Setari Cookie-uri

Ce ati face in locul meu?

Salut, eu sunt Mihai, am o relatie de 4 ani 3 luni,o relatie foarte frumoasa pot spune.Insa din suspiciunile avute de-alungul timpului am aflat ca prietena mea m-a inselat, lucru pe care de altfel l-a si recunoscut.
Din momentul in care am aflat am zis ca s-a terminat totul intre noi, dar sincer sa fiu nu vreau asta, si am hotarat sa mergem mai departe(poate vom trece peste). Suntem inca la inceputul acestei "probleme" sincer sa fiu nu trece zi, ora, fara sa ma gandesc la situaia de fata, de multe ori imi nu-mi imaginez cum a putut face asta, si ma gandesc sa ne despartim definitiv, dar tin la ea "ca la ochii din cap", nu-mi pot imagina cum ar fi fara ea.
Tot ce as vrea sa va intreb, CE SA FAC??? sau macar niste sfaturi. daca ati fost si voi in situatia asta ce ati facut, cum ati trecut peste?.........
As vrea sa subliniez faptul ca ea inca spune ca mai tine la mine si ca ce a facut a fost o mare prostie din partea ei.
Va multumesc pentru atentie, astept raspuns.
Altfel
Postat pe 14 Februarie 2008 06:45
Pai cel fara de nicun pacat sa dea cu piatra>Dai tu pietii in iubita ta?Nu,sigur ca nu !
Uitate in adancul sufletului tau si vezi ce ai acolo...si dupa aceea fa o lista cu ce-ai de pierdut si ce ai de "castigat "daca o parasesti.Sau mai zic ,eu care nu te cunosc asa cum te stie ea..oare nu ai si tu putina vina,in toate...ce zici?
OCTAIA
Postat pe 14 Februarie 2008 09:34
Mihai.....sfaturi in cazul tau pot fi multe!unul din ele e sa iti dai seama ce vrei de fapt de la viata ta?ce iti doresti?o doresti in continuare pe Ea langa tine tot restul vietii?poti trai langa ea fara sa iti aduci aminte clipa de clipa ca te-a inselat?/poti sa treci peste?
Pt ca daca tot timpul iti vei aminti detaliul asta iti vei face singur rau si mai mult.
Poate ca a fost o greseala de moment din partea ei, poate ca vrut sa afle cum e si cu altul, iar cand a vazut ca ii era mai bine cu tine a decis sa se intoarca la tine.Nu stiu care a fost situatia reala.Cert e ca decizia finala sta in mainile tale, indiferent de sfaturile primite.
Uneori viitorul ni-l mai facem si noi!

Postat pe 14 Februarie 2008 10:54
normal,decizia sta in mainile tae,cum s-a zis si mai sus- si iarasi cum s-a spus,ia gandeste0te ,sigur nu avea motive,adica nu te rugase sa discutati inainte,nu cumva era nemultumita,ii lipsea ceva ??ceva ce avea la inceput,sau vroia sa schimbe ceva,dar n-avea cu cine comunica?Un sfat: daca continui relatia,sa fii hotarat,si nu reprosuri la orice cearta,si comportament cum te taie capu,ca revansa la cele intamplate,ca nu duce decat la nervi,stres de pomana,nimic bun!
lief
Postat pe 14 Februarie 2008 11:10
Mihai sunt doua variante.....faptul a fost facut...dar poate ii pare rau si acuma iti demonastreza tie ca te iubeste.sau poate stie ca o ierti si e posibil sa o faca si a doua oara.Fii cu ochii pe ea un timp,dar nu ii lasa impresia ca o urmaresti.stii vorba aia "CINE O FACE O DATA E POSIBIL SA NU O MAI FACA NICIODATA DAR CINE O FACE SI A DOUA OARA SIGUR O FACE SI A TREIA OARA"...succes in decizia luata.

Postat pe 14 Februarie 2008 17:43
eu il iubesc foarte mult pe iubitul meu. acum cateva luni eram la un pas sa il insel,insa nu m-a lasat sufletul. mi-am zis ca daca fac asta il voi pierde pt totdeauna. ma puneam in locul lui,ma gandeam la cat de mult ar suferi. nu am putut/vrut sa il insel din mai multe motive:
1-->il iubesc si nu ii vreau raul
2-->''ce tie nu-ti place altuia nu-i face''
3-->de ce sa risc sa-l pierd pentru o ....? ce el nu are?
4-->am decis de la bun inceput sa il respect
5-->realizasem ca trecem printr-o perioada mai uratica a . relatiei noastre sexuala si am constientizat ca va
trece
6--> si inca alte motive care sunt normale atunci cand exista iubire din partea amandurora si aceasta se simte si-n aer....

