Setari Cookie-uri

Ai putea dona organe?

Ati fi de acord,ca dupa ce muriti,organele voastre sa fie donate oamenilor care au nevoie?

Postat pe 19 Mai 2008 20:29
eu as fi de acord, daca intr-adevar asta ar ajuta pe cineva in viata .

Postat pe 19 Mai 2008 20:43
as fi de acord....doar dupa moartea cerebrala....in alte tari exista un sistem ce reglementeaza donarea organelor...se face prin contract cu persoana care vrea sa le doneze si numai dupa ce nu se mai poate face nimic pu a salva donatorul.....la noi,insa...e cam aiurea....nici nu a reusit sa-si dea duhul omul,ca de-acum rinichii,inima,ficatul sunt in avion pe drum spre sectiile de transplantologie.......

Postat pe 19 Mai 2008 20:56
100% DA, dak eu nu mai sunt macar sa se salveze vietile altora.
claudia_s
Postat pe 19 Mai 2008 21:17
da!insa, as lasa prin testament sa fie donate unei persoane tinere.

Postat pe 19 Mai 2008 21:28
da ,am anuntat familia ,in caz ca mi-se intampla ceva sa-mi doneze organele
wdy
Postat pe 19 Mai 2008 22:06
pai oricum mie nu mi-ar mai trebui pe lumea cealalta si m-as gindi ca nu as trece in nefiinta traind prin cei caror le-am redat viata.oricum e ceva nobil sa daruiesti viata.

Postat pe 19 Mai 2008 23:23
da clar:) de ce nu?
Josie
Postat pe 19 Mai 2008 23:45
Mda...problema se pune in felul urmator: daca esti conectat la un aparat care te mentine in viata, si ai semnat o declaratie ca vrei sa fii donator de: te deconecteaza de la aparat si iti foosesc organele. Nu? Si totusi, daca mai era o sansa sa iti revii? De asta le e asa greu rudelor sa ia decizia asta. Si e nevoie sa semnezi cum ca esti de-acord. Eu as semna totusi-cred.

Postat pe 19 Mai 2008 23:45
interesanta problema pui muslim. E vorba practic de viata ta. Au fost si cazuri in care cei conectati la aparate si-au revenit ... mm parca e mai complicat.
Josie
Postat pe 19 Mai 2008 23:52
cei conectati la aparate se considera a nu mai fi in viata.........din moarte cerebrala nu sa trezit nimeni decit daca a fost diagnosticul eronat.socrul meu a stat 3 ani conectat pina soacra si sotul meu au luat decizia de a oferi viata altora.

Postat pe 19 Mai 2008 23:58
eu le-as dona clar..fara umbra de indoiala.. cat despre cei conectati la aparate, nu cred eu ca ii deconecteaza special pt a le scoate organele. Cred ca ii deconecteaza numai atunci cand sunt absolut siguri ca nu mai au nici o sansa.. dupa care, daca se poate, le folosesc organele.
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 00:12
Cu siguranta da,asa as simti ca traiesc in continuare,viata e nepretuita,merita sa-i ajutam pe altii,daca noi nu putem fi ajutati.
sonia111222
Postat pe 20 Mai 2008 09:38
TOATA LUMEA E F. SIGURA CA AR DONA!! DAR CATI DINTRE NOI AU ACEASTA "SANSA"? SUNT MULTI, MULTI OAMENI PE LISTELE DE ASTEPTARE....SIGUR CA SUNT DE ACORD CU DONAREA!!
1311DAN
Postat pe 20 Mai 2008 10:01
Desi sunt doctor reunosc ca nu sunt asa de categorica cum sunt unele dintre voi.Mi-am pus de multe ori intrebarea ce s-ar intampla daca unul dintre cei dragi mie (pentru ca in cazul meu sunt de acord fara rezerve) ar fi intr-o situatie de acest fel si eu ar trebui sa hotarasc.
Nu stiu de ce dar mi-ar fi mult mai greu in cazul asta.desi pana la uram hotararea ar fi ,da,sunt de acord,stiind ca si ei si-ar fi dorit acelasi lucru.
cryssalida
Postat pe 20 Mai 2008 10:18
exista carnetul de donator.nu stiu daca este si in Romania.eu sunt total de acord.incerc sa ma pun in locul celor care asteapta un organ care le-ar putea salva viata.
americanii au un spatiu in carnetul de conducere care indica daca sunt sau nu donatori .cred ca e foarte bine pt ca pana se pun in contact cu familia....iar daca ai carnet de donator evident trebuie sa il ai tot timpul asupra ta.

Postat pe 20 Mai 2008 13:50
Muslim nu e vb de situatia in care esti pe patul de spital conectat la aparate...etc...e vb cand mori de-a binelea ca sa zic asa...deci ai murit iar organele tale sunt donate spitalului pt a le transplanta celor ce au nevoie...

Postat pe 20 Mai 2008 14:12
Da, youbita, dar nu poti fi sigur ca asa se va intampla...adica, daca semnezi ca donator, semnezi dinainte. Oricum, e ciudat ca fiind toti de-acord(nu s-a auzit nici un ''nu'' inca , sunt atat de putini cei care au sansa de a primi un astfel de organ, iar listele de asteptare sunt luuunnngii. De ce oare?

