Setari Cookie-uri

cum ati reactiona daca....

Daca L-as mai iubi?! cu siguranta!Este perfectiunea,IUbirea si intelepciunea.Si la urma urmei el cum ne-a iubit si ne iubeste de a luat aasupra Lui toate pacatele noaste,a surerit pentru ele si a avut, si are puterea sa ne ierte.

Postat pe 27 Aprilie 2008 00:17
sunt lucruri inventate pentru a creea polemici. sper ca nu crezi in asa ceva.nu avem dreptul de a judeca situatii de genul acesta. oamenii inventeaza tot felul de lucruri pentru a isca raul si pentru bani. atentie mare la astfel de inventii. beh...dracul stie cum sa lucreze si cum sa le aranjeze pe toate.
kira_kiralina
Postat pe 1 Mai 2008 14:33
ciudat subiect,oare cineva IL iubeste pe DUMNEZEU conditiont? indiferent ce s-ar spune .noi ,crestinii,am fost invatati sa iubim curat fara sa punem intrebari.Dumnezeu e unul singur si ne ocroteste pe toti indiferent de purtarea noastra,ne iubeste fara frontiere
wdy
Postat pe 2 Mai 2008 10:51
nu cred ca sunt lucruri inventate..pana la coada si la urma daca ne punem logica in functiune,Isus a fost un om ca si noi,vorbim de istorie si de 2000 de ani trecuti peste.e vorba despre umanitatea Lui,despre cum a fost El ca om.daca ati avut rabdare sa fii vazut filmul "Patimile lui Isus" regizat de Mel Gibson ati fii inteles de ce multi autori insista sa "inventeze" povesti despre viata lui Isus. tocmai pt ca El a fst OMUL care s-a sacrificat pt toata omenirea,subiectul devine atat de spinos.Isus ne iubeste pe absolut pe toti ,si-a dat viata pt ca toata umanitatea sa fie iertata de pacate...cum asi putea sa nu i-L iubesc???? indiferent de cate s-au scris si se vor scrie despre Isus Omul ,nu vor zdruncina unui adevarat credincios nici credinta si nici iubirea pt El.
dandanaua_reloaded
Postat pe 2 Mai 2008 15:43
Nu pot sa ma abtin sa nu comentez. Promit ca nu o sa umplu pagini, desi chiar as avea cu ce. :D
Hai s-o luam asa: Horus s-a nascut pe data de 25 decembrie din fecioara Isis Maria, nasterea lui a coincis cu rasarirea unei stele din est care a fost urmarita de trei 3 regi in dorinta lor de a-l gasi si preamari pe mantuitorul nou-nascut. Tot el, la varsta de 30 de ani a fost botezat de catre un preot pe nume Anap. Avea 12 discipoli cu care calatorea peste tot infaptuind miracole ca vindecarea celor bolnavi sau mersul pe apa.. A fost si el tradat, crucificat, iar dupa 3 zile a inviat.
Cunoscuta povestea?
Nu cred ca are rost sa specific ca egiptenii il divinizau cu aprox. 3000 de ani i.Hr.
Bun, sa continuam..
Attis din Phrygia (1200 i.Hr), nascut din fecioara Nana, pe 25 decembrie, crucificat, pus in mormant din care a revenit in viata dupa 3 zile.
Krishna din India (900 i.Hr.), nascut din fecioara Devaki, a infaptuit miracole cu discipolii lui si a inviat dupa moarte.
Exemple sunt multe, dovezile si mai multe. Trebuie doar sa va documentati si o sa vedeti cum suntem manipulati de "marea autoritate a bisericii". Cred intr-o forta superioara noua, dar nu cred in prostiile spuse de ei.
Pishka
Postat pe 6 Mai 2008 03:48
Se vede ca esti documentata si chiar ma bucur ca ai fost preocupata de aflarea adevarului caci sintagma: "Crede si nu cerceta!" nu este conforma cu Biblia. Toma d'Aquino spunea:"Este mai de dorit minimul de cunoastere a lucrurilor foarte importante decat cunoasterea socotita foarte sigura a lucrurilor foarte marunte". La ce-ti foloseste ca stii toate astea? La ce-mi foloseste mie faptul ca stiu ca imparatul roman Constantin cel Mare, adept al cultului Sol Invictus, a hotarat in anul 325en unificarea Romei sub o singura religie-Crestinismul punand astfel bazele unei religii hibride, spun hibride pentru ca a inbinat simboluri, date si ritualuri pagane cu traditia crestina proaspat formata? Referitor la data pe care-o mentionezi (25 dec) a fost votata de catre Sinodul de la Niceea ca de altfel si data Pastelui, rolul episcopilor, administrarea Sfintei Taine...Nu stiu ce inseamna pentru tine toate aceste lucruri dar pentru mine sunt insignifiante caci eu nu-mi pun nadejdea in ierahia Bisericii ci-n Dumnezeu. Crestinismul nu-i o religie a lipsei argumentelor, el e bazat pe adevar si adevarul il gasesti in Biblie. N-ai sa gasesti in Cuvant precizata ziua Pastelui sau pe cea a Craciunului mai mult decat atat dac-ar fi sa tinem cont de ceea ce ne sugereaza evanghelistii am fi tentati sa credem ca Isus s-a nascut primavara si nicidecum iarna dar astea pentru mine sunt doar amanunte. Si ca sa-mi sustin afirmatia ca sintagma mentionata la inceput este neconforma cu Biblia am sa-ti amintesc ca Toma unul dintre cei mai loiali ucenici ai lui Isus s-a indoit de invierea acestuia si n-a fost mustrat pentru asta caci Isus a inteles nevoia lui de a crede, a inteles ca are nevoie de argumente si i le-a oferit, argumentele noastre sunt in Biblie, nu la Biserica. Biserica crestina s-a constituit din dorinta lui Constantin de a restabili ordinea in teritoriile ocupate si pentru asta trebuia sa impace ambele tabere si apoi de-a lungul timpului Biserica ne-a demonstrat ca-si urmareste doar interesele personale. Ma dezgusta toti acei preoti care ar trebui sa fie calauze si indrumatori pentru noi iar ei nu fac decat sa se gandeasca cum sa-si rotunjeasca veniturile, ma dezgusta Sinodul care l-a proclamat Sfant pe Constantin cel Mare care a fost criminal ucigandu-si toti fiii pentru a nu lasa urmasi sau pe Stefan cel Mare care a avut relatii incestuoase sau pe multi alti sfinti inventati de care-i plin calendarul. Dar eu nu sunt un om religios, sunt un om credincios. Cred in Dumnezeu, cred in puterea iubirii si a sacrificiului.