cert este ca asa mi-am demonstrat si mie cat de mult il iubesc,iar eu sunt 99,99% sigura ca nu m-a inselat si nu o va face prea curand.


dupa tot ce ti-am scris ,gandeste-te ca si ea ar fi putut gandi la fel ca si mine. iubirea adevarata nu iti permite sa inseli. dar tu o cunosti cel mai bine si iti poti da seama daca nu te va insela din nou.

tu ai iertat-o pentru ca o iubesti foarte mult. EA te-ar ierta pe tine?

iti va fi greu sa te obisnuiesti cu ideea ca te-a inselat. CU CE TE VEI OBISNUI MAI REPEDE, CU IDEEA SAU FARA EA?

Noi nu prea iti putem da sfaturi pentru ca numai tu stii cum este relatia voastra. eu nu-ti pot spune sa rupi relatia sau sa o ierti...in ambele cazuri pot sa gresesc...DECIZIA ESTE NUMAI A TA.

luati-va o mini vacanta de 2 zile,plecati undeva la munte,analizeaza situatia cu calm...
insa fii constient ca e posibil sa si gresesti...

ai grija de tine si mai spune-ne si noua ce se mai intampla ;)

Postat pe 14 Februarie 2008 18:15
am fost intr-o situatie asemanatoare cu a ta( dar nu am fost inselata fizic,dar pt mine si altceva se poate numi inselat).am continuat atunci relatia-pt ca orice ar fi facut nu-mi puteam imagina ziua de maine fara el-,dar nu am putut sa uit niciodata.mereu ma intrebam de ce a facut-o si ma gandeam ca acel lucru o sa se mai repete.si acum,desi nu mai sunt cu respectivul ,cand imi amintesc,regret ca nu l-am parasit atunci si ca l-am iertat asa usor.ce iti spune ea,"ca a fost cea mai mare prostie", e vrajeala.de ce a fost prostie?ca poate nu a meritat tipul...sau nu s-a simtit cu el asa cum se astepta?asa spun toti vinovatii si eu asa as spune ca sa salvez putin situatia.eu zic ca astfel de lucruri nu le poti uita niciodata.nu ai precizat daca s-a culcat cu respectivul,dar,daca a facut-o, nu vreau sa ma gandesc cum te simti gandindu-te ca a fost a altcuiva...e clar,cauta ceva ce nu gaseste la tine...poate a vrut o iesire din cotidian si poate asa si-a lamurit sentimentele fata de tine...ce vei face acum,depinde de tine...gandeste-te ca astfel de "evadari" ale partenerului sunt urmate de suspiciuni,gelozii,etc.crezi ca vei mai putea avea de acum inainte incredere in ea?vei sta linistit cand ea intarzaie mai mult decat de obicei acasa,sau cand tu esti plecat din oras si ea e singura?daca raspunsul la intrebarile astea este "da",atunci poate ca ai puterea sa ii mai dai o sansa...
simonaj
Postat pe 14 Februarie 2008 18:58
nu lasa iubirea care i-o porti sa te orbeasca...daca te-ar fi iubit nu ar fi facut asta. in acel moment nu te-a respectat si a demonstrat ca nu e demna de iubirea ta...gandeste-te bine...toti care au postat pana acum au dreptate... e normal sa se poarte ca un mielusel dupa ce a gresit...si nu uita ca femeile sunt in stare sa fie perverse,cand vor sa-si atinga scopul o fac indiferent de ce...daca ea vrea ca tu sa o ierti se va folosi de faptul ca o iubesti si iti cunoaste punctele sensibile. tu ai inselat-o? daca nu ai inselat-o motivul pur este ca o iubesti prea mult si o respecti...daca raspunsul este ca si tu ai inselat-o...atunci....NO COMMENT...

Postat pe 14 Februarie 2008 20:39
lief,daca ea era asa nemultumita de el...de ce nu l-a parasit? asta nu e o scuza pt a insela.

