Setari Cookie-uri

Exista viata si dupa un divort?

Ne fiind prea bogat in viata si lipsit de talent in lumea asta muritoare, am incercat sa ma realizez intr-o dragoste absoluta, ... m-am inselat. ... ... Dupa o casatorie de 15 ani (cu bune si rele) m-am trezit intr-o zi singur, totul a disparut intr-o secunda. Inca nu-mi vine sa cred,nu realizez, ma uit pe geam, ma gandesc ca va aparea (dar nu apare), aud usa deschizanduse si zic ca e ea (dar nu e ea) ... Totul este ireversibil (sunt singur si trist). ... Imi vine sa plang dar ma feresc sa nu ma vada copilul (am o printesa de 14 ani, care a ramas cu mine), ma tin cat de tare pot in fata tuturor. Ma consolez cu ideea ca nu ''ea'' a fost jumatatea mea reala. Iar jumatatea mea adevarata inca nu am gasito, dar ma va gasi ea si intr-o zi ma va trage de maneca si-mi va zambi, atunci sunt sigur ca soarele va lumina si pentru mine. Exista viata si dupa un divort, sau exista numai umbra si tristete?

Postat pe 6 Februarie 2008 00:11
Buna! nu prea am multa experienta de viata sau mai bine zis vreau sa zic ca nu am fost casatorita dar o despartire e la fel de grea indiferent ca a fost ceva semnat pe hartie sau nu. pot sa zic ca acum totul e negru, ai un zid in fata..dar trebuie sa faci mici ferestre prin care sa vezi soarele.Esti inca tanar , ai o fata care a ramas cu tine si care iti va demosnstra in perioada asta ca viata merita traita. Suferinta va trece, mai greu , mai usor, mai repede , mai tarziu..dar va trece.Ia ti o vacanta , fa lucruri care sa ti ia gandul de la ea. Decat o casnicie cu chinuri, mai bine o suferinta de cateva luni dupa care viata iti va arata ca lumea e plina de femei.:) capu sus!
eptisam
Postat pe 6 Februarie 2008 10:13
DAAA, DAAA, de trei ori DAAA!!! Am trecut acum un an printr-un divort care m-a epuizat sufleteste, desi eu am vrut sa divortez. M-a chinuit 5 ani si jumatate, si dupa divort, inca un an, ma mai chinuie si acum cu partajul pentru ca, desi n-a muncit mai deloc, in anii astia in care eu am tras ca un caine, ar vrea sa ma lase si fara tot ce am. Am fost debusolata aproape jumatate de an, chiar vroiam sa ma sinucid fiindca ajunsesem la concluzia ca viata fara iubire nu are nici un rost, si daca el nu m-a putut iubi, ce sanse mai am?

In fine, rezultatul e ca mi-am revenit, dupa vreo 9 luni, m-am bucurat si ma bucur si acum ca NU am avut copii, nu cu el-si nu pentru ca nu mi-as fi dorit, insa el mi-a zis, dupa 5 ani in care a gasit tot felul de pretexte, n-avem apartament-ne-am luat; nu-i bine la bloc-ne-am facut casa; n-avem masina-am schimbat doua in 4 ani, a zis ca-i mai comod asa si el nu vrea copii ca, cica, o sa ne deranjeze.

Am plans ca o idioata aproape jumatate de an, aproape am cedat si eram gata-gata sa ma impac cu el, si presata de ideea ca se va sinucide, cum m-a tot amenintat atatia ani, dar uite ca am reusit sa trec peste toate.

Acum sunt fericita, nu ma mai gandesc la el decat atunci cand e vorba de finalizarea partajului. Culmea e ca, tocmai cand imi revenisem, si nu ma mai gandeam ca poate am facut o greseala, au venit cateva persoane, prieteni comuni, sa imi spuna-ceea ce m-a convins, pentru totdeauna, ca facusem pasul potrivit, ca, dupa ce ca nu lucra, isi batea joc de mine, spunandu-mi ca sunt urata, grasa si proasta(nu, nu asa direct, era subtil 'fostul'), ma mai si insela cu o patachina, care se dadea prietena mea, si ma insela de vreun an jumatate inainte de divort.

