Setari Cookie-uri

Ai putea fi mama surogat?

Daca sora ta te-ar ruga in disperare s-o ajuti sa aiba un copil ai face-o? Ai putea sa ii porti copilul 9 luni in pantece apoi ea sa fie considerata mama? E acesta un sacrifiu sau o minune ce-ti sta in putere s-o faci pt cineva suferind?

Postat pe 11 Mai 2008 22:44
tatal cine ar trebui sa fie?
amme22
Postat pe 11 Mai 2008 22:52
Tatal este un subiect necunoscut,presupul iubit sau sot al surorii care nu poate tine o sarcina normala sa zicem,dar nu asta e important...ci intrebarea subiectului "Ai putea fi mama surogat?"

Postat pe 11 Mai 2008 23:12
NU! Consider ca este un lucru gresit(in general) si daunator pt. copil! copiii trebuie sa creasca cu parintii naturali pt. a avea o dezvoltare armonioasa! Si eu daca as face un copil cu buna stiinta nu as putea sa tin un copil cu alt barbat decat cel pe care IL IUBESC EU! Pt. ca cu siguranta cand stiu ca copilul ala are sangele iubitului meu o sa ma topesc de dragul lui:) cred ca l-as iubi foarte mult inca de cand e in burtica:). Pe cand daca e de la un barbat pt. care nu simt nimic categoric nu o sa il pot iubi la fel de mult. Atitudinea mamei si emotiile de iubire pe care le transmite copilului inca de cand era in pantec e foarte importanta pt psihicul copilului ulterior! Chestiile astea cu mame surogat sunt niste chestii fortate! daca o persoana nu poate face copii insemna ca este un motiv pt. care nu poate face din moment ce natura nu il lasa sa se perpetueze! Idiotenii americanesti ale unei natii defecte!
Josie
Postat pe 11 Mai 2008 23:27
nu, nu as putea niciodata sa ma culc cu presupusul iubit sau sot al surorii mele.
amme22
Postat pe 11 Mai 2008 23:30
amme cred ca era vorba de inseminare artificiala :)..altfel ar fi prea aiurea!:(
Josie
Postat pe 11 Mai 2008 23:38
Eu cred ca l-as iubi la fel, indiferent cine ar fi tatal..dar nu as putea sa fac asta nicodata oricum...nu as putea sa renunt la el , si nu e moral!
Din punctul meu de vedere, adoptia este o metoda mult mai etica-mai ales ca sunt atatia copii pe lume care au nevoie de un camin..de ce sa platesti-de obicei asa se face- o femeie sa aiba un copil, pe care apoi sa il iei?! E inuman. Chiar daca inainte se gandeste ca nu va avea probleme sa renunte la el, sunt sigura ca potentiala mama-surogat va suferi mult, si probabil va avea si mustrari de constiinta...

Postat pe 11 Mai 2008 23:44
depinde..de cat de grava e situatia si cat de disperata sora mea. Poate m-as gandi..dar nu stiu sigur.Eventual daca as avea deja copii mei..Ufff! Grea decizie! Nu e atat de inuman, e doar dureros pt mama naturala. Dar in mod sigur adoptia ar fi cea mai indicata metoda..sunt de acord cu muslim aici.
oana81
Postat pe 11 Mai 2008 23:55
AM VAZUT DE CURAND UN CAZ IN CARE MAMA SUROGAT BINEINTELES A CEDAT SIMTURILOR MATERNALE SI A INTRAT INTR-O SERIE DE PROCESE VERBALE CU MAMA(IN ACTE) A COPILULUI SI...OFFF...CE SITUATIE AIUREA...N-AS VREA SA FIU IN LOCUL NICIUNEIA :(

Postat pe 11 Mai 2008 23:57
muslim cred ca e o diferenta intre a fi copilul facut cu barbatul pe care il iubesti si copilul facut cu un barbat pt. care nu simti nimic. Stiu ca uite de exemplu femeile care au avut un copil in urma unui viol nu l-au iubit foarte mult si respectivul copil a avut probleme in dezvoltarea psihica a acestuia (asta pt. ca probabil in subconstient mama il ura pe cel care a violat-o si in copilul ala il vedea si pe el). Faptul ca nu simti nimic pt. acel barbat nu se va compara niciodata cu a avea un copil cu barbatul pe care il iubesti chiar daca ai face tot posibilul. Pt. ca legile naturale indeamna o femeie sa accepte in general sa faca sex cu un barbat pe care il iubeste si care pe viitor asigura iubirea acelei femei pt. acel copil si si iubirea barbatului respectiv.. in mod normal nici o femeie nu ar face sex cu un barbat pt. care nu simte nimic. Cu atat mai mult sa faca un copil. eu cred ca Doamne-Doamne stie de ce a facut lumea asa:). Nu cred ca e o chestie pe care o poti influenta sau controla. Si cum ai zis adoptia e o solutie mult mai buna ca ar fi vorba de mine ca ar fi vorba de sora mea, cata vreme sunt atatia copii orfani care nu au parinti nu vad rostul de a naste intentionat un copil care va fi privat de o iubire normala a parintilor si de a creste cu parintii lui ... mai bine ii ajut pe cei care au nevoie cu adevarat. Sa ceri asa ceva cuiva inseamna sa fii egoist. Sa faci asa ceva ar insemna sa fii iresponsabila.
Josie
Postat pe 12 Mai 2008 00:01
Ei bine...nu prea stiu , din moment ce evident, nu am fost pusa in nici una din situatii..dar cred ca depinde de la femeie la femeie.Uneori, femeile care au facut o casatorie aranjata isi revarsa toata dragostea asupra copilului rezultat..alteori, copilul rezultat dintr-un viol este iubit foarte mult-asta in filme si carti , nu am intalnit un caz real:D
Intr-aver ..sa ceri asa ceva, de la sora ta e egoist, la fel sa momesti o femeie care are nevoie de bani, si care pe moment nu se va mai gandi la consecinte..

