Setari Cookie-uri

Ai putea fi mama surogat?

eu mi-as dori ca cele mai tinere care spun ca pot sa faca asta sa vina si sa ne zica ce simt abia cand sunt puse intr-o astfel de situatie ,si sa aibe si copil nascut de ele sa vedem daca isi mentin parerea.

pai sa va spun ceva si eu gandeam asa inainte sa am copii,eram de acord cu lucrul asta acum s-au schimbat datele problemei si nu mai sunt in stare recunosc....asta e.
otto_otto2000
Postat pe 29 Octombrie 2008 17:15
otto dragaam un baietel si iti spun sincer ca as fii o mama surogat daca as putea pt ca nimic nu se compara cua sta .....si pt cei care as face-o stiu ca ar fii VISUL LA CARE NU SI-AU PERMIS NICIODATA SA SPERE!UN COPIL NU ESTE O MARFA ESTE O MINUNE ..IAR ATUNCI CIND NU POTI SA IL AI SAU CINEVA DRAG TIE ARE NEVOIE DE TINE PT AL AVEA DE CE NU?TE COSTA CEVA?EU CRED CA NU MAI ALES CIND IUBESTI SI COPII SI PE CEI PT CARAEO FACI @DRAGELE MELE EU SIMT PE FORUM CA VOI ATI UITAT SA IUBITI FARA A CERE CEVA IN SCHIMB!ADEVARATA DRAGOSTE FATA DE CINEVA ESTE ATUNCI CIND DARUIESTI TOTUL FARA SA CERI NIMIC IN SCHIMB SAU NU ASTEPTI NEAPARATA O RECOMPENSA PT CEEA CE AI FACUT.SI CE FACI ATUNCI CIND ESTI MAMA SUROGAT IUBESTE OMUYL PT CARE O FACI IUBESTI COPII IN GENERAL SI MAI PRESUS DE TOATE LE DARUIESTI CELOR Care nu pot sa faca o minune de copil de care se vor bucura o viata intreaga !daca gresesc va rog sa ma iertati!
ramona_balanescu
Postat pe 30 Octombrie 2008 19:11
ramona sa va traiasca baietelul si sa va bucurati de el.

referitor la subiect ma intrebi daca ma costa ceva?da pe mine ma costa -sentimental si emotional,nu-mi doresc sa fiu urmarita de remuscari .eu nu pot sa dau nastere unui copil si sa-l dau, el creste in mine 9luni intre mine si copil se formeaza acea legatura unica de la primii fluturasi pe care ii simti cand incepe sa miste si pana la momentul nasterii.eu de la prima sarcina am vorbit cu copii mei ,le-am cantat ,le-am spus povesti inca de cand erau in burtica(unii ar zice ca sunt nebuna)dar eu asta am simtit de fiecare data.eu mi-am dorit copii nu au fost simple greseli biologice si tocmai de asta am recunoscut -nu sunt in stare.

pt cele care pot tot respectul ma bucur ca exista si astfel de oameni care nu au resentimente dupa un astfel de ajutor.

o seara placuta!
otto_otto2000
Postat pe 30 Octombrie 2008 22:28
De la: Georgia99, la data 2008-10-18 13:44:59
De la: Janice, la data 2008-05-12 22:32:32asa e ema exact sunt ceva chestii cu ADN-ul care cel mai bine ar fi sa nu fie incurcate ca e bai! La genul asta de motive ma gandeam eu octaia. ADN -ul nostru contine de fapt tot ce suntem noi si nu e bine sa se amestece pe acolo. Ar fi o terorie foaarte luunga:D

ce prostii spui....nu se amesteca pe acolo :)) ADN-ul fiecarei persoane este diferit, una dintre functiile ADN-ului este variabilitatea, de aceea nu semanam toti intre noi. Nu se intampla nimic grav cu ADN-ul in cazul unei mame surogat.
Teoriile dezbatute despre ADN peste tot sunt foarte aiurea si este de preferat sa asculti parerile unor oameni care studiaza despre aceste aspecte si stiu ce vb !