Asa ca, Stefane, EXISTA VIATA SI DUPA DIVORT!!! Si daca ea a fost o scorpie, sau nu te-a inteles sau te-a chinuit sau n-a stiut sa te iubeasca si sa-ti aprecieze si calitatile, ca defecte avem cu totii, doar oameni suntem, inseamna ca sigur nu a fost jumatatea ta.

Dar ai rabdare, o sa vezi ca toate trec, si nu peste mult timp o sa te intrebi cum ai putut sa stai atatia ani cu ea. Mai mult, bucura-te de printesa ta, copilita ta de 14 ani, ai mare grija de ea, sa nu sufere din cauza divortului, oricum e la o varsta critica acum.

Si nu-ti pierde speranta!!! O sa iubesti din nou! Jumatatea ta exista si te cauta si ea, cum bine spui si crezi si tu, si, daca Dumnezeu o sa va asculte rugaciunile, o sa va intalniti!

Eu am reusit, la nici un an dupa divort, sa ma indragostesc, sunt foarte fericita alaturi de acel barbat(divortat si el, si cu un baietel grozav de 11 ani) si acum mi-e din ce in ce mai bine. CEEA CE ITI DORESC SI TIE!!!

Postat pe 6 Februarie 2008 10:50
DAAA, DAAA, de trei ori DAAA!!! Am trecut acum un an printr-un divort care m-a epuizat sufleteste, desi eu am vrut sa divrotez. M-a chinuti 5 ani si jumatate, si dupa divort, inca un an, ma mai chinuie si acum cu partajul pentru ca, desi n-a muncit mai deloc, in anii astai in care eu am tras ca un caine, ar vrea sa ma lase si fara tot ce am. Am fost debusolata aproape jumatate de an, chiar vroiam sa ma sinucid fiindca ajunsesem la concluzia ca viata fara iubire nu are nici un rost, si daca el nu m-a putut iubi, ce sanse mai am?
In fine, rezultatul e ca mi-am revenit, dupa vreo 9 luni, m-am bucurat si ma bucur si acum ca NU am avut copii, nu cu el-si nu pentru ca nu mi-as fi dorit, insa el mi-a zis, dupa 5 ani in care a gasit tot felul de pretexte, n-avem apartament-ne-am luat; nu-i bine la bloc-ne-am facut casa; n-avem masina-am schimbat doua in 4 ani, a zis ca-i mai comod asa si el nu vrea copii ca, cica, o sa ne deranjeze.

Am plans ca o idioata aproape jumatate de an, aproape am cedat si eram gata-gata sa ma impac cu el, si presata de ideea ca se va sinucide, cum m-a tot amenintat atatia ani, dar uite ca am reusit sa trec peste toate.

Acum sunt fericita, nu ma mai gandesc la el decat atunci cand e vorba de finalizarea partajului. Culmea e ca, tocmai cand imi revenisem, si nu ma mai gandeam ca poate am facut o greseala, au venit cateva persoane, prieteni comuni, sa imi spuna-ceea ce m-a convins, pentru totdeauna, ca facusem pasul potrivit, ca, dupa ce ca nu lucra, isi batea joc de mine, spunandu-mi ca sunt urata, grasa si proasta(nu, nu asa direct, era subtil 'fostul'), ma mai si insela cu o patachina, care se dadea prietena mea, si ma insela de vreun an jumatate inainte de divort.

Asa ca, Stefane, EXISTA VIATA SI DUPA DIVORT!!! Si daca ea a fost o scorpie, sau nu te-a inteles sau te-a chinuit, inseamna ca sigur nu a fost jumatatea ta.