Postat pe 12 Mai 2008 01:09
nu ,evident ,nu as putea sa fac lucrul acesta ,l-as considera ca un abandon.ce diferenta este intr-e o mama surogat si o femeie care-si abandoneaza copilul.cine vrea copii si nu poate sa-i aiba ,sa infieze,trebuie doborate barierele mentale visavis de copii infiati ,cum ca ar fi o decizie gresita ,tu cresti un suflet pentru a-i fi bine si a-l ajuta si proteja,depinde si educatia pe care o primeste in familie ,nu trebuie sa asteptam recunostinta de la un copil infiat,simplu fapt ca l-am salvat si l-am ajutat sa devina om este suficient.INSEMINAREA ARTIFICIALA ESTE O DECIZIE OK ,DACA NU SE POATE SI NICI NU VREA SA INFIEZE SA SE IMPACE CU SITUUATIA ,ASA A HOTARAT DUMNEZEU
wdy
Postat pe 12 Mai 2008 10:11
eu una cred ca mi s-ar smulge inima din piept sa dau copilul crescut in pintecul meu.dar cunosc persoana care pentru o suma de bani a facut si asta fara remuscari.Janice,tu stii ca apreciez gindirea ta dar atunci cind ai un copil nu con teaza cu cine la-i facut s-au al cui este.e rupt din tine si e suficient.acum eu sint la a doua casatorie si ce-ar fi fost ca in urma divortului sa nu-l mai iubesc pe copil ca e copilulul primului .oricum depinde mult de mentalitate deoarece sint si mame care nu au nici un sentiment iar copilul e o povara.oricum si eu inclin spre varianta adoptiei.sint atitea suflete nevinovate care au nevoie de parinti........oricum un copil e o minune ,un dar divin care te face sa fi implinit!

Postat pe 12 Mai 2008 10:28
nu,niciodata...si france are dreptate,sunt destui copii necajiti ce pot fi adoptati...asa ceva nu as face pentru nimeni si nimic in lume...
ginetta
Postat pe 12 Mai 2008 11:45
NU. pentru ca ador copiii si daca as face pasul asta nu as fi in stare sa-l mai dau.

Postat pe 12 Mai 2008 12:04
aa nu france n-ai inteles eu nu am zis ca intentionat nu o sa iubesc copilul ala doamne fereste. Eu m-am referit la cateva cazuri ca totusi exista ceva ca si iubirea pe care o poarta barbatului cu care a facut copilul determina o femeie sa aiba o anumita atitudine fata de copil ..nu ma refeream la ceva ce alegi dinainte. In plus am citit ca bebelusii se dezvolta foarte armonios (inclusiv incep sa mearga mai repede decat alti beblusi, vorbesc mai repede etc.etc.)cand sunt iubiti inca din pantece de catre mamica, cand li se vorbeste de ambii parintii etc.etc. cand relatiile intre parinti sunt armonioase etc.etc.Cu siguranta faptul ca mama copilului cu tatal copilului nu se iubesc nu poate fi acelasi lucru pt. copilul respectiv ca atunci cand e facut normal. (Sincer as vrea sa fie asta normalitatea - copii sa aiba parte doar de parinti ce se iubesc:D). Si sa iei intentionat copilul unei mame mi se pare o chestie tare barbara.
Josie
Postat pe 12 Mai 2008 13:24
Eu as da castig de cauza mamei naturale, mai ales ca stiu ca in state de exemplu cei care cauta o mama surogat de multe ori cauta o fata tanara care de cele mai multe ori e la primul copil si atunci e normal. ca inainte respectiva nu stia cum e sa ai un copil. Nu e de mirare ca multe dintre ele si vin si isi cer copilul inapoi. Oricum mai rar o mama care a avut deja un copil si stie cum e - sa accepte sa fie mama surogat.
Josie
Postat pe 12 Mai 2008 14:09
Janice- 100 la suta de-acord

