Setari Cookie-uri

De ce dragostea trebuie sa doara?

Greu mai este si cu dragostea asta!...O singura data in viata m-am indragostit si sunt si acum, numa ca relatia mea scartaie din pacate:(.Sincer nu stiu motivul sau cel putin refuz sa-l accept pentru ca nu mi se pare destul de bun, destul de plauzibil.Tot tam-tamul asta a inceput de la simplu fapt ca timp de 6 ore eu nu i-am trimis sms in care sa-i spun ca sunt ok si ca nu pot sa vorbesc. Cand am terminat cu tot, mai pe seara, l-am sunat si mi-am cerut scuze pentru ca i-am inchis telefonul. Dupa care am incercat sa-i explic care a fost situatia(desi cu o zi inainte i-am spus ca o sa am ceva de lucru,dar nu am stiut ca o sa dureze atat)...dar el nu a inteles.Imi tot zicea ca nu-l multumeste raspunsul meu, ca trebuia sa-i trimit sms :(.De ce nu putea sa spuna"ma bucur ca esti bine, cum a fost?cum te-ai descurcat?" Am avut o discutie aprinsa aseara la telefon in care eu am spus ca poate ne trebuie o pauza...iar el a zis ca nu-i vine sa creada ca am putut sa ma gandesc la asa ceva dupa care mi-a inchis tel in nas...apoi l-a inchis de tot.
De ce atunci cand barbatii gresesc intotdeauna noi trebuie sa-i intelegem si sa-i iertam, iar cand gresim noi suntem puse la zid si nu inecarca,macar, sa ne inteleaga?chiar atat de greu este?chiar atat de dificile suntem?
De ce mandria si orgoliul trebuie sa existe intr-o relatie, cand de fapt nu ar trebui sa fie....
Nu stiu ce final o sa aiba toata "povestea" asta...dar ma doare pentru ca este prima dargoste, a fost primul barbat din viata mea.El m-a invatat ce inseamna iubirea, ce inseamna sa iubesti si mai ales cum sa fii iubit.Ma doare pentru ca daca o sa se termine o sa pierd cel mai bun prieten al meu:(...lui ii spuneam tot...fara inhibitii, fara remuscari.Avem o relatie foarte deschisa din toate punctele de vedere.
Eu una nu cred in prietenie dupa o relatie de lunga durata in care s-a impartasit tot, desi el in mod sigur o sa vrea o astfel de prietenie.
Daca o sa ne despartim...o sa-mi fie groaza de un nou inceput...sa am din nou incredere in cineva...sa nu mai vorbesc din punct de vedere sexual...cum sa las pe altcineva sa "puna mana pe mine"?
Dar viata merge mai departe...nu?trebuie sa ne gandim ca toate se intampla cu un motiv.Chiar daca pe moment este foarte greu si dureros...trebuie sa fim optimiste, sa ne gandim ca undeva acolo ne asteapta ceva mult mai bun...
Aveti grija de voi si de relatiile voastre...nimic nu este vesnic.

Postat pe 22 Martie 2008 11:19
vb de parca ai fi sigura de despartirea asta.motivul pe care ni l-ai redat in acest post nu mi se pare plauzibil sa rupi o relatie dupa cum spui u frumoasa...o relatie in care v-ati investit atatea sentimente.dupa cum spui u reiese k sunteti legati unul de celalat, ca exista comunicare intre voi.eu am intreb d c in 6 ore nu ti-ai rezervat un min sa vb cu el al tel.indiferent c aveai d lucrat iti gaseai timp si pe veceu sa vb un min cu el.sa nu imi spui k nu ai fost la wc in 6 ore ca nu t cred.asa ca nu incerca sa iti gasesti scuze.discuta cu el..si spune-i adevaratul motiv pt care l-ai evitat timp d 6 ore.spune-i c vrea sa auda.e primul barbat din viata ta.dak vrei sa fie si ultimul fa mai multe eforturi.zic eu un min din timpul tau nu e un capat d tara.discuta cu el
speechless
Postat pe 22 Martie 2008 19:32
"mandria si orgoliul trebuie sa existe intr-o relatie"ai mare dreptate,pentru multi e mai important asta decat persoana de langa ei,o pot pierde din cauza orgoliului si nici nu realizeaza macar asta,sau poate realizeaza mai tarziu- eu nu vad motiv sa se supere,mai ales ca l-ai sunat pe urma si ti-ai cerut scuze ca i-ai inchis telefonul=o relatie nu trebuie sa fie ca o inchisoare,cei doi pot fi impreuna si cand stau separat si au alte treburi,nu trebuie sufocare -parerea mea e acum sa=l lasi in pace,sa realizeze unde a gresit,ca altfel daca ii dai nas vei avea o relatie de calvar,te va hartui si va profita de faptul ca ai fost slaba acum si chiar nu inteleg ce mai vrea,sa i te pui in genunchi sa ii ceri scuze ??iti testeaza limitele,lasa-l sa isi dea seama si nu trage de el,ca vine el spre tine daca tine la tine-asa cum si tu l-ai intelege daca el ar fi ocupat si nu ti-ar fi putut raspunde in momentul x,nu e un capat de tara asta
lief
Postat pe 23 Martie 2008 13:02
Parerea mea e ca prietenul tau iti cam cauta nod in papura! Asta nu e un motiv intemeiat sa te certi.
Probabil ca in mintea lui e altceva.Asa ca incearca sa afli adevaratul motiv.Discuta cu el calm si fa-l sa inteleaga ca trebuie sa-ti acorde incredere!