Dar ai rabdare, o sa vezi ca toate trec, si nu peste mult timp o sa te intrebi cum ai putut sa stai atatia ani cu ea. Mai mult, bucura-te de printesa ta, copilita ta de 14 ani, ai mare grija de ea, sa nu sufere din cauza divortului, oricum e la o varsta critica acum.

Si nu-ti pierde speranta!!! O sa iubesti din nou! Jumatatea ta exista si te cauta si ea, si, daca Dumnezeu o sa va asculte rugaciunile, o sa va intalniti!

Eu am reusit, la nici un an dupa divort, sa ma indragostesc, sunt foarte fericita alturi de acel barbat(divortat si el, si cu un baietel grozav de 11 ani) si acum mi-e din ce in ce mai bine. CEEA CE ITI DORESC SI TIE!!!

Postat pe 6 Februarie 2008 10:50
Aia nu e mama sa`si lase copilul...Nu ai fi putut sa cladesti nimic cu o astfel de femeie! Bravo , esti un barbat puternic chiar daca poate nu realizezi ! Sa regreti aceasta relatie nu are rost , pt k din asta s`a nascut fetita ta , care e cea mai mare implinire pe lumea asta...restul vor veni de la sine! Bafta si ai incredere in viitor , nu trai in trecut si nu astepta sa se intoarca o persoana lipsita de valori morale esentiale!
Kittynelle
Postat pe 6 Februarie 2008 12:24
Multumesc pentru vorbele si incurajarile voastre (eptisam , iulia_little , Puffilici) sper ca soarele va stralucii din nou si ca voi incepe o noua viata alaturi de o persoana pe care sa o iubesc si sa ma iubeasca. ... Daca-mi vine sa plang, ... plang, ... si imi trece. / Daca pierd, spun mereu: nu-i nimic. / Una calda si apoi una rece. / Astazi cad, maine iar ma ridic. / Toate trec, nu-i nimic, viata merge mai departe. / Cad, ma ridic si mereu imi zic: nu-i nimic, ce daca, tot ce-i rau o sa treaca, viata merge mai departe.(versuri melodie Laura Stoica) ... ... Cuvintele voastre ma fac (ma ajuta) sa trec mai departe ... prefer o vorba buna si un sfat de la o persoana necunoscuta, decat de la o ''cunostinta'' care are o ''cunostinta'' care se pare ca ne-am potrivi ... Acum am puterea si convingerea de a merge mai departe. Vreau si sper ca-mi voi gasi adevarata jumatate. Si ca un mic secret (ramane intre noi) am cam inceput si eu s-o caut, sau mai bine zis, vreau sa-i ofer sansa sa ma gaseasca mai repede :) ... Cu stima si respect Florin

Postat pe 6 Februarie 2008 13:34
ma bucur foarte tare pentru tine, florin ca gandesti pozitiv si nu vrei sa te dai batut! si da, si mie mi-a fost mai bine cand am vorbit cu persoane necunoscute dupa divort, ca multi dintre asa-zisi 'prieteni' m-au lasat balta cand aveam mai mare nevoie de ei! dar nu-i bai, in felul asta am reusit sa separ, in modul cel mai clar, prietenii de neprieteni, for ever. ma bucur ca te-ai apucat sa-ti cauti jumatatea si sper sa o si gasesti, cat de repede! sa fii iubit!!!

Postat pe 6 Februarie 2008 13:42
Pe ce site (de matrimoniale / prietenii) imi recomandati sa ma inscriu ...

