Setari Cookie-uri

cum sa suporti mai usor o despartire?

Te-ai despartit de iubit definitiv?ai pus punct unei relatii frumoase, care a durat cateva luni bune?ce ar trebui sa faci sa nu te mai simti prost, sa nu mai suferi dupa el, pentru ca fie ca vrei/nu sa recunosti inca tii la el, asta in situatia in care tu ai rupt relatia din cauza unor anumite diferente iremediabile intre tine si el?

Postat pe 7 Februarie 2008 11:37
Nu cred k exista retete pt asa ceva. Fiecare reactioneaza altfel , si incearca sa uite in felul sau. Oricum , cred k timpul e cel care vindeca orice rana sufleteasca sau uneori o alta persoana care apare in viata ta pentru a iti arata k se poate mai bine decat a fost!
Kittynelle
Postat pe 7 Februarie 2008 13:43
daca despartirea s-a produs din cauza unor incompatibilitati ce nu pot fi reparate,cred ca trebuie tot timpul sa iti reamnintesti care sunt acestea si sa nu uiti motivele care te-au facut sa iei o decizie de acest fel.
simonaj
Postat pe 7 Februarie 2008 14:16
Ziua buna.Sunt nou pe acest forum si m-am gandit ca nu ar fi o idee tocmai rea sa imi spun povestea pe un site dedicat femeilor.
Am 23 de ani si de putin timp m-am despatit de iubita, cu care am avut o relatie de 6 ani de zile.Dupa o perioada in care relatia nu mergea in sensul ni care ne doream amandoi, anul trecut am hotarat sa facem o pauza pentru a ne gandi serios daca mai avem vreun viitor impreuna.Eu am realizat unde am gresit si pot spune ca m-am schimbat foarte mult, lucru confirmat chiar de ea.Tin sa mentionez ca atunci eu am fost cel care a vrut sa ne impacam, dandu-mi seama ca o iubesc foarte mult.Ne-am impacat in septembrie 2007 si aveam impresia ca totul merge foarte bine, pana in decembrie cand ea mi-a spus ca nu mai vrea sa continuam impreuna.Am mai purtat o discutie in care am crezut ca am lamurit si ultimele aspecte care mai erau de discutat insa in urma cu o saptamana am primit frumoasa veste din partea ei ca nu mai vrea sa mai vontinuam relatia.
MI-A SPUS CA MA IUBESTE SI CA MA VA IUBI TOATA VIATA dar ca ea simte ca nu mai merge...Hotararea mea a fost sa rupem absolut orice legatura mai exista intre noi.
Cam asta ar fi povestea pe scurt si as fi foarte incantat sa va dati cu parerea despre ce este in mintea ei pt ca eu sunt de-a dreptul bulversat si trec printr-o perioada foarte grea.Daca cineva este interesat(a), sunt dispus sa dau si cateva detalii legate de relatia noastra, numai sa ma faca cineva sa inteleg ce s-a intamplat

Postat pe 7 Februarie 2008 15:32
Ciudat intradevar.. nu cred ca o femeie care te iubeste iti va da papucii. Nu ai cum sa simti ca nu mai merge, o relatie trebuie intretinuta . Nu spui ca nu mai merge si gata. Sincer cred ca nu te mai iubeste dar nu vrea sa-ti puna in fata pentru ca stie ca te va rani si mai rau. Ceva s-a pierdut pe drum, ceva ce nu mai poate fii recuperat si asta este dragostea ei fata de tine. Sau ar mai fii o alternativa: a aflat ceva, sau i-a spus cineva ceva rau despre tine(cum ar fii faptul ca ai inselat-o..sau ceva de genu asta). Alta explicatie nu gasesc.Dar viata merge inainte, stii vorba aia :"are balta peste", iar un baiat dragut ca tine sigur va gasi fata potrivita.
aly1987
Postat pe 7 Februarie 2008 16:15
in primul rand multumesc pt compliment aly :) Intr-adevar cineva mi-a vrut tot "binele" din lume cand acum 1 an si jumatate i-a povestit ce apropiat sunt eu de o colega.Ea a crezut in tot acet timp ca eu am inselat-o cu acea tipa, lucru total neadevarat.Atunci am simtit si eu ca s-a produs o rupere intre noi.

