Setari Cookie-uri

Psihologul la nevoie se cunoaste.....Eu sunt aici ca sa te ajut.....

Cel ce nu intampina cu un zambet pe noul venit in viata sa, nu se poate numi psiholog, cel ce nu stie sa-si elibereze trairile si sa le exprime in cuvinte ca sa-l poata ajuta pe cel ce are nevoie nu se poate numi psiholog, cel ce dincolo de orice nu stie sa se faca inteles, nu poate calatorii pe un drum intre doua emisfere, departe de a fi inteles omul trebuie mai intai cercetat si interpretat, apoi el trebuie sfatuit, si ajutat sa inteleaga, si mai apoi, el trebuie indrumat din umbra spre autocunoastre si spre autodesavarsite…
Omul este el insusi un univers amplu in plina ascensiune, el este cel care prin trairile sale face totul sa simta, si totul care il inconjoara in natura chiar si natura celorlalti il fac sa simta sa se exprime liber, neingradit de bariere culturale, religioase, ontologice….
Acolo unde omul nu a pus un zambet nu a crescut un sentiment, acolo unde omul nu a plantat o lacrima nu a rasarit un susur al fiintei, acolo unde psihicul nu si-a facut simtita prezenta nu a crescut urma de viata caci viata psihica incepe cu cercetarea vietii in sine……
Universul existentei umane nu insemna doar tehnologie, doar incoronare in glorie, inseamna de fapt omul pur, neinglodat in jargoane, in lalaisme si in vorbe de “duh”…..
Precum la inceputul vietii omul invata se se integreze, asa pe parcursul ei are nevoie de upload-uri ca sa se poata reintegra, si cine il poate indruma mai bine decat…. prietenul sau de suflet, cel cel ajuta sa se regaseasca……Psihologul…
Va astept intrebarile in speranta de a va putea ajuta, si de a putea intelege la randul meu mai bine fiecare latura a personalitatii omului....
Toate cele bune va doresc......

Postat pe 20 Ianuarie 2008 20:06
As dori sa il pot intelege mai bine pe sotul meu...simt o raceala si distanta intre noi.Il iubesc prea mult pentru a putea renunta la "NOI".Astept cu nerabdare sa imi confirmi ca vrei sa vorbim.Cu bine...

Postat pe 25 Ianuarie 2008 12:56
As vrea si eu un raspuns la intrebarea: cum faci ca un om sa nu mai fie gelos dintr-o banalitate?
1989
Postat pe 26 Ianuarie 2008 11:15
Raspuns pentru 1989.
Buna!
Hai in primul rand sa ne cunoastem, eu sunt Isabela, imi pare bine.
Acum sa vedem ce raspuns putem gasi la intrebarea ta si sa sa cautam si o rezolvare.
Gelozia este un lucru firesc,si asta demonstreaza ca prietenul tau te iubeste. Acum ca sa nu mai fie atat de gelos,ai putea avea o conversatie deschisa cu el,in care ambii sa va puneti cum s-ar spune "cartile pe masa".Dialogul va fi mereu o cheie de rezolvare a unei probleme,indiferent de natura acesteia.Incearca sa-i explici situatia in urma careia i-ai starnit gelozia,si incearca sa te starduiesti sa-l tii cat mai mult in preajma,pentru ca in felul acesta va capata incredere in tine,si pe viitor nu vei mai avea probleme cu gelozia.
In speranta ca sfaturile mele ti-au fost de ajutor,iti doresc o zi minunata si toate cele bune.

Postat pe 1 Februarie 2008 14:25
Raspuns pentru mariasanda.
Buna, hai mai intai sa ne cunoatem, eu sunt Isabela, si sunt alaturi de tine pentru a gasi o rezolvare la intrebarea adresata!In primul si in primul rand as vrea sa-ti spun ca ai un punc in plus pentru faptul ca se apropie ziua indragostitilor,si ai putea profita de acest moment,prin organizarea unei cine romantice spre exemplu si in cadrul careia ai putea discuta cu sotul tau deschis despre ceea ce se intampla.Si in urma acestei discutii tu va trebui sa-i observi comportamentul,poate fi o problema a rutinei care sa-i fi creeat aceasta situatie de "raceala".Discuta ca de la inima la inima,intr-o zi atat de speciala,si astept raspunsul tau,sa vedem ce putem face.Iti doresc o zi minunata,si toate cele bune.