Postat pe 6 Februarie 2008 19:34
buna!cu mana pe inima iti spun ca o poti lua de la capat, cand o usa se inchide...se deschide alta; si eu am trecut printr-un divort, este dureros si te macina psihic, dar daca esti tare si reusesti sa treci peste, descoperi o noua viata!Acum trei ani am suferit mult cand am primit citatia chiar in ziua in care sarbatoream niste ani de la casnicie....dar am mers mai departe alaturi avand prietenii care mai ramasesera si familia, si am luat-o de la capat; anul acesta am fost ceruta de sotie...viitorul sot cunoscut pe un site de matrimoniale (neogen); SUCCES!
patriciaR
Postat pe 6 Februarie 2008 21:46
in niciun caz Hi5 :))
Kittynelle
Postat pe 7 Februarie 2008 13:48
''jale'' mare pe diverse site-uri ... cred ca am sa ma retrag de peste tot ... :(

Postat pe 9 Februarie 2008 14:38
o sa treaca o sa vezi!si eu am trecut prin asta dar dupa 5 ani de casatorie,eu am ramas cu 2 copii este greu dar ma descurc.De atunci au trecut 2 ani si a trecut nu mai sufar dar in schimb nu mai am incredere in nimeni,o sa vezi cu timpul trece!
istoica72
Postat pe 9 Februarie 2008 15:55
la 21 ani ai 2 copii?si ai fost casatorita inca 5 ani ???de la cat,de la 16 ani ai facut copil,daca nu-s indiscreta ?
lief
Postat pe 12 Februarie 2008 17:12
la 17 ani jumate
istoica72
Postat pe 12 Februarie 2008 17:15
si totusi cei 5 ani unde sunt? k nu ies la socoteala.. fara suparare
aly1987
Postat pe 12 Februarie 2008 17:36
am spus ca am avut 5 ani de casatorie,nu am spus cand am avut copii
istoica72
Postat pe 12 Februarie 2008 17:40
istoica,te-as ruga sa postezi aici ce ai sa ma intrebi,sau sa comentezi,nu am nimic de ascuns sa vorbim pe privat! asa,acum sa continui : parerea mea e ca te-ai maritat prea tanara si d-asta s-au intamplat toate astea,multe fete nu au prieten la varsta aia - in timp,oamenii isi schimba doleantele,principiile,placerile, se maturizeaza si isi dau seama cu adevarat ce vor dupa 25 ani,altii dupa 28 sau dupa 30 -deci...nu se compara persoana si calitatile,trasaturie de caracter ale celei pe care o dorim la 16 ani cu cea pe care o vrem la peste 10 ani dupa(si d-asta casatoriile e bine sa fie facute nu doar pe baza de dragoste,ci si potriviri de caracter,eventual o perioada in care locuiti impreuna) D-asta nu se mai recomanda in ziua de azi casatoriile timpurii ,pentru ca se soldeaza cu divorturi -si inca ceva,vina nu poti s-o arunci pe unul din parteneri,asa cum cea care a divortat s-a plans ca a muncit ca un caine si sotul nu lucra,nu avea grija de copii,astfel poate barbatul care a postat primu poate a fost violent sau nu i-a acordat atentie la timp,cand ea i-a cerut-o (fostei sotii) -poate nue asa,dar pana nu aud parerea ei nu pot da crezare,sorry- In lipsa de toate datele problemei,sau de auzitul parerii fiecarui ex-participant la cuplu,nu poti trasa o concluzie ,fiecare considera ca are dreptate si ca el e victima,etc. Cred c-am vorbit ca un avocat :)
lief
Postat pe 13 Februarie 2008 12:28
florin,
eu acum sant intre actele unui divort ,dupa 24 de ani impreuna,o relatie care de cativa ani nu mai merge si s-a ajuns la divort
trebuie sa-ti spun ca am abandonat eu pentru faptul ca incotro mergea corabia era FARA DESTINATIE,si incerc sa ma nasc din nou,sa incep de la inceput,si pot sa-ti spun cu toata convingerea ca se poate,mai greu da se poate ,trebuie doar sa crezi cu adevarat ca se poate,viata noastra o putem accesa o singura data,nu pierde nimic din ea,altfel devi un fisier fara valoare