Pe 13 martie am fi implinit 6 ani de relatie si cu 3 zile inainte de a-mi spune ca ne despartim mi-a spus ca vrea neaparat sa mergem atunci la munte numai noi 2!!!cum este posibil ca in 3 zile sa realizeze ca nu mai vrea sa mai continuam?simt ca explodez pt ca nu gasesc nici un motiv plauzibil.am intrebat-o daca eu am mai gresit cu ceva in ultimul timp si mi-a spus raspicat ca nu si ca stie ca problema este la ea.Cand am sfatuit-o sa meargha la un psiholog m-a luat peste picior de fiecare data :(

Postat pe 7 Februarie 2008 16:28
Cred ca ar trebui sa o intrebi daca "ti-a mai facut cineva vreun bine", alt motiv nu gasesc. S-ar putea sa fie cineva care vrea sa va desparta.Iar cu psihologul nu cred ca va rezolva ceva(si nu-i mai spune sa mearga la el.. va intelege ca tu o crezi nebuna si nu o iei in serios).. problema este a voastra.Si intrebarea mea este daca tu ai stiut ca ea crede ca tu o inseli in timp ce erai cu ea.. pt. k daca ai stiut trebuia sa faci ceva atunci. Pacat de relatiile frumoase care se strica din cauza "prietenilor binevoitori"
aly1987
Postat pe 7 Februarie 2008 17:00
normal ca am stiut ce crede ea. a avut grija sa imi spuna si de cateva ori pe zi asta la inceput.pe urma a mai micsoart frecveta la doar o singura data pe zi, iar cand trecea o zi fara sa imi zica era sarbatoare. eu am facut ceva, in sensul ca m-am distantat de colega aceea si ea a observat asta. ca o mica observatie tin sa mentionez ca "prietenii binevoitori" s-au desprtit inaintea noastra dupa 3 ani de relatie...poate ca exista un Dzeu sus care le vede pe toate si da fiecaruia dupa suflet :)

Postat pe 7 Februarie 2008 17:09
Stiti ce raspuns am primit de la un prieten ?
Nu fi trist ca s-a termint ,ci ca ai putut simti ceva frumos si ai fost..acolo.Mai tarziu te ve-i gindi;atunci am iubit(o) pe...a fost frumos...sau nu tu decizi.Nu tebuie sa te agati de ceva ce..a trecut.Priveste cu speranta...mai incolo(sau chiar aproape)e ce-a(cel)care va fi "la bine si la rau".Nu apatii doar tie si ea(el) la fel.Doare ,al dracului de rau, dar..las'ca trece si asta.Sa fi tu ,in toate, asa cum esti natural,si-ti v-a zambi iar..soarele.Nu disperati dragilor.
OCTAIA
Postat pe 7 Februarie 2008 17:09
multumesc pt cuvintele frumoase octavian

Postat pe 7 Februarie 2008 17:28
Alex,lunga relatie ai avut,6 ani in care multe sentimente au ramas in inima voastra,6 ani in care vedeati totul impreuna.Daca tu ai zis ca ai gresit, sau a interpretat ea gresit trebuia sa ii demonstrezi ca doar pe ea o iubesti si o pretuiesti.Dar daca ea luat aceasta decizie, e cam ciudat mai ales ca ti-a zis ca te iubeste.Eu unul nu cred.Eu zic sa iei in considerare si aparitia altea persoane, poate ma insel dar e posibil.O seara buna va doresc.

