Setari Cookie-uri

Ai putea fi mama surogat?

ADN-ul nu are nici o legatura in discutia asta, sunt copii care seamana f bine cu bunicul, bunica etc asta nu inseamna absolut nimic...aici era vorba nu despre mamele surogat platite ci despre iubirea pe care o porti unei fiinte apropiate tie, unei fiinte dragi pe care ai putea sa o faci fericita, nu este vorba de a te culca cu cumnatul, ginerele tau...e vorba de iubire, de a darui daca poti sa o faci...este o decizie grea, este adevarat ca te atasezi de micut, dar ii poti fi aproape oricum, poti fi cel de-al treilea parinte al lui, oricum iti iubesti mult nepoteii indiferent cum si care ar fi situatia...sunt de acord cu infiatul dar sunt multe situatii in care un cuplu nu poate infia si atunci asta ar insemna sa fie impacati?...e un subiect sensibil, numai implicat in problema poti simti ce inseamna...oricum iubirea face multe miracole...niciodata sa nu spui niciodata...
serghey1976
Postat pe 13 Mai 2008 00:03
serghey ,era vorba strict de persoana mea,nu asi putea face asa ceva ,sa fiu mama surogat,cu atat mai mult daca ar fii vorba de fiica mea,probabil ca la varsta pe care o am daca asi alege sa fac un copil pana la varsta la care ar trebui in teorie "sa fiu mama surogat pt fii ca mea" nu asi mai fii in stare sa duc o sarcian la bun sfarsit din cauza varstei...deci un argument,acum al doilea,ma repet la mine personal instinctul matern e mai presus de ratiune si nu dau acum definitii si exemple de ce anume e instinctul matern,cat despre faptul ca asi putea sa ii fiu al 3-lea parinte...asta este utopie curata.... nu poti uita o sarcina nu poti uita prima lovitura,nu poti uita sunetul inimioarei ,nu poti uita 9 LUNI!!!!nu le poti asocia altei persoane nu poti vedea in acel copil decat copilul pe care TU l-ai purtat in pantec,caruia TU i-ai simtit prima lovitura,caruia TU i-ai auzit bataile inimii...vrei sa continui...??? ma refer la mine personal...poate alte femei au alt fel de conceptii si pot sa faca lucrul asta ...eu una nu asi putea.
dandanaua_reloaded
Postat pe 13 Mai 2008 01:32
mama, mama , ce intrebare!!! personal nu cred ca as putea sa fiu mama surogat!e dificil spre imposibil sa porti un copilas 9 luni in burtica si apoi sa-l dai altcuiva indiferent cine ar fi acea persoana.categoric nu as fi in stare de asa ceva!ar fi copilasul meu si doar al meu!!!!!

Postat pe 13 Mai 2008 10:12
mama, mama , ce intrebare!!! personal nu cred ca as putea sa fiu mama surogat!e dificil spre imposibil sa porti un copilas 9 luni in burtica si apoi sa-l dai altcuiva indiferent cine ar fi acea persoana.categoric nu as fi in stare de asa ceva!ar fi copilasul meu si doar al meu!!!!!

Postat pe 13 Mai 2008 10:12
Mai nu esti tu mama,ca doar ovulul este al alteia,spermatoidul este al... unuia. Tu doar ai ...purtatu celor 9 luni! Este greu sa-ti sacrifici fericirea celor 9 luni, daruind altora fericirea unui copil? Eu as putea, daca ar fi posibil....!!!Totul este pura teorie ,ca nu va cere nimeni sa faceti asa ceva...deocamdata...Sper ca nu am intins ...coarda....:)))))
OCTAIA
Postat pe 13 Mai 2008 21:13
pai oricum pt mine ar fii "la limita imposobil;ului ca daca nu ma hotaras odata sa fac un copil probabil ca....no s am sansa nici sa il vad crescad ce sa ma mai sacrific atata pt a fii mama surogat sau nu...
dandanaua_reloaded
Postat pe 13 Mai 2008 21:33
hai mai ema ca toate la timpul lor.eu fac 35 de ani si ma lupt sa mai fac un bebe.asa ca tu chiar ai timp.vara-mea are 39 si ma sunat ca e gravida.asa ca vin ele toate cind cind le programeaza divinitatea.despre treaba cu surogatul cred ca m-as sacrifica pentru fiica mea deoarece pentru mine copiii sint totul.desi nu stiu ce sa zic.............nici macar eu care in general am raspunsuri.oricum usor de zis si greu de facut.