Postat pe 14 Februarie 2008 23:51
Nu stiu ce sa spun, va multumesc pentru toate sfaturile. Adevarul este ca pentru o perioada de timp am avut certuri repetate, ea a avut multe reprosuri dar "le-a cam tinut in ea".
Din spusele ei au avut un mic contact sexual dar s-a retras. Ceea ce nu-mi vine sa cred este faptul ca ei nu s-au vazut decat de doua ori pana in momentul acela.
Inca de la inceputul relatiei i-am spus urmatorul lucru "mai bine ne despartim decar sa ne inselam unul pe altul", se pare ca nu prea s-a tinu de lucrul acesta, nu, nu am inselat-o, jur, desi am avut odata intentia, am zis ca nu se merita, si in acelasi timp am fost tras inapoi de un bun prieten.
Simt, si imi pot da seama ca inca ma mai iubeste si ca regreta ceea ce s-a intamplat, dar tot nu pot sa realizez de ce ar fi facut una ca asta.
Ieri de ziua indragostitilo am avut o zi incarcata alaturi de ea, am avut si o discutie despre ce se va intampla cu noi mai departe, am decis sa mai incercam, sa mai dam o sansa relatiei noastre. Sper din tot sufletul sa trecem peste, daca nu, viata merge mai departe, desi va fi greu o perioada, dar pana la urma urmei sunt inca tanar si viata merge inainte.
Va multumesc inca odata pentru parerile voastre, si va doresc sa nu aveti parte de "partea" mea. Salutare
Altfel
Postat pe 15 Februarie 2008 01:35
Sa uiti tot raul,sa mergi mai departe,sa ierti ,fale ca merita.In numele sentimentelor voastre merita sa mergi mai departe.Si nu uita:discuta cu ea,tot timpul ,n-o lasa sa se interiorizeze.Si e un citat ce l-am gasit aici pe forum,ia decizi pentru tine si ve-i vedea ca-ti va fi mai bine.Si durerea e buna,spun doctorii,ne creste imunitatea.
OCTAIA
Postat pe 15 Februarie 2008 07:56
ce ziceti de urmatorul caz,asemanator desigur- cei doi la fel nu prea se inteleg, numai ca el nu prea comunica,cu toate ca ea ii zice pe sleau ce o deranjeaza (in cazul lui ALTFEL el nu stia exact,era alta treaba) insa el refuza si face contra,sau zice ca face ,dar face tot ca el...se isca o cearta mai mare in urma careia converg la o pauza (fata propune,dar baiatul vine croit a 2-a zi sa accepte,poate din orgoliul lui? desi ea nu prea vroia,nu ii convine ) .Ambii sunt de parere ca fiecare poate face ce vrea in pauza aia,e liber sa iasa cu altcineva(ea intreaba,el zice ca da,e de acord). Ei,pauza aia dureaza mai putin de o luna,insa timp in care el nu da un semn,iar dupa o perioada vine sa se impace. Intre timp (in pauza )ea mai cunoaste pe cineva cu care iese si ii zice adevarul lui,cel ce vrea sa se impace.Ce parere aveti ? a cui e vina?
lief
Postat pe 15 Februarie 2008 11:11
Totu-i prea complicat.De ce trebuie sa le conplicam noi asa de tare sau 'si baga dracu 'coada?Daca spui de la inceput adevarul,te scuteste de multe lucruri.Si mai e ceva, adevarul se tine cel mai usor minte.Asa ceva n-am experimentat,e peste puterile mele de-a intelege.Si poate o fi adevarat,dar parerea mea e ,sa nu mai stai si sa pune-ti cartile pe fata.Asa nu poat trai niciunu bine.Faceti o lista si vedeti ce-a fost si cea mai ramas.Si mai dati si cu banu:cap sau pajura.
OCTAIA
Postat pe 15 Februarie 2008 11:39
de multe ori cand spui adevarul se complica lucrurile, de multe ori nu esti apreciat ca spui adevarul
lief
Postat pe 15 Februarie 2008 11:42
indiferent de cat de "mic" a fost contactul sexual,acesta a avut loc...daca ai decis sa-i mai dai o sansa iti doresc succes si sa ne mai scrii cum iti merge
simonaj
Postat pe 15 Februarie 2008 16:47
mihaita las-o tati.daca s-a intamplat o data se va mai intampla in mod sigursi a doua oara.si eu tocmai am iesit dintr-o relatie de 6 ani in care imi zicea ca ma iubeste cum iti zice si tie.s-a dovedit ca iubirea ei nu e chiar atat de mare si am pus punct.gandeste-te daca vei putea trece peste toate suspiciunile pe care le ai

