Setari Cookie-uri

sinuciderea...:-(

in ultimul timp vad tot mai des cazuri in care tinerii isi iau viata...motive:despartire desi ei au 13-20 ani,nu sunt intelesi de parinti,etc etc!!!insa ceea ce m-a marcat este faptul k gasesti peste tot pe internet metode de sinucidere.nu trebuie decat sa intri pe google si sa scrii ceea ce cauti.am intrat de curiozitate si sincer va spun k m-au trecut fiorii,nu numai cate metode sunt ci si felul in care ti se descrie ce trebuie sa faci si cum k sa ai o moarte mai dureroase si lenta!!!am avut o cunostinta care s-a sinucis pt k a parasit-o iubitul...:-(((pai DE CE?oare chiar este mai presus altcineva decat viata ta?suferi,cazi,te ridici si mergi mai departe...parerea mea!!!
lydia23
Postat pe 20 Mai 2008 10:31
absolut.. suferi, cazi, te ridici si mergi mai departe. Viata e cel mai de pret si divin lucru pe care il avem.. suntem NOI. Din pacate e mai greu de inteles la adolescenti si tineri.. la acea varsta nu realizam ce suntem si pt ce traim cu adevarat. din aceasta cauza nr de sinucideri cel mai ridicat este in mijlocul lor. Rar auzi ca se sinucid persoane mature.. E trist. Poate toti am avut ganduri de acest gen vreodata.. eu tin minte ca la 18 ani avusesem o cearta,, importanta,, cu iubitul meu si tot ceea ce-mi doream era sa mor.. dar nu pt mine.. ci pt el.. sa-si dea seama cat de mult am insemnat eu pt el.. sa realizeze cat de mult a pierdut.. sa vada ca nici el nu poate trai fara mine.. Probabil de asta o fac cei care o fac. Acum rad cand imi amintesc, dar, din pacate nu toti adolescentii au puterea de a trece peste o dezamagire.
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 10:47
EXACT ASA oana81 CATI DINTRE NOI NU S-AU GANDIT MACAR O DATA SA-SI PUNA CAPAT ZILELOR...ESENTIAL ESTE SA POTI TRECE PESTE ACEL MOMENT CRITIC, SA AI PE CINEVA ALATURI, SA POTI SA DISCUTI CE TE FRAMANTA, SA TE DESCHIZI...NUMAI ASA VEI REUSI....
1311DAN
Postat pe 20 Mai 2008 10:54
deja a devenit o problema grava!
si ma intreb de ce? si mai ales in cazul tinerilor.

Postat pe 20 Mai 2008 10:59
tind sa cred ca motivul principal e paranoia.. ai impresia ca toata lumea rade de tine, ca nimeni nu te iubeste de fapt, ca pretind asta doar din mila, ca vor sa-ti faca rau, se folosesc de tine, ca oricum te vor parasi intr-o zi.. si pe langa asta lipsa increderii in sine.. nu esti LA FEL de bun ca altii, nu vei face nimic cu viata ta, te simti criticat, respins, lumea te priveste ca pe un ciudat.. etc..
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 11:11
la asta ma gandesc si eu k nr sinuciderilor cresc din ce in ce mai mult si e inspaimantator cate vezi la tv dar cate cazuri mai sunt care nu sunt mediatizate...???uneori ii acuz pe cei care fac asta pt k aleg calea cea mai usoara de a scapa de suferinta in loc sa se zbata sa zambeasca iar,dar stau si ma intreb ce-o fi in mintea lor cand se gandesc sa recurga la asta???tin mintea k dupa ce am terminat cls a 12a aveam planuri mari pt viitorul meu,vroiam sa dau la o sc de subofiteri,vroiam multe pt mine si m-am indragostit.el mi-a propus sa mergem impreuna in buc sa facme fac impreuna,sa ne cladim un viitor impreuna...doar k in noaptea in care trebuia sa mergem cu mama mea in buc sa cautam o locuinta ceva el a disparut,n-a mai raspuns la tel,aksa nu era...iar eu m-am vazut fara NIMIC!!!renuntasem la mine si la viata mea k sa fiu cu el..eram atat de suparata,ai mei nu stiau ce sa mai fak pt k nu aveam nici macar putina vlaga in mine,nu vb,nu radeam doar stateam in pat,eram aproape sa pierd un an pt k nu ma inscrisesem la nici o facultate...apoi in supararea mea m-am gandit k pt ce sa-mi distrug viata si mai mult decat orice pt cine si de ce?pt cineva pe care nu l-a interesat peste cine calca?ma gandeam k eu ma gandesc la el iar el nu se gangeste la mine si dc eu plang el nu plange cu mine si dc nu facem lucrurile astea impreuna eu de ce sa o fac pt el???viata are 2 capitole:inceputul si sfarsitul!!!si nu trebuie sa decidem noi cand anume trebuie sa se termine...asa este viata cu bune su rele si trebuie traita!!!
lydia23
Postat pe 20 Mai 2008 11:14
imi este asa frica de moarte si am o curiozitate asa mare in legatura cu ce-mi rezerva viata incat nici nu pot sa imi imaginez ce gandesc cei ce o fac.si ii dau dreptate oanei...cei ce se sinucid din dragoste nu o fac pentru ei sau pentru a scapa de durere ci vor sa fie morti pentru celalalt.