Postat pe 8 Februarie 2008 19:45
Viata ne pune mereu la incercare... Ne loveste cand ne simitim mai siguri pe noi, ne ridica atunci cand nu mai credem in nimic...
Peste sentimente, peste amintiri nu poti trece usor...dar tb. sa inveti sa privesti inainte, nu inapoi.
As sfatui pe oricine sa priveasca ziua de maine ca pe un nou inceput... Dar cand vine vorba sa urmez eu acest sfat, nu reusesc niciodata! Tristetea m-a coplesit momentan, ma simt pierduta undeva intr-un ocean de sperante naruite, simt ca nu mai am putere, simt ca nu mai am pentru ce lupta. Am pierdut acel sprijin pe care mi-l acorda el... Nu credeam ca voi ajunge sa simt...cred ca iubire... pentru el... Dar inima nu o poti controla... Cred in puterea iubirii, dar acum...ma simt singura...plutind in deriva in lumea asta...fara teluri si vise...
Aveti grija de sufletele voastre si iubiti in continuare... A IUBI INSEAMNA A SUFERI! SI CUM MULTI FUG DE SUFERINTA, PUTINI SUNT CEI CARE STIU SA IUBEASCA!!!
yddella
Postat pe 8 Februarie 2008 20:04
despartirea e grea de fiecare data.vei suferi si vei plange nopi intregi si lungi, vei spune ca viata ta nu mai are nici o directie.e important sa fii inconjurat de prieteni sau familie pana i-ti vei recapata echilibrul. dar nu se moare din asta . doare dar trebuie sa mergi mai departe.viata e scurta si trebuie traita frumos.

Postat pe 21 Februarie 2008 14:57
si daca familia nu te sustine iar prietenii nu au timp ?
lief
Postat pe 21 Februarie 2008 15:14
am si eu o solutie, foarte egoista, recunosc, dar care la mine a functionat perfect de fiecare data cand m-am despartit de cineva. zic egoista, pentru ca solutia a fost buna pentru mine dar foarte rea pentru altii. adica m-am aruncat imediat intr-o alta relatie. si asa m-am 'vindecat' de fiecare data. doar ca, unii dintre cei care au avut ghinionul sa fie 'umbrela de vreme rea' pentru mine, s-au mai si indragostit de mine, dupa aia, si au suferit ei cand le-am dat papucii...si acuma, drept sa-ti spun, imi pare rau de ei...n-as mai proceda asa...dar atunci eram ceva mai tanara, si muuuuuuult mai putin altruista...

Postat pe 21 Februarie 2008 15:21
si eu am facut asta,dar e pacaleala ...e ca sa umpli un gol ,si cine face asta realizeaza ca nu si-a demonstrat nimic,ca ramane tot cu regretul ca ...persoana aceea nu o mai vrea sau ca nu mai poate fi langa ea din diverse motive -plus ca esti cu increderea la pamant si nu iese nimic serios,poate doar sa capeti un pic de incredere ca inca mai prezinti interes din partea cealalta,demonstrat prin micile aventuri
lief
Postat pe 22 Februarie 2008 15:17
chestia cu aruncatul in alta relatie mi se pare deplasata. pana nu-ti lingi ranile pana se cicatrizeaza nu ai sanse cu alta relatie. si dc prietenii ori familia nu pot fi langa tine in momentele grele poti sa te arunci ca nebuna in munca sau sa ai grije de tine(te duci la sala, la cosmetica, sau masaj sau gasesti ceva sa-ti faca placere).important e sa nu stai ca pustnica in casa sa-ti plangi de mila ca "nu ai avut noroc in viata'.eu totdeauna am considerat ca femeile ( fragile si delicte) sunt mai puternice decat barbatii.ZOE FI BARBATA!!!!Oricum dupa o iubire te vindeci in timp

Postat pe 22 Februarie 2008 15:43
si cred ca fiecare femeie are o prietena foarte buna pe umarul careia poate sa-si planga amarul, fie si la 3 noaptea.grabindu-ma sa scriu ms anterior s-a strecurat o greseala gramaticala. scuze!

