Setari Cookie-uri

Ai putea fi mama surogat?

numai pentru copilul meu as putea sa o fac.
sil70
Postat pe 11 Iulie 2008 08:11
e foarte greu sa gasesti o mama surogat eu as avea nevoie de una si in egala masura as face la fel daca as putea !dar nu am nici sora si nici cum sa mai fac un copil ...........ups la asta v-ati gindit dragele mele doamne ......adica daca voi ati fii in postura sa aveti nevoie de o mama surogat cum ar fii?astept raspuns!va pup pe toate si va implor analizati toate problemele din ambele variante .............va multumesc din suflet!
ramona_balanescu
Postat pe 26 Iulie 2008 18:11
Nici eu nu as face asta pt nimeni si nimic in lume.Intrebare pt cele kre ar face-o: sotii/iubitii vostrii ce parere au?La asta nu v-ati ganditi?
seicaru_alice
Postat pe 26 Iulie 2008 19:00
eu am un frate dar daca ar fi sora si ar avea nevoie de mine ca sa aduc pe lume bebelusul ei, cu voia lui Dumnezeu as face-o si basta! si sotul meu a fi de acord ptr ca ma iubeste suficient si ma cunoaste suficient de mult incat sa inteleaga ca durerea fratelui/ surorii este si durerea mea iar faptul ca as putea sa aduc pe lume bebelusul surorii ar fi o bucurie dubla: am fi amandoua mamici: si eu, si ea. un copil este cea mai mare bucurie a omului, cea mai mare implinire sufleteasca. cum sa poti sa-ti ajuti sora si sa refuzi sa-i luminezi viata, sa-i incarci viata de bucurie si speranta? eu cred ca sa refuzi ar fi intr-adevar o dovada de egoism sau lasitate. copiii nu sunt ai nostri, ei vin pe lume din voia lui Dumnezeu cu ajutorul nostru, noi nu suntem stapanii vietii lor, suntem sprijinul lor de cand sunt mici si pana au par alb in cap. este adevarat ca poti sa infiezi dar atata timp cat nu se pune problema de infertilitate ci de imposibilitatea mamei de a purta sarcina...eu as accepta.
bestiutza_a
Postat pe 28 Iulie 2008 12:18
As putea fi mama surogat!De ce nu?
Pentru o suma considerabila de bani...of course!
Fetelor ar trebui sa renuntati la ipocrizie si sa fiti sincere...!Eu sunt!

Postat pe 25 August 2008 13:19
daca eu as fii singura solutie , as face
HaByByBaby
Postat pe 10 Septembrie 2008 16:48
De la: rowenna, la data 2008-08-25 13:19:28As putea fi mama surogat!De ce nu?
Pentru o suma considerabila de bani...of course!
Fetelor ar trebui sa renuntati la ipocrizie si sa fiti sincere...!Eu sunt!
talciuloredana
Postat pe 16 Septembrie 2008 11:39
De la: rowenna, la data 2008-08-25 13:19:28As putea fi mama surogat!De ce nu?
Pentru o suma considerabila de bani...of course!
Fetelor ar trebui sa renuntati la ipocrizie si sa fiti sincere...!Eu sunt!

