Setari Cookie-uri

cum stii...

ca el e alesul tau, jumatatea ta perfecta, printul tau pe cal alb? exista semne si daca da, care sunt acelea? si daca l-ai gasit, inseamna asta ca veti trai fericiti pana la adanci batraneti, ca-n povestile nemuritoare? personal, m-am indragostit de multe ori, si m-am dezindragostit...iubirile mele erau, cum zicea bunica mea, ca un foc de paie, azi se ridicau pana la cer, si maine nu mai era nimic...am crezut o vreme ca eu sunt de vina...pana la un moment dat, cand mi-am dat seama ca n-am nici o vina ca majoritatea barbatilor pe care-i cunoscusem ma plictiseau teribil de rapid...si ca, la scurt timp dupa ce ma indragosteam, ma trezeam la realitate si-mi dadeam seama ca acele calitati care ma facusera sa ma indragostesc de ei existau doar in creierul meu, ca eu proiectam asupra barbatilor care-mi placeau idealul meu masculin si, cand vraja disparea, realizam ca ei nu sunt asa cum vroiam eu sa-i fac sa para...si-mi trecea...mi-a tot trecut...pana nu foarte demult...cand m-am indragostit din nou...pare caraghios, poate, dar m-am indragostit de el inainte sa-l vad, din ceea ce imi scria...l-am iubit inainte sa-i vad ochii frumosi si verzi, si ochelarii lipiti cu scotch...inainte sa-l cunosc in realitate...si nu mi-a mai trecut...si am simtit, dinainte sa-l vad si, mai tare, de prima data cand ne-am intalnit in realitate, ca el e Alesul meu...dragostea mea, barbatul meu...era si este tot ce-am visat, si mult mai mult decat atat! doar ca...nu mai suntem impreuna...gura mea mare, experientele anterioare nefericite ale ambilor cu parteneri idioti sau mincinosi si o grava problema de comunicare ne-au facut sa ne despartim...dar cred in continuare, cum n-am mai crezut pan-acum, ca tot ce-am simtit, ce-am trait cu el, ce-am experimentat impreuna, pentru prima data, a fost altfel, magic...si, deci, simt si cred, si toate semnele imi spun ca el e printul meu...doar ca nu mai cred ca povestile de dragoste se termina cu happy end in realitate...doar in povesti!

Postat pe 20 Martie 2008 06:28
o sa ai surpriza sa te-npiedici de 'fat frumos 'cand te vei astepta mai putin. viata le aranjaza ea cum stie mai bine. sunt perioade si perioade in viata fiecaruie. faza cu " au trait fericiti pana la adaci batraneti" e usor idilica, ar putea fi inlocuita cu" si au impartit cele bune si cele rele pana la adanci batraneti".si la-nceputul oricarei relatii, cand ne " prinde flama" avem tendinta de a ne inzestra partenerii cu unele calitati pe care descoperim in timp ca nu le poseda. eu am convingerea ca pt fiecare exista undeva un suflet pereche.mai devreme sau mai tarziu fiecare i-si va intalni perechea.

Postat pe 20 Martie 2008 09:44
Mda.Chestia ci FAT FRUMOS merge pana la o anumita varsta.Ca dupa ce ai trecut prin niste experiente mai mult sau mai putin placute iti dai seama ca nu exista.Asa cum nu exista nici ILEANA COSANZEANA! :)
Povesti.
In realitate exista el si ea, cu defecte si calitati.
Important e ca pe langa iubire sa existe comunicare ca sa poti sa le duci mai usor.
Cum sti daca e el? Pai nu prea ai cum. Eu una am avut incredere in instinctul meu feminin care nu prea m-a inselat pana acum.
E un risc pe care ti-l asumi.Daca nu risti nu ai cum sa castigi!

Postat pe 20 Martie 2008 09:55
cum stii ca e ?simplu! la inceput il vezi mai mult proiectandu-i calitati pe care nu le are,cu timpul ii descoperi defectele si atunci iti vei da seama ce accepti si ce nu,din defectele lui, ajungi la limita (acceptarii defectelor)unde stii sigur ca nu e el alesul,sau ca e el,cand il vei cunoaste indeajuns incat...sa stii ca nu ti-a scapat vreun defect (peste care nu poti trece) :))
lief
Postat pe 20 Martie 2008 10:12
parca ii accepti mai usor defectele cand il iubesti!:)
eu ma gandesc ca si el le accepta pe ale mele.
ma intreb cum reusesc femeile astea care stau cu un barbat din interes sa le accepte defectele?

