Setari Cookie-uri

Psihologul la nevoie se cunoaste.....Eu sunt aici ca sa te ajut.....

Pai pe de o parte cred ca e o fire tematoare,referitor la familie e de parere ca multi sunt cei ce divorteaza,si ce rost are casatoria daca divortul vine peste un an?cred ca trebuia sa-i fie clar,de moment ce am deschis subiectul cu "vreau ceva serios",din punctul meu de vedere pentru increderea lui. Pe de alta parte arunca mingea in terenul meu,de fiecare data,de parca eu trebuie sa ii demomstrez ca merit sa vrea ceva alaturi de mine,ca e nesigur de ce simt eu si crede ca e de vina varsta ca-l intreb asta-si mi se pare o prostie sa vin cu dovezi sau declaratii,cand asta normal se simte.E buna ideea ta cu timpul,in sensul ca nu am sa-l mai presez,nu rup relatia de tot,dar am sa o si raresc cu el,ne vedem mai rarut ,ca-i mai dragut,sa-si mai puna capul la contributie de ceea ce-mi doresc,daca atunci cand ceea ce zic direct e prea brutal :) Si-n felul asta sunt si mai diplomata, ca pana la urma am inteles ca daca nu vine de la el,degeaba ma agit eu sa-l trag de limba,orgoliul masculin,eh
lief
Postat pe 27 Februarie 2008 14:32
Buna!Eu sunt de parere ca un barbat trebuie sa lupte si el sa cucereasca o femeie.In ceea ce priveste ideea lui despre "castaorie-divort",este foarte gresita,nu are de unde stii pana nu incearca,poate voi doi v-ati intelege si nu s-ar mai ajunge la divort.In viata nu trebuie niciodata sa se plece la o batalie daca e pus inainte esecul,infrangerea.Trebuie sa-i lasi putin timp sa reflecteze,si sa te caute el.Iar tu trebuie sa-ti cauti si alte centre energetice pe care sa te canalizezi,cum ar fi una dintre pasiunile tale.Il vei vedea cum dupa ce va fi gasit solutia va veni singur la tine.Trebuie sa-l lasi sa-ti simta lipsa.O zi frumoasa si toate cele bune.

Postat pe 28 Februarie 2008 10:43
hm...e greu ,el ma ia in zeflemea,cand ii zic ca viata e o lupta,ca cica nu o vede asa,de curand am avut discutia asta...despre casatorie-divort,el e de parere ca dace ne certam asa des,clar ca o casnicie nu va dura,ca eu nu tin destul la el,etc,cauta motive permanent. Ai dreptate,el mai degraba prefera sa se lase cucerit decat sa cucereasca,si-mi da senzatia ca eu nu merit. Acum am calcat pe bec,m-am impacat,dar consider ca e o greseala,nu sunt multumita si nu stiu ce vrea,pentru ca ne-am impacat intamplator fara sa discutam despre neintelegeri(venise la mine sa-mi repare ceva). Ma gandesc ca poate vrea sa se insoare dupa 40 ani ,sau poate nu vrea cu mine.Degeaba incearca sa se poarte frumos acum,ca.... tot am intrebari si incertitudini,i-am zis clar ca vreau siguranta si stabilitate acum putin timp in urma,si a ras de mine,ca cica eu nu i-o ofer lui,cam ceva de genu....Ar fi o idee sa il intreb calm daca a gasit vreo solutie, de moment ce suntem iar impreuna,si daca refuza sa vorbeasca sau ma ia pe mine la acuze iar,incepem iar ALTA perioada de pauza...(ca si mult ne-a tinut impacarea-2 zile) pana cand vine sa ma convinga de stabilitate si siguranta pe viitor- Se pare ca e f increzator (in el sau...in mine?!) ,deja si-a readus periuta de dinti la mine,ult oara i-am dus lucrurile la el,sa nu se mai intoarca.Mi se pare uneori ca procedeaza ca un catar, se incapataneaza sa faca pe dos,o idee ar fi sa astept sa vina de la el un plan de viitor ceva,insa cum il stiu delasator nici ideea sa mai stau ani dupa el sa astept sa se hotarasca nu imi surade,dar nici sa-l strang cu usa nu cred ca e tocmai bine,ca desi ar veni sa zica asta,pesemne ca ar fi de moment si nu ar veni de la el,ci constrans de mine. Ideea e ca vreau macar sa stiu daca de la el vine ceva serios,si nu sa ma marit maine ci sa stiu ca imi ofera siguranta.Greu ,sper ca ai inteles ceva ,sunt cam haotica cateodata :) Mersi de atentie si sfaturi
lief
Postat pe 28 Februarie 2008 12:43
bate-l cu propriile arme lief. poarta-te cu el exact cum se poarta el cu tine. fii de acord cu el. sau spune-le tu ca si cand vin de la tine. poate merge. psihologie inversa

