Setari Cookie-uri

Sanatatea Somnului

Hey forumiste! Sunt foarte curioasa ce stiti fiecare de sanatatea somnului ...de factorii nocivi ce ne influenzeaza imunitatea, de electrosmog, alergii? Si daca stiti vreo solutie impotriva acestora..





www.medcare-romania.com
Moni_que
Postat pe 16 Aprilie 2008 10:50
eu un singur lucru stiu: dorm prea mult !! peste 8-9-10 ore, si uneori chiar ma trezesc cu dereri mari de cap. ce pot face ? cat de tare ma afecteaza asta? help !

Postat pe 16 Aprilie 2008 22:19
Rezolvi toate problemele cu o saltea cu apa. Pe bune!
( www.waterbeds.ro )
ionutsk
Postat pe 17 Aprilie 2008 01:03
cred ca as dormi si mai mult :)))

Postat pe 17 Aprilie 2008 11:34
si eu care dorm doar 6 ore pe noapte ce sa fac???nu de alta da nu pot mai mult, ma trezesc si ma zvarcolesc prin pat si am senzatia de oboseala permanenta. nu mai vb de cearcane.sunt o noctantoaca! am incercat cu lapte si miere, cu sport nu merge!

Postat pe 17 Aprilie 2008 12:15
mie imi ajung 5-6 ore de somn...cat despre insomnii si oboseala permanenta,am avut si eu o perioada mai proasta,m-am obisnuit,si nu cu putin efort,sa dorm la ora 12:00 si sa ma trezesc dimineata la 6:30-7:00 .mi-a luat vreo 3 luni dar acum nu mai am nevoie nici de ceas...si nici oboseala nu o simt.aaa apropo multivitamine o cura de vreo luna de zile,poate ajuta
dandanaua_reloaded
Postat pe 10 Mai 2008 22:52
cu 7 ani in urma dormeam chiar cate 10 ore si tot nu ma simteam odihnita acum dorm in jur de 5-6 ore si sunt fresh ca o limonada :))
hannahmiriam
Postat pe 18 Mai 2008 04:51
in cazul meu e ironia sortii !!cand am multa treaba ( de ex de invatat pt facultate :D ) ma ia un sooommmmnnn , DE NU MA VAD , si as dormi ore intregi , iar cand am timp liber ( de ex sambata si duminica ) nu ma ia somnul noaptea , nici sa ma impusti , si in loc sa dorm si eu pana la 10-11 , ca doar e weekend ,dupa ce ca ma culc tarziu , ma trezesc pe la 7 - 8 :((

Postat pe 19 Mai 2008 20:42
Eu am nevoie de cel putin 8 h de somn ca sa ma trezesc in regula. alftel am dureri de cap, greturi. Cel mai bine ma simt daca dorm 10-12 h, dar din pacate nu pot de multe ori.
Dar e si aiurea sa iti petreci toata viata dormind.

Postat pe 19 Mai 2008 21:36
si eu dorm mult 9-10 ore.ma trezesc cu niste dureri de cap...as vrea sa gasesc o solutie sa nu mai dorm atat!

Postat pe 20 Mai 2008 10:44
eu ador sa dorm..dar o fac atat de putin! Sunt prea activa psihic, dornica de cunoastere si chiar daca mor de somn stau pana pe la 2-3 dimineata sa citesc carti.. ador cartile.. La 7 ma trezesc si ziua sunt zombie!! Iar cand prind o zi libera dorm vreo 10-11 ore.. De ex azi am dormit numai 3 ore jumatate.. am baut 2 cafele si deocamdata sunt ok.. dar nu e sanatos. Vreau sa incep sa dorm normal! Se zice ca daca vrei sa-ti implementezi un nou obicei in viata trebuie sa-l aplici timp de 21 de zile, oricat de greu ar fi.. adica te trezesti in fiecare dimineata la 7 timp de 21 de zile, si dupa aia te obisnuiesti sa te trezesi aproape fara nici un efort. In cazul meu a dat roade cand am decis sa scot carnea din alimentatie.. acum am sa incerc sa ma pun la somn cel tarziu la 12 noaptea.
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 10:56
si eu dormeam muult! vreo 9-10 ore!dar de cand cu serv m-am obisnuit sa ma trezesc devreme si sa adorm tarziu pt k altfel nu aveam timp de nimic! acum nu mai lucrez, dar am ramas cu programul de somn de atunci. nu mi se pare greu sa adorm p la 1-2 si sa ma trezesc la 7, chiar daca nu am mare lucru de facut. e mult mai bine sa dormim mai putin, este mai sanatos si nu dureaza prea mult sa ne obisnuim!