Postat pe 22 Februarie 2008 15:48
pe mine m-au ajutat mereu prietenele. am doua prietene extraordinare pe care am putut sa contez mereu. in plus de fiecare data cand am fost sigura ca vreau sa termin o relatie, am terminat-o si nu m-am mai uitat inapoi. adica am sters nr de tel, email, absolut tot. nu am mai raspuns la tel, mesaje nada de nada. uneori a mers si chestia cu aruncatul in bratele altuia. dar a iesit prost ptr el pentru ca eram inraita si indiferenta.

Postat pe 22 Februarie 2008 16:17
da, sunt de acord cu voi...cu prietenele, sala, munca sau masajul...si cu solutia 'umbrela de vreme rea'...varianta e de tranzitie...adica nu te arunci in alta relatie ca sa vrei ceva de la ala...doar ca sa te vindeci...doar ca uneori ala 'de vremea rea' mai si sufera...si-i pacat...adica mie mi-a parut rau...dupa aia...

Postat pe 22 Februarie 2008 16:24
si mie mi-a parut rau. dar ..shit happens..asta e. toti suferim. mergem mai departe

Postat pe 22 Februarie 2008 16:28
ce tie nu-ti place altuie nu-i face!!! dc v-ati trezi puse-n situatia ca un barbat sa va multumeasca pt serviciile prestate pe motiv ca l-ati ajutat sa depaseasca momentul greu dupa despartirea de' fosta'mare iubire? pana la urma se vindeca fiecare cum poate ,dar, ideal e ca pe parcursul procesului vindecativ sa nu raneasca si pe altii(victime colaterale). eu dupa despartiri aveam o mare problema cu totii reprezentantii sexului 'tare', nu sufeream pe nici unul(imatura?).si mai avem un truc eram de o veselie debordanta(chiar dc inima-mi plangea), ca sora mea i-mi spunea de multe ori ca dc nu ar stii prin ce trec ar crede ca-s cea mai fericita femeie. deh...ale tineretii,au trecut sper pt totdeauna.

Postat pe 22 Februarie 2008 17:44
eu intotdeauna imi spun ca tb sa ma bucur pt momentele petrecute impreuna...ca am avut sansa sa le traiesc...clipele de fericire nu dureaza la nesfarsit( cel putin mie nu mi s-a intamplat pana acum)...
dar am "metoda" mea ca sa trec mai usor peste o despartire: incerc sa-mi amintesc si sa potentez toate defectele lui si sa-mi spun ceva de genul: "oricum nu ne potriveam..sau nu era pt mine"...si ma ajuta...asta nu inseamna ca blamez relatia pe care am avut-o..sau ca nu-l respect si nu ma respecta...
iddoll
Postat pe 13 Martie 2008 00:03
dragii mei,in privinta suferintelor din dragoste,am citit de curind un studiu medical universitar din Anglia,din care reesea ca barbatii mor din dragoste de sase ori mai mult ca femeile.In cartea Limbajul Trupului am citit ca femeia este aceia care isi alege partenerul in orice relatie,chiar daca barbatul are impresia ca el a cucerit-o.Sper ca aceste doua studii,pe linga celelalte pe care le-a citit fiecare dintre noi ,sa ne ajute sa intelegem diferenta profunda dintre barbat si femeie,atit in cuplu cit si in societate.Iar cind ne spunem o parere sa o facem sub rezerva ca inca mai avem multe de descoperit.
bechtel
Postat pe 7 Mai 2008 11:03
"femeia este aceia care isi alege partenerul in orice relatie,chiar daca barbatul are impresia ca el a cucerit-o" pai eu cred ca depinde de barbat ca femeia sa-l aleaga pe el,ce zici ?:)
lief
Postat pe 7 Mai 2008 17:04
cine a murit din dragoste????? De cand ucide dragostea? Off..aia mor din atata prostie cata zace in capul lor si din lasitate!Mie mi se pare culmea prostiei si a slabiciunii sa te omori pt cineva.. ,,din dragoste,, cica..Cum poti iubi pe cineva atata timp cat nu te poti iubi nici macar pe tine?Si daca barbatii o fac de 6 ori mai mult ca femeile, poate ar trebui sa cugetam si sa reanalizam situatia:cine este ,,sexul tare si puternic,, de fapt?
oana81
Postat pe 7 Mai 2008 17:58
cat despre situatia lui alex..si eu am avut o relatie de 7 ani cu fostul meu prieten,pe care am rupt-o eu. La fel i-am spus si lui,ca il iubesc si era adevarat.Il iubeam si inca ii mai iubesc amintirea.Dar nu atat de mult incat sa-mi continui viata alaturi de el..a disparut pasiunea.Asa ca e simplu..in mod sigur fata tine la tine,dupa atatia ani raman niste sentimente,orice s-ar intampla.Dar asta nu inseamna ca mai este indragostita de tine.Probabil si-a dat seama de acest lucru si a renuntat la relatie.
oana81
Postat pe 7 Mai 2008 18:03
"Dar asta nu inseamna ca mai este indragostita de tine.Probabil si-a dat seama de acest lucru si a renuntat la relatie.