Postat pe 13 Februarie 2008 13:22
As dorii sa nu va mai certati intre voi ... suntem cu totzi oameni, avem calitati si defecte, numai bunul Dumnezeu ne poate judeca ... noi trebuie sa fim mai toleranti unul cu altul ... Cu stima si respect pentu voi Florin

Postat pe 13 Februarie 2008 23:01
este greu stiu si eu trec prin asta dupa 6 ani de casnicie,cand a renuntat la mine ,copil si tot pentru alta dar m-am resemnat si cred a dumnezeu nu ma lasa imi va da putere sa trec peste tot si sper ca voi avea si eu parte in viata asta de un om care sa ma iubeasca,fii tare si fruntea sus cazi te ridici viata este o surpriza tot timpul nu stii ce te asteapta
ambc
Postat pe 9 Martie 2008 16:04
Poate ca atunci exista viata, caci pana atunci traiesti intr-o mare minciuna. Ajungi sa te prefaci pentru cei din jur, pentru "ce va zice lumea". Dar oare nu e mai bine sa tai raul de la radacina si sa incerci sa traiesti. Deci concluzia mea este ca abia atunci incepi sa traiesti, mai bine, mai rau, dar intr-o lume reala
silviacatrinescu
Postat pe 26 Iunie 2008 12:12
Exista viata si dupa un divort...ramai in viata...EXISTI!
Mai mult de-atat, exista si printesa ta,de 14 ani, traiesti,in primul rand pentru ea,momentan, bucura-te de zambetul ei, de sanatatea ei, de prezenta ei.
Nu dispera! Intr-o zi, o alta iubire o sa apara in viata ta, esti tanar, EXISTI!
Fii increzator, lupta, spera, gaseste puterea de a supravietui frumos, viata nu se termina odata cu o fiinta care pleaca din viata noastra,cu voia ei, fara dorinta nostra.
Iti doresc putere sa fii fericit si multa sanatate.
Personalmar
Postat pe 8 Iulie 2008 14:09
Da normal ca exista. Acum cinci ani am divortat. Am crezut ca totul sa terminat acolo, dar ghici ce de fapt a fost cea mai buna alegere din viata mea. De multe ori suntem prea preocupati de usa aceea care se inchide incat nici nu realizam ca in acelasi timp s-a mai deschis una. E greu si stiu ca orice ti se va spune nu iti va alina suferita, doar timpul o va face si Dumnezeu prin darul lui minunat numit "uitare". Doar tu poti sa-ti faci viata mai frumoasa si sa treci peste suferinta. Viata merge inainte si am inteles ca ai un inger de fata pentru care merita sa lupti.
O sa iasa soarele iar...de mii de ori mai puternic.
Ellyse
Postat pe 10 Iulie 2008 15:09
Exista o vorba: "Dumnezeu exista, te vede, te incearca, te intarzie, dar niciodata nu te uita." Asa ca e bine ca in viata sa nu existe disperare si sa crezi ca fiecare lucru se va aseza pe fagasul lui, la timpul potrivit. Fiecare dintre noi isi are pe parcursul vietii, in ordine si poate la distanta, 1,2,3,.... "suflet pereche". Totul este sa ai rabdare si incredere. "Sa iubesti fara conditii, sa daruiesti fara motive, sa vorbesti fara intentii ascunse, sa tii la cineva fara explicatii, e sensul adevaratei IUBIRI si a vietii!".....TEO
dolcisimi
Postat pe 11 Iulie 2008 08:27
Acum si eu cred ca exista viata dupa divort....Dupa 7 ani de stat langa un om , cu un bebe de 10 luni am avut curajul sa spun STOP. VREAU SA FIU FERICITA!. Am bagat divort. A fost o perioada grea, ...servici...bebe....casa...au venit si sarbatorile de Craciun...dar am trecut peste toate cu ajutorul fetitei mele. Si totusi soarele a rasarit si pe strada mea...in februarie mi-am dat seama ca exista si oameni adevarati , si era chiar fr aproape de mine...era un coleg. E un SUPER OM. Sunt fericita alaturi de el; si bebelu meu ( mai maricel ca deja face un an si jumatate,)si sper ca in curand sa fim o familie in adevaratul sens al cuvantului. Deci, nu disperati...exista fericire , exista dragoste , trebuie doar sa o simtim , sa nu ii dam cu piciorul.
aditap
Postat pe 12 Iulie 2008 08:18
Confirm si eu faptul ca exista viata dupa divort! Si e de o mie de ori mai fericita! Nu are sens sa te complaci intr-o situatie ce nu iti face nici un bine. Toti meritam sa fim fericiti iar uneori acest lucru depinde numai de noi! Trebuie doar sa avem curaj sa o luam de la capat cu incredere! Bafta tuturor care trec printr-un astfel de moment! Va iesi soarele si pe strada voastra!
Gaby211081
Postat pe 12 Iulie 2008 10:57
Buna Florin, vreau sa-ti recomand un film care cu siguranta te va ajuta sa treci cu bine peste aceasta situatie neplacuta, dar si peste toate celelalte care mai apar intr-o viata... se numeste Secretul ( The Secret)