cea care spune prostii esti tu, pt ca nu ai inteles nimic din ce am vrut sa zic eu acolo cu ADN-ul!
nu ma refeream nicidecum la faptul ca s-ar amesteca ADN-ul copilului cu cel al mamei surogat, desi ar fi conceput cu ovului celeilalte! ..sunt convinsa ca asta ai inteles


in fine, eu vorbeam de niste chestii legate de memoria apei, si ADN ... dar mai mult in sens metafizic, in caz ca stii ceva despre acest subiect, , daca nu stii las-o asa
Josie
Postat pe 4 Noiembrie 2008 18:32
itzi raspund printr`o alta intrebare: "ai putea sa`tzi dai copilul?" pentru k, mama surogat este defapt mama biologik!! ai putea de fiekre data cand itzi vizitezi sora sa te uiti ce feiricit este copil tau alaturi de alte persoane? nu cred k e potrivit!! sora ta poate sa adopte un copil, pentru k este acelashi lucru pentru ea. sunt atatzia copii abandonatzi in lumea asta kre nu au viitor!! ar putea face un foarte bine acelui copil;)
ale_glamour
Postat pe 11 Noiembrie 2008 16:25
De la: Janice, la data 2008-11-04 18:32:09
De la: Georgia99, la data 2008-10-18 13:44:59
De la: Janice, la data 2008-05-12 22:32:32asa e ema exact sunt ceva chestii cu ADN-ul care cel mai bine ar fi sa nu fie incurcate ca e bai! La genul asta de motive ma gandeam eu octaia. ADN -ul nostru contine de fapt tot ce suntem noi si nu e bine sa se amestece pe acolo. Ar fi o terorie foaarte luunga:D

ce prostii spui....nu se amesteca pe acolo :)) ADN-ul fiecarei persoane este diferit, una dintre functiile ADN-ului este variabilitatea, de aceea nu semanam toti intre noi. Nu se intampla nimic grav cu ADN-ul in cazul unei mame surogat.
Teoriile dezbatute despre ADN peste tot sunt foarte aiurea si este de preferat sa asculti parerile unor oameni care studiaza despre aceste aspecte si stiu ce vb !


cea care spune prostii esti tu, pt ca nu ai inteles nimic din ce am vrut sa zic eu acolo cu ADN-ul!
nu ma refeream nicidecum la faptul ca s-ar amesteca ADN-ul copilului cu cel al mamei surogat, desi ar fi conceput cu ovului celeilalte! ..sunt convinsa ca asta ai inteles


in fine, eu vorbeam de niste chestii legate de memoria apei, si ADN ... dar mai mult in sens metafizic, in caz ca stii ceva despre acest subiect, , daca nu stii las-o asa



hmmm...nu am inteles ce ai crezut tu ca am inteles, si pot sa zic ca stiu si eu cate ceva despre genetica si despre anomaliile cromozomiale etc

Postat pe 11 Noiembrie 2008 16:29
De la: Janice, la data 2008-05-12 00:01:10muslim cred ca e o diferenta intre a fi copilul facut cu barbatul pe care il iubesti si copilul facut cu un barbat pt. care nu simti nimic. Stiu ca uite de exemplu femeile care au avut un copil in urma unui viol nu l-au iubit foarte mult si respectivul copil a avut probleme in dezvoltarea psihica a acestuia (asta pt. ca probabil in subconstient mama il ura pe cel care a violat-o si in copilul ala il vedea si pe el). Faptul ca nu simti nimic pt. acel barbat nu se va compara niciodata cu a avea un copil cu barbatul pe care il iubesti chiar daca ai face tot posibilul. Pt. ca legile naturale indeamna o femeie sa accepte in general sa faca sex cu un barbat pe care il iubeste si care pe viitor asigura iubirea acelei femei pt. acel copil si si iubirea barbatului respectiv.. in mod normal nici o femeie nu ar face sex cu un barbat pt. care nu simte nimic. Cu atat mai mult sa faca un copil. eu cred ca Doamne-Doamne stie de ce a facut lumea asa:). Nu cred ca e o chestie pe care o poti influenta sau controla. Si cum ai zis adoptia e o solutie mult mai buna ca ar fi vorba de mine ca ar fi vorba de sora mea, cata vreme sunt atatia copii orfani care nu au parinti nu vad rostul de a naste intentionat un copil care va fi privat de o iubire normala a parintilor si de a creste cu parintii lui ... mai bine ii ajut pe cei care au nevoie cu adevarat. Sa ceri asa ceva cuiva inseamna sa fii egoist. Sa faci asa ceva ar insemna sa fii iresponsabila.