Postat pe 28 Februarie 2008 15:51
mda,adica zic ca el si fac ca mine,pai ...pana acum cred ca fiecare la randul nostru a cam facut asta :) sa ma port ca el,e greu,e f diferit :sa devin si eu geloasa ?sa tac cand e de discutat?eu de obicei vreau discutie.Stii ce am observat ??pana acum el mi-a luat-o inainte,tre sa recunosc,se poarta el cum faceam eu ,adica...ma enervam si plecam,nu mai raspundeam la tel,il amenintam ca nu vom mai fi impreuna...cu timpul s-a invatat ca numa gura e de mine,si...a inceput sa faca la fel !sa ma port ca el...sa nu fac plan de viitor ?e si cam delasator din fire -sa stam si sa ne uitam unu la altul ,el e mai pasiv ca mine,si am sesizat un lucru ,incearca sa capete controlul,numai ca nu stie cum,nu are initiativa pentru asta ,asa ca el considera sa se opuna si sa faca pe dos la ce doresc eu,astfel se simte el ca detine controlul.
lief
Postat pe 28 Februarie 2008 16:23
Buna.Da psihologia inversa poate fi un avantaj in fata celuilalt,insa mare atentie daca el a folosit aceeasi tactica de la tine,isi poate da seama si in loc sa construiesti o imagine buna in fata lui,o sa-si dea seama si poate nu o sa-i convina.Incearca si tu sa nu mai aduci vorba de ceea ce il deranjeaza si poate se va gandii sigur cum este mai bine.Barbatii isi doresc mereu sa detina controlul,si poate ca o femeie ar trebui sa-i dea senzatia ca-l si detine.Toate cele bune.

Postat pe 29 Februarie 2008 10:24
Pentru prietenii si prietenele mele de aici va ofer un site care va poate ajuta,iar aici veti gasi si articole scrise de mine http://www.elystar.ro/modules/news/article.php?storyid=767.
Toate cele bune

Postat pe 29 Februarie 2008 10:26
da,a folosit aceeasi tactica deja...copiat intocmai chiar ,la unele faze ! asa ca nu am ce face in conditiile astea -eu nu aduc vorba de ceea ce il deranjeaza,ci de ceea ce ma deranjeqaza pe mine la el,cum ar fi ca e delasator ,nu zice sa iesim,sa mergem,sa facem ,cum sa nu aduc vorba de asta ??si atunci cand aduc vorba de ce ma deranjeaza pe mine la el,zice si el ce il deranjeaza la mine,dar sunt pretexte si scuze ,acuze ,nu stiu daca e ceva findat,oricum e incapatanat ,si cred ca nu am sa mai insist,ca face mai rau asa
lief
Postat pe 29 Februarie 2008 12:02
nu stiu daca e ceva fondat*- in sensul ca daca n-ar gasi acuzele alea,ar gasi alte motive ca sa nu faca ce trebuie ,si anume ce doresc eu :)
lief
Postat pe 29 Februarie 2008 12:35
lief, imi cer scuze daca interventia mea te va deranja in vreun fel..inteleg prin ce treci si vreau sa te intreb: esti sigura ca asta e ceea ce vrei? din cate am citit eu nu esti prea fericita. si da, nu mai ai 21 de ani, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te izbesti de o piatra care pur si simplu sta in drumul tau. cred ca ar trebui sa te gandesti daca nu cumva ti-ar fi mai bine fara el. cu siguranta ai gasi ceea ce cauti daca ai fi dispusa sa vezi ca ceea ce ai nu e ceea ce vrei...si ceea ce vrei de la el nu prea poti avea... sper sa iti fie bine
onouaeu
Postat pe 2 Martie 2008 17:00
nu e chiar asa,ca ma izbesc de o piatra,insa uneori fiecare isi spune cuvantul...prin orgoliu,si e mai greu cand nu cedeaza.Intre timp s-a mai remediat situatia, iar foarte hotarata nu sunt nici eu de ceea ce vreau mai departe.Insa m-am si obisnuit sa faca partenereul mereu ceea ce doresc eu :)
lief
Postat pe 3 Martie 2008 12:04
Buna!Lief trebuie sa faci o iesire in natura si sa iti aduni gandurile si sentimentele,asa o sa fie mult mai bine.Toate cele bune