Postat pe 24 Martie 2008 13:53
" motivul" mi se pare putin pueril.sa nu fie vorba de altceva...o relatie adevarata nu se destrama asa de usor.problemele probabil sunt altele si s-a cautat doar scuza. mi se pare putin verosimil ca intr-o relatie sudata sa se abandoneze totul din astfel de motive.

Postat pe 24 Martie 2008 14:10
Sunt de acord cu speechless;)in 6 ore..un mesaj din 2 cuv nu ar fi luat mai mult de un minut...ce inteleg eu este k el te cam sufoca..si timpul asta in care ai avut tu treaba l ai folosit sa te indepartezi de el..sa iei o gura de aer..sa respiri libera..pt k in mintea ta..oricum aveai treaba..si ii vei explica mai tarziu ce te a retinut..si va intelege...insa..indiferenta doare mai tare k orice..si minutul ala in kr i ai fi trimis mesajul ar fi facut diferenta...se simtea oricum neglijat...si deja astea 6 ore nu au facut decat sa confirme ceea ce gandea...e dezamagit...daruieste si nu primeste acelasi sentiment inapoi..sau cel putin nu la aceeasi intensitate...
tiubrra
Postat pe 3 Aprilie 2008 23:24
Crezi ca esti singura si eu am avut prima iubire dupa care dupa o luna imi zice ca nu mai putem continua si nu imi poate zice motivul
dar vedeam ca si pe ia o durea dar era orgolul din ia care nu vrea sa se intoarca la mine as nu pice de fraera
tot ce am inteles de ce as despartit de mine e ca nu am fost unpic mai parsiv si ca am fost prea bun cu ia si prea atent dar nu stiu daca asta se va mai intanpla cu vreo fata cum am facut cu ia
dj_passyon
Postat pe 4 Aprilie 2008 02:16
cind iubesti cu adevarat si persoana de linga tine ti-a inselat increderea,dragostea doare la orice virsta.important e sa fii putenic si sa mergi inainte.

Postat pe 13 Iulie 2008 08:52
cred k nimeni nu a aflat de ce drragostea trebuie sa doara...e ceva inexplicabil..dar daca ar fi sa dau o definitie proprie este aceea ca dragostea doare deoarece iti daruiesti sufletul peroanei de langa tine fara sa te gandesti si fara sa ceri nimik in schimb pt k inima nu gandeste ci doar simte...daca am putea iubi cu mintea..cu ratiunea poate nu am mai ramane ranti..dar atunci ce rost ar avea?..de aceea este dragostea cel mai greu sentiment de explicat..
aura88
Postat pe 13 Iulie 2008 18:15
pai..eu cred k dragostea doare..provoaca sucferinta k sa poti reliza mai tz intensitatea unor sentimente,sa le apreciezi la adevarata lor valoare:D
criss_a
Postat pe 14 Iulie 2008 11:33
^ ce?