Postat pe 13 Mai 2008 21:40
pai de asta imi arde mie..sa fiu mama surogat cand nu sunt in stare sa am propriul copil aaaah ce m-am iritat pe chestia asta...ok ma repet sunt de acord ca sunt femei care se pot sacrifica pt a fii mame surogat sunt de acord cu voi ca sunt mame care isi abandoneaza copii din diverse motive....cu orice altceva sunt de acord cu voi dar nu ma puneti pe mine in situatia asta ca ...am impresia ca mi-asi pierde mintile in secunda in care ar trebui sa dau un copil din brate ...si asta e valabil pt mine....ooo france poate ca la anul facem botez impreuna....si sincera sa fiu sper din suflet sa mai ai un bebel....prea bine arati....:D
dandanaua_reloaded
Postat pe 13 Mai 2008 23:01
mai ema arat bine cu degetul...............si eu sper un botez impreuna.important e sa nu ne gindim obsesiv la asta.(sint buna la sfaturi doar)cind vrea divinitatea vine draga prietena asa ca asteptam.te pup si pune osul la munca!

Postat pe 13 Mai 2008 23:10
NIMENI NU POATE RASPUNDE LA O ASEMENEA INTREBARE,PANA IN MOMENTUL IN CARE E PUS IN FATA FAPTULUI....SI MAI ALES NU POT DA RASPUNS ACELE FEMEI CE NU SUNT MAME.....CAND CRESTE UN PRUNC IN PANTECUL FEMEII 9 LUNI,CAND II AUDE INIMA CUM BATE,CAND IL SIMTE CUM MISCA,CAND TRECE PRIN DURERILE FACERII....NU-L MAI POATE LASA,CHIAR DACA ESTE PU O ASA CAUZA NOBILA....NU AS PUTEA FI MAMA SUROGAT,NU AS PUTEA RENUNTA LA O PARTICICA DIN MINE,NU AS MAI AVEA LINISTE......ESTE PRACTIC IMPOSIBIL.....

Postat pe 18 Mai 2008 14:36
Depinde de firea pe care o avem. Eu cred ca nu as putea tine sarcina altcuiva. Nu cred ca as putea sa-l mai dau.

Postat pe 5 Iunie 2008 13:23
Never!!!!!!! Cum sa-ti lasi copilul?????????? Si Cleo, nu sunt mama, insa sigur spun ca niciodata!!! Cum sa dai un sufletel ce a crescut sub inima ta? Nu se rupe inima de durere? Cum se intind miinile sa dai copilul tau? Oricit de nobila nu ar fi fapta. Da poate suna egoist...NU.
Si poate fi fiica, poate fi sora, poate fi oricine.

Postat pe 5 Iunie 2008 16:31
xxx x/cleopatra da'o incolo de treaba acum pe langa faptul ca esti mitomana mai esti si schizofrenica??:))) Daca tot ai piticuti pe creier tine-i pt. tine nu-i mai pune sa vorbeasca in numele tau. Esti chiar penibila!
Josie
Postat pe 6 Iunie 2008 15:16
SA INTELEG CA COMENTARIUL DE MAI SUS ESTE ADRESAT MIE SAU LUI XXX X..........IMI PROVOACA REPULSIE SA-TI RASPUND,DAR O S-O FAC.....DACA O PERSOANA ISI SPUNE PAREREA DEVINE PENIBILA??????????????????????? ASTA E CEA MAI CLARA DOVADA DE PROSTIE SI TAMPENIE!!!!!CAND CINEVA ARE O ALTA PARERE DECAT A TA,ACCEPTA CHIAR DACA NU ESTI DE ACORD,DAR FAPTUL CA TU NU TE POTI ABTINE SA SARI CA O COTOFANA,E PROBLEMA DE PERSONALITATE...SI MULTA ,MULTA FRUSTRARE LA MIJLOC...INVATA SA COMUNICI CU OAMENII......

