Setari Cookie-uri

crema anticosuri

Cuvintul crema nu se potriveste de nici un fel acneei ,nu se recomanda cremele pe tenul acneeic.
carmen_natural
Postat pe 29 Iunie 2011 21:13
De la: carmen_natural, la data 2011-06-29 21:13:44Cuvintul crema nu se potriveste de nici un fel acneei ,nu se recomanda cremele pe tenul acneeic.



"acneei", "acneeic"...
kudika226898
Postat pe 2 Octombrie 2013 08:05
Pe langa alte cateva produse si tratamente naturale, folosesc si lotiune de la Jan Marini, care e foarte buna. Costa undeva peste 100 de lei, insa merita, isi face treaba foarte bine
kudika_29639
Postat pe 12 Aprilie 2014 15:50
De la: kudika_29639, la data 2014-04-12 15:50:02Pe langa alte cateva produse si tratamente naturale, folosesc si lotiune de la Jan Marini, care e foarte buna. Costa undeva peste 100 de lei, insa merita, isi face treaba foarte bine


Produse Murad ai încercat?
kudika_946948
Postat pe 25 Aprilie 2014 16:44
Eu folosesc un tonic de la Murad foarte bun cu etxract de porumb si portocala. E balsam pentru piele, zic eu. Mi-a facut o impresie buna acest brand de produse si sunt hotarata sa mai incerc si altele.
kudika_29639
Postat pe 9 Mai 2014 18:09
Da, îți recomand. Cei de la Murad au o întreagã gamã de produse create pentru tratarea acneei - de la demachiant pânã la creme de zi și de searã sau chiar loțiuni împotriva acneei corporale.
kudika_946948
Postat pe 19 Mai 2014 17:39
eu am un fel de cosuri pe genunchi, ce mi+ai recomanda? Ai folosit ceva tot de la Murad? Merci!
kudika_29639
Postat pe 19 Mai 2014 19:23
Mie cel mai mult mi-a ajutat crema cu benzoyl peroxid. E cea mai buna pt. ca spre deosebire de cremele cu antibiotic, nu da dependenta. Practic e un fel de oxigenare in profunzime care distruge bacteriile ce cauzeaza acneea. Insa are un mod special de aplicare. Prima data se spala fata cu un gel de fata si se asteapta sa se usuce fata 15 min; pt. ca altfel ar putea dilua crema, care e usor acida. Apoi se intinde crema in strat subtire si se mai asteapta 15 min si apoi se pune crema hidratanta.. pt ca benzoyl peroxidul usuca fata. Eu am descoperit aceasta metoda de aplicare a cremei aici: http://www.acne.org/regimen.html. Si cel mai frumos, povestile de succes cu poze inainte si dupa: http://www.acne.org/regimen-success.html.
E buna orice ce fel de crema cu benzoyl peroxid de concentratie 2.5%, nu trebuie sa luati neaparat de la ei de pe site. Eu de exemplu mi-am luat Benzac de pe Ebay. Mult succes!
miau_nella
Postat pe 30 Aprilie 2015 13:52
De la: miau_nella, la data 2015-04-30 13:52:57Mie cel mai mult mi-a ajutat crema cu benzoyl peroxid. E cea mai buna pt. ca spre deosebire de cremele cu antibiotic, nu da dependenta. Practic e un fel de oxigenare in profunzime care distruge bacteriile ce cauzeaza acneea. Insa are un mod special de aplicare. Prima data se spala fata cu un gel de fata si se asteapta sa se usuce fata 15 min; pt. ca altfel ar putea dilua crema, care e usor acida. Apoi se intinde crema in strat subtire si se mai asteapta 15 min si apoi se pune crema hidratanta.. pt ca benzoyl peroxidul usuca fata. Eu am descoperit aceasta metoda de aplicare a cremei aici: http://www.acne.org/regimen.html. Si cel mai frumos, povestile de succes cu poze inainte si dupa: http://www.acne.org/regimen-success.html.
E buna orice ce fel de crema cu benzoyl peroxid de concentratie 2.5%, nu trebuie sa luati neaparat de la ei de pe site. Eu de exemplu mi-am luat Benzac de pe Ebay. Mult succes!



Inca una din putzul gandirii...
kudika226898
Postat pe 6 August 2015 15:58
Buna. Iata dupa ceva vreme din nou pe forum. Murad sunt foarte bune. Testate intre timp. Recomand. Inca incerc produse noi din gama lor.
kudika_29639
Postat pe 7 August 2015 01:56
Si eu m-am confruntat mereu cu probleme de acnee... Nu am urmat un tratament oferit de dermatolog dar am observat ca, daca respect anumite reguli, acneea se diminueaza sau dispare.