Il recomand si celor care vor mai citi acest mesaj!

Astept sa-mi spui impresiile de dupa vizionare!

Mult succes in toate!

B_E_L_L_A
Postat pe 21 Iulie 2008 04:02
hei! ce naiba! va plangeti de mila??? fiti linistiti! viata merge inainte! trebuie doar sa tineti pasul si sa va luptati pt voi sipt copii vostri[cei care au]! eu m-am luptat singura si pot spune ca am invins...cam ciufulita dar am invins! nu va plecati capul si nu ganditi negativ! intr-un fel sau altul, fiecare isi va primi bucatzica din tortul vietii! totul depinde doar de voi.
vaiana
Postat pe 21 Iulie 2008 19:19
DADADADADA!Sigur ca exista,sunt in situatia ta,am divortat de 3 ani,am o fetita de 7ani,a trebut sa plec din tara sa scap de nebun si actuala sotie care i-a fost sfatuitoare ,dupa ce el a revenit a doua oara acasa .Ea s-a folosit de copilul meu,a facut si un copil cu el sa fie sigura ca se casatoreste cu ea si cu toate astea acum cind eu m-am linistit tot continua sa mai scuipe venin.Echilibrul meu a fost fetita,nu dispera ,vei gasi femeia potrivita sunt atatea femei care au de daruit si barbati care pot primi si invers.
ramonaanca
Postat pe 1 August 2008 13:33
Divortul evident ca isi lasa in mod incontestabil amprenta asupra vietii tale.Dar depinde doar de tine in mare masura daca aceasta amprenta va fi o pata care se estompeaza sau o rana deschisa.Timpul le vinde pe toate.Daca ai sa te preocupi de trekut poti sa nu vezi prezentul.Nu te lasaimobilizat de durere,resentimente sau minie,continua-ti viata.Gindeste-te la fetita pe care o ai si fa o sa nu simta lipsa de nimik,ai sa vezi ca v-a fi sarbatoare si pe strada ta,numai bine iti doresk.
aleera
Postat pe 9 August 2008 23:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa fac sal uit??? al iubesc nespus de mul insa el isi bate jok 2 De la: vitamina_c 13 Mai 2011 11:55
Cat de gresit ar fi sa..... 8 De la: dayenne 22 Februarie 2013 13:35
singuratate... 56 De la: EmperorNerva 24 Aprilie 2009 17:19
ma parasit dar e gelos ....si vrea sa ramanem prieteni....:))) 26 De la: AdrianaR 23 Octombrie 2010 17:54
Ce sa fac?:( 64 De la: love_is_precious 2 August 2010 22:16