am o intrebare :ai un copil,stii ce inseamna sa dai viata unui copil dupa ce l-ai tinut 9luni?
talciuloredana
Postat pe 16 Septembrie 2008 11:41
rowenna si-a desfiintat contul, nu te mai necaji cu ea, poate e doar copilaroasa. pup
bestiutza_a
Postat pe 16 Septembrie 2008 16:10
Eu m-as oferi mama surogat, mai ales daca e vorba despre fratele sau sora mea...si sincer as face-o si pt bai, bineinteles o suma frumoasa, pt ca nu e usor sa treci printr-o sarcina!Nu vreu sa fiu considerata o materialista fara scrupule, sentimente s.a.m.d, dar stiu ca gestul meu ar face o familie in primul rand sa se simta implinita si fericita.La varianta adoptiei nici eu nu m-as grabi...as incerca toate caile posibile pt a reusi sa am un urmas de al meu!Daca mi-as epuiza toate sansele atunci mi-as infia un bebe pt ca nu se merita sa traiesti ca un parazit pe aceasta lume, trebuie sa te dedici cuiva si sa lasi ceva in urma ta!Am 24 de ani, si o fetita de 8 luni, ma numar printre mamicile norocoase careia doamne doamne i-a dat un copil cand a vrut, sanatos si frumos!Nu am avut probleme cu sarcina,a fost greu, ca nici o sarcina nu poti zice ca e usoara, dar se merita...de ce sa nu aiba o sansa si acei care au probleme de sanatate si care nu reusesc din anumite motive sa aiba un bebe!VAI, si am citit un comentariu in care se zicea ca nu pot sa aiba copii ca nu merita acele persoane si ca de asta nu le da d-zeu aceasta posibilitate,nu stiu ce mentalitate are acea femeie, cunosc femei care de un bun simt rar intalnit, parsoane care nu merita sa le treci prin fata, si isi duc acest necaz, dar care inca isi pastreaza optimismul.eu sunt de parere ca inseminarea artificiala nu e un pacat,medicina a evoluat mult, si cum am mai spus as accepta sa fiu mama surogat!Ca voi da copilul dupa 9 luni de purtat in pantec, cred ca o sa ma doara , dar trebuie sa fii constienta inca de la bun inceput ca nu e al tau,ca oricum nu-l abandonezi, il dai mamicii si taticului lui natural!Si daca voi avea posibilitatea sa-l vad, sa-i fiu aproape cu atat mai bine!Sub nici o forma nu as ridica pretentii asupra lui, daca stiu ca se afla intr-un camin sigur!
alynik
Postat pe 26 Septembrie 2008 16:31
sincer mi-ar placea sa fiu mama surogat... doar se face prin inseminare artifiiciala, nu as fi nevoita sa intretin relatii sexuale cu alt barbat pt asta in afara prietenului meu.... e ceva ciudat spus de mine k mi-ar placea pentru ca nu suport bebelusii... insa mi-ar placea sa stiu ca cineva creste in mine... (fara a fi nevoita sa il cresc apoi )
Suzanna
Postat pe 1 Octombrie 2008 18:31
De la: sil70, la data 2008-07-11 08:11:28numai pentru copilul meu as putea sa o fac.



nu inteleg..cum ai face-o pentru copilul tau?... ai tine copilul copilului tau in pantece?... sau nu stii ce inseamna mama surogat?
Suzanna
Postat pe 1 Octombrie 2008 18:35
am scris si mai sus dar vad ca nu ma aude nimeni !eu am nevoie de o mama surogat !si cind nu te serveste nimeni................atunci cum e?
ramona_balanescu
Postat pe 2 Octombrie 2008 17:19
sincer, eu te-as ajuta... insa nu-mi pot permite... intelegi tu... nu ma lasa parintii... sunt in primul an la facultate, poate sunt prea mica ...
Suzanna
Postat pe 6 Octombrie 2008 16:16
iti multumesc din suflet minou dar .........m-am resemnat .....am un baietel minunat si ma rog in fiecare zii sa mil tina dumnezeu sanatos ...........dar ma bucur ca exista si astfel de oameni asta vroiam sa aflu daca esti pusa in situatia de a avea nevoie de o mama surogat atunci cum gindesc femeile in general .?va pup si mai astept pareri!eu sunt sterila dar am un baietel pe care l-am tinut vai de capul meu numai eu stiu cum ............dar dupa nasterea lui am mai pierdut o sarcina sicu ea siposibilitataea reala de a mai avea unul....vreodata!
ramona_balanescu
Postat pe 13 Octombrie 2008 21:47
De la: , la data 2008-05-11 22:44:34Daca sora ta te-ar ruga in disperare s-o ajuti sa aiba un copil ai face-o? Ai putea sa ii porti copilul 9 luni in pantece apoi ea sa fie considerata mama? E acesta un sacrifiu sau o minune ce-ti sta in putere s-o faci pt cineva suferind?


DA !!!