Postat pe 4 Martie 2008 10:17
psihoizzy,aveai dreptate cand spuneai ca "are o temere cu privire la acest subiect,depinde de gradul de maturizare al fiecaruia"referitor la casatorie...am luat taurul de coarne si m-am convins ca nu e vina mea,si ca oricum ar fi ,e de parere ca "doi oameni pot sta impreuna daca se iubesc si fara actul ala",pe de alta parte zice ca si el vrea o familie,doar ca eu nu iubesc si-s rece,si zice ca e prost ca sta cu mine (asta a fost f jignitor) (cand l-am intrebat atunci sa locuim impreuna cum de-i convine) ...in fine,am realizat ca viata e prea scurta ca sa traiesc pentru a demonstra vrunui barbat ca-l merit,daca ma vroia facea pasu (ca suntem impreuna de 2 ani si eu am deja 28 ani) -Daca iubesti pe cineva il vrei pentru tot restul vietii si in al doilea rand il iubesti cum e el,cu defecte cu tot (vizavi de ce a zis,ca-s rece)deci cred ca e superficial in iubire,sau imatur,vorba ta-insa nu trebuie sa astept 10 ani sa se gandeasca el macar la asa ceva (casatorie)in conditiile cand eu nu mai am 20 ani
lief
Postat pe 5 Martie 2008 14:26
Buna,ma bucur sa aud ca impresiile mele te-au ajutat,un astfel de om nu te merita daca vrede defectele,si nu merita sa-ti pierzi timpul cu el.Viata e frumoasa si poate sunt alti oameni care sunt mult mai buni,insa oricum o sa-ti fie un pic mai greu pentru ca sentimentele nu pot fi uitate asa repede insa trecerea timpului te va ajuta.Iti doresc tot binele din lume.

Postat pe 6 Martie 2008 13:12
buna!sa rezumam o poveste lunga si complicata
eram cu un tip.de 2 ani.relatie stabila, frumoasa, cei mai buni prieteni, nicio despartire, prima relatie sexuala. toate linistite pana soarta mi l aduce inapoi in fatza pe omu pe care l am considerat mereu perechea mea. am fost de multe ori impreuna, ne am despartit evident de la fel de multe ori, aparent fara motive. eram foarte fericita cu el, ochii scilpau, soarele stralucea, totul ca in povesti, si totusi la un moment ajungeam sa vreau sa ma despart de el, ca e prea inalt,care nasul prea mare...nici kiar asa da mereu si mereu din prostii.ce i drept, eram destul de micuti p atunci. dar faceam mereu aceleasi greseli si mereu ma gandeam ca daca mi se mai da minunata sansa vreodata sa fiu cu el nu i voi mai da drumu niciodata. dar povestea s a repetat la nesfarsit...pe parcursul mai multor ani(5).
despre primu tip, ce sa zic.sunt tot cu el akum, dar celalalt nu mi poate iesi din cap.nu stiu, este ceva peste puterea mea. cand n privim, cand ne intalnim, cand stiu ca e in spatele meu sau nu stiu...e ciudat. stiu ca simte si el acelasi lucru. intotdeauna m a iubit. prea mult as putea spune. nu meritam. stiu ca e corect ce facem aku, incercam sa ne evitam si nu vorbim din respect pt prietenul meu, dar este bine???
daca kiar este el "acela"? mereu ma gandesc ca d asta ajungem mereu impreuna. dar dak e asa, de ce ne despartim mereu?