Postat pe 7 Iunie 2008 22:36
Cleopatra esti ultima persoana care mi-ar crea mie frustrari:)). Si cea care are probleme de personalitate ..si nu reuseste sa isi asume o identitate esti tu. Ce e cu pozele alea de care te-au mai intrebat fetele?? O data zici ca esti tu cea cu batic maro o data ai zis ca tu esti cea de la nunta.... Te cam contrazici. A si inca o chestie mireasa din pozele respective seamana suspect de mult cu soacra. Nu te obosi sa imi raspunzi. Ca nu ma intereseaza sa fac pe politista cu tine. Incearca doar sa nu mai insulti inteligenta celor din jur!
Josie
Postat pe 8 Iunie 2008 14:42
Janice mama..nu am vrut sa ma bag..:)) dar..cum simt "frustrarile" ca ma furnica ..ce sa fac..?!?!?!:))) O sa incerc sa folosesc un limbaj adecvat..sa nu cumva sa insult vreo onteligenta pe acilea..:))) Ce te fu..te grija pe tine de ce poze are fata asta..sau cine-o fi mireasa din poze...care batic e care si al cui ?!? :))) Offf..Eu stiu sigur ca ti-am insultat inteligenta...ca si "mai putin inteligentu" se simte insultat daca nu pricepe vreu ceva...ca sa nu zic "prostu" ..ca nu e cazu ..:))) Deci ..revenind la subiectul de mai sus...nu stim ce ne rezerva viitorul ...acum as spune cu mana pe inima ca ..copilul din pantecul meu este doar al meu ..insa..suntem pusi in fata unor decizii la fiecare minut..decizii care se pot lua usor...si altele mai greu...nciodata nu spune niciodata ..!!!! Nu se stie..ce-ti rezerve viitorul ...
mia_mia
Postat pe 8 Iunie 2008 16:27
Mia, daca pe tine nu te irita ca un om te minte in fata si mai are si tupeul sa spuna ca nu e treba ta daca esti mintit, atunci m-am lamurit cu tine!Apropo de frustrari, mie mi se pare ca cineva care foloseste exprimari de genul "ce te f... grija" atunci cand un comentariu nici macar nu ii este adresat poate fi catalogata usor drept frustrata!
beyonce_indragostita
Postat pe 8 Iunie 2008 18:50
Si eu ceream argumente de la tine! Tu vrei harta!
beyonce_indragostita
Postat pe 8 Iunie 2008 18:50
Cleopatra, eu cred ca oricine se enerveaza cand e mintit. Mai ales cand e mintit in mod evident. Ce limbaj vulgar!
beyonce_indragostita
Postat pe 8 Iunie 2008 18:52
Draga Janice..stiu ca nu te-ai chinuit mult cu unda aia ..eu am fost ea care s-a adaptat.. :))) Stai linisita.. Wolfy..putin ma intereseaza de ce spune Cleopatra..insa a avut o parere la subiect.. mai putin ma intereseaza ce spui tu ... imi place sa iti insult "inteligenta" ..doar atat.. :))) Si Wolfy ..nu te supara..vorbeam din niste carti draga mea.. :) Ei ..si ce sa fac si eu ..noroc cu voi fetelor..am inteles notiune de frustrat ..:))) Sa va dau definitia?? Off..va las sa dati un search pe google..pe tine Wolfy te rog sa tragi Dexul de pe raft..:))))Nu mai am ce sa raspund aici...mi-am spus parerea cu privire la mama surogat..n-as vrea sa ma repet..dar pentru voi ..ce nu fac eu ,...sa nu para ca am fost off topic .." Deci ..revenind la subiectul de mai sus...nu stim ce ne rezerva viitorul ...acum as spune cu mana pe inima ca ..copilul din pantecul meu este doar al meu ..insa..suntem pusi in fata unor decizii la fiecare minut..decizii care se pot lua usor...si altele mai greu...nciodata nu spune niciodata ..!!!! Nu se stie..ce-ti rezerve viitorul ..."
mia_mia
Postat pe 8 Iunie 2008 21:59
Mia repet intrebarea pe tine ce te doare cum si ce scriu eu???? Frustrata numesc o persoana care se leaga la cap cand nu o doare - pe limba ta se baga singura in seama cand nici unul din posturi nu ii era adresat, de dragul de a contra pt. ca duce lipsa de parteneri de cearta. Un pont pt. tine: mahalaua e cateva threaduri mai jos!
PS: on topic mi-am spus parerea cateva posturi mai inainte.
Josie
Postat pe 8 Iunie 2008 22:25
De obicei intrati pe acest site sa faceti schimb de idei si sa va exprimati parerile sau sa va certati,tachinati,ironizati si jigniti? mi se pare pueril sincer...de la topica subiectului ati dat-o in alte chestii si va abateti aiurea...in fine..

Postat pe 8 Iunie 2008 22:35
De obicei intrati pe acest site sa faceti schimb de idei si sa va exprimati parerile sau sa va certati,tachinati,ironizati si jigniti? mi se pare pueril sincer...de la topica subiectului ati dat-o in alte chestii si va abateti aiurea...in fine..

