pentru cei care nu cred exista o vorba '' mai bine sa crezi in ceva ce nu exista decat sa nu crezi in ceva ce exista'' pt ca nu te costa nimic daca crezi,ci ai avantajul de ati simti sufletul mai usor.

Postat pe 20 Martie 2008 11:29
ISUS,este o adevarata minune....este intruchiparea cuvantului lui DUMNEZEU...este trimisul,prorocul,profetul care a semanat printre oameni bunatate,iubire si smerenie...care a indemnat poporul israelului sa-l slaveasca pe Dumnezeu,care a aratat calea cea dreapta pu sufletele ce tanjesc dupa dulceata raiului....este unul dintre cei mai apropiati de Dumnezeu si ingeri,alaturi de noe,moise,solomon,ioan,avram si mohammad saws...este acel care o sa stea alaturi de Dumnezeu la judecata de apoi si o sa se roage pu pacatosi si pu usurarea pedepsii....ne rugam la unicul,atotputernicul si iertatorul Dumnezeu...ajungem la el cand ne este greu ,cautam speranta la el si iertare....

Postat pe 20 Martie 2008 12:54
''Pentru ca n-am venit de la mine insumi, ci El m-a trimis''(Ioan, 5:42) '' 16. Adevãrat, zic vouã: Nu este sluga mai mare decât stãpânul sãu, nici solul mai mare decât cel ce l-a trimis pe el. ''(Ioan, 13:16) ''30. Eu nu pot sã fac de la Mine nimic; precum aud, judec; dar judecata Mea este dreaptã, pentru cã nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis.''(Ioan, 5:30) '' ªi Iisus Însuºi era ca de treizeci de ani când a început (sã propovãduiascã), fiind, precum se socotea, fiu al lui Iosif, care era fiul lui Eli,
24. Fiul lui Matat, fiul lui Levi, fiul lui Melhi, fiul lui Ianai, fiul lui Iosif,(...) 38. Fiul lui Enos, fiul lui Set, FIUL LUI ADAM, FIUL LUI DUMNEZEU''(Luca, 5:23-38)...iata, si Adam e numit fiul lui Dumnezeu...

Postat pe 21 Martie 2008 00:49
Sa vedem cine altcineva mai e ''FIUL LUI DUMNEZEU'':
''22. Dar tu sã zici lui Faraon: Aºa zice Domnul Dumnezeul Evreilor: Israel(i.e., Iacob,) este fiul Meu, întâi-nãscutul Meu. ''20. DAR EFRAIM NU ESTE FECIORUL MEU SCUMP, un copil atât de alintat? Atunci când vorbesc de el, totdeauna cu dragoste Mi-amintesc de el; pentru el Mi se miºcã inima ºi voi avea milã de el, ZICE DOMNUL''. Un credincios:'' Domnul a zis cãtre Mine: "Fiul Meu eºti Tu, Eu astãzi Te-am nãscut!''(Psalmi, 2:7)
'' Fericiþi fãcãtorii de pace, cã aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema. ''(Matei,5:9), '' 14. Cãci câþi sunt mânaþi de Duhul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu. ''(Romani, 8:14), si multe altele.

Postat pe 21 Martie 2008 01:02
''La început era CUVANTUL ºi CUVANTUL era la Dumnezeu ºi Dumnezeu era CUVANTUL.
2. Acesta era întru început la Dumnezeu .''(Ioan, 1:1)

Spune Allah in Coran:171. O, voi oameni ai Scripturii!) Nu exagerati in privinta religiei
voastre si nu spuneti despre Allah decat adevarul! Mesia Isus, fiul
Mariei, este trimisul lui Allah, CUVANTUL SAU(120) pe care El l-a transmis
Mariei si un duh de la El. Credeti, asadar, in Allah si în trimisii
Sai. si nu spuneti “Trei!”. Opriti-va de la aceasta si va fi mai bine
pentru voi. Allah nu este decât un Dumnezeu Unic. Slava Lui! Sã aiba
El un copil? Ale Lui [Allah] sunt cele din ceruri si de pre pamant si
Allah este cel mai bun Ocrotitor(Coran, 4:171)

Stiati ca in anul 325 D.H, s-a intrunit Consiliul d ela Niceea si ca ei au fost cei care au discutat Divinitatea Lui Iisus, si au hotarat ca a fost fiul lui Dumnezeu?
Sau ca cel care a introdus termenul de Sfanta treime(Paul), nici nu l-a cunoscut pe Iisus, caci nu a trait in vremea Lui?!