Postat pe 12 Martie 2008 15:50
Buna!Da,cu adevarat povestea ta este destul de complicata,pentru ca sunt la mijloc sentimentele a doi oameni, si in primul rand sentimentele tale.Saftul meu ar fi ca tu sa te gandesti bine ce ai pentru fiecare si care ar putea sa-ti ofere bucurie si implinire in viata.Trebuie sa gandesti la rece faptul ca poate in mintea ta s-a creeat poate doar un blocaj emotional,in urma caruia te incapatanezi sa crezi ca cel de acre te-ai tot despartit este "alesul".Tu trebuie sa afli singura ce simti pentru fiecare,si in urma acestei decizii sa mai lasi timpul sa treaca putin,si sa revezi relatia cu cel pe care chiar il vrei langa tine.Insa te rog sa tii cont ca intr-o relatie stabilitatea si sinceritatea sunt pe primul plan,asa ca o idee nu-ti poate distruge o relatie frumoasa de 2 ani.Te astept tot aici cu noi sfaturi.Toate cele bune.Isa

Postat pe 13 Martie 2008 11:06
da...sunt destul de constienta ca m am blocat pe ideea asta si cred ca si el a facut acelasi lucru. asta probabil ca e si problema, daca as fi stiut ca el a trecut peste, poate nu mi as mai face atatea griji. sau macar n ar mai fi o problema de actualitate caci nu as putea face nimic in privinta asta. desi, timp de 2 ani, kiar credeam ca el a trecut peste, si totusi, nu incetam sa ma gandesc la el. in ultimul an mai ales. n mai intalneam, caci frecventam aceleasi cercuri, se intampla sa ne privim destul de insistent, ne mai prindea cate o melodie si uitam d noi, doar ca amandoi eram de parere ca e doar o iluzie si ca celalat a trecut demult peste.
legat de prietenul meu de acum, ne am distantat mult in ultimul timp. noi intotdeauna am fost aproape nedespartiti, faceam majoritatea lucrurilor impreuna, dar mi e teama ca se transforma mai mult intr o relatie de prietenie decat altceva. relatia noastra sexuala, nicodta una foarte activa sau palpitanta, a avut foarte mult de suferit in ultimul timp. ultima oara s a intamplat prin august si a fost un incident izolat. nu am avut intr adevar foarte multe ocazii, a fost mai complicata treaba, dar stiti si voi cum e, cand se doreste, se gaseste. si trebuie sa recunosc ca asta a fost exlusiv din cauza mea. problema e ca nu pot spune ca ma plang din cauza asta prea tare. repet,daca vroiam n ar fi fost greu sa se intample

Postat pe 13 Martie 2008 15:46
buna.Tu trebuie sa stii sigur ce simti pentru fiecare,si sa te gandesti bine pe care l-ai alege.Daca relatia cu actualul tau prieten este una doar de prietenie,trebuie sa fi foarte atenta pentru ca nu doar relatia sexuala poate aduce armonie intr-o relatie.Doar tu poti lua aceasta decizie.Toate cele bune.Isa

