Setari Cookie-uri

Sanatatea Somnului

Buna fetelor..si baietilor daca sunteti.Bine v-am gasit!

Citeam la acest topic vechi si vreau sa va spun si eu, ceea ce o alta domna a spus inaintea mea: NU conteaza foarte mult CAT dormim, ci CUM dormim.


Daca te trezesti dimineata cu durere de cap, obosita, cu tenul incarcat inseamna ca NU ai dormit cum trebuie, nu te-i odihnit bine iar organismul tau nu e refacut.

Sa stiti ca nu e gluma cu somnul. In timp, daca nu dormim bine, efectele oboselii se vad pe tenul nostru, apar mai devreme ridurile, concentrarea din timpul zilei este redusa, devenim irascibile si suportam greu stresul. Asta inseamna ca ne putem imbolnavi mai repede, mancam mai mult, imbatranim mai repede.

Asadr, acordati importanta felului in care dormiti! In jur de 18-20 grade in dormitor, O saltea FOARTE BUNA, fara surser de lumina sau zgomot.

Va dau mai jos un link, in care sunt articole interesante despre somn:

www.somnsanatos.ro

Sau

http://www.saltele-bune.ro/Stiai-ca------122.htm

(e un articol la sectiunea info)

In aceste articole, se spune clar: daca nu dormim bine ne imbolnavim. Somnul bun e dreptul nostru, ar trebui sa profitam de el.Ba mai mult, exista o legatura directa intre somn si frumusete, suplete.


Va doresc somn usor, si un sfat pentru fetele care spuneau mai sus ca se trezesc obosite:
-fetelor, luati toate masurile pentru a va putea odihni si ramane frumoase!


Marga1900
Postat pe 17 Aprilie 2009 21:35
De la: mafia_nr1, la data 2008-07-10 17:50:31dragele mele incercati sa nu dormiti prea mult...stiati ca dormitul prea mult ingrasa...este deajuns sa dormi 6 ore pe noapte...iar pe zi sa fi activa..incearca sa nu dormi ziua....exemplu eu una..dorm pe noapte la vreo 5-6 ore maximum...caci despre zi ..nu accept sa dorm...sun o fire foarte activa...cum se vede si aici pe site..era o gluma..( uff..maryamm nu poti fi si tu macar odata serioasa...nu...caci seriosii..hm )

deci incercati sa dormiti mai putinel si sa vedeti ce bine va simtiti....mai tanara..mai frumoasa..mai "uscata"...




Dimpotriva! Dormitul PREA PUTIN ingrasa, pentru ca organismul nu mai produce leptina suficienta.
Leptina e hormonul care tine sub control senzatia de foame si se elibereaza doar in timpul somnului.

Asta e o legenda pura, cum ca, daca dormi mult te ingrasi. Nu este adevar stiintific.
Marga1900
Postat pe 17 Aprilie 2009 21:44
nu stiu de voi - poate aveti o viata mult mai complicata, dar EU PREFER UN PAT CEVA MAI TARE, NU VB SA FIE DE LEMN, DAR EU ASA DORM MAI BINE
amazonegirl_4reallove
Postat pe 23 Aprilie 2009 18:49
buna!
deci eu sunt absolut terminata din pricina somnului! nu pot sa inteleg ce am ! aud zgomote noaptea, ma trezesc si raman asaaa suspendata intr-un somn obositor pana se face lumina afara! sau..adorm cd e ziua si am trezesc la pranz complett intoarsa pe dos! am inceput sa cred in spirite si alte nebunii pt ca toti vecinii mei sustin ca ei nu aud nimic noaptea! si toate acestea de cd m-am mutat in locuinta noua! nu stiu nu mai pot sa inteleg ce ar trebui sa fac sa ma pot odihni in timpul somnului!
loveactually
Postat pe 24 Aprilie 2009 10:03
De la: amazonegirl_4reallove, la data 2009-04-23 18:49:35nu stiu de voi - poate aveti o viata mult mai complicata, dar EU PREFER UN PAT CEVA MAI TARE, NU VB SA FIE DE LEMN, DAR EU ASA DORM MAI BINE



Cand spui saltea tare, in mod normal te gandesti la cele tari ca lemnul. Nu cred ca vrei asa ceva, ti-ai distruge coloana.
Tu te referi poate la saltele CARE NU SUNT MOI este cu totul altceva. Adica acele saltele care iti sustin exact spatele si corpul fara sa te afunzi in ele si fara sa te apese pe coloana.