Postat pe 1 Februarie 2008 14:38
uite eu sunt casatorita de 11 ani si am un sot gelos.Nu am dat atentie la inceput,dar cu timpul gelozia lui ma facut sa imi pierd increderea in el.Trebuia sa fac ceva care a nu imi aduca probleme in viitor.Am vorbit asa cum faceam inainte de casatorie si sa rezolvat totul.Eu nu am realizat ca l neglijam credeam ca copii merita toata atentia mea de mama.Indiferent daca ai copii au nu un barbat are nevoie de atentie.Eu am uitat lucrul aceta si era sa ma coste casnicia.FEMEIA trebuie a tina flacara aprinsa tot timpul daca vrem sa ne pastram barbatul.

Postat pe 3 Februarie 2008 16:29
Buna!Numele meu este Samy si asi dorii sa putem discuta pe Yahoo.Eu unul sunt singur , plecat de acasa departe de un an de zile si s-u strans prea multe .Astept cu nerabdare sa am un raspuns.Iti multumesc din suflet. ID-ul meu pe mess este samson_cristi2002 , astept sa vb acolo.MULTUMESC!
samson_cristi2002
Postat pe 15 Februarie 2008 06:19
eu...parent n-am nici o problema cu mine,sau asa cred eu,doar ca in toata dorinta mea de a gasi o persoana compatibila,dau numai peste mincinosi si ipocriti..
ma eliberez usor si repede,dar..se mai intampla ca uneori sa ma atasez si...sa-mi fac sange rau si sa-mi pun zeci de intrebari de genul:de ce mi se intampla numai mie,sau de ce imi trimite mie cerul atatia nebuni?
poate am devenit prea categorica si asta speria,poate nu mai am rabdarea necesara sa dezleg mistere,dar e asa grav ca vreau lucruri frumoase si sanatoase si nu stiu sa mint?
conteaza
Postat pe 17 Februarie 2008 20:38
Buna.Tu sincer esti perfect normala,insa cei de langa noi nu au fost creati dupa tine,si din pacate sunt multi oameni care au diferite probleme.Cand am citit mesajul tau mi-am dat seama ca parca as vorbii eu,m-am reucnoscut in ceea ce ai spus.Te inteleg perfect prin ce treci,insa fi sigura ca persoana pe care o cauti va aparea,cu siguranta,insa acum trebuie sa-i ignori pe cei care nu merita atentia ta.Nu e grav sa vrei lucururi frumoase si santoase,este chiar foarte bine,insa vezi tu,nu toti oamenii vor acelasi lucru ca si tine.Tu trebuie sa-i triezi ca sa poti merge mai departe,orice padure are si uscaturi.Si in viata sanatos ar fi sa mai stii sa si minti,nu toti oamenii merita sinceritatea ta.Toate cele bune si nu uita nu toai oamenii sunt litere de lege.Viata e o lupta pe care trebuie sa o castigi.

Postat pe 17 Februarie 2008 23:32
am si eu mica intrebare :dat fiind faptul ca se stie comunicarea e totul si dialogul,ce faci cand celalalt refuza comunicarea cel mai des,si cand replica,doar acuza ,si asta lucruri din trecut ,peste care pesemne n-a putut trece,asta fiind replica la ...ceva ce nu-i convine celuilalt pe moment la el
lief
Postat pe 18 Februarie 2008 12:21
Buna!Ai perfecta dreptate si cunosti un principiu esential al comunicarii,ea este totul si prin dialog se pot rezolva multe probleme.Aici este o problema destul de dificila,daca o refuza si o replica si cu atat mai rau daca acuza,inseamana ca are ceva de ascuns,si prin comportament incearca sa disimuleze.Iar faptul ca nu trece peste probleme ale trecutului inseamna ca are ceva ce-l macina,si daca dialogul nu face nimic,inseamana ca trebuie sa incerci sa afli pe cai putin ocolite,fara sa-si dea seama ca de fapt vrei sa afli ceva in mod special,trebuie practic sa stii putin sa-l manipulezi,si asta prin faptul ca-l cunosti bine.Sa auzim de bine.