Am pierdut trei sarcini si stiu ce inseamna aceasta. Este ceva de ne descris, cumplit.
NU imi pot imagina, si nici nu-mi doresc sa stiu, cum poate fi sa-ti moara un copil (la nastere, dupa un timp, sau mai tarziu)

DA, as fi cea mai buna MAMA surogat.
Am si fost de fapt, zic eu, in cele din urma cea mai buna mama pentru copii pe care doar DUMNEZEU mi i-a dariut in cele din urma.

Sa porti in pantece un ovul fecundat al altcuiva, fara sa fi avut o "relatie sexuala" cu aceia, oricare ar fi ei, sora, frate, verisoara, strain ... NU CONTEAZA; o MAMA SUROGAT nu ar fi decat ca si un ghiveci cu pamantul dintr-insul pentru un RASAD strain, caci nu acel pamant creeaza planta viitoare, acel pamant nu face decat sa HRANEASCA viitoarea planta ...

As fii EXTREM DE FERICITA sa stiu ca daruiesc altor oameni o fericire suprema, si ca ajut doar la realizarea unei NOI VIETI care insa NU IMI APARTINE catusi de putin. Eu insa, totusi, as participa la luarea in fiinta a acelei viitoare creaturi si, atentie - as darui si eu din preaplinul meu de sentimente de dragoste acelei mici creaturi. Asta este TOT ceea ar fi participare din partea mea, ca si daruire, caci sentimentele noastre, ale tuturor, si mai ales ale MAMEI PURTATOARE se transmit ... ca si HRANA FIZICA, exista si aceasta hrana spirituala.

Fiti binecuvantati, este un lucru minunat sa dai viata!

P.S.
Si EXISTA si MAME "angajate" care traiesc cu mai multi copii (straini, nu ai lor naturali) pentru un numar de ani in casele lor, in niste "sate" special organizate, chiar in Bucuresti ...
Simply_i
Postat pe 18 Octombrie 2008 00:29
Ah, doar la un aspect nu v-ati (m-am) gandit:

CUM ii dai nastere?
Simply_i
Postat pe 18 Octombrie 2008 00:37
buna fetelor!vroiam sa propun subiectul asta dar vad ca cineva mi-a luat-o inainte.raspunsul meu este nu! nu in nicun caz!eu una nu as putea sa fac chestia asta,adica sa port in pantece 9 luni un suflet,sa-i dau nastere si apoi sa-l dau?in niciun caz,nimanui indiferent ca e sora sau altcuiva pt bani(cum st multe cazuri).am vazut un reportaj in care chiar mi-am pus intrebarea daca sunt egoista pt ca femeia care urma sa fie mama surogat vorbea foarte degajat ca ea este foarte multumita ca face un bine unui cuplu care nu poate avea copii(aici avea dreptate,ajuta pe cineva intr-un fel dar...totusi...) si auzind-o cum vorbeste chiar ma gandeam k eu sunt egoista pt k nu as putea face chestia asta,nu cred k gandul k fac un bine unui cuplu mi-ar linisti mintea si sufletul.
angel_05
Postat pe 18 Octombrie 2008 13:32
eu nu as putea sa fac asta, nu din egoism, ci din realism. Daca sora mea ar avea probleme in conceperea unui copil si ar cauta o mama surogat, in niciun caz nu va apela la cineva in familie...nu este etic, nu este normal...

Postat pe 18 Octombrie 2008 13:35
De la: Janice, la data 2008-05-12 22:32:32asa e ema exact sunt ceva chestii cu ADN-ul care cel mai bine ar fi sa nu fie incurcate ca e bai! La genul asta de motive ma gandeam eu octaia. ADN -ul nostru contine de fapt tot ce suntem noi si nu e bine sa se amestece pe acolo. Ar fi o terorie foaarte luunga:D



ce prostii spui....nu se amesteca pe acolo :)) ADN-ul fiecarei persoane este diferit, una dintre functiile ADN-ului este variabilitatea, de aceea nu semanam toti intre noi. Nu se intampla nimic grav cu ADN-ul in cazul unei mame surogat.
Teoriile dezbatute despre ADN peste tot sunt foarte aiurea si este de preferat sa asculti parerile unor oameni care studiaza despre aceste aspecte si stiu ce vb !