Postat pe 20 Mai 2008 15:49
e foarte simplu.nu inseamna ca nu sunt donatori, Muslim.se poate dona in anumite conditii; moarte cerebrala chiar daca inima inca mai bate.si organele trebuie sa fie sanatoase.
iar asta nu se intampla atat de des.
majoritatea donatorilor provin din accidente .
este aceeasi situatie cand vrei sa donezi sange.de ex daca ai hepatita B nu poti, etc.

Postat pe 20 Mai 2008 15:58
din cate stiu eu organele se pot dona doar cand esti in moarte clinica, nu si daca esti mort ,,de tot".daca ceea ce stiu eu e adevarat atunci se explica nr mic de donatori.in plus, un procent destul de mare, inca refuza ideea donarii de la apropiati.multi spun ca ar fi deacord sa isi doneze organele, dar cand sunt pusi in situatia sa ia o hotarare in cazul cuiva drag nu o mai fac.

Postat pe 20 Mai 2008 16:09
Nu este indicat pt cineva sa-l deconectezi, pt ca fiind in moarte clinica sunt multi care-si revin, D-zeu decide cine mai traieste in continuare si cine nu iar cine ii deconecteaza se numeste chiar CRIMA chiar daca ai intentia de al salva pe altul:nu omori unul pt a-l salva pe altul.
Chiar daca stau si cativa ani buni, D-zeu spune sa fi alaturi de cel bolnav, pana la ultima suflare a lui, si dupa aceea le revin decizia doctorilor si rudelor de a hotari ce vor face cu trupul lor(daca a precizat el inainte de a muri)
D-zeu ne pune la incercare cu multe probleme si greutati si suferinta ca sa vada cat de rezistenti suntem in credinta si sigur ne va rasplati pe lumea cealalta, este f greu...:((

Postat pe 20 Mai 2008 16:25
din moarte clinca nu isi mai pot revenii decat daca o comisie pune un diagnostic gresit.se asteapta o perioada pana se deconecteaza o persoana de la aparate, si cu fiecare moment care trece sansele sa-si revina sunt tot mai mici.in plus nu se poate tine o persoana conectata ani de zile in conditiile in care aparatele alea ar putea salva o alta viata, cu mai multe sanse.

Postat pe 20 Mai 2008 16:31
iar ca sa raspund si eu la intrebare: sa-ti dai organele este o fapta nobila, si da, as face-o si eu, daca stiu ca pot salva o alta viata cum a spus si france

Postat pe 20 Mai 2008 16:31
moartea clinica (din cate stiu) este cand inima inceteaza sa mai bata.atunci se poate reanima. dupa ce inima nu mai bate la scurt timp creierul incepe sa moara ...asa se explica faptul ca multe persoane raman cu paralizii , isi pierd vederea..daca reanimarea nu s-a realizat imediat.
au fost multi care si-au revenit dupa o moarte clinica.multi au povestit ca au vazut tunele.. lumini..dar cercetatorii au descoperit de fapt ca sunt fenomene relationate cu activitatea cerebrala.
pt a dona , trebuie sa se constate moarte cerebrala.se face o electroencefalograma iar daca nu se mai detecteaza nici un impuls electric, se poate declara moarte.
iar inima (in cazul in care creierul nu mai funct) se poate mentine prin niste aparate pana la momentul transplantarii.




Postat pe 20 Mai 2008 16:57
ai dreptate!dar nu,,CEI MAI MULTI ISI REVIn" ci ,,CEI MAI PUTINI ISI REVIN"

Postat pe 20 Mai 2008 16:59
este adevarat ca uneori aparatele care inregistreaza impulsurile electrice gresesc:uneori detecteaza acolo unde nu sunt..iar alteori semnalele sunt atat de mici incat nu le capteaza.
cei care sunt conectati la aparate mai au o mica sansa in situatia in care se detecteaza impulsuri electrice...
dar daca e declarata moartea cerebrala nu se mai poate face nimic...decat mentinerea functiilor vitale pt un eventual transplant.

Postat pe 20 Mai 2008 17:08
nu, am vrut sa spun" ca multi" , nu cei mai multi...din pacate...

Postat pe 20 Mai 2008 17:09
Si mai e inca o chestie...e oare posibil ca o persoana care are nevoie de un transplant de inima sa i se implanteze inima unei alte pers decedate,sa simta anumite senzatii post-operatorii ciudate? ma refer la chestii psihice si psihologice..ce parere aveti? e oare posibil asa ceva?

Postat pe 31 Mai 2008 00:02
Era un film legat de acest subiect. Eu una nu cred ca in inima mea ar fi stocate sentimente sau senzatii sau deprinderi sau afinitati.

Postat pe 31 Mai 2008 15:50
eu as fi deacord ca organele mele sa fie donate daca doamne fereste as fi in moarte cerebrala,sincer acuma sanatoasa nu as putea sa-mi donez un rinichi sau mai stiu eu ce
susu
Postat pe 1 Iunie 2008 11:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Anticonceprtinal uitat a doua zi dupa menstruatie 4 De la: Violeta_Anghel_2 7 Iulie 2016 16:36
cum sa fac sa imi intarzie menstruatia?? 27 De la: SUPER-INTELIGENTUL 27 Iunie 2013 19:38
un accident care ar putea sa distruga o familie... 8 De la: kud22 4 Octombrie 2009 22:46
Ioana 2 De la: miss_darine 12 Aprilie 2010 21:13
fracturi 4 De la: Cassey 16 Mai 2009 10:28