Postat pe 18 Februarie 2008 22:50
Buna.Povestea mea a inceput in primul an de facultate cand m-am indragostit de un baiat, relatia noastra a durat 2 ani, il iubeam la nebunie, era centrul universului meu.Ne-am despartit ptr ca l-a macinat faptul ca nu am fost virgina si cireasa de pe tort a fost atunci cd i-am marturisit ca primul meu partener de sex a fost un baiat de culoare.Am apelat la tot felul de metode injositoare in speranta ca se va intoarce la mine, totul a fost inutil.Apoi, cazuta prada deznadejdei am inceput sa umblu din floare in floare, imi pierdusem respectul ptr mine.Mergeam la chefuri, beam si dusa de val il sunam, mergeam noaptea la el...apoi intr-o buna zi m-a sunat el...mi-a zis ca ma iubeste...am alergat, am zburat cu viteza luminii la el, bineinteles ca starea mea euforica n-a durat nici 2 saptamani ca mi-a dat iar papucii. Datorita prieteneleor mele am inceput sa-mi revin, sa-mi vad de viata mea, de studii.Am terminat facultatea..am intalnit un baiat minunat, pasional, tandru-e mai mult decat puteam sa visez vreodata.Ne-am casatorit, ne iubim mult, dar nu exista zi sa nu ma gandesc la acel baiat de care ma indragostisem in anul 1.Deseori il visez cum ine la mine,imi zice ca ma iubeste.Au trecut mai mult de 3 ani de cd nu l-am vazut, constientizez ca nu m-a iubit niciodata, ca nu merita sa ma gandesc nici o secunda la el...dar mintea nu ma asculta, incat am inceput sa cred ca sunt nebuna
serpentina
Postat pe 19 Februarie 2008 13:52
Buna.Acest baiat pe care tu l-ai cunoscut in anul 1 de facultate,poate fi considerat ca o prima iubire pentru tine,si poate de asta te-au marcat atat sentimentele pentru el,poate si pentru faptul ca s-a purtat frumos cu tine,si tu l-ai privit ca un prim exemplu de comportament in cuplu.Problema daca putem recunoaste ca exista una,este al lui pentru ca daca te iubea nu ar fi ajuns sa te judeca dupa faptul ca nu mai esti virgina,daca te iubeste un barbat o face pentru ca esti speciala nu pentru ca esti virgina sau nu.Niciodata nu iti poti permite sa-ti pierzi interesul in propria persoana,trebuie sa stii sa socializezi prin felul cum arati si sa incerci sa valorifici timpul in favoarea ta.Este foarte bine ca ti-ai creat un drum in viata,si ca acum ai un sot langa tine,care va trebui treptat sa devina centrul universului tau,insa pentru asta trebuie sa renunti la gandurile pe care i le porti celui din anul 1 de facultate,si sa-ti canalizezi interesul numai pe sotul tau.Va fi greu la inceput pentru ca vei simtii ca-l tradezi,si ca incerci sa-i distrugi practic"autoritatea" pe care o detine in sufletul si gandurile tale.Practic tu esti cea care i-a permis sa puna monopol pe viata ta.Trebuie sa lupti putin cu tine,sa te cunosti si sa incerci prin activitati care-ti fac placere si eventual alaturi de sotul tau,sa-i descoperi calitatile,si in felul acesta sa descoperi si sentimentele tale pentru el.Practic sa-ti ocupi timpul prin a-l cunoaste,si a-l elimina pe cel care a fost.Este greu insa cu putin optimism si sprijin propriu o sa fie bine>Eu sunt aici sa te ajut cu sfaturile mele.Toate cele bune.

Postat pe 19 Februarie 2008 21:32
Buna.Am si eu un ‘of’ pe care as vrea sa il impartasesc cu cineva.Cu riscul de a parea penibil as vrea sa ma confesez despre anumite lucruri care ma framanta.Sunt un tip mai timid din fire,mai retinut,si imi este destul de greu sa leg si eu o relatie cu o fata.De cele mai multe ori ma simt chiar stupid,sau ma simt total neatragator,pentru ca indiferent cat de tare m-am straduit sa fie totul bine si sa am si eu o relatie normala cu vreo fata,nu am reusit.Nu stiu unde gresesc.Am primit o educatie f buna de la parintii mei,nu sunt un badaran,sunt un tip civilizat,serios,si cu mult bun simt.Nu sunt un urat,sunt un tip normal..totusi am impresia ca,cu cat ma straduiesc mai tare sa ii dovedesc cuiva ca tin la ea,sau ca imi place de ea,cu atat sansele mele de reusita scad.Nu pot sa fiu un ‘cuceritor’,sunt doar un baiat normal,cateodata vorbaret,cateodata tacut..Cred ca faptul ca sunt mai timid,si mai retinut,le face sa ma inlature,sau sa ma considere tantalau,sau mai stiu eu cum..si nu pot sa incep sa par tupeist,pentru ca nu as putea,asta e firea mea.Oare mai exista cineva care prefera un baiat mai linistit,mai tacut,fara fitze,si cuminte?In calitate de psiholog,poate ai putea sa ma ajuti cu niste sfaturi.Iti multumesc mult.