Postat pe 18 Octombrie 2008 13:44
De la: rowenna, la data 2008-08-25 13:19:28As putea fi mama surogat!De ce nu?
Pentru o suma considerabila de bani...of course!
Fetelor ar trebui sa renuntati la ipocrizie si sa fiti sincere...!Eu sunt!


tu esti sincera si ipocrita ! tu ai tine in pantece un copil pt acea suma de bani, dar nu te-ai gandi la acel copil care face parte din tine timp de 9 luni

Postat pe 18 Octombrie 2008 13:46
Depinde ce intelegeti prin mama surogat - daca ar fi ovului meu, nu. Daca ar fi ovului celeilalte femei, poate.
Kathara
Postat pe 18 Octombrie 2008 13:51
nu stiu ce sa spun...poate ca da...daca situatia ar fi disperata, dar cred ca ma voi atasa prea tare de copil
Lulli
Postat pe 18 Octombrie 2008 14:17
Sa clarificam:

MAMA SUROGAT

inseamna DOAR
SA PORTI IN PANTECE UN EMBRION strain
(in masura in care esti capabila, adica NU il va respinge organismul tau ...),
adica UN OVUL STRAIN (nu al tau) FECUNDAT IN VITRO (in eprubeta) CU UN SPERMATOZOID de asemenea strain de sotul/prietenul/iubitul TAU.

NIMIC DIN CEEA CE ESTE IMPLANTAT IN UTERUL TAU NU ITI APARTINE, si nu trebuie sa ai un raport sexual pentru a FORMA TU acel EMBRION (OVUL FECUNDAT) in propriul tau corp.
Acel embrion (ovul fecundat) este implantat in UTERUL TAU, dupa ce in prealabil ai fost PREGATITA, ai urmat un tratament hormonal care in conditii normale (daca embrionul s-ar fi format in corpul tau si nu in vitro) ar fi avut loc absolut natural, adica
uterul este hranit prin hormonii specifici, este pregatit, pentru a putea sustine viitoarea viata (copilul).
Embrionul fertilizat in eprubeta in vitro este introdus in uterul tau unde el singur se implanteaza - se prinde de uter prin radacinile specifice, de unde se va hrani - prin uter el isi procura hrana si nu doar este protejat si purtat in pantecele TAU.

Se pune deci problema TUTUROR TRANSFORMARILOR CORPULUI TAU, la care este supus acesta.
Sa porti o viata pentru ai da nastere.
Timp de 9 luni organismul tau va suporta mari schimbari, va trebui sa te hranesti corespunzator, adica CORECT - FARA TIGARI, FARA ALCOOL, FARA CHIMICALE/ADITIVI ALIMENTARI, pe cat se poate cat mai natural, cu multe vitamine, si proteine - NU CURE DE SLABIRE, dar nici sa sari peste cal caci te ingrasi inutil.
Va trebui sa suporti 3 luni de greturi, sau poate intreaga sarcina (toxica) datorita respingerii naturale din partea corpului tau asupra sarcinii care este un CORP STRAIN nu pentru ca nu-i sarcina ta, caci acelasi lucru il poti pati cu propria-ti sarcina, da, da!

Si in cele din urma, dupa 9 luni in care te faci ca "o vaca" va trebui sa suporti si o NASTERE, un travaliu, plus alaptarea copilului care-ti solicita si sanii ........

Apoi urmeaza luni bune (ani) pentru ca organismul tau sa revina la normal .......

Pentru ce ai face toate acestea ???

Pentru BANI?
Pentru ca stii ca realizezi UN MIRACOL?

Pentru TINE, in nici un caz, caci TU nu ai decat "necazuri" de dus pentru ani din viata TA !!!

Si totusi, ai face-o pentru cineva care MERITA toate aceste SACRIFICII !!!
CINE MERITA toate acestea?

Adesea chiar cel pe care-l iubesti cel mai mult (tocmai acela) te "injunghie"! Dar asta este! Nimic din ceea ce facem in aceasta viata NU O FACEM PENTRU NOI, ci pentru ceva SUPERIOR NOUA. Acolo SUS este ADEVARATA CONEXIUNE, aicea pe Pamant nu-i decat "praful", tarana pe care trebuie sa o lucram pentru a deveni MAI BUNI.
De aceea TOATE INCERCARILE care ne sunt date in viata noastra, inclusiv acele/aceste lucruri pe care NOI NI LE DORIM dar pe care NU LE PUTEM REALIZA.