spune`mi te rog catzi ani ai?? nu vreau sa fiu necioplita insa eshti km incuiata. adik draga mea, un copil tot un copil ramane shi el nu are nicio vine pentru modul in kre a fost conceput, sau pentru ce au facut parintii. nu trebuie sa te gandeshti "l`am facut cu ala sau cu ala", ci pur shi simplu "este copilul meu". shi indiferent cu cine l`ai conceput, ii curge prin vene sangele tau shi tu trebuie sa`l iubeshti!!
ale_glamour
Postat pe 11 Noiembrie 2008 16:36
De la: Georgia99, la data 2008-11-11 16:29:03
De la: Janice, la data 2008-11-04 18:32:09
De la: Georgia99, la data 2008-10-18 13:44:59
De la: Janice, la data 2008-05-12 22:32:32asa e ema exact sunt ceva chestii cu ADN-ul care cel mai bine ar fi sa nu fie incurcate ca e bai! La genul asta de motive ma gandeam eu octaia. ADN -ul nostru contine de fapt tot ce suntem noi si nu e bine sa se amestece pe acolo. Ar fi o terorie foaarte luunga:D

ce prostii spui....nu se amesteca pe acolo :)) ADN-ul fiecarei persoane este diferit, una dintre functiile ADN-ului este variabilitatea, de aceea nu semanam toti intre noi. Nu se intampla nimic grav cu ADN-ul in cazul unei mame surogat.
Teoriile dezbatute despre ADN peste tot sunt foarte aiurea si este de preferat sa asculti parerile unor oameni care studiaza despre aceste aspecte si stiu ce vb !

cea care spune prostii esti tu, pt ca nu ai inteles nimic din ce am vrut sa zic eu acolo cu ADN-ul!
nu ma refeream nicidecum la faptul ca s-ar amesteca ADN-ul copilului cu cel al mamei surogat, desi ar fi conceput cu ovului celeilalte! ..sunt convinsa ca asta ai inteles

in fine, eu vorbeam de niste chestii legate de memoria apei, si ADN ... dar mai mult in sens metafizic, in caz ca stii ceva despre acest subiect, , daca nu stii las-o asa

hmmm...nu am inteles ce ai crezut tu ca am inteles, si pot sa zic ca stiu si eu cate ceva despre genetica si despre anomaliile cromozomiale etc


Draga mea, tu nu intelegi ca eu nu vorbeam despre ce inveti tu la scoala!? ... nu e cazul sa-mi faci o demonstratie despre ce stii tu intr-ale geneticii

Vorbeam de memoria apei si a materiei in general(inclusiv ADN-ul) de partea metafizica, nu am sustinut nicaieri ca vorbesc despre punctul de vedere oficial al medicinei, (care pe mine personal ma lasa rece ca si o gramada de alte minunatii aprobate de medici! ) ne-am inteles acum?
Josie
Postat pe 13 Noiembrie 2008 13:34
De la: ale_glamour, la data 2008-11-11 16:36:22
De la: Janice, la data 2008-05-12 00:01:10muslim cred ca e o diferenta intre a fi copilul facut cu barbatul pe care il iubesti si copilul facut cu un barbat pt. care nu simti nimic. Stiu ca uite de exemplu femeile care au avut un copil in urma unui viol nu l-au iubit foarte mult si respectivul copil a avut probleme in dezvoltarea psihica a acestuia (asta pt. ca probabil in subconstient mama il ura pe cel care a violat-o si in copilul ala il vedea si pe el). Faptul ca nu simti nimic pt. acel barbat nu se va compara niciodata cu a avea un copil cu barbatul pe care il iubesti chiar daca ai face tot posibilul. Pt. ca legile naturale indeamna o femeie sa accepte in general sa faca sex cu un barbat pe care il iubeste si care pe viitor asigura iubirea acelei femei pt. acel copil si si iubirea barbatului respectiv.. in mod normal nici o femeie nu ar face sex cu un barbat pt. care nu simte nimic. Cu atat mai mult sa faca un copil. eu cred ca Doamne-Doamne stie de ce a facut lumea asa:). Nu cred ca e o chestie pe care o poti influenta sau controla. Si cum ai zis adoptia e o solutie mult mai buna ca ar fi vorba de mine ca ar fi vorba de sora mea, cata vreme sunt atatia copii orfani care nu au parinti nu vad rostul de a naste intentionat un copil care va fi privat de o iubire normala a parintilor si de a creste cu parintii lui ... mai bine ii ajut pe cei care au nevoie cu adevarat. Sa ceri asa ceva cuiva inseamna sa fii egoist. Sa faci asa ceva ar insemna sa fii iresponsabila.

spune`mi te rog catzi ani ai?? nu vreau sa fiu necioplita insa eshti km incuiata. adik draga mea, un copil tot un copil ramane shi el nu are nicio vine pentru modul in kre a fost conceput, sau pentru ce au facut parintii. nu trebuie sa te gandeshti "l`am facut cu ala sau cu ala", ci pur shi simplu "este copilul meu". shi indiferent cu cine l`ai conceput, ii curge prin vene sangele tau shi tu trebuie sa`l iubeshti!!