Postat pe 15 Februarie 2008 19:47
imi pare rau pt tine mihai, adr sincer e mai bine sa o lasi balta.chiar dak spune k te iubeste o face pt k tu esti un baiat dragutz si atent cu ea si are siguranta alaturi de tine.si eu am patit asa, era intr- seara de vara super cu stele etc, si mi-a zis prima data te iubesc, si a doua zi a mers si s-a culcat cu alta
motivul: avea sanii mai mari
si eu am aflat abia dupa un an si acrede-ma k nimik nu a mai fost asa
chiar dak l-am iertat cu greu pt k nu am si stiam k va mai face, el se caia, dar in sinea mea nu-l mai iubeam pt ceea imi facuse
si la nici o luna dupa ce am aflat ne-am despartit

mai sunt fete care stiu sa aprecieze dragostea adevarata

P.S
sunt cu prietenul meu actual de 3 ani si ceva, si niciodata nu am fost macat tentata sa fac ceva, si stii de ce ?
pt k nu am vrut

Postat pe 16 Februarie 2008 16:07
eu asa am invatat din viata:sa caut intr-o prima faza sa vad daca din vina mea s-a intamplat...
inselatul nu prea are scuze,dar e f usor sa vorbesti in necunostinta de cauza...
daca va iubiti cu siguranta ve-ti trece pste aceasta incercare.

si mai stiu ceva:daca o ierti IART-O DIN TOT SUFLETUL,pt. ca lucrul facut din suflet conteaza cel mai mult.
multa iubire la voi
conteaza
Postat pe 17 Februarie 2008 21:21
si eu zic la fel ca multi dintre cei care au raspuns autorului postului, ca ar cam trebui s-o lasi balta pe fata aia. ca, indiferent de ce probleme ati fi avut, era o kestie de bun simt din partea ei, sa incerce sa comunice cu tine, si sa incerce sa le rezolve impreuna cu tine, nu sa te insele. cu atat mai mult cu cat ati si convenit kestia cu inselatul. si mai cred ca, daca te-a inselat o data-se vor intampla doua kestii : te mai poate insela oricand, ca, daca a facut-o odata, nu vad ce ar putea s-o retina s-o mai faca si alta data, cand aveti probleme, chipurile, si 2-ca tu, din cate vad eu, ti-ai pierdut increderea in ea si vei fi macinat tot timpul ca daca te inseala iar. chiar vrei o astfel de relatie? lasand la o parte faptul ca fata chiar nu te merita, dupa parerea mea. si, tot dupa parerea mea, intr-o relatie, de orice fel, partenerii trebuie sa fie sinceri unul cu altul, ca altfel se duce naibii tot. adica ea ar fi trebuit sa-ti spuna ce nu merge si sa incercati sa solutionati kestiunile cu pricina impreuna. daca ea a ales sa te insele, a facut o mare greseala. justificari se vor gasi sau, mai bine zis, isi vor gasi oricand aceia care inseala. dar asta nu inseamna ca au si dreptate. din punctul meu de vedere, minciuna-DECI SI INSELATUL-nu e admisibila intr-o relatie. ca, dupa capu' meu, daca nu-ti mai place partenerul/a, lasa-l,las-o, ca nu te tine nimeni cu forta, dar nu trebuie sa-i faci sufletul varza si sa-ti bati joc de partener, inselandu-l... ca zau ca e urat... si penibil.

Postat pe 18 Februarie 2008 07:09
pote sunt subiectiva cand spun ca femeia inseala atunci cand nu e inteleasa sau nu i se acorda atentie. o parte de vina o ai si tu. comunicati fratilor ca nu costa decat timp.dc era fericita si implinita nu pleca in alt pat.si voi sunteti la inceput cand ar trebui sa fie totul frumos. ce veti face peste 5 ani cand iubirea se mai atenueaza??? vorbeste cu ea si afla DE CE?a facut-o apoi decide tu ce e de facut.

Postat pe 21 Februarie 2008 14:49
si ca sa fiu rautacioasa cand te-a inselat ea ce facea . te iubea...cu altul?!

Postat pe 21 Februarie 2008 14:51
sunt total de acord- partea cu comunicarea e importanta- insa ,de multe ori comunici dar ...vorbesti singur mai degraba ,celalalt nu te aude ,si da,iti vine sa pleci la altul atunci, care te vede, iti raspunde,si nu sa cersesti atentia
lief
Postat pe 21 Februarie 2008 15:12
Comunicare din partea mea a fost tot timpul, mai putin din partea ei. Asa cum am scris mai sus, am decis sa ramanem impreuna, pana in momentul de fata e binisor, si cred ca voi putea trece peste, dar...nu se stie nicodata.Va multumesc inca odata pentru parerile, sugestiile si sfaturile date de voi toti. Am sa va tin la curent cu ce se va intampla daca va intereseaza :)
Altfel
Postat pe 22 Februarie 2008 03:42
daca a fost comunicare din partea ta,atunci...nu mai stiu :) Mult succes in continuare ,esti un baiat bun
lief
Postat pe 22 Februarie 2008 11:51
haideti mai fetelor...nu o mai acuzati...acum asta e!viata asta e asa frumoasa...si mai ales cand esti tanar...mai gresesti.si fetele si baieti gresesc.nu e crima...poate chiar il iubeste si a inteles ca nu asa se face.fiecare dintre noi gresim intr-o relatie chiar daca nu inselan...si credeti-ma ca nu inselatul e cea mai mare greseala.eu una as alege ca partenerul sa ma insele si sa realizeze ca a gresit decat sa se indeparteze din ce in ce mai mult si sa devina foarte rece.atunci chiar mi-ar demonstra ca nu-i mai pasa.asta sa nu devina o obisnuinta(inselatul).