Simply_i
Postat pe 18 Octombrie 2008 16:48
Si iata, in acest fel cred ca realizezi practic o marire a familiei tale. Pentru ca in acest fel te legi de viitoarea mama si/sau tata al acelui copil ca FRATE SI SORA !!!

Realizezi un lucru fantastic, dumnezeiesc sa dai viata unei noi fiinte care chiar daca nu iti apartine - TU AI DUS TOT GREUL si suporti toate repercursiunile normale. NU credeti ca vrand ne vrand te infratesti cu acei oameni in acest mod?

Asa ca si de tine depinde - nu-i asa - pe cine iti alegi pentru a intra in familia ta, daca ai face acest lucru ...

In primul si in ultimul rand, TOATE ACESTEA SUNT DOAR PROBLEME DE MORALA, si in ultimul rand sunt si probleme materiale, pentru ca asta este - sa faci un copil presupune o serie de cheltuili cuantificate in hrana, analize medicale, TIMP alocat din viata ta, SANATATEA TA implicata, chiar si IMPOSIBILITAEA TA DE A MAI AVEA PROPRII COPII IN CAZUL IN CARE-TI DORESTI ACEST LUCRU PE VIITOR SI AI FACUT DEJA UNA/DOUA CEZARIENE ....

Problematica trebuie analizata pe toate partile, dar orisicum FACI UN LUCRU INCREDIBIL DE BUN - MAI ALES CA NU IL FACI PENTRU TINE INSATI, DECI NICI DECUM DIN EGOISM - SI DECI AI DE CASTIGAT ENORM SPIRITUAL !

Simply_i
Postat pe 18 Octombrie 2008 17:03
simply, imi place cum ai expus problema...intr-adevar cred ca ai nevoie de o motivatie puternica pentru a face acest pas...si eu personal nu as face asa ceva pentru bani! la un moment dat banii nu te satisfac din punct de vedere sufleteste...poate ca as face asa ceva pentru o persoana importanta pentru mine, sora...eu stiu...
Lulli
Postat pe 20 Octombrie 2008 11:12
De la: Georgia99, la data 2008-10-18 13:35:33eu nu as putea sa fac asta, nu din egoism, ci din realism. Daca sora mea ar avea probleme in conceperea unui copil si ar cauta o mama surogat, in niciun caz nu va apela la cineva in familie...nu este etic, nu este normal...


daca sora mea ar avea probleme de concepere cred ca fix la familie ar apela prima data, de ce? pentru ca familia a fost alaturi de ea la nunta ei, la discutiile in care se plangea ca nu reuseste sa ramana insarcinata, cu familia ar fi impartasit fericirea vestii ca este insarvinata, si tot alaturi de familie ar fi plans pana la disperare atunci cand ar fi pierdut o sarcina. nimeni in afara de familie si de prietenii foarte apropiati nu va putea vreodata sa inteleaga trauma prin care trece o femeie atunci cand pierde un copil, si nici impactul pe care pierderea uneia sau mai multor sarcini il poate avea atat asupra mamei cat si asupra tatalui si implicit a vietii de cuplu.
Realitatea ar fi ca sora ta se simte incompleta, inutila, si nu isi poate vedea viitorul fara un copil al ei , in viata ei, pentru ca tehnic vorbind copilul pe care il vei purta in pantece va fi al ei si al sotului ei.

Ti se pare etic sa iti vezi sora, sange din sangele tau trecand din stari de nefericire, la depresie , sa ii vezi familia destramanduse, si poate sa o vezi incercand sa isi puna capat zilelor??? Suna aiurea? Suna a prea mult? Ei bine nu sunt singulare cazulrile in care aceste lucruri se intampla....si atunci ma intreb?? E etic? E normal ? Sa nu incerc sa imi ajut sora???