Postat pe 20 Mai 2008 17:50
Asta cu sinuciderea pe net..e o reala problema...cati copii nu stau in fata calculatorului zilnic si vad tot felul de prostii de genul asta??? Si mai cred ca da ..paranoia e de vina ...Daca stii sa te autoeduci ..sa vezi ca tu nu castigi nimic din "afacerea" asta..renunti la ganduri din astea...si mergi mai departe...Probabil ca e doar un inceput de boala ...cei care nu se "trateaza" ..ajung sa se imbolnaveasca de-a binelea ..si mor..de mana lor. Eu nu m-am gandit niciodata sa-mi iau zilele,..insa am fost pe punctul sa cred ca as putea sa omor un om ...(motive bine intemeiate sa zicem ...nu probleme de dragoste..ci chiar de viata si de moarte) Cred ca tot un fel de paranoia e si asta :))))) Noroc ca m-am facut bine ...Dar si acum ..cand nu mai am apucaturi de criminal ..(cred) ..cred ca orice om e capabil de crima ..Unii dintre ei .. de sinucidere..
mia_mia
Postat pe 20 Mai 2008 18:07
in general cei ce ameninta ca se sinucid sint prea putini care duc gestul la bun sfirsit.mute persoane acuza faptul ca nu sint intelese,faptul ca le lipseste dragostea.......sinucigasii sint cei care au avut antecedente in familie deoarece au o forma de nebunie ereditara ce se manifesta pe parcursul multor generatii.astfel de indivizi trebuiesc monitorizati si tratati.in schimb sint si persoane care au o forma de masochism chinuind prin sinucidere pe ceilalti.sint si persoane in general sanatoase care daca nu reusesc suicidul nu mai repeta figura.vorbeati de generatia tinara:pentru ei este cel mai greu deoarece acumuleaza prea multa informatie iar noi parintii din diferite motive nu sintem linga ei sa le-o canalizam.sint multe de spus dar si multe de facut cu privire la acest subiect.

Postat pe 20 Mai 2008 21:05
te-as contrazice si aici, dar nu mai am chef sa postez acuma seara.. am cunoscut 2 persoane care s-au sinucis si nici unul nu era nebun.. nici nu avusese nebuni in familie. Si, nu vreau sa crezi ca ma iau si eu de limba ta romana dar.. masochism inseamna placerea unui individ de a-si provoca durere fizica (singur sau cu ajutorul altcuiva). Cand vrei sa chinui pe altcineva.. se numeste sadism.
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 22:37
Fereasca Dumnezeu, Iisus si Fecioara Maria...nu am nici 20 de ani...dar sa auzi de copii care se sinucid la 12 ani!!!!!unde o sa ajunga lumea asta...cine e de vina pt asa ceva??parintii?societatea??

Postat pe 22 Mai 2008 00:25
da am auzit si chiar foarte recent la tv k o fetisoara de 12 sau 13 ani s-a aruncat de pe bloc pt k a parasit-o iubitul eu care avea 16 ani ceva de genul...am ramas putin socata!!!!!!!!!!!12 ani?????pai dc la varsta asta te sinucizi k te-a parasit prietenul cand tie nici menstruatia,de park nu mai exista baieti pe lumea asta si tre sa te mariti rapid k cine stie ramai fara barbat:-(((sorry k sunt putin ironica dar asta e chiar depaseste orice..:-((
lydia23
Postat pe 22 Mai 2008 09:13
da am auzit si chiar foarte recent la tv k o fetisoara de 12 sau 13 ani s-a aruncat de pe bloc pt k a parasit-o iubitul eu care avea 16 ani ceva de genul...am ramas putin socata!!!!!!!!!!!12 ani?????pai dc la varsta asta te sinucizi k te-a parasit prietenul cand tie nici menstruatia,de park nu mai exista baieti pe lumea asta si tre sa te mariti rapid k cine stie ramai fara barbat:-(((sorry k sunt putin ironica dar asta e chiar depaseste orice..:-((
lydia23
Postat pe 22 Mai 2008 09:13
am vrut sa scriu "nici menstruatia nu ti-a venit" :-))) eee...ma intelegeti voi k sunt putin adormita:)
lydia23
Postat pe 22 Mai 2008 09:16
intr-adevar e foarte trist ceea ce se intampla in ziua de azi. foarte multa lume se sinucide, si pentru ce? ca vezi doamne iubitul|a l-a parasit|o.
orice s-ar intampla trebuie sa trecem peste momentele grele din viata noastra. desigur ca fiecare a avut un gand spre sinucidere, dar nu merita sa ne luam viata degeaba. dumnezeu ne-a dat-o sa avem grija de ea nu s-o risipim degeaba.
Nazira
Postat pe 22 Mai 2008 19:45
scumpa oana cred ca nu exista un comentariu la care sa nu intepi si zici ca sint eu a dracu si nonprofesionala...........dar ma sperie faptul ca ai vrut sa te sinucizi.nu ai de unde sa cunosti tu istoricul familiilor s-au depinde ce intelegi tu prin "nu a avut nebuni in familie".un nebun nu se considera intodeauna un om periculos care nu poate trai printre noi.si eu uite sint nebuna ca ma iau de tine.astept ziua in care tot rahatul asta de scandal se va termina.