Postat pe 21 Mai 2008 12:02
Si eu dorm prea mult.. Nici nu ma doare capul cand ma trezesc si nici nu suntin sesiune. Citisem undeva ca somnul e un mod de a face fata stresului, asa e, mai ales in sesiunea sau cand trebuie sa iei niste decizii cruciale. Dar eu dorm 9-10 ore chiar.. Stiu, frumusetea se tine cu mult somn, dar parca imi pare rau cand ies in oras si pe la 9 mi se face somn.. La 10 deja nu te mai intelegi cu mine. Eu sunt hipotensiva si banuiesc ca are si asta o legatura, nu stiu. O faza haioasa a fost cand prietenul meu a venit la mine acasa, stateam in sufragerie, vorbea cu mine si eu am adormit in canapea.. Nici nu e nevoie sa spuna parintii mei ca e cam tarziu pt vizite. :)

Postat pe 26 Mai 2008 12:57
Nu conteaza cantitatea,ci calitatea somnului. Vad ca multora va place sa dormiti mult,sau dormiti mult pt ca altfel va simtiti obosite. Ideea e in felul urmator: nu e totuna sa dormi de la 02 la 11 si sa dormi de la 22 la 7. Organismul se odihneste complet in primele 3-4 ore de somn.Eu consider ca nu conteaza daca am dormit 4 ore sau 8 ore intr/o noapte, cu conditia sa nu ma simt obosita a doua zi. Problema a devenit serioasa din moment ce nu mai punem pret pe calitatea somnului.
emyia
Postat pe 8 Iunie 2008 19:25
mie imi trebuie musai 9 ore de somn. Indiferent in ce interval orar dorm ideea e sa-mi fie 9 ore de somn. Cata vreme am dormit 9 ore nu am avut pb nici cu memoria nici cu cearcanele, tenul imi arata f bine, aveam energie toata ziua etc. Cand am lucrat dormeam 5-6 ore de la 1-2 si ma trezeam la 7:30 si de-atunci mi s-a dus cu binele: durerile de cap sunt la ordinea zilei, cearcanele si pungile la ochi prezente, si cu organizarea timpului stau f prost inclusiv cu memoria - uit tot felu' de nimicuri. Dar in general imi place sa dorm daca nu sunt stresata de nimic de genul examene sau trezit devreme pt. ca trebuie sa rezolv ceva important - dorm cu cea mai mare placere si ma trezesc f odihnita:)
Josie
Postat pe 8 Iunie 2008 23:54
Se spune ca cel mai sanatos ar fi 7 sau 8 ore de somn pe noapte. Mie imi trebuie macar 7 dar partea trista e ca nu apauc.., dorm cam 5 sau 6. Inainte dormeam vreo 11 ore deci te poti obisnui cu orice... Cand prind o zi dorm mai mult( si 12 ore).
lore27
Postat pe 11 Iunie 2008 11:00
e adevarat ca organismul are nevoie de 8 ore de somn pt a functina la capacitate. am insa niste restante la somn ca dc as dormi o luna in continuu cred ca le-as recupera. dar functionez din inertie... pana nu o sa mai am energie sa ma ridic din pat....