Postat pe 23 Februarie 2008 01:44
Buna.Eu sunt aici ca sa te ascult asa ca nu ai de ce sa te simti penibil.Problema nu este a ta este o problema de socializare in care bunul simt si educatia frumoasa nu ami dau valoare acestei societati.Tu trebuie sa te canalizezi in primul rand pe alcatuirea unui grup de prieteni foarte buni,si pe cautarea unei fete care sa fie in aceleasi standarde si sa aiba aceleasi principii.Este foarte bine asa cum esti tu cladit insa uneori nu toti oamenii sunt facuti dupa un tipar,asa ca tu trebuie sa ramai asa cum esti,sa-ti construiesti treptat personalitatea si vei ajunge sa gasesti si persoana potrivita.Oamenii ca tine sunt foarte rari si poate de aceea nu sunt pretuiti la justa valoare de cei din jur.Tu nu trebuie sa-ti pierzi increderea trebuie sa te autodescoperi si sa mergi mai departe.Si sa nu uiti sa speri...Toate cele bune si sa auzim numai de bine.

Postat pe 25 Februarie 2008 12:49
hai mai. suntem vreo cateva zeci de psihologi pe site-ul asta:)))si nu cerem nici bani:))

Postat pe 25 Februarie 2008 13:20
buna.In primul si in primul rand cand iti place ceea ce ti-ai ales nu trebuie sa ceri bani.Si in plus ceea ce fac este in sprijinul celor pe care ii pot ajuta sfaturile mele.O zi frumoasa.

Postat pe 25 Februarie 2008 13:27
personal cred ca "postezi" un fel de trial version pe site-ul asta. cat dureaza?

Postat pe 25 Februarie 2008 13:50
",inseamana ca trebuie sa incerci sa afli pe cai putin ocolite,fara sa-si dea seama ca de fapt vrei sa afli ceva in mod special,trebuie practic sa stii putin sa-l manipulezi" spune-mi te rog o cale sa fac asta- avand in vedere ca sunt o persoana f directa,si zic verde in fata ,sau intreb,nu stiu cum as putea incerca pe cai ocolite- in plus,nici nu mai locuiesc cu persoana- in plus,nici nu e usor de manipulat,in discutii care i se par lui ciudate,tace,sau reneaga si altceva nu mai zice
lief
Postat pe 25 Februarie 2008 14:19
roxanik,lasa-i si pe restu sa aprecieze daca sfaturile lui psihoyzzy sunt bune sau nu -poate ca in calitate de psiholog sau nu,cum o fi,eu sunt interesata oricum de parerea ei
lief
Postat pe 25 Februarie 2008 14:25
ii las. era doar o remarca. nu as vrea sa cred ca se foloseste de acest site si de oamenii care au probleme cu adevarat pentru a-si face publicitate. sper sa fie ceva "non-profit".

Postat pe 25 Februarie 2008 16:26
si eu sper la fel
lief
Postat pe 25 Februarie 2008 16:35
Buna.Roxanik,este "non-profit",nu am nici un fel de beneficiu,este doar pasiunea mea pentru meseria pe care mi-am ales-o si faptul ca-mi doresc sa fiu alturi de oamenii care au probleme cu un gand bun,atat.Si te rog sa ma crezi ca ceea ce scriu aici este din suflet,si ma implineste faptul ca pot da un sfat.Este un gand pozitiv sa stii sa te faci util.Acest trial version o sa dureze atat cat cei de aici o sa aiba nevoie de mine.Nu fac un rau nimanui daca ofer o pararea si un sfat sincer,avand in vedere ca eu asta studiez acum,avad in vedere ca sunt o viitoare psiholoaga,si experienta o capeti implicandu-te in ceea ce faci si-ti place.Imi doresc sa ajut oamenii,asa ca iti multumesc din suflet lief pentru ca stii sa apreciezi.O zi frumoasa si toate cele bune.

Postat pe 26 Februarie 2008 10:35
Buna.Draga lief,ideea e urmatoarea acum daca tot esti o persoana directa,lucru care uneori poate fi un avantaj in viata,si dat fiind faptul ca nu mai locuiti impreuna,trebuie sa faci in asa fel incat printr-o "intamplare" sa va intalniti,si sa incerci sa discuti despre el,despre viata lui,despre activitatile sale,si sa incerci sa fi cat se poate de naturala,si obiectiva.Astfel incercand sa te apropii din nou de el,este o tehnica foarte buna care imbinata cu diplomatia face minuni,si incearca sa tii cont de faptul ca uneori trebuie sa ascuti mai mult decat sa vorbesti.Incearca sa stai de parte de starea si subiectul care va face sa nu va intelegeti pe o anumita tema.In nici un caz nu trebuie sa aduci in discutie ceea ce-l deranjeaza ca sa nu mai aiba motive de a tacea.SI incearca sa comunici fara o stare de conflict.O zi frumoasa iti doresc,si toate cele bune,sa auzim de bine.