Postat pe 22 Februarie 2008 12:25
gabry,eu nu acuza pe nimeni,reciteste posturile mele -ei stiu mai bine ce-a fost si ce e intre ei pan la urma,cine isi mai da cu parerea o face doar vizavi de propriile sale experiente -gabry,sunt de acord cu tine, se zice indiferenta e opusul dragostei
lief
Postat pe 22 Februarie 2008 14:13
bine spus,gabry,...in tinerete,si in general,in viata,se mai greseste...din lipsa de fericire,din lipsa de comunicare,din nestiinta ,chiar si din curiozitate....dar imporatant este sa ramana o simpla greseala,din care sa inveti ceva.....daca voi va cunoasteti bine unul pe altul,daca ati inteles ca a fost o greseala si ca merita salvat ceea ce aveti, si mai ales daca va iubiti cu adevarat....eu cred ca merita sa mai incercati sa va castigati din nou increderea(pentru ca e clar ca ea s-a pierdut si e un drum lung pana la a o recastiga!!!)...si timpul va sterge amintirile si imaginile neplacute daca totul va fi OK...crede-ma,iti spun din proprie experienta(si noi amandoi am fost in postura de victime!!!...cate o data fiecare...asa,de control...ha ha ha)...succes

Postat pe 22 Februarie 2008 14:44
fiecare greseste,adevarat ! insa nu fiecare poate accepta gandul ca a fost tradat.nimeni nu o judeca pe fata asta. dar trebuia sa se gandeasca inainte. Altfel,tu esti tanar,ai toate sansele sa gasesti pe altcineva,daca tu crezi ca nu poti continua... imi inchipui ce durere e in sufletul tau,si nu vei mai putea sta linistit,gandindu-te ca te poate trada din nou...sper sa iei decizia corecta,si sa nu regreti mai tarziu. pt. ca 95 % relatia asta va fi...pura obisnuinta. tu te-ai obisnuit cu ea...
pt mine nu ar exista iertare oricat de mult il iubesc. mai mult voi incepe sa il dispretuiesc pt ca si-a batut joc de mine...

Postat pe 22 Februarie 2008 21:35
intr-adevar,ai primit multe sfaturi bune....dar parerea mea este ca doar tu sti ce ai de facut,fara a asculta pe nimeni....asculta-ti doar inima cu atentie,si....i-a o decizie!daca cineva iti spune de ex. sa te desparti de ea,pe urma poate vei regreta,si vei da vina pe cine ti-a dat sfatul acela...daca vei ramane cu ea,si te va insela din nou,de asemenea vei da vina pe cine ti-a spus sa o ierti....e complicata treaba,stiu...de aceea,iti zic ca cel mai bine e sa iei tu singur o decizie!iti tin pumnii si sper sa fie ok.bafta
delfideea
Postat pe 14 Martie 2008 15:56
lief nu ma refeream la tine(scuze daca asa s-a inteles).sti ce...pana la urma tu sti daca poti sa treci peste asta sau nu,dar eu, una i-as mai da o sansa...las-o incolo de treaba ca doar nu a facut greseala vietii si trebuie omorata.tu o iubesti, ea te iubeste...daca nu te insela si iti spunea pur si simplu ca nu te mai iubeste era mai bine??ia fata de manuta,plimbati-va, acorda-i mai multa atentie si iart-o!vezi tu daca mai face sau nu...

Postat pe 14 Martie 2008 16:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despartire 19 De la: kudika018755 30 Aprilie 2009 01:14
O mica mare problema 27 De la: kudika046333 4 Septembrie 2009 09:52
a durat doar o luna 32 De la: ploidevise 7 Noiembrie 2010 19:51
cum trece cand te doare? 51 De la: Metal_spell 8 Decembrie 2009 01:50
atat de greu... 13 De la: forioana 26 Februarie 2013 22:16