Of, draga! un simplu clic pe profilul meu si poti vedea cati ani am, nu-i greu deloc. Si necioplita nu esti, doar ignoranta - citeste cu atentie ce scriu!
Daca o sa imi recitesti mesajul o sa vezi ca nu era scris la persoana I-a singular : "eu nu o sa imi iubesc copilul, eu nu o sa fac..."
Era o constatare : din ce stiu eu psihologii sunt de parere ca acesti copii (proveniti dintr-un viol) au probleme si exista carente atat dpdv intelectual cat si emotional. Si nu sunt iubiti nu pt. ca asa alege mama sa nu ii iubeasca, ci pur si simplu pt. ca nu sunt copii pe care acele femei si i-au dorit - au ramas insarcinate fortat. Deci intr-un astfel de caz nu e vinovat copilul pt. modul in care a fost conceput ... dar nici femeia care il concepe nu are vreo vina ca a fost violata, nu crezi?
Ideea era ca mai multe femei aflate in aceeasi situatie (o sarcina cu un barbat pe care nu-l doreau) s-au comportat asemanator ... presupun ca la fel s-ar comporta majoritatea femeilor.

In rest, pe aici era vorba despre mama surogat - ceea ce eu nu o sa fiu niciodata!
Deci te rog nu-ti mai fa griji in privinta mea, I'm just fine!
Josie
Postat pe 13 Noiembrie 2008 15:19
De la: ramona_balanescu, la data 2008-07-26 18:11:18e foarte greu sa gasesti o mama surogat eu as avea nevoie de una si in egala masura as face la fel daca as putea !dar nu am nici sora si nici cum sa mai fac un copil ...........ups la asta v-ati gindit dragele mele doamne ......adica daca voi ati fii in postura sa aveti nevoie de o mama surogat cum ar fii?astept raspuns!va pup pe toate si va implor analizati toate problemele din ambele variante .............va multumesc din suflet!



eu una m-as gandi la adopitie....sincera sa fiu a vrea un copil al tau si numai al tau ,sange din sangele tau, cand numai in romania sunt atatea orfelinate care nu mai au locuri pt cati copii abandonati exista ,sincera sa fiu mi se pare dovada de egoism.
bla bla bla cu dragostea de mama , instinctul de mama se poate manifesta si asupra unui alt copil ,al altui cuplu.
parerea mea personala, daca eu as avea dificultati in a tine o sarcina....nu m-as gandi nici o clipa la o mama surogat in secunda 2 m-as gandi la adoptie.
dar asta este parerea mea.
in paginile dinainte mi-am expus de altfel parerea reeritoare la mama surogat, pt mine raspunsul este NU!. invariabil nu.