Postat pe 20 Martie 2008 10:42
sunt povesti de dragoste care nu se termina prea frumos,dar fiecare sfarsit are si un nou inceput,care poate fi urmat de o alta poveste si mai frumoasa,care poate continua o viata. tot ce trebuie sa faci e sa nu-ti pierzi speranta si sa te gandesti ca aceasta intamplare o fi fost o poarta spre ati deschide ochii spre noi orizonturi,sa stii data viitoare ce sa faci sa nu-l mai pierzi.eu cred ca in fiecare zi avem cate ceva de invatat.

Postat pe 20 Martie 2008 11:39
o sa stiu ca e alesul inimii mele atunci cand va fi de acord sa imparta cu mine ratele la banca, atunci cand nu ma va compara cu fetitele de pe centura ca am unghiile lungi si rosii, atunci cand ii spun ca vreau sa dorm sa stinga lumina, atunci cand ma vad cu fetele sa nu ma urmareasca ca james bond, atunci cand imi iau o pereche de pantofi sa nu-mi aminteasca ca nu am platit factura la curent, atunci cand se uita la meci sa ia un televizor si pt mine sa ma uit la cartoon network fara sa comenteze ca episodul din tom si jerry l-am vazut si ieri, atunci cand ma imbrac sexy sa fie mandru ca ma tine de mana pe strada si ca altii intorc capul dupa mine.....atunci cand o sa ma accepte asa cum sunt, atunci voi sti ca el e alesul si nu mai astept sa ma ceara de nevasta, o sa ma duc direct la magazin, o sa iau verighete si o sa-l cer de sot si o sa am eu grija sa traim ...bine....pana la adanci batraneti! In concluzie, cred ca totul tine de acceptarea celuilalt, de completare reciproca, de respect si intelegere. Adica suma tuturor defectelor negative sa tinda spre zero, nu spre infinit, ca nu mi-a placut deloc matematica dar am retinut ceva cu limite.

Postat pe 20 Martie 2008 14:50
Eu nu cred ca toti suntem atat de norocosi incat sa ne gasim jumatatea perfecta de`a lungul vietii, si mai am si o vorba 'sometimes u have 2 kiss many frogs before meeting ur prince charming' :)) "doar ca...nu mai suntem impreuna...gura mea mare, experientele anterioare nefericite ale ambilor cu parteneri idioti sau mincinosi si o grava problema de comunicare ne-au facut sa ne despartim" - mi s`a intamplat exact asa ceva , venisem dupa o relatie care ma obosise psihic si nu am avut rabdarea de a o lua incet si de a urmari pasii unei relatii de inceput , facand multe greseli.El a cedat iar eu mi`am spus atunci ca daca m`ar fi vrut cu adevarat ar fi luptat pt mine si ar fi incercat sa ma cunoasca mai bine...Asa ca Iulia , nu mai lua toata vina asupra ta ...plus ca eu cred f mult in destin si in faptul ca "ce`i al tau e pus deoparte".
Kittynelle
Postat pe 20 Martie 2008 15:27
a, nu fac asa, puffilici, vina mea era in 'gura mea mare', ca restul 'experientele anterioare nefericite' si 'grava problema de comunicare' se refereau la ambii...si drept e ca si eu credeam, cel putin asa era in lumea mea ideala, ca el o sa treaca peste toate, daca ma iubeste, dar uite ca nu-i asa, si ca e pus deoparte ce-i al meu...doar ca, din nou, se pare ca nu-i asa, sau daca totusi o fi pus deoparte, tot degeaba, daca nu mai pot ajunge eu la ce-i al meu...si, ca sa vezi, si eu, si el veneam dupa niste casnicii care ne-au mancat niste ani, multi nervi si ne-au cam erodat, mai ales lui, increderea in oameni si in iubirea vesnica...c'est la vie...pas en rose!