Postat pe 19 Iulie 2008 13:43
uof uof :) ..dragostea asta. nu tre sa te gandesti ca de ce noi trebuie sa-i intelegem, k fix asta zic si ei, de ce sa le intelegem noi. tre sa te gandesti dk merita sa lupti pentru relatie, daca merita sa dai totul. poate te iubeste prea mult, poate nu are incredere in tine, incearca sa i-o castigi, nu asculta de GURILE RELE care zic k are alt motiv, de ar fi avut ti-ar fi zis-o in fatza direct. Ia-l la o discutie, serioasa doar voi 2, si spuneti-va ce nu va place unul la altul , ce va place ( asta-i cel mai important ) si o sa va fie bine, nu asculta de gurile rele, k-s spurcate si se baga aiurea! nu stii k deja 3 intr-un cuplu e prea mult? :) bafta scumpa in continuare si sper sa ne chemi la nunta :D ( app aveti baieti frumosi colo :D al meu tot din cj e ) o zi faina la toti
antipatica
Postat pe 8 August 2008 14:35
De ce...de ce ...de ce...toti ne intrebam...e f greu mai ales cand el a fost primul din viata ta,stiu cum e...dar totusi la voi motivul mi se pare destul deminor...in primul rand trebuie sa lamuriti aceasta problema si veti ajunge la o concluzie...daca va iubiti cu adevarat nu lasati sa se piarda iubirea din astfel de motive...pur si simplu spune-i de ce nu ai putut sa-l suni...e pacat sa va despartiti din acest motiv,nu are rost,vorbiti si vedeti care sunt prioritatile si asteptarile in relatia voastra
onuta81
Postat pe 8 August 2008 18:21
De la: pisoi_, la data 2008-03-22 11:19:58Greu mai este si cu dragostea asta!...O singura data in viata m-am indragostit si sunt si acum, numa ca relatia mea scartaie din pacate:(.Sincer nu stiu motivul sau cel putin refuz sa-l accept pentru ca nu mi se pare destul de bun, destul de plauzibil.Tot tam-tamul asta a inceput de la simplu fapt ca timp de 6 ore eu nu i-am trimis sms in care sa-i spun ca sunt ok si ca nu pot sa vorbesc. Cand am terminat cu tot, mai pe seara, l-am sunat si mi-am cerut scuze pentru ca i-am inchis telefonul. Dupa care am incercat sa-i explic care a fost situatia(desi cu o zi inainte i-am spus ca o sa am ceva de lucru,dar nu am stiut ca o sa dureze atat)...dar el nu a inteles.Imi tot zicea ca nu-l multumeste raspunsul meu, ca trebuia sa-i trimit sms :(.De ce nu putea sa spuna"ma bucur ca esti bine, cum a fost?cum te-ai descurcat?" Am avut o discutie aprinsa aseara la telefon in care eu am spus ca poate ne trebuie o pauza...iar el a zis ca nu-i vine sa creada ca am putut sa ma gandesc la asa ceva dupa care mi-a inchis tel in nas...apoi l-a inchis de tot.
De ce atunci cand barbatii gresesc intotdeauna noi trebuie sa-i intelegem si sa-i iertam, iar cand gresim noi suntem puse la zid si nu inecarca,macar, sa ne inteleaga?chiar atat de greu este?chiar atat de dificile suntem?
De ce mandria si orgoliul trebuie sa existe intr-o relatie, cand de fapt nu ar trebui sa fie....
Nu stiu ce final o sa aiba toata "povestea" asta...dar ma doare pentru ca este prima dargoste, a fost primul barbat din viata mea.El m-a invatat ce inseamna iubirea, ce inseamna sa iubesti si mai ales cum sa fii iubit.Ma doare pentru ca daca o sa se termine o sa pierd cel mai bun prieten al meu:(...lui ii spuneam tot...fara inhibitii, fara remuscari.Avem o relatie foarte deschisa din toate punctele de vedere.
Eu una nu cred in prietenie dupa o relatie de lunga durata in care s-a impartasit tot, desi el in mod sigur o sa vrea o astfel de prietenie.
Daca o sa ne despartim...o sa-mi fie groaza de un nou inceput...sa am din nou incredere in cineva...sa nu mai vorbesc din punct de vedere sexual...cum sa las pe altcineva sa "puna mana pe mine"?
Dar viata merge mai departe...nu?trebuie sa ne gandim ca toate se intampla cu un motiv.Chiar daca pe moment este foarte greu si dureros...trebuie sa fim optimiste, sa ne gandim ca undeva acolo ne asteapta ceva mult mai bun...
Aveti grija de voi si de relatiile voastre...nimic nu este vesnic.
ii va trece pisoias.ai incredere in mine.daca nu inseamna ca sufera de nesiguranta,neputinta si prostie.nu trebuie mai multe cuvinte .daca nu raspunde mai repede la telefon lasa ca vei iubi din nou.
"LUCRUL SIMPLU ESTE CEL MAI FRUMOS"