Postat pe 6 Mai 2008 16:14
pishka..ai mare dreptate.Cat despre vatican,voi rezuma parerea mea in cateva cuvinte..este cea mai mincinoasa si manipulatoare organizatie din lume.Religia in general este asa..dar vaticanul intrece orice masura.Eu cred in d-zeu,dar sunt spirituala,nicidecum religioasa.
oana81
Postat pe 7 Mai 2008 18:15
Nathalie nu sunt in masura sa vorbesc despre ce scrie in biblie, pentru ca, recunosc, cred ca e singura carte care mi-a cazut in mana si nu am citit-o. Daca o sa ma hotarasc sa o citesc o voi face doar atunci cand o sa am toate evangheliile (asa numitele evanghelii gnostice), nu doar pe cele din Biblie. Si totusi, cunoasterea lucrurilor pe care le-am scris mai sus ma ajuta sa nu bag bani in biserica, care pana la urma e doar o alta institutie, ma ajuta sa nu caut alinare la preoti, care ma dezgusta si pe mine. Nu cred ca Dumnezeu are nevoie de banii nostri sau de un lacas poleit cu aur.. si cu toate astea biserica vrea mereu mai mult si mai mult. Si eu cred in puterea iubirii si a sacrificiului. As putea spune, fara sa exagerez, ca dupa ele imi ghidez viata, dar asta nu inseamna ca o sa cred si in Iisus. Ca si Oana81, sunt spirituala dar nu religioasa. Adevarul, despre Dumnezeu, despre rai si iad, despre karma, vieti anterioare si viitoare, il vom afla doar la sfarsit.
Pishka
Postat pe 8 Mai 2008 05:39
Te respect si-ti respect deciziile si n-am sa ma supar doar pentru ca nu-mi impartasesti parerile insa cred ca esti confuza pentru ca ai primit prea multe informatii contradictorii. Iti spun asta pentru ca am fost si eu ca tine, o devoratoare de literatura si pentru ca parintii mei nu mi-au controlat niciodata lecturile am ajuns sa citesc tot ce-mi cadea in mana, credeam eu la momentul respectiv ca astfel imi formez o viziune proprie asupra lucrurilor si un sistem de valori personal. Nu spun ca-i in totalitate gresit insa tu nu realizezi acum ca sunt multi autori neavizati care emit tot felul de teorii cu impact asupra tinerilor in mod special. Constat ca tu ti-ai creat propria-ti religie hibrid caci remarc la tine o alaturare fireasca de termeni, corespondenti ai mai multor curente religioase. Ai spus ca vei citi Biblia doar atunci cand vei detine si evangheliile gnostice dar de unde ai garantia ca acestea nu sunt pure inventii? Si apoi dac-ar fi sa urmarim etimologia si sensul cuvantului "gnostic" vei constata ca-n mintea ta exista idei contradictorii. "Gnostic"= "gnosticism" care-i un curent filosofic religios aparut in sec.II, acesta proclama ideea unei cunoasteri mistice, "mistic"="misticism"=credinta eronata in existenta unor forte supranaturale si in posibilitatea omului de a comunica cu ele pe cai tainice, nonrationale.(conform dictionarului explicativ)