Postat pe 12 Mai 2008 20:44
Dar daca fica ta nu ar pute sa nasca un copil..din motive de sanatate, ai putea sa te sacrifici? Raspunsul meu e; DA !
OCTAIA
Postat pe 12 Mai 2008 21:05
ioi! nu ar fi ciudat sa tii copilu' lu' ginerica??:D
Josie
Postat pe 12 Mai 2008 21:44
Este posibil...daca se ia ovulul si insamanteaza artificial.Asta este mama surogat.Ca tu sa fi doar purtatoare de copilul lor.Este posibil. Deci tu nu te ...doar purtatoare de sarcina,cu uterul,atat! Ce zici ai putea??
OCTAIA
Postat pe 12 Mai 2008 22:01
NU, nu asi putea,nu pt ca sunt atatea mi de copii care asteapta o familie,nu pt ca nu mi-asi sacrifica viata pt fiica mea ,sau pt sora mea,ci pt simplu fapt ca instinctul matern e atat de puternic incat asi uita de orice ratiune de orice bun simt si mi-asi apara "puiul" in orice fel posibil.dar asta e valabil numai pt mine.
dandanaua_reloaded
Postat pe 12 Mai 2008 22:04
daaa stiu octaia - am precizat inainte ca eu iau in considerare STRICT insamantare artificiala .. altfel e EXCLUS:D
Josie
Postat pe 12 Mai 2008 22:11
Nu stiu cat e de puternic instinctul matern ca inca nu am avut copii:) Dar banuiesc ca e greu sa-ti lasi propriul copil de bunavoie. Eu nu as face un copil nici pt. sora nici pt. fiica nici pt. nimeni din toate aceste 3 motive la un loc(instinctul matern, moral pt. ca exista copii care chiar nu au nimic, si apoi si pt. ca e absurd sa fac un copil cu cineva cu care n-am nici o treaba)
Josie
Postat pe 12 Mai 2008 22:11
Dar nu este "puiu ta" e al lor..e samanta lui cu ouvulul ei.Si totusi ganditi-va :este fica ta,i-si doreste un copil din ei doi...De ce sa nu te sacrifici pentru ea?
OCTAIA
Postat pe 12 Mai 2008 22:14
Eeeeh octaia sunt multe chestii care m-au convins de-a lungul timpului ca tot ce faci impotriva naturii iese aiurea! As avea muuuuulte de zis pe tema asta. Si mai ales de explicat. pt. ca e mai complicat. Dar nu am timp acum. Aici nu e vorba doar de sacrificiul pt. fata/ sora mea. e vorba si de copilul ala ca nu e o papusa de plastic pe care o pasam de la unii la ceilalti si ne jucam de-a parintii. E vorba si de copilul ala si de sentimentele mele, si de faptul ca sa fortezi nota deliberat ar putea iesi gresit. Cred ca e imposibil sa nu te atasezi de copilul ala.
Josie
Postat pe 12 Mai 2008 22:22
pt ca mi se pare impotriva firii ca eu sa fiu mama nepotului meu si ar fii puiul meu pt ca legatura fizica intre o mama si un copil care iti creste in pantece timp de 9 luni e indestructibila.din cate stiu ADN-ul copilului chiar si in cazul unei inseminari artificiale este al mamei naturale nu al celei care a donat ovulul....nu ii poti spune unui copil pe care l-ai purtat 9 luni si i-ai simtit inimioara si fiecare miscare caruia i-ai auzit primul tipat ,nu ii poti spune pe urma nepot....e impotriva firii.nu contest ca exista mame surogat care se sacrifica sau nu din diverse motive dar nu asi putea face asa ceva,nu eu si ma repet asta e valabil doar pt mine
dandanaua_reloaded
Postat pe 12 Mai 2008 22:27
Janice e o tema s-o dezbatem,nu?Nu azi sau maine,mai este timp.Uite s-a dezbatut teme mult mai fara inportanta..Hai sa vedem ce zice ficare?Avem dreptul la opinii toti...Te pupic de noapte buna:)
OCTAIA
Postat pe 12 Mai 2008 22:28
ms octaia:) noapte buna si tie:)
Josie
Postat pe 12 Mai 2008 22:29
asa e ema exact sunt ceva chestii cu ADN-ul care cel mai bine ar fi sa nu fie incurcate ca e bai! La genul asta de motive ma gandeam eu octaia. ADN -ul nostru contine de fapt tot ce suntem noi si nu e bine sa se amestece pe acolo. Ar fi o terorie foaarte luunga:D
Josie
Postat pe 12 Mai 2008 22:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
re 3 De la: kudika483756 30 Iulie 2012 09:46
Este posibil sa fi ramas insarcinata? 4 De la: _curly 8 Martie 2010 15:08
nedumerire 27 De la: zur 20 Ianuarie 2012 08:53
Ajutor,va rog ! 27 De la: AlessandraCroft 8 Aprilie 2015 17:23
CE SE POATE FACE , PTR CA O FEMEIE SA FIE INCURAJATA SA POATA PASTRA SARCINA? 64 De la: marco918 26 Noiembrie 2009 01:04