Postat pe 9 August 2008 05:41
De la: dj_passyon, la data 2008-04-04 02:16:57 Crezi ca esti singura si eu am avut prima iubire dupa care dupa o luna imi zice ca nu mai putem continua si nu imi poate zice motivul
dar vedeam ca si pe ia o durea dar era orgolul din ia care nu vrea sa se intoarca la mine as nu pice de fraera
tot ce am inteles de ce as despartit de mine e ca nu am fost unpic mai parsiv si ca am fost prea bun cu ia si prea atent dar nu stiu daca asta se va mai intanpla cu vreo fata cum am facut cu ia
NU TREBUIE LASAT TRECUTUL SA AFECTEZE VIITORUL.CAUTA MAI BINE PE CINEVA CARE SA APRECIEZE CEA CE ESTI CU ADEVARAT

Postat pe 9 August 2008 05:43
De la: criss_a, la data 2008-07-14 11:33:35pai..eu cred k dragostea doare..provoaca sucferinta k sa poti reliza mai tz intensitatea unor sentimente,sa le apreciezi la adevarata lor valoare:D
AICI SUNT DEACORD CU DOMNUL GEO.....CE?????????????????

Postat pe 9 August 2008 05:44
De ce doare dragostea? De ce suferim cind pierdem ceva ce era doar al nostru? De vrem totul de-a gata si trebuie sa fim atit de posesivi cu partenerul nostru? Cind nu mai merge, nu mai merge.Cirpiturile nu tin mai mult decit fatza.Daca nu sunt copii, interese financiare, politice care sa ne tina impreuna adio!
Viata e scurta si trebuie traita nu pierduta.Am o prietena de virsta bunicilor voastre care s-a casatorit de curind si nu pentru sex va dati seama si pentru a avea pe cineva alaturi de care sa aiba grija si care sa aiba grija de ea.
Nu va mai faceti griji despre directia din care bate vintul fetelor ci mergeti mai departe ca mai aveti multe de invatat in viata.Succes tuturor!