dandanaua_reloaded
Postat pe 13 Noiembrie 2008 15:54
da, pentru sora mea as face-o, fara sa clipesc din ochi.
Andreea1008
Postat pe 1 Decembrie 2008 23:58
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 17:21
Sincer,nu!!!!! Pt. ca nu as mai putea renunta dupa 9 luni la o faptura asa gingasa.
Dar exista inseminare artificiala sau adoptia unui copil, cum spunea cineva mai sus.
olycika
Postat pe 2 Februarie 2009 17:39
as putea fii pt altcineva pe care nu l cunosc
bebe_ingerasmic_yahoo_com
Postat pe 3 Aprilie 2009 12:08
Nu ,nu as putea sa cresc in corpul meu un copilas si apoi sa-l dau.In primul rand nu sunt de acord cu chestia asta de "mama surogat".Ce e o femeie,un cuptor in care-ti bagi cozonacul si dupa 2 h(9 luni) clinck! e gata ,il scoti si te bucuri de el!!! Nu,nu atat timp cat exista milioane de copii care asteapta sa fie adoptati,copii sanatosi ,frumosi si destepti.
diana1981
Postat pe 8 Aprilie 2009 21:47
daca ar fi sora mea....poate da.
Anonima_007
Postat pe 27 Mai 2009 17:00
l_diana_c
Postat pe 27 Mai 2009 17:04
nici mama (simpla) nu cred k as putea fi acum (glm) surogat in niciun caz
nu e chiar simplu sa-i nasti pe-ai tai si dup-aia si pe-ai altuia.....
x_tina90
Postat pe 3 Iunie 2009 13:39
cu siguranta DA.este un gest pe care il poti face daca persoana care te roaga acest lucru iti este apropiata si nu are alta sansa de a avea copii.personal am avut o astfel de discutie cu o prietena care din cauza unei boli cronice nu poate avea copii.si nu vad care ar fii problema.a fii mama surogat nu presupune sa te culci cu viitorul tata.se face inseminare artificiala. si cred ca copilasul ar fii castigat cu doua mamici care sa-l iubeasca.
kudika018643
Postat pe 6 Iunie 2009 08:28
De la: kudika018643, la data 2009-06-06 08:28:57cu siguranta DA.este un gest pe care il poti face daca persoana care te roaga acest lucru iti este apropiata si nu are alta sansa de a avea copii.personal am avut o astfel de discutie cu o prietena care din cauza unei boli cronice nu poate avea copii.si nu vad care ar fii problema.a fii mama surogat nu presupune sa te culci cu viitorul tata.se face inseminare artificiala. si cred ca copilasul ar fii castigat cu doua mamici care sa-l iubeasca.


da, o fi un gest frumos, da' nu e ca si cum ai dona sange pt cnva. e totusi o durere maaaaare, mult mai mare
sa nu mai vb ca cele care au adus in discutie sentimentul matern au dreptate. nu e ca intr-o telenovela cand un copil e crescut de 2 mame si toata lumea e fericita. l-ai facut pt alta, tre' sa i-l dai, si sa te porti ca atare. nu e asa simplu cand il nasti tu.....
x_tina90
Postat pe 6 Iunie 2009 17:26
da eu chiar as vrea sa imi ajut sora care este disperata pe motivu ca nu poate avea copiieu am unbaietel de un anisor ,problema este ca am cezariana

Postat pe 16 Iunie 2009 09:57
DA EU AS PUTEA SA FIU MAMA SUROGAT PT CA IMI SINT FOARTE DRAGI COPII SI MIE MI-A DAT D-ZEU TREI COPII SI AS FI FERICITA SA AJUT SI PE ALTII SA DEVINA PARINTI SA SE BUCURE DE SURISUL UNUI COPIL LA FEL CA MINE EU ULTIMUL COPIL CARE L-AM FACUT A FOST LA VIRSTA DE 38 DE ANI SI CEL MIC ARE ACUM 3 ANISORI SI ESTE TOT CE AVEM MAI SCUMP PE LUME SI DORESC TOATA LUMEA SA FIE FERICITA DE ZIMBETUL DULCE AL UNUI COPILAS
anterutescu67
Postat pe 24 Iunie 2009 16:54
De la: , la data 2008-05-11 22:44:34Daca sora ta te-ar ruga in disperare s-o ajuti sa aiba un copil ai face-o? Ai putea sa ii porti copilul 9 luni in pantece apoi ea sa fie considerata mama? E acesta un sacrifiu sau o minune ce-ti sta in putere s-o faci pt cineva suferind?

Sa poti aduce pe lume un copil este o minune.Complicata intrebare!Dar cred ca fiind vorba de sora mea as incerca sa o ajut,chiar daca mi-ar plange sufletul.
shosho
Postat pe 29 Iunie 2009 00:12
Ce trebuie sa fac pentru a fi mama surogat? Cu conditia insa de a-mi fi inseminat embrionul, deoarece am inteles ca in acest caz, copilul nu isi insuseste de la mama surogat decat factori de nutritie.
giovanna1989
Postat pe 11 Aprilie 2011 06:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sarcina sau dereglare menstruala? 3 De la: Diavolyta_ 7 Mai 2009 00:25
Sunt insarcinata?Am sterilet de 4 ani,dar am inteles ca multe femei au ramas chiar si-asa insarcinate 2 De la: kudika_973629 24 Noiembrie 2014 12:26
un sfat va rog...... 9 De la: RoxanaAna 7 Iulie 2010 12:59
Sarcina si epilepsia 7 De la: anastas 27 Februarie 2010 13:46
Cum a murit Mohamed 13 De la: kudika_982635 8 Iunie 2015 10:54