Postat pe 14 Martie 2008 10:25
am fost f nehotarata in ultima vreme...m-am tot gandit,da,o fi fost vina mea ca am fost si eu mai cicalitoare ,dar...totusi sa stai 2 ani cu cineva sa nu vorbeasca de viitor ?ma simt usor folosita...e mai usor asa pt multi barbati cred,si pretexte se gasesc cat carul- m-am gandit/razgandit,m-am certat si iar impacat incercand sa inteleg pai de ce si cand isi va dori o...familie ??sa astept eu sa se ...hotarasca??acum ma prefera cat sunt inca tanara ,arat bine,sanatoasa?dar peste ani de zile? am ajuns brusc la concluzia ca ori alba ,ori neagra,prefer alte provocari decat sa raman intr-un stadiu intepenit si am sa continui drumul meu
lief
Postat pe 14 Martie 2008 10:54
Buna fetelor..as vrea sa va spun ca si eu sunt intr-o situatie cat de cat asemanatoare cu cea a lui zambeste_iubeste.Prietenul meu o persoana deosebita...ma iubeste foarte mult..ne intelegem ca cei mai buni prieteni..pot vorbi cu el orice, oricand.Singura "problema" daca o pot numi problema este ca nu ma mai atrage ..nu mai simt pasiunea de alta data..au trecut 4 ani jumate(o fi asta problema? timpul, obisnuinta, rutina?) de cand am stat impreuna...zic am stat deoarece m-am mutat de la el acu 3 luni.Am luat decizia de a sta singura pt a ma gandi foarte bine ce vreau cu cine vreau sa fiu...pe R il cunosc de 2 ani.La inceput a fost o "relatie" strict de sex....ne intalneam ne simteam bine...pana am inceput sa ne fie dor unul de celalalt, cand ne vedeam vroiam sa stam cat mai mult timp impreuna, sa ne vedem mai des, am inceput sa fiu geloasa pe orice fata se uita la el si invers.Am hotarat sa nu ne mai vedem.A trecut cred ca o luna si l-am sunat am vorbit ne-am intalnit ne-am iubit. Acum as putea spune ca suntem impreuna..dar totusi mai vorbesc cu fostul ma gandesc si la el, ma implora sa ma intorc in viata lui...stiu ca langa el nu as fi fericita langa R ma simt bine ...ma face sa tremur numai cat ma atinge si ma saruta.Nu stiu ce sa fac ..nu mai vreau sa sufere nimeni...:(

Postat pe 14 Martie 2008 15:53
intr adevar, povestile noastre au ceva puncte comune. si amandoua avem in comun faptul ca vrem sa nu mai sufere nimeni. eu tin foarte mult la amandoi si, nu vreau sa sune a narcisim, dar tin si la mine. si vreau sa fiu fericita.
suntem in cautare de raspunsuri, sper sa le si gasim. sa ne zici la ce concluzie ajungi:) te sfatuiesc sa ti lamuresti situatia cat mai repede, nu lasa timpul sa treaca aiurea pe langa tine.acorda ti atata timp cat consideri pt a ti rezolva situatia, dar incearca sa iei o hotarare definitiva cu care sa te simti impacata. si pana la urma, nu te mai gandi la ce vor ei. gandeste te la ce vrei tu cu adevarat, la ce te face sa te simti cu adevarat fericita si urmeaza ti intuitia.

Postat pe 15 Martie 2008 09:01
Buna tuturor.Timpul le poate rezolva pe toate,insa voi trebuie sa luati cea mai buna decizie pentru voi,si sa nu va lasati duse doar de sentimente de moment.Toate cele bune tuturor.

Postat pe 22 Martie 2008 22:41
dragostea poate fi enervanta?.....atunci cand in sfarsit obtii dragostea unui barbat de ce nu te mai bucuri de ea?...dc ti se pare ca e prea grijuliu, prea insistent, prea gelos....are din fiecare cate ceva....cand mi-am pus dorinta" as vrea sa ma iubeasca macar cum il iubesc eu" nu m-am gandit ca e posibil sa nu fie cum imi doresc...iar el sa-si arate dragostea printr-un mod "agresiv".....prin faptul ca suntem impreuna el intelege ca are anumite drepturi....sa am sune cand vrea...sa vina la mine cand vrea....sa ii spun cu lux de amanunt tot ce fac...sa ii spun ca il iubesc si ca mi-e dor de el cand el imi spune asta.....
e chiar ciudat...imi doream sa ma iubeasca..nu sa fie sufocant....:(

Postat pe 27 Martie 2008 16:47
Isa, ce sa fac sa nu mai fiu asa pretentioasa...mai ales in materie de barbati? pt ca asta m-a dus de multe ori la singuratate...vreau pe cineva care sa fie cel putin ca mine...am anumite standarde care mi se par normale...dar poate putini barbati mai sunt ...."normali"... de fiecare data cand am gasit pe cineva cu care ma simteam intr-adevar compatibila a intervenit ceva... acum e distanta...iubesc si sunt iubita..dar nu stiu cat poate sa dureze asa...nu cred in relatiile la distanta...mi se pare ca nu putem oferi tot ce avem de oferit...probabil ca in cateva luni voi fi iar singura ...si pretentioasa....:D
iddoll
Postat pe 27 Martie 2008 16:51
Nu mai stiu cum sa ii explic!De fiecare data cand ne vedem ne certam pe aceleasi teme ajungem la un punct comun si a doua zi o luam de la capat :( Nu mai suport relatia asta as vrea sa fiu singura sa nu ma mai deranjeze nimeni si nimic....nu cred ca ar intelege imi bate apropouri ca nu poate trai fara mine daca il parasesc mi-e oarecum frica de reactiile lui :|

ce pot sa fac? cum sa ii mai zic ca nu imi place cum merge relatia noastra?