Postat pe 20 Martie 2008 15:40
cam greu de gasit ce zice princess....asta si eu caut,acceptare,intai sa ma accepte cum sunt!"daca m`ar fi vrut cu adevarat ar fi luptat pt mine si ar fi incercat sa ma cunoasca mai bine" cata dreptate ai,normal,n-ati vazut ca unii baieti gasesc chiar pretexte dand vina pe consoarte ,cand problema e la ei ?
lief
Postat pe 20 Martie 2008 16:04
lief, eu nu cred ca e greu de gasit, problema e tot la tine, TU trebuie sa fii pregatita sa accepti defectele lui si atunci si el le va accepta pe ale tale! Sa nu se inteleaga gresit, am vorbit la modul general acum, nu neaparat despre tine in particular!

Postat pe 20 Martie 2008 21:10
In ultimul timp tot observ in jurul meu un fenomen...din ce in ce mai multe persoane spun:el era alesul,evident,dupa ce l-au pierdut...
Spun asta pt ca mi se intampla si mie asta.Cand eram impreuna si ma deranjau unele din defectele lui peste masura incepeam sa ma intreb daca chiar ne potrivim,si daca nu cumva imi ratez sansa de a-mi gasi jumatatea stand asa si acceptandu-i lui defectele..
Apoi,cand nu l-am mai avut...cand am avut ocazia sa gandesc la rece,l-am vrut inapoi...inca il vreau inapoi.Sentimentul e foarte puternic,dar cum sunt o fire "chitibusara" incerc sa iau toate variantele in calcul.Poate fi vorba oare doar de o reactie post-traumatica datorata orgoliului si posesivitatii mele accentuate?Serios,nu simt deloc ca ar fi asa...dar cred k mai mult vreau sa elimin varianta asta...Voi ce parere aveti de fenomenul:"apreciem lucruri/persoane decat dupa ce le pierdem"?
alia1986
Postat pe 20 Martie 2008 23:45
alia,eu nu spun asta ! sau sa zicem ca am zis-o odata acum demult ,dar intre timp mi-am revizuit modul de a gandi -ce n-a fost,n-a fost sa fie,daca era nu pleca,nu se termina relatia,etc
lief
Postat pe 21 Martie 2008 09:58
nu stiu daca e chiar asa..."daca era nu pleca,nu se termina relatia"..e vorba de decizii in cea mai mare parte,iar deciziile pot fi de multe ori gresite,pt ca suntem oameni.In plus,in dragoste e vorba mai putin de modul de a gandi si mai mult de modul de a simti...parerea mea...;)
alia1986
Postat pe 22 Martie 2008 22:34
pai da,e vorba de decizii,dar tu o spui ca si cum ii iei apararea lui,ii gasesti motive,ca a gresit ca a luat decizia,ca e om...apoi te contrazici,zici ca mai putin conteaza modul de a gandi,ci de a simti,pai nu simtea sa plece atunci,nu stiu ce sa zic
lief
Postat pe 23 Martie 2008 12:57
punctul tau de vedere e corect...insa eu nu la asta ma refeream...cand am spus k e vb mai mult de a simti ma refeream la procesul de "revenire" ca sa spun asa.Nu cred ca daca iti schimbi modul de a gandi incetezi sa mai iubesti.Ce sa zic...nu incercam sa ii iau apararea dar poate ca asta am facut...cred ca sunt o cauza pierduta...:(
alia1986
Postat pe 23 Martie 2008 14:15
lucrurile sunt mult mai complexe,da,poti sa iti schimbi modul de a gandi,gusturile se schimba in timp,dar odata ce ai simtit ca iubesti o persoana la un moment dat,nu renunti la ea pentru ca iti schimbi modul de a gandi,cum ai zis si tu-asta doar daca esti superficial in a simti
lief
Postat pe 23 Martie 2008 15:06
E na!!!De ce consideri ca esti o cauza pierduta?
Ca s-a terminat o relatie? Cred ca treci printr-o depresie acum. Revino-ti !!!!!!!!!! Ca, daca nu te ajuti tu nu o sa te ajute nimeni!
Daca era sa murim din fiecare relatie pierduta disparea omenirea! Asa ca, nu mai vedea totul in negru si cauta-ti echilibrul.(pt. alia)

Postat pe 24 Martie 2008 13:46
Sincer,parca mi-e frica sa o iau iar de la inceput...pt ca am incercat de mai multe ori si oricat de bine ar fi fost, oricat de bine ar fi, e suficient sa il vad pe el o singura data si revin toate amintirile si sentimentele renegate. Pot sa il uit daca nu il vad,dar si cand il vad....