Postat pe 11 Iunie 2008 14:15
oooof. bravas fetelor. ma bucur ca dormiti sau ca va pocneste somnul! Eu nu pot sa dorm nici cand invat, nici cand nu invat, nici cand citesc, nici cand ascult muzica. si daca se intampla, destul de des, sa ma apuce patru sau cinci dimineata incercand sa dorm... la opt cel tarziu sunt sus. Asadar, in ce ma priveste: Oboseala cronica, aia am! care sunt efectele chestii asteia? nenumarate: de la cearcane pana in gura la te miri ce boli ciudate! asa ca: dormiti cat se poate!
hottie_brownie
Postat pe 11 Iunie 2008 15:25
mai zau ca nu stiu de unde au scos-o astia cu minunatele si 'suficientele' 7-8 ore de somn ??... de cand ma stiu m-am simtit bine dupa 9-10 ore de somn si nu tu cearcan nu tu pungi la ochi nimic:) am aratat f bine cu programul asta de somn(undeva de la 12 seara pana pe la 9-10 dimineata - imi mergea perfect). (Acum chiar 10 ore de somn nu mai imi permit, dar dupa 9 ma simt numai bine:)). Dar stiu persoane care dorm 7-8 ore pe noapte, au niste cercanute si niste pungi la ochi de toata frumusetea... daaar cica ele dorm 'suficient':))
Josie
Postat pe 11 Iunie 2008 15:50
draga janice, medicii spun ca organismul are nevoie de 8 ore de somn pt a functiona la capacitate. sunt si persoane care dorm 4 ore si sunt apti pt a fi capabili:))sunt si unii care dorm 10 ore si..s-au nascut obositi:)), asadar "depanda " de la caz la caz.

Postat pe 11 Iunie 2008 16:42
pai tocmai pe asa-zisii multumiti cu 7-8 ore de somn ii vad cu niste cercanute mai mari ca ei si pungute la ochi si o fata obositaaa de vai de ea. Eu zic ca nu-i a buna cand esti vanat in jurul ochilor, si din cate stiu nu e vorba de alte probleme de sanatate de genul retentie de apa sau alte chestii. Pur si simplu felul in care arata nu-i recomanda ca fiind prea odihniti.:)
PS: si eu sunt 'capabila' dupa 4 ore de somn, performanta sunt dupa 9.:D
Josie
Postat pe 11 Iunie 2008 19:15
janice asa-zisii multumiti cu 7-8 ore de somn pe care cu niste cercanute mai mari ca ei si pungute la ochi si o fata obositaaa de vai de ea cu siguranta au probleme de sanatate, cel mai probabil cu rinichii sau altele, si e posibil sa fie multumiti si sa se simta odihniti.
lore27
Postat pe 12 Iunie 2008 19:25
anaphielle - incearca sa reduci treptat orele de somn: daca dormi 10 atunci incearca o vreme sa dormi 9 ore jumate. in cateva luni ar trebui sa ajungi la 8 care e normal. mie mi-a iesit, dormeam vreo 11-12 ore si acuma nu dorm nici 7.
lore27
Postat pe 12 Iunie 2008 19:28
nu sunt bolnave mai, sunt prietene de-ale mele care sunt nedumerite de ce au cearcane desi dorm faimoasele 7-8 ore pe noapte. Eu stiu una si buna pana am dormit vro 9 ore pe noapte am aratat si m-am simtit super ok. In plus referitor la pb cearcanelor, fotomodelele dorm 10 ore pe noapte pt. a nu avea pb cu cearcanele, ridurile etc, si asta pt. ca medicii esteticienii recomanda somnul ca fiind cel mai bun tratament pt. frumusete, implicit pt. sanatate, si cei care arata bine in general sunt si sanatosi.:)
Josie
Postat pe 13 Iunie 2008 15:09
dragele mele incercati sa nu dormiti prea mult...stiati ca dormitul prea mult ingrasa...este deajuns sa dormi 6 ore pe noapte...iar pe zi sa fi activa..incearca sa nu dormi ziua....exemplu eu una..dorm pe noapte la vreo 5-6 ore maximum...caci despre zi ..nu accept sa dorm...sun o fire foarte activa...cum se vede si aici pe site..era o gluma..( uff..maryamm nu poti fi si tu macar odata serioasa...nu...caci seriosii..hm )