Postat pe 8 Mai 2008 06:34
Imi iau inima in dinti sa-mi spun parerea referitoare la Dumnezeu ...sau credinta in D-zeu...
Pishka am vazut si eu documentarul cu tot ceea ce ai relatat tu ..care arata ca totul este astrologic...ca dumnezeu nu exista de fapt...
religia a fost ..si probabil ca inca mai este..manipulare....
Nu stiu cati dintre voi a pierdut pe cineva drag.??? Problabil ca multi ...ca doar asta-i viata...
Eu ..acum ceva vreme...nu ca eram necredincioasa..dar pot spune ca intrebatoare si superficiala in ceea ce priveste credinta in Dumnezeu ... Nu umblu prin biserici si nu dau bani la preoti sa-si faca biserici in care sa ma duc sa dau bani si sa ma rog..o pot face oriunde...
Dar ...dupa ce am pierdut o persoana foarte draga mie... am inceput sa cred..am vrut sa cred..ca exita dincolo de viata Raiul ...si Dumnezeu ..care are grija de cei ce trec in nefiinta....ma rog mai des sa aiba grija de el...Stiu ca suna poate patetic..dar asta e modul meu de a ma impaca cu gandul ca n-o sa-l mai vad niciodata...si ca stiu ca este bine..
Raiul meu exita undeva..Dumnezeu este al tuturor...si deci si al meu ...Credinta este diferita in fiecare dintre noi ...
mia_mia
Postat pe 16 Mai 2008 23:11
Doamne,voi chiar credeti tot?
Vad k v-a tulburat f mult cartea "Codul lui D-AVINCI"sau filmul inspirat din ac carte.Da,exista secrete in la Vatican,dar nu referitor la viata lui Iisus.Dak credeti chiar tot,atunci unde va e credinta?
Asa au aparut sectele
doar_yngeras01
Postat pe 11 Iulie 2008 18:05
indiferent ce secrete s-ar dezvalui, indiferent daca a existat sau nu, daca a fost sau nu casatorit, credinta mea ramane aceeasi, si, stiu, o simt in fiecare zi , acolo sus e cineva care are grija de noi, care ma ajuta atunci cand am tendinta sa spun nu mai pot, de fiecare data gasesc o rezolvare, si simt ca cineva are grija sa fie bine! ii multumesc in fiecare zi fiintei-spirit ca exista si ca are grija de noi... restul sunt doar vorbe.
olga43
Postat pe 12 Iulie 2008 21:13
am o intrebare: stie cineva cum as putea trimite un mesaj celor de la Kudika?
multumesc frumos!
laczko_andreea
Postat pe 5 Septembrie 2008 17:02
Chiar daca ar fi fost casatorit,cu ce ar schimba faptul ca Si-a dat viata pentru noi,pacatosii din toate timpurile?Casatoria a fost binecuvantata de Dumnezeu din Paradis(casatoria lui Adam cu Eva).Casatoria,nu concubinajul!Insa Biblia, care este Cuvantul lui Dumnezeu ,nu aminteste nimic despre asta.Speculatiile sunt ale Celui Rau ,care vrea sa puna la indoiala sfintenia Fiului lui Dumnezeu.Eu Il cred pe Dumnezeu pe cuvant si stiu cat de mare este iubirea Sa pentru oameni.Pretul acestei iubiri a fost platit la Golgota,unde a curs sange nevinovat.Cine poate iubi cu o astfel de iubire?
mar_nanu
Postat pe 7 Septembrie 2008 08:59
Ce importanta are daca Isus a fost sau nu casatorit ? daca a avut sau nu copii? isus este cine sa dovedit a fi si atit si respectam asta,iar restul e mai putin important
daiiela
Postat pe 23 Septembrie 2008 10:24
nu cred intr`un adevar c poate fi ascuns d catre Vatican cu privire la Domnul Iisus Hristos. adevarul despre El este in Biblie, El este Adevarul, Iubirea si Viata cea adevarata. nimic in afara d asta nu conteaza si kiar nu cred nimik ku privire la faptul k ar fi fost casatorit sau ar fi avut copii. SUNT NUMAI ABERATII!!!!!!! kiar ar putea cnv crede una k asta???
secretele Vaticanului sunt legate d existenta lui insasi, d conducatorii si istoria sa nu foarte clare, ba kiar obscure as indrazni s spun... orikum, sunt d parere k nimik nu ne poate zdruncina credinta d mii d ani p kare o avem in suflet!
o seara frumoasa!!
onlyangelscanfly
Postat pe 19 Octombrie 2008 21:15
Subscriu la ce a spus etta 70 si maru. Nu cred ca Biblia a vrut sa ascunda ceva. daca noi ramanem in Lumina si in Iubire atunci este perfect. Dragostea si iubirea, chiar cea fizica nu dauneaza. Virginitatea nu are nimic de a face cu puritatea. Ceea ce rezulta ca nu e atat de important daca Isus a fost sau nu casatorit ci ceea ce a facut el pentru omenire. Restul sunt detalii neimportante si ganduri care vin de la dusmanii vazuti si nevazuti care incearca sa ne faca sa
rastalmacim cuvintele si-si baga codita.
Si plus de asta perpetuarea speciei se face prin casatorie si prin contact sexual. Asa ca ce e rau in faptul ca Isus ar fi fost casatorit? Are vreo importanta majora? ar fi schimbat cu ceva religia noastra? De ce ar vrea vaticanul sa ascunda asa ceva? Daca Isus a fost Om atunci unde a gresit daca a fost casatorit?
oana_iftemi
Postat pe 8 Noiembrie 2008 13:54
De la: oana_iftemi, la data 2008-11-08 13:54:44Subscriu la ce a spus etta 70 si maru. Nu cred ca Biblia a vrut sa ascunda ceva. daca noi ramanem in Lumina si in Iubire atunci este perfect. Dragostea si iubirea, chiar cea fizica nu dauneaza. Virginitatea nu are nimic de a face cu puritatea. Ceea ce rezulta ca nu e atat de important daca Isus a fost sau nu casatorit ci ceea ce a facut el pentru omenire. Restul sunt detalii neimportante si ganduri care vin de la dusmanii vazuti si nevazuti care incearca sa ne faca sa
rastalmacim cuvintele si-si baga codita.
Si plus de asta perpetuarea speciei se face prin casatorie si prin contact sexual. Asa ca ce e rau in faptul ca Isus ar fi fost casatorit? Are vreo importanta majora? ar fi schimbat cu ceva religia noastra? De ce ar vrea vaticanul sa ascunda asa ceva? Daca Isus a fost Om atunci unde a gresit daca a fost casatorit?