Postat pe 26 Februarie 2008 10:40
:)) f tare ,dar...din pacate s-a intamplat viceversa...el si-a facut drum pana la mine, motive sa ma sune, n-a amintit nimic de motivele pentru care nu ne-am inteles si nici eu dar...a 2-a zi n-am mai suportat eu ,i-am zis tot ce aveam de reprosat si in final i-am zis sa nu ma mai caute...absolut deloc,sa nu ma mai sune. De pasiuni....stiu ca n-are prea multe,jocurile pe net,unul din motivele pentru care ne-am si certat,insa nu singurul. Mi se parea ca se foloseste de intalniri ocazionale si telefoane subtile, ca sa "ii mai treaca de mine" si m-a mgandit sa merg pe taiatul raului din radacina,intrucat sunt directa, prefer si eu sa mi se vorbeasca direct. Diplomatia nu ma prea caracterizeaza.Mersi de sfat,insa acum nu prea am cum s-o mai dreg.
lief
Postat pe 26 Februarie 2008 11:16
Buna.Lief lasa putin sa mai treaca timpul sa mai uite si trebuie sa gasim o metoda prin care sa puteti sa comunicati.O zi frumoasa.SI nu uita timpul rezolva multe,daca va avea nevoie de tine te va cauta el din nou.Toate cele bune.

Postat pe 26 Februarie 2008 11:27
Mersi :) se pare ca au trecut 2 sapt si nu prea a avut nevoie,decat sa ma vada 1 data si un telefon, se tine tare, nu e disperat dupa impacare,sau are pe altcineva, dar vorba ta, cu rabdarea treci marea.
lief
Postat pe 26 Februarie 2008 12:04
Buna,cu mare drag.E posibil sa se tina tare el si sa tina la tine,insa vrea sa te vada si pe tine cu reactionezi,uneori barbatii au nevoie si de dovezi,trebuie sa vada ca o femeie are sentimente fata de ei.Timpul le va repara pe toate.Toate cele bune.

Postat pe 26 Februarie 2008 12:56
Eu am o problema cu timpul :) nu mai am 21 ani,ca tine,la varsta mea eu vreau siguranta ca sa ma gandesc mai departe ce fac,multi si-au intemeiat deja familie la varsta asta,nu m-am sfiit sa ii aduc la cunostinta asta (s-o fi speriat).Nu inteleg cum timpul le repara,eu nu vad decat orgoliu afisat la el.Cum am de-a face cu o persoana geloasa,nu vad ce dovezi sa aduc (cum ceea ce zici tu pretinde si el,bineinteles,atunci cand arunca acuze asupra mea vizavi de incredere).Care ar trebui sa fie reactia mea?
lief
Postat pe 26 Februarie 2008 13:22
Buna,Lief.Da cu adevarat timpul este o problema pentru oricine.Este foarte bine ceea ce gandesti tu,si faptul ca-ti doresti o familie este foarte important pentru echilibrul tau,insa problema este daca acest om vrea acelasi lucru.Poate ca are o temere cu privire la acest subiect,depinde de gradul de maturizare al fiecaruia.Uneori am vazut relatii in care trecerea timpului desi in aparenta i-a departat,i-a apropiat si mai tare pentru ca au realizat ca nu pot trai separati.acum este o situatie si mai grea dat fiind faptul ca e gelos,increderea se construieste in functie de cei implicati in relatie.Poate el si-a creat o falsa impresie asupra ta,daca este gelos.Cred ca cel mai bine ar fi daca ai mai incerca o discutie cu el,incercand sa-i explici dorintele tale.Si in felul acesta iti poti da seama si de sentimentele lui.Toate cele bune.Isa

Postat pe 27 Februarie 2008 13:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Designul dormitorului 2 De la: super_barbat_xxx 28 Iunie 2009 14:07
PLANETA MOLDOVA 230 De la: kudika141011 18 Ianuarie 2011 09:40
bataie cu perneeee 15 De la: tanyka_21 25 Aprilie 2012 14:58
nu stiu pe cine sa aleg... 4 De la: Dontyyy 23 Martie 2010 14:30
Soc !!! Cercetatorii britanici ... 6 De la: Boris_the_Blade 3 Aprilie 2013 11:22