Postat pe 21 Martie 2008 01:17
Nu cred ca suntem in masura sa ne punem intrebari despre divinitate. O luam asa cum scrie in BIBLIE.
Nu o sa discut cu voi pe tema asta fiindca avem religii diferite! Voi credeti in CORAN iar noi in BIBLIE.Sunt doua chestii total diferite!

Postat pe 21 Martie 2008 11:03
''Pentru ca n-am venit de la mine insumi, ci El m-a trimis''(Ioan, 5:42) '' 16. Adevãrat, zic vouã: Nu este sluga mai mare decât stãpânul sãu, nici solul mai mare decât cel ce l-a trimis pe el. ''(Ioan, 13:16) ''30. Eu nu pot sã fac de la Mine nimic; precum aud, judec; dar judecata Mea este dreaptã, pentru cã nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis.''(Ioan, 5:30) '' ªi Iisus Însuºi era ca de treizeci de ani când a început (sã propovãduiascã), fiind, precum se socotea, fiu al lui Iosif, care era fiul lui Eli, 24. Fiul lui Matat, fiul lui Levi, fiul lui Melhi, fiul lui Ianai, fiul lui Iosif,(...) 38. Fiul lui Enos, fiul lui Set, FIUL LUI ADAM, FIUL LUI DUMNEZEU''(Luca, 5:23-38)...iata, si Adam e numit fiul lui Dumnezeu...

Melania_kiss
Postat pe 21 Martie 2008 11:40
interesante citate la fel si subiectul.nu exista urma de indoiala ca Isus e Fiul lui Dumnezeu iar Biblia contine enorm de multe dovezi care atesta acest lucru.

Postat pe 21 Martie 2008 22:07
APROPO:NU DUMNEZEU SI-A OMORAT FIUL CI EVREII RAZVRATITI SI INFLUENTATI DE CAPII RELIGIOSI DIN VREMEA ACEEA.

Postat pe 21 Martie 2008 22:11
ISUS este fiul lui Dumnezeu si misiunea lui pe pamant a fost sa ne invete despre Dumnezeu,despre iubire neconditionata,despre iertare si a luat pacatele noastre asupra lui,atunci cand a fost rastignit.Acum se afla la dreapta Tatalui{Dumnezeu}.Amin
miky4
Postat pe 22 Martie 2008 08:21
fetelor ganditi o secunda ! sunt o gramada de secrete pe care vaticanul nu le spune. iar BIBLIA a fost creata pentru a manipula si a controla oamenii. in Biblie scrie ca Iisus a fost mai intai om--->deci a fost barbat. si orice barbat intreg la minte face dragoste,iubeste o femeie,face copii,nu? si in plus tot in Biblie Iisus nu mai apare incepand de la varsta de 14 ani pana la varsta de 30 de ani. ce a facut in tot timpul asta? Maria Magdalena chiar era o prostituata? NU ! dar pe timpul acela femeia era o sclava, nu putea fi ridicata in slavi,asa ca s-au decis sa o injoseasca. nici eu nu pot fi sigura de toate astea ,cum nu sunt sigura nici de tot ce scrie in Biblie,dar hai recunoasteti ca Biblia este singurul lucru care a reusit sa manipuleze o lume intreaga,caci sunt mai multi credinciosi ( nu ma refer numai la crestinism) decat atei.

Postat pe 22 Martie 2008 09:51
move roxana55:
Poate ai fii atat de draguta incat sa postezi aici cateva din aceste dovezi.

Postat pe 22 Martie 2008 11:13
muslin ce vrei? Ce doresti cu aceste intrebari absurde?Tu nu ai citit biblia ,de pui asemenea intrebari.Sti doar ca noi nu luptam cu carnea ,ci cu duhurile acestei lumi.Vrei argumente?Pun'te fata mea si citeste biblia cu inima nu cu minea.Cauta-l pe Dumnezeu si el ti se va descoperi.Daca ai sti cu cine te pui fata mea ,ai pune cenusa pe cap si te-ai ruga sa fi iertata .Noi aici ne vom ruga sa cunosti adevarul,si adevarul te va elibera.Mie frica numai cand ma gamdesc ce va asteapta cu voi cei ce va puneti asemenea intrebari.I-ti mai zic odata:aveti grija,se vede ...goliciunea...Domnul Dumnezeul ISUS CRISTOS sa va dea din iubirea LUI.Si..Doamne iarta-i ca nu stiu ce zic si nici ce fac!Iarta-ne Doamne si pe noi ,si dane din iubirea Ta sa putem sta drepti ,curati atunci cand vei veni.Va iubesc de orice natie sau religie a-ti fi.
OCTAIA
Postat pe 22 Martie 2008 20:04
Octaia, stii ce imi place la Islam? Spre deosebire de crestinism , unde nu exista dovezi, ci doar credinta...in islam exista ambele. Dovezile intaresc credinta iar credinta intareste dovezile. Mi se pare normal ca atunci cand afirm un lucru, sa vii cu argumente..nu am atacat-o pe roxana, ci m-a interesat ce a zis ea, si am rugat-o sa demonstreze..ce e gresit in asta? de asemenea, mi se pare absolut natural sa pui intrebari. Un musulman e incurajat sa puna intrebari, pt ca Islamul are pentru el raspunsuri.''Doamne iarta-i ca nu stiu ce zic si nici ce fac!Iarta-ne Doamne si pe noi ,si dane din iubirea Ta sa putem sta drepti ,curati atunci cand vei veni.Va iubesc de orice natie sau religie a-ti fi.''
Tot ce pot sa spun..amin