asta este parerea mea personala :

isus a fost om a trait acum mii de ani, incontestabil fapte ale existentei sale exista.
daca cele ce s-au spus mai sus sunt adevarate, daca se dovedesc prin fapte si dovezi arheologice ca aceste lucruri sunt adevarate atunci , existenta catolicismului si sitemul de organizare ecleziastica va fii zdruncinat din radacini.pt ca se presupune ca isus nu a fost casatorit si de aceea preotii catolici ii urmeaz "calea"

si inca o data ma repet asta este parerea mea.
dandanaua_reloaded
Postat pe 8 Noiembrie 2008 14:37
buna
Cassey
Postat pe 17 Mai 2009 18:20
Buna ,intr-un fel ai mare dreptate de ceia ce spui intr-un fel pentru ca toti avem ca ultima speranta pe Dumnezeu dar cel mai mult trebue sa avem incredere si speranta in noi insine ,iar incredere in Dumnezeu e bine sa avem la inceput nu ca si un criminal care se caieste si isi pune ultima speranta in cel de sus,asta a fost parerea mea ce zici am o parere buna s-au rea /?http://www.kudika.ro/comunitate/forum/post_reply/18099.html# ...Cristi..

Postat pe 29 Mai 2009 09:24
N-as reactiona in nici un fel,L-as iubi si mai mult,pentru ca as fi si mai convinsa ca ne-a iertat toate pacatele lumesti,S-a intrupat,suportand greutatile vietii pe pamant sub toate aspectele,pentru a le cunoaste mai bine din dragoste pt noi creatia Lui ca sa ne invete si pe noi iubirea neconditionata.Ce legatura are daca a fost sau nu casatorit,daca a venit pe pamant intrupat in Om. Casatoria nu face parte din viata unui om aici pe pamant?Dar El ramane El si noi sa luptam sa intelegem sa incercam sa-L urmam.Fiecare dupa putinta lui.
kudika030927
Postat pe 29 Mai 2009 10:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intimitatea in doi - invitatie la dialog cu psihologul de serviciu:) 19 De la: dulcik_ubita 26 Septembrie 2008 08:59
relatii indispensabile 4 De la: donttouch 15 Mai 2009 10:12
concurs kudikuplu 15 De la: snickers 9 Februarie 2008 19:00
Vreau si merit sa fiu fericita! 13 De la: zoro 1 Aprilie 2010 20:49
De ce n-are ursul coada ? 33 De la: kudika_988778 29 Iunie 2015 22:52