Mi-am luat o saltea de acest gen, nu e tare nu e moale-e numa´buna. Parca plutesti pe ea. E de la med care romania klimatherm ii spune.

A..stiti ca mai nou iti poti comanda saltea cu diferite grade de rigiditate? Sau in functie de Kg tale? Bine, asta e pentru cei care au peste 100 de kg, ei au nevoie de o sustinere mai...altfel decat cineva care are 50-60-70.
Marga1900
Postat pe 25 Aprilie 2009 15:19
De la: loveactually, la data 2009-04-24 10:03:51buna!
deci eu sunt absolut terminata din pricina somnului! nu pot sa inteleg ce am ! aud zgomote noaptea, ma trezesc si raman asaaa suspendata intr-un somn obositor pana se face lumina afara! sau..adorm cd e ziua si am trezesc la pranz complett intoarsa pe dos! am inceput sa cred in spirite si alte nebunii pt ca toti vecinii mei sustin ca ei nu aud nimic noaptea! si toate acestea de cd m-am mutat in locuinta noua! nu stiu nu mai pot sa inteleg ce ar trebui sa fac sa ma pot odihni in timpul somnului!



Trebuie sa faci ceva si sa iesi din starea asta, iti distrugi sanatatea.

Uite, am dat mai sus un link, intra pe www.somnsanatos.ro si ai acolo sfaturi pentru un somn bun. Ca sa fac un mic rezumat, vezi ca in dormitor sa nu fie prea cald sau prea rece, inlatura sursele de zgomot(de unde vine zgomotul?) inlatura sursele de lumina, NU merge in pat pana nu esti chiar obosita, citeste o carte inaite de somn, bea un pahar cu lapte cald sau fa o baie calda. Te ajuta.

Presupun ca salteaua pe cvare dormi este una buna da? ca daca ai saltea de proasta calitate s-a dus naibii toata odihna.
Marga1900
Postat pe 25 Aprilie 2009 15:23
De la: Marga1900, la data 2009-04-25 15:23:45
De la: loveactually, la data 2009-04-24 10:03:51buna!
deci eu sunt absolut terminata din pricina somnului! nu pot sa inteleg ce am ! aud zgomote noaptea, ma trezesc si raman asaaa suspendata intr-un somn obositor pana se face lumina afara! sau..adorm cd e ziua si am trezesc la pranz complett intoarsa pe dos! am inceput sa cred in spirite si alte nebunii pt ca toti vecinii mei sustin ca ei nu aud nimic noaptea! si toate acestea de cd m-am mutat in locuinta noua! nu stiu nu mai pot sa inteleg ce ar trebui sa fac sa ma pot odihni in timpul somnului!



Trebuie sa faci ceva si sa iesi din starea asta, iti distrugi sanatatea.

Uite, am dat mai sus un link, intra pe www.somnsanatos.ro si ai acolo sfaturi pentru un somn bun. Ca sa fac un mic rezumat, vezi ca in dormitor sa nu fie prea cald sau prea rece, inlatura sursele de zgomot(de unde vine zgomotul?) inlatura sursele de lumina, NU merge in pat pana nu esti chiar obosita, citeste o carte inaite de somn, bea un pahar cu lapte cald sau fa o baie calda. Te ajuta.

Presupun ca salteaua pe cvare dormi este una buna da? ca daca ai saltea de proasta calitate s-a dus naibii toata odihna.


am intrat pe site-ul tau multumesc. ideea cu ceaiul/lapticul este f buna multumesc. iar cu zgomotele nu stiu nu pot sa inteleg! sincer! par ca se sparg niste tevi in perete....ceva de genul asta. la niste ore ciudate bineinteles, 1-2noaptea! dorm ziua insa f mult! dar nu e acelasi lucru.


loveactually
Postat pe 26 Aprilie 2009 16:40
http://alicedamian.blogspot.com/
kudika013988
Postat pe 30 Aprilie 2009 20:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
salut 21 De la: alina_constantin88 25 Iunie 2010 09:41
Aspectul conteaza. Ingrijeste-te 1 De la: annabeauty 18 Decembrie 2009 14:37
SOS inaltimea 4 De la: kudika344657 29 Decembrie 2010 07:55
cum estompez vergeturile??? 32 De la: kudika226898 7 Noiembrie 2010 22:06
job 1 De la: yomarissaly 22 Aprilie 2010 15:44