Din cauza asta spun ca sunt o cauza pierduta...
alia1986
Postat pe 24 Martie 2008 17:30
la tine deja e obsesie acest el. eu cred ca tu ai facut o obsesie din el pt ca nu il poti avea.
talida22
Postat pe 24 Martie 2008 17:37
m-am gandit si la asta,dar nu cred ca e asa...pt ca dupa cum spuneam mi s-a intamplat de mai multe ori sa ma intorc la el.Numai ca de obicei eu consideram ca relatia asta ne face rau si ca ar fi mai bine sa o terminam,timp in care el ma ruga sa ma intorc.Am rezistat rugamintilor atata timp cat nu il vedeam.De data asta e intradevar diferit...il vreau dar nu il pot avea.Sa fie oare totusi obsesie??
alia1986
Postat pe 24 Martie 2008 17:42
cred ca da. eu zic sa nu te mai gandesti la el, sa il excluzi din viata ta. dar daca tu simti ca il iubesti... atunci lupta pt el.
talida22
Postat pe 24 Martie 2008 17:52
cred ca mai bine stai singura o perioada,adica fara sa inceci sa fii cu altul,cu prietenii,etc- incearca sa nu-l mai cauti,sa nu-l mai vezi,ca zici ca iti face rau- eu am auzit o chestie,ca atunci cand unul vrea sa se desparta,celalalt din relatie pune in aplicare,e posibil ca tot auzind de la tine ca "s-a terminat" ,sa i se fi impregnat in creier ca tot va veti desparti odata si odata,a asteptat momentul cand a fost el mai puternic si a pus el in aplicare
lief
Postat pe 25 Martie 2008 11:11
interesant...nu m-am gandit niciodata la asta.Iar acum ca ma gandesc,cred ca poate fi adevarat.Cat despre a incerca sa fiu singura...chiar asta incerc...nu l-am mai vazut de o luna.Sunt singura si nu caut pe nimeni,si nici nu as accepta pe cineva.Insa as putea spune ca sunt slaba din punctul asta de vedere caci daca nu aud macar un "buna" de la el timp de 3-4 zile am o stare accentuata de neliniste si nu pot face nimic.Tot astept sa ma sune ca de obicei el o face,dar daca nu o face in final il sunt eu...stiu ca e gresit,dar serios daca inteleg de ce ma linistesc instantaneu dupa ce vorbesc cateva secunde cu el.Multi ar spune ca e o obsesie,caci am mai auzit asta de cateva ori...insa eu simt altceva...
alia1986
Postat pe 25 Martie 2008 11:41
ma refer sa stai singura,dar sa te vezi cu prietenii totusi,s-o fi inteles anapoda- uite,aici gresesti "dar daca nu o face in final il sunt eu"-pai el isi sustrage energia din tine,gandeste-te ca e mai rau asa,eu zic ca din contra ,sa nu ii mai raspunzi,va fi bine si pt tine,si el isi va pune 100 intrebari,va zice ca te suna maine,iar nu ii raspunzi,il pui pe jar -dar e greu ,iti trebuie tarie de caracter,insa poate ajuta daca iti zic ca e mai rau daca nu ii arati ca esti indiferenta fata de el,in momentul asta stie ca esti dependenta,ca te are la degetul mic,de aceea poate si-a pierdut si interesul,se gandeste ca esti slaba -dupa ce nu mai vorbesti cu el vreo 2 sapt asa,cand mai suna,ii raspunzi si esti vesela in telefon,ii zici ca faci f bine,ca ai fost in excursii,etc,chiar daca tu doar ai stat in casa
lief
Postat pe 25 Martie 2008 13:23
cred ca ar trebui sa incerc...mersi mult de sfaturi:*
o sa va tin la curent
alia1986
Postat pe 25 Martie 2008 22:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SOS 14 De la: luulya 5 Iunie 2009 07:54
Miopie 17 De la: gratuit89 20 Decembrie 2009 04:04
cum poti uita o persoana??? 7 De la: oonahabibi_yahoo_com 9 Aprilie 2009 12:38
Cum se transforma dragostea in ura?? 74 De la: Eva32 2 Iulie 2011 02:53
spuneti cum a fost ceea mai ghimionista zii a voastra?! 2 De la: HaiGhiciCine_i 12 Iulie 2010 09:21