Amin pentru mica ta ruga.

Postat pe 22 Martie 2008 21:06
muslim ,sti de ce sunt eu crestina?Deoarece"atat de mult ne iubeste Tatal incat l-a dat pe Fiul lui pentru noi"ca tu si eu sa avem viata vesnica.Eu am ales pentru ca eu am iubirea Lui,si am dovada iubirii Lui.Da ,este adevarat ca i-ti trebuie credinta.Dar el poate fi descoperit numaide cel ce-l cauta.Si acum te intreb ,draga mea ,il cauti tu pe EL,sau argumente sa-ti poti sustine adevarul.Adevarul este in noi,trebuie sa-l cauti in tine.Nu eu trebuie sa te conving de credinta mea,ci tu sa-ti cauti iubirea in El .Dorinta mea cea mai adanca este sa-l pot urma pe El.Nu ne jucam ,draga mea ,cu cuvintele,e un rau ce ni-l facem doar noua.El ramane,IUBIRE,IERTARE,MILA,SACRIFICIU,
EL este ce-l ce este,sa nu uitam acest nume.Un crestin pune intrebari si singura dovada este in cuvantul LUI."cere si ti se va da,bate si ti se va deschide.cauta si vei gasi"Fie ca dragostea Lui sa ne protejeze de ce-l rau.Mutumesc ca putem fi prietene si chiar asa.
OCTAIA
Postat pe 22 Martie 2008 21:30
Si eu il iubesc pe Iisus(saw)

Postat pe 22 Martie 2008 21:46
Mulþumesc Celui ce m-a întãrit, lui Iisus Hristos, Domnul nostru, cã m-a socotit credincios ºi m-a pus sã-I slujesc, pe mine care mai înainte huleam, prigoneam ºi batjocoream. Totuºi am fost miluit, cãci în necredinþa mea, am lucrat din neºtiinþã. Si a prisosit foarte harul Domnului nostru, împreunã cu credinþa ºi cu dragostea cea întru Hristos Iisus. (I Timotei l, 12-14)
deea_elena
Postat pe 23 Martie 2008 03:54
AMIN!Domnul sa te intareasca in credinta ta.Si sa te binecuvanteze,in dragostea lui nemarginita.ISUS E DOMN , ESTE VIU SI ADEVARAT.
OCTAIA
Postat pe 23 Martie 2008 15:19
eu nu inteleg ceva.c-o fi traditie sau ce o fi... Ce rost au mataniile,postul de mancare,sexul in post,si alte chestii care nu-mi vin acum in minte. la matanii tre sa te pui in genunghi si sa te apleci de zece mii de ori,sa pupi pamantul si nu mai stiu ce....in post nu ai voie sa mananci carne si etc.hai ca sexul cica nu-i frumos... dar eu zic asa: noi il credem si il stim pe Dumnezeu bun si bland.si eu una nu il vad in stare sa accepte sa te tarasti in fata LUI si sa-i pupi picioarele. si nu Il vad cu mentalitatea lu' strabunica,ca pe vremea aia barbatul si femeia nu aveau voie nici sa se tina de mana daca nu erau casatoriti. deci El ne-a dat placerea fizica,iar corpul nostru o cere.nu ma judecati gresit pt ca nu am zis nimic rau.