deci incercati sa dormiti mai putinel si sa vedeti ce bine va simtiti....mai tanara..mai frumoasa..mai "uscata"...

Postat pe 10 Iulie 2008 17:50
eu sunt slaba. Dar in perioadele in care dorm putin ma ingras mai usor pt ca simt nevoia sa mananc mai mult decat de obicei si mai ales dulciuri.

Somnul in sine nu te ingrasa decat mancarea si caloriile pe care le acumulezi si nu le consumi. In curele de slabire chiar e recomandat sa dormi cat iti trebuie ca sa nu simti nevoia sa compensezi lipsa energiei prin mancare.
Josie
Postat pe 13 Iulie 2008 19:56
Hmmmmm
''mai zau ca nu stiu de unde au scos-o astia cu minunatele si 'suficientele' 7-8 ore de somn ??''
Asta ma intreb si eu Janice!!!SINCER!!!
Ma simt groaznic cand dorm doar 8 ore!Ma simt rau rau,imi bate inima prea tare ,si nu sunt in stare de nimic.Dupa mai putin de 8 ore de somn nici nu incape in discutie sa ma trezesc,nu de alta dar nu pot!Cel mai bine ma simt dupa 10-12 ore de somn.Ideea este ca si eu ma trezesc obosita oricat as dormi!O alta problema ar fi ca nu pot sa dorm noaptea (si asta dureaza de cativa ani).Uneori ma culc pe la 7(dimineata)dar in general pe la 5.
Ce sa fac sa-mi revin?
Vreun sfat ceva?
Draca
Postat pe 24 Iulie 2008 17:27
Poate un diagnostic integrativ care sa-ti precizeze starea sistemului nervos autonom, starea sistemului endocrin, profilul nutritional etc te-ar ajuta.
dusa
Postat pe 5 August 2008 11:45
Si eu dormeam doar 6 ore pe noapte si "faceam gaura in pat" de la cat ma foiam in pat.A doua zi nu aveam deloc energie.Am citit intr-o revista de cel mai bun somnifer natural "CEAIUL DE BUSUIOC", am incercat si eu. Tratamentul se face astfel: peste 1 lingura de planta se pun 200ml apa clocotita, se lasa sa se infuzeze 10 min, il pute-ti indulci cu miere de albine , se bea dimineata si seara. In prima zi nu am simtit nimic, dar din urmatoarea am dormit neintoarsa si ma sculam cu mai multa energie. Incerca-ti si voi !!!
gyny
Postat pe 24 August 2008 11:13
Fiecare persoana are bioritmul ei...si metabolismul...
Sotul meu arata perfect dupa 5-6 ore de somn, e super activ si nimic nu-l doare, eu trebuie sa dorm 8 ore ca altfel nu te intelegi cu mine.
Problema de oboseala dimineata nu e din cauza nr. de ore dormite.Sunt altele cauzele ca si la cearcane sau pungi.
micabis
Postat pe 29 August 2008 05:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Psiholog 4 De la: nico_ochiverzi 21 Noiembrie 2009 11:45
nelamurire.....AJUTOR!!!!!!! 10 De la: Cassey 30 Decembrie 2008 15:32
salut 21 De la: alina_constantin88 25 Iunie 2010 09:41
Cariera,familie sau amandoua? 31 De la: polinik 7 August 2009 08:59
Dureri de cap 36 De la: ralukutzza 4 Aprilie 2012 18:41