Daca mananc sanatos, fac miscare in mod regulat, nu beau alcool si diferite bauturi dulci din comert, tenul meu incepe sa aiba un aspect placut.

Stiu ca exista creme, antibiotice si suplimenete naturale care reduc aspectul acneei, dar pana acum am incercat sa gasesc solutii naturale...

Mai sunt si cateva masuri de igiena, am gasit aici cateva cauze ale aparitiei cosurilor: http://trenda.ro/ce-provoaca-aparitia-cosurilor/

Am observat ca daca tin cont de cateva sfaturi, aspectul pielii mele s-a imbunatatit. Nu exista minuni, dar pot incerca... :) .
kudika_992547
Postat pe 20 August 2015 14:42
Daca ati trecut de perioada pubertatii si inca va confruntati cu acneea ar fi cazul sa mergeti la dermatologie si sa va recomande o reteta cu produse dermato-cosmetice. Eu aveam acum 2 ani cateva bubite inestetice aparute dupa ce am fost la mare si am folosit apa termala si inca cateva creme preparate in farmacie. Trebuie sa va demachiati cu grija tenul, evitati servetele demachiante pentru ca irita foarte rau tenul sensibil. Eu folosesc laptisor de matca pentru demachiere, hidrateaza si are vitamine...este bun pt toate tipurile de ten si calmeaza zonele cu probleme.
Sasha_Criss
Postat pe 20 August 2015 16:24
De la: kudika_992547, la data 2015-08-20 14:42:00Si eu m-am confruntat mereu cu probleme de acnee... Nu am urmat un tratament oferit de dermatolog dar am observat ca, daca respect anumite reguli, acneea se diminueaza sau dispare.

Daca mananc sanatos, fac miscare in mod regulat, nu beau alcool si diferite bauturi dulci din comert, tenul meu incepe sa aiba un aspect placut.

Stiu ca exista creme, antibiotice si suplimenete naturale care reduc aspectul acneei, dar pana acum am incercat sa gasesc solutii naturale...

Mai sunt si cateva masuri de igiena, am gasit aici cateva cauze ale aparitiei cosurilor: http://trenda.ro/frumusete/ce-provoaca-aparitia-cosurilor//

Am observat ca daca tin cont de cateva sfaturi, aspectul pielii mele s-a imbunatatit. Nu exista minuni, dar pot incerca... :) .
kudika_992547
Postat pe 9 Septembrie 2015 15:57
Problemele cu acneea sunt frecvente. Parerea mea e ca trebuie facut un consult in paralel atat la dermatolog cat si la endocrinolog. Eu am avut acnee si m-a tinut cativa ani tocmai pentru ca nu am mers la doctor. Am luat suplimente pentru detoxifiere si asta m-a mai ajutat sa elimin din cosuri. Stiu cateva persoane care au luat Derminax pentru a scapa de cosuri, dar la pilule rezultatele difera in functie de metabolism.

kudika_995889
Postat pe 5 Noiembrie 2015 10:42
Crema hidratanta Cetaphil este foarte buna pentru tenul acneic. Eu nu mai am probleme de cand il folosesc.
De asemenea, am incercat si uleiul de avocado. Este foarte bun pentru tenul uscat.Eu il folosesc seara, in loc de crema hidratanta. Iar unde imi apare vreun cos, il tratez cu biomicin.

Alta chestie care am vazut ca functioneaza: nu mai folosesc prosop pentru fata. In schimb ma sterg cu servetele uscate fara parfum.

kudika_1013049
Postat pe 10 Iunie 2016 13:24
Glytone si Murad sunt cele mai bune dupa parerea mea. Si eu si sora mea le-am folosit in paralel si au dat rezultate vizibile
Frumusete_La_Superlativ_1
Postat pe 24 Iunie 2016 19:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
produse yves rocher 15 De la: alina_luminita 15 Aprilie 2014 15:38
Marci consacrate sau produse handmade?? 2 De la: wanda_love_you 15 Iulie 2009 15:28
ce ziceti de cosmeticele acestea 1 De la: ocaziebuna 8 Martie 2010 10:56
riduri la 26 de ani 101 De la: kudika_1040184 23 August 2021 04:19
Intrebare 4 De la: iulia069834 13 Decembrie 2009 21:15