" intr-o relatie nu ramanem peste ani daca...mai suntem indragostiti!daca nu iubim,nu mai stam in relatie ,simplu ! si cum iubirea se castiga cu timpul, indragosteala e doar la inceput,asa caaaa....
lief
Postat pe 9 Mai 2008 16:03
eu cred ca indragosteala nu merge neaparat mana in mana cu iubirea, dar pt o reletie sincera si durabila ar trebui sa fie asa, adica..poti fi indragostit fara sa iubesti dar nu cred ca poti iubi fara sa fii indragostit.Cel putin nu iubirea dintre un barbat si o femeie..si nu la varsta asta.Ok,poate dupa 10-15 ani de casnicie mai dispare din atractie, dar la 20-30 de ani sa stai cu cineva de care nu esti indragostit e pacat. Eu am stat 7 ani cu acel baiat si am fost indragostita non-stop de el..pana ce m-am saturat de prostiile lui, mi-a trecut indragosteala si l-am parasit. Totusi inca il iubesc, tin la el ca persoana si-mi pasa de ce i se intampla! Dar nu-l mai vreau pt nimic in lume, nu ma mai atrage cu absolut nimic. Pt ca acum sunt indragostita de sotul meu. Si din pacate din aceasta cauza inseala atat de multe persoane..pt ca nu mai sunt indragostite chiar daca, zic ei, iubesc.
oana81
Postat pe 10 Mai 2008 09:33
Si eu am iubit enorm de mult ........dar asta a fost o data de mult si in perioada in care sufeream aveam langa mine pe cea mai buna prietena a mea ,care imi spunea cam asa .O SA VINA O VREME CAND AI SA-TI ADUCI AMINTE DE EL CA DE UNUL DIN TRECUTUL TAU ....SI DOAR ATAT ,a trecut de mult si perioada aia cand mi-am adus aminte de el ca de o persona din trecutul meu .Acum iubesc din nou ,dar in alt stil .Asa ca toate trec in viata ,depinde doar de noi ...sa invatam sa trecem peste ele .
madamaiu
Postat pe 26 Iunie 2008 11:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o vreau inapoi! 43 De la: geo_x 21 Iulie 2009 22:39
Mai merita oare? 35 De la: kudika319806 5 Septembrie 2010 18:37
nu pot sa renunt la el. ce pot sa fac? 26 De la: kudika037917 10 Iulie 2009 03:48
mai are rost casnicia ? 31 De la: anca0704 15 Septembrie 2009 20:39
O iubire de 5 ani :(((( 7 De la: zuzulika90 20 Mai 2013 21:18