Postat pe 23 Martie 2008 20:38
Nici eu nu inteleg toate astea,dar fiecare face cum sinmte...A fost o lege si-n Isus a fost inplinita.Dar avem noi dreptul sa judecam pe cel ce nu-i ca noi?Nu ,este un Judecator si el ne vede,INIMA.El se uita nu la matanii,nu la haine(lungi sau scurte),nu la buzele noastre
.El se uita la inima mea si a ta.Restu-i doar amagire(cred eu),si vanare de...de vant.
OCTAIA
Postat pe 23 Martie 2008 21:01
donia sa, sfintia sa , hai sa-I zicem si Majestatea Sa. vorbiti si voi ca in Biblie. nu intelegeti ca Biblia a fost scrisa pe vremea cand existau sclavi si imaratului i se pupau picioarele? Dumnezeu este un EL ,este Tatal nostru ,e sfant pentru noi. Il ridicati in slavi cu o gramada de cuvinte. Dumnezeu e ridicat in slavi cu sufletul nu cu vorba. ca degeaba zic eu PRESFINTITUL si sa nu o simt,asta nu ne ajuta cu nimic.Dumnezeu se uita la suflet nu la felul in care Il pomenesti. atat cer : FARA IRONII , fara paragrafe cu tenta ca in Biblie sau mai stiu eu ce. ati pus subiectul asta aici, vorbiti asa cum simtiti. eu una vad o masca in unele post-uri. v-am pupat fetelor si fiti ceea ce simteti nu ceea ce zice lumea. scuze daca m-am exprimat gresit.

Postat pe 24 Martie 2008 17:05
ISUS CRISTOS E CUVANTUL LUI DUMNEZEU INTRUPAT.ESTE DUMNEZEU:TATAL, FIUL ,SI DUHUL SFANT.AMIN
aici am terminat orice comentariu pe aceasta tema.
OCTAIA
Postat pe 24 Martie 2008 23:08
eu abia incep: faceti deosebirea intre Traditie si Sfanta Scriptura.
vad ca aici toate lumea stie dar nimeni nu cunoaste :)

Postat pe 25 Martie 2008 12:51
ca sa nu mai stati atat de "incordate" si asa subiectul in sine este fff sensibil, va spun ceva: din cate am observat eu, aici, fetele sunt de mai multe culte or de diferite religii. deci, bilbia este interpretabila de catre pastori, preoti, oameni ai bisericii in general. asa ca, niciodata un pastor de la martorii lui yehova sau de la adventisti sau de la mai stiu eu unde, nu va interpreta biblia la fel cu un preot ortodox.
asa ca, se vede cu ochiul liber ca sunteti de diferite confesiuni aici si degeaba va tot contraziceti.



Postat pe 25 Martie 2008 15:16
svf....respect pentru ceea ce ai zis aici.Biblia nu este lafelde aia tot ce scrie acolo a fost transcris si rescris.Eu daca am dat versete din Biblie am dat versete dintr-o biblie veche de acu 150 ani pe care o am de la parintii mei.tatal meu este ortodox parintii mei mai bine zis acum mai putin mama care a gasit un al cult dar nu are nimic crede intr-un singur Dumnezeu.Dar nu asta ar fi problema as prefera o Biblie in limba ebraica,dar e greu de gasit in ziua de azi,eu vroiam parerile dumneavoastra asta fara sa intram in polemici si acuze si cuvinte rele.Pace voua tuturor.
pace
Postat pe 25 Martie 2008 16:22
ISUS a platit pentru noi biletul nostru pentru RAI. Daca vrei sa urci urmeazal pe ISUS ,daca vreisa ramai in noroi poti ramane jos! Ai posibilitatea de a alege: TU CE ALEGI ?

Postat pe 25 Martie 2008 17:52
revenind la subiect: cine era Isus pe vremea aceea? se poate sa fi fost un om iubit de unii si urat de altii. un om despre care se credea( si se crede) ca este Fiul lui Dumnezeu. Dumnezeu fiind atotpuernicul zeu in care credeau unii oameni. azi pentru multi Iisus este ceea ce scrie Biblia, am zis si mai zic o data Iisus este ceea ce vrem noi, este asa cum Il credem si cum Il simtim in sufletul nostru. si inca ceva... ce legatura au paragrafele astea? de ce scrieti ceea ce au scris altii inaintea voastra? de ce nu scrieti ceea ce simtiti,ceea ce spuneti voi,nu ce au scris altii. si daca tot veni vb am sa deschid si eu un subiect de genul asta...

Postat pe 25 Martie 2008 17:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fetelee 9 De la: lory08 18 Aprilie 2010 09:42
cum sa faci bani? pe net 2 De la: nirvana_cukramel 7 Februarie 2009 21:25
apa....:| 6 De la: sirghea 22 Mai 2010 08:21
2012...sa fie doar speculatii nefondate sau o realitate? 27 De la: marco918 29 Ianuarie 2010 00:49
buna 5 De la: d_soara_Criss 12 August 2009 19:23