Postat pe 8 Iunie 2008 22:35
Nu cred ca am jignit pe nimeni. Daca i-am spus cuiva ca e analfabet i-am demonstrat/i-am dat citate/argumente etc.. La fel si cu cleopatra. Daca i-am spus care are pb. de personalitate/ asumarea identitatii am precizat la ce ma refer cand afirm asa ceva despre ea. Despre confuzia cu xxx x, probabil ca o incurc cu susu.(Imi cer scuze de off topic!) Nu de e de mirare la cate minciunele de-alea cleopatrei am citit pe aici pe forum.:); fara sa intru in detalii pt.ca sunt persoane care stiu despre ce vorbesc.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Despre miamia no comment.(Conform DEX: frustrare = lipsa.) Nu e post de-al ei in care sa nu-si intepe interlocutorii doar doar se enerveaza unul si-i face hatarul sa se certe cu ea sa-si descarce nitel frustrarile (nu mai dezvolt ca ar trebui sa intru iar in limbaj de mahala ca sa ii fac o sugestie miei despre ce-i lipseste:)) si de ce:D).
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
On topic:eu nu as face un copil nici pt. sora nici pt. fiica nici pt. nimeni din 3 motive: instinctul matern care nu m-ar lasa sa imi dau copilul, moral pt. ca exista copii care sunt orfani si ar avea nevoie de parinti - si atunci nu mi se pare justificat sa faci un copil in plus pe care sa-l privezi de parintii naturali intentionat, si apoi si pt. ca e absurd sa fac un copil cu cineva cu care n-am nici o treaba si pe care nu-l iubesc chiar daca e vorba de inseminare artificiala.
Josie
Postat pe 8 Iunie 2008 23:25
nu as putea niciodata sa-mi dau copilul, egal ce s-ar intampla.

Postat pe 9 Iunie 2008 11:17
Pai tocmai asta e mia, de ce reactionezi tu atat de urat luand apararea unei persoane care nu are legatura cu tine, de ce raspunzi asa avand in vedere ca nici macar nu era un comentariu adresat tie? Se simt frustrarile, si ca orice frustrat autentic ii faci pe altii frustrati. Scumpa mea, ti-am mai spus, logica nu are nicio legatura cu tine. Pentru mine inteligenta e strans legata de logica. Trage tu concluziile. Si inca ceva, o afirmatie e valabila cand aduci argumente valide pentru ea. Tu nici macar nu aduci argumente, ce sa ma vorbim de validitatea sau invaliditatea lor. Prin urmare ce spui tu nu are cum sa intre in categoria inteligentei. Replici de genul " Eu sunt desteapta, nu tu!", fara sa demonstrezi evident ca tu ai fi desteapta sau ca eu nu as fi, nu au nicio valoare. Intra in categoria "Ba pe-a matii!", sunt in curtea mahalalei. Ti-am mai spus si altadata, daca ai o problema cu ce spun eu demonstreaza ca nu am dreptate.
beyonce_indragostita
Postat pe 9 Iunie 2008 11:33
DA, dar doar pentru sora mea, si doar cu conditia ca embrionul sa fi fost format in vitro (si apoi introdus in corpul meu).

Postat pe 27 Iunie 2008 19:43
Da as putea sa fiu mama surogat pt sora mea .Cu ce m-ar deranja sa o fac pe sora mea sa fie fericita sa se simta si ea implinita , De ce nu copilul ramane tot la noi in famiie l-as putea vedea cand as vrea si l-as iubii tot ca pe copilul meu sau ca pe nepotul meu .Eu am o nepoata pe care o iubesc mult mult mi-as da si viatza pt ea daca ar fi necesar . Sa fi m ama surogat nu este usor numai din iubire pt cineva as face lucrul asta Daca as putea sa fac asta as face-o fara sa ma gandesc . Deci raspunsul la intreberea ta este DA

Postat pe 3 Iulie 2008 21:31
Da, pentru sora mea as face orice. chiar si un copil.

Postat pe 3 Iulie 2008 22:11
pacat ca nu am si eu o sora sau pe cineva care sa merite cu adevarat sa fac un sacrificiu pt el/ea...mi-as da si viata...si de multe ori...sunt in stare s-o dau si pt persoane nepotrivite...pacat...

Postat pe 5 Iulie 2008 20:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna ziua. Nevoie de ajutor urgent 29 De la: kudika_5346 24 Aprilie 2012 15:33
saliva excesiva in timpul sarciniS 2 De la: iulia069834 11 Noiembrie 2009 20:05
sa raspunda doar cine stie sigur.. 37 De la: anastas 27 Februarie 2010 13:29
Cum a murit Mohamed 13 De la: kudika_982635 8 Iunie 2015 10:54
inelul contraceptiv 8 De la: alexandra_n 27 Mai 2009 16:31