Ramona a avut noroc daca il putem numi asa, are un baietel minunat si a primit sansa de a simti ce inseamna bucuria conceperii si aducerii pe lume a unui copil, se bucura de el in fiecare zi si sunt sigura ca este constioenta ca sunt persoane care nu au norocul ei.
Am cunoscut aici, pe forum , o tipa super, cadn scrie pe aici da dovada de o buna dispozitie si un optimism debordant, am inceput sa stam de vb si pe mess, si fara sa vreau am gafat...am intrebat-o daca are copii, , nu trebuia, nu era treaba mea poate, a reactionat super ok si mi-a explicat ca nu , a fost insarcinata de doua ori, odata a pierdut sarcina iar a doua oara micutul a murit la cateva zile dupa ce i-a dat nastere
Am scimbat atunci subiectul pentru ca nu mai era nevoie ca ea sa continue sa imi explice ce schimbari au avut loc in interiorul ei dupa aceste doua pierderi , pur si simplu faptul ca zambetul larg pe care mi-l oferise pe web cam cu o secunda inainte de a citi intrebarea mea, se transformase acum intr-un zambet tris, asta mi-a fost indeajuns pentru a intelege foarte multe lucruri.

Acum nu as putea pentru ca am doar 19 ani , si dupa cum spunea si simply_i implicatiile acceptarii unei astfel de responsabilitati sunt destul de mari, dar daca vreodata mi se va cere ajutorul, si voi considera ca acea persoana ese capabila sa ofere dragoste si cresterea intr-un mediu propice unei dezvoltari armonioase a micutului, atunci DA VOI ACCEPTA SA FIU MAMA SUROCAT A COPILULUI LOR!!

aricica_pogonica
Postat pe 22 Octombrie 2008 21:37
scuzeti greselile de ortografie, viteza de scrierere e de vina, printre altele vroiam sa spun : "DA VOI ACCEPTA SA FIU MAMA SUROGAT A COPILULUI LOR!!"
aricica_pogonica
Postat pe 22 Octombrie 2008 22:00
intrebare?cele care raspundeti cu 'da pot sa fiu mama surogat' aveti copii?eu cred ca nu.

eu personal am fost pusa intr-o astfel de situatie:sora mea nu poate face copii si mi s-a propus .....sa nu ma intelegeti gresit eu am refuzat,imi iubesc foarte mult sora dar nu pot face asa ceva.eu am dat nastere la doi copii si va spun din tot sufletul nu as putea pt nimic in lume sa port un copil chiar daca ramane in familie.daca judeci drept o femeie care da nastere unui copil nu poate renunta la el indiferent ca nu e al ei....e ca si cum ti se ia o parte din corp si din suflet.......eu am stat si m-am gandit in toate felurile nu ,nu as fi in stare,daca as fi facut-o sigur m-ar fi urmarit un sentiment de vinovatie ca lipseste ceva din viata mea......ceva rupt din mine la care am renuntat.mai ganditi-va daca ati fi in stare sa o faceti?

va doresc sa va purtati singure copii in pantece si sa nu fiti nevoite sa ajungeti la asa ceva.

e foarte greu sa fii pus intr-o astfel de situatie,credeti-ma mai ales cand e vorba de sora ta .






otto_otto2000
Postat pe 26 Octombrie 2008 00:24
sunt deaccord cu aricica.eu nu puteam sa ma exprim asa bine. si pt otto da intradevar nu am copil si nici nu vreau sa am. dar in schimb daca sora mea sau cineva f apropiat mie mi-ar cere lucru asta l-as face fara ezitare si nu pt bani ci pt bucuria pe care pot sa io ofer acelei persoane.
witcher
Postat pe 28 Octombrie 2008 19:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prospect Yasmine 1 De la: Rocs 28 Noiembrie 2010 02:12
Postinor-2 PROBLEMA 3 De la: ruxylittlestrawberry 15 Mai 2011 10:14
doxiciclina in combinatie cu logestul 2 De la: Diavolyta_ 20 Mai 2009 16:09
intrebare 8 De la: eu_roxanachitu 11 Aprilie 2009 21:52
....Mame surogate.... 3 De la: nicossia 14 Februarie 2010 18:53