Postat pe 27 Martie 2008 16:52
Buna...te rog sa ma ajuti si pe mine...intre mine si prietenul meu este o dieferenta destul de mare ca varsta(10 ani),totusi ne iubim foarte mult,dar ,avand in vedere ca el are mai multa experienta si ca a mai avut relatii din care nu a iesit el tocmai bine,are o gandire diferita fata de a mea.Imi spune tot timpul ca mie imi place sa ies in evidenta si asta atrage multe priviri,ca sunt foarte cautata si eu nu le dau un raspuns pe masura,sunt prea draguta cu ei.Nu stiu ce as putea face pentru ca este clar ca il iubesc si nu vreau sa-l pierd.Te rog da-mi un sfat.Multumesc
2theo
Postat pe 28 Martie 2008 08:47
nellyitis1, despre care din cei doi este vorba aici?cel cu care erai de 4 ani sau celalalt?

Postat pe 29 Martie 2008 13:15
nu as vrea sa par lipsita de bun simt dar as intreba-o pe ,,psihozzy ''daca are studii psihologice sau da sfaturi doar in calitate de ,, sfatuitor/prieten''. Psihologul nu este persoana care iti da sfaturi ci este acela care gaseste impreuna cu subiectul/pacientul solutii , si mai este persoana care are abilitatea de a te face sa crezi ca tu insuti ai gasit solutia, nu te face dependent de el si nici nu te lasa sa crezi ca tu ai fi un handicapat si el este atotstiutor si are raspunsuri corecte la toate intrebarile care te framinta. Mare atentie cu sfaturile , daca nu ai reusit sa faci o anamneza clara a subiectului/pacientului!!!!!!
Claudya10
Postat pe 29 Martie 2008 18:19
Buna,2theo.Avand in vedere diferneta de 10 ani dintre voi doi ar trebui sa va intelegeti mai bine.Ideea este ca traiti relativ in perioade diferite de varsta si poate de asta decalajul acesta de gandire,insa tu trebuie sa faci in asa fel incat atentia sa-ti fie indreptata asupra lui,posibil sa fie o fire mai geloasa si de asta.Incearca sa afli ce-l deranjeaza si sa incerci sa nu ii mai dai motive sa fie gelos,insa nu trebuie nici sa stai sub "papucul" lui.Toate cele bune.

Postat pe 29 Martie 2008 18:51
Buna,Iddoll.Ideea ca tu esti pretentioasa nu este o problema,insa relatiile la distanta nu sunt intotdeauna cea mai buna alegere,insa daca tu crezi ca sunteti compatibili ar fi bine sa incerci sa fiti impreuna.Este foarte bine,repet sa fii pretentioasa,asta inseamna ca te respecti si nu-ti doresti orice fel de barbat langa tine.Toate cele bune.

Postat pe 29 Martie 2008 19:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bilet de avion 26 De la: kudika_pudika 18 Iunie 2011 18:35
hey!!cf? 12 De la: Cassey 15 Mai 2009 14:04
Ce cant in acest moment? :D 19060 De la: GONGOI_BOSS_ 16 Februarie 2017 19:29
CONCURS KUDIKA: RASPUNDE CORECT LA INTREBAREA "CATE CONTURI ARE PICCKARD PE KUDIKA ?" SI POTI CASTIGA UN REVELION IN 2 CU PICCKARD LA POIANA BRASOV. 60 De la: SUPER__INTELIGENTUL 4 Iulie 2013 11:13
PETITIE adresata adminilor forumului Kudika! 153 De la: guru_ion 4 Martie 2014 00:20