Postat pe 9 August 2008 07:51
da, mare dreptate...orgoliul nu are ce cauta intr-o relatie......orice om are un pic de mandrie..dar ca o relatie sa poata supravietui trebuie sa stii cand sa o lasi dincolo de iubire....sa nu intervina intre cei doi dar din pacate multe realtii frumoase..chiar si atunci cand cei doi sunt suflete pereche se termin din cauza orgoliului....asa este si in cazul meu...dupa o relatie de 2 ani..in care el a fost foarte orgolios....si a cedat de foarte putine ori sau el a facut primul pas spre impacare in momentul in care ne certam..acum a pus punct unei relatii de 2 ani..in care totul a fost minunat desi au foarte multe discutii dar numai din nimicuri...am incercat atat de mult amandoi sa ne aratam cat il iubim pe celalalt incat am ajuns sa ne ranim.....e greu de inteles...cand o relatie se termina asa pur si simplu cand cei doi se iubesc..si se doresc...dar se intampla.....as orice sa pot sa inteleg fiecare moment al certurilor, sa inteleg de ce nu poate accepta ca si eu am unele nemultumiri si sa le pot spune fara sa ajungem la cearta si despartire dar nu se poate..barbatii unii dintre ei pun orgoliul mai presus de orice si strica tot....si noi gresim adevarat pentru ca luam totul mult prea personal..noi suntem mai subtile, ei spun verde in fata ce nemultumire au si uite asa ajungem sa ne certam si sa facem dintr-o poveste minunata ca in filme un calvar,,,si de la prea multe discutii sa consideram ca aceasta relatie nu mai poate continua...
Dar eu intreb: exista relatie fara discutii?
Oare daca nu suferi simti ca iubesti?
Oare atunci cand iti dai seama ca totul se poate termina intr-o clipa, tot ce am realizat impreuna si am cladit, nu ne fac sa ne dam seama ca el este cel pe care ni-l dorim?dar el isi da seama oare? si daca isi da seama de ce nu da inapoi? de ce ramane cu orgoliul lui acolo singur...?
sa nu uitati sa iubiti!
emilia14
Postat pe 9 August 2008 10:24
Ai dreptate emilia 14....prin asa ceva am trecut si eu....sa iubesti si sa fi iubit dar totusi sa te desparti...parca ar fi o intrecere...care domina pe care...daca ar fi si ei putin mai intelegatori...
onuta81
Postat pe 10 August 2008 18:49
pt ca nimic nu e perfect ...nici chiar dragostea ;)
morticia_adams
Postat pe 24 August 2008 22:27
Pfff .. nu stiu de ce trebuie sa doara.. poate pentru ca suntem prea slabi uneori .. eu am trecut prin multe in relatia de 2 ani de zile pe care o am..si sincera sa fiu ma consider o persoana slaba din pctul asta de vedere pentru ca atat de mult tin si il iubesc pe baiatul asta.. incat nu am reusit sa pun punct relatiei .. pff..asta stau si eu si ma intreb..de ce trebuie sa doara atat demult dragostea asta.. de ce unuia sa ii pese atat de tare si sa incerce sa ridice relatia si sa lupte pentru ea..si altu sa stea si sa-si bata jos.. de ce trebuie ca unul sa iubeasca si celalat doar sa pretinda ca face acest lucru .. e extrem de greu de inteles
elie
Postat pe 22 Septembrie 2008 23:37
yuy...am gasit raspunsul pe undeva:)
se zice ca nu trb sa "fall in love" , ci sa "rise in love" ..
si cum majoritatea "fall in love" .. :P
morticia_adams
Postat pe 7 Noiembrie 2008 16:14
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 26 Decembrie 2008 13:44
pt ca daca e prea dulce, ti se face rau :))
morticia_adams
Postat pe 28 Decembrie 2008 16:10
pai chestia asta am facut o si eu ,doar stiam ca nu ma inseala,stiam ca nu a putut sa ma sune cam juma de zi...ei nu aveam motiv sa ma despartt de el,si...iata motivul:D::D
ioanaalinav
Postat pe 24 Ianuarie 2009 08:28
daca nu doare ,nu e dragoste.se spune ca numai cine sufera iubeste cu adevarat.se pare ca sunt legate intre ele.cred ca noi oamenii suntem putin masochisti,pt ca ne dorim mereu sa iubim...deci sa si suferim.
dana_mv
Postat pe 24 Ianuarie 2009 11:51
De la: criss_a, la data 2008-07-14 11:33:35pai..eu cred k dragostea doare..provoaca sucferinta k sa poti reliza mai tz intensitatea unor sentimente,sa le apreciezi la adevarata lor valoare:D


mda... dar la ce bun aceasta relizare dc e prea tz? de apreciat le apreciezi... dar dc nu se mai poate face nimik... la ce bun, dragii mei?
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 24 Ianuarie 2009 13:06
De la: dana_mv, la data 2009-01-24 11:51:37daca nu doare ,nu e dragoste.se spune ca numai cine sufera iubeste cu adevarat.se pare ca sunt legate intre ele.cred ca noi oamenii suntem putin masochisti,pt ca ne dorim mereu sa iubim...deci sa si suferim.


dap... f bn pus aci problema... shi io credem cand erm mai naiva k dragostea aduce doar.... fericire... dar iote k am ajuns la concluzia k suferinta shi iubirea merg mana in mana... pe campii cu flori nemuritoare
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 24 Ianuarie 2009 13:09
exista trandafiri fara tzepi?

Postat pe 24 Ianuarie 2009 13:11
De la: a_ale, la data 2009-01-24 13:11:59exista trandafiri fara tzepi?


in gradina nu... dar dc ma duc la florarie imi pot lua un buchet imens d trandafiri fara tepi... shi i ash aduce acasik, i ash pune in glastra... i ash privi... shi da... m ash intreba: "oare sunt trandafiri?"... le lipsesc tepi... trandafirii fara tepi... nu mai sunt trandafiri... iubirea fara suferinta... n ar mai fi iubire...
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 24 Ianuarie 2009 13:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tamaduitoare 11 De la: porumbita00 1 Mai 2011 10:48
Dragoste vesnica 20 De la: mmar_cella 11 Iulie 2009 20:52
familia perfecta... 77 De la: MusicIsMyLife 13 Aprilie 2013 08:39
vreau sa ma regasesc 22 De la: MissRainbow 31 Ianuarie 2012 20:43
Probleme, probleme 15 De la: erikahd2008 18 Februarie 2009 11:48