Postat pe 23 Mai 2008 23:58
ma arunc
numai ca pic supernaspa
OMG
Postat pe 24 Mai 2008 00:43
Ein traurig Sonntag Lied - un film de serie C, dar cu raspuns la o parte din intrebarile pe care vi le puneti. Un pianist oarecare, pe nume Aradi, compune o piesa melancolica, iar oamenii incep sa-si ia maul. E razboi, Budapesta (locul actiunii) e ocupata de nazisti, etc. Care-i faza? Faza e ca ajungi intr-un moment in care esti atat de demolat, cand demnitatea iti este intr-atat de mult strivita, incat sinuciderea apare ca un moment de maxima luciditate si coerenta. Nu conteaza varsta, ocupatia, ce-ai facut/sperat/dorit inainte. E ultima parte din tine care vrea sa supravietuiasca nimicniciilor vietii.
Cand esti setat(a) pe canalul food/grocery/fashion yada-yada-yada, tema asta e asa o epatare burgheza.
OMG
Postat pe 24 Mai 2008 00:54
France: e mai interesant sa descrii ce se intampla in/cu mintea/sufletul/istoria sinucigasului. Nu cred ca intereseaza pe nimeni ca X are o cadere de dopamina aka cadere de la etajul 10. Am 2 amici prieteni care s-au sinucis si nu imi dau cu parerea. Culmea, ambii in Occident. Si au incercat sa faca ceva, au sunat sa se programeze la o sedinta de psihoterapie, mais helas!, trebuiau sa mai astepte 6 luni ca sa le vina randul...
OMG
Postat pe 24 Mai 2008 01:05
france.. lasa-ne cu aceste comentarii, mai bine iei niste lectii de scriere si exprimare!!!! pe naiba, ne iei de prosti pe toti??? acum pe bune, eu am avut conflict cu oana81 mai demult, dar de data asta te-a cam facut... blonda blonda, dar ti-a tras-o!!!! deci eu tot nu pot sa cred cum poti spune tu ca ai studiat, cand ai probleme de scriere... pai vezi, de aia se duce romania pe apa sambetei, din cauza astora cu diplome cumparate, de ne fac de ras in lume... nu e posibil asa ceva, ce profesor te trecea pe tine un examen daca scriai numai tampenii gramaticale... unu de lua bani, evident! tu esti la nivelul mediu de cunoastere, asta e realitatea, nu e o rusine, dar macar recunoaste-o!!!!! nu te da mai mult decat poti! esti LIMITATA din punct de vedere al profesiei pe care zici ca o ai! sincer, m-as mira sa profesezi in domeniu... cred ca sunt fantezii de-ale tale! a merge la psiholog, e clar, ca nu inseamna ca esti nebun, dar daca intra unul pe mana ta, sigur innebuneste :))))

Postat pe 24 Mai 2008 02:56
mai alex,eu asa analfabeta cum sint am terminat mama niste scoli,am o casa a mea si o masa cum zice romanul.imi permit sa plec unde vreau in lume pe banii mei si sa fac ce vreau.altii care se dau rotunzi ca scriu corect traiesc in mizerie pe banii parintilor.mia traso blonda????? pai nu sint pe invers deci nu avea cum.in loc sa faceti lucruri utile stati si cautati scandal pe forumuri dar nu sinteti vinovati voi ci societatea si timpurile pe care le traiti.problema ta care este????????ai terminat dreptul si exersezi profesia de avocatel?vezi ca pe forum e moca.sa ai o zi placuta si lasa jignirile si saminta de scandal.

Postat pe 24 Mai 2008 09:16
omg ,e trist ce se intimpla si stiu despre ce vorbesti.e adevarat ca programarile la psiholog,psihiatru se fac in decursul unui timp indelungat dar si oamenii sint de vina si stii de ce???????? multi sint bolnavi inchipuiti si vin la terapeut fara sa prezinte simtome de nici un fel ,totul este gratis si probabil de asta se inghesoaie sa zic asa toata lumea si nici nu ai dreptul sa refuzi.oricum strainii care vin aici si au depresii grave au un centru special de consultanta si sintem multi care ajutam benevol.despre mintea umana in pragul sinuciderii este foarte compexa iar sinuciderea devine din pacate solutia,salvarea sa zic asa de toti si de toate.mai vorbim cu placere atunci cind doresti.o zi buna!

Postat pe 24 Mai 2008 09:27
salut alex80.. :) vad ca am ajuns in aceeasi ,,gasca,, :)))))) ce chestie nu?
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 02:09
france, eu nu intep asa, de nebuna.. intep ca observ cum lovesti tu la tot pasul(sau la tot mesajul, sa zic asa) .. si atunci ma contagiezi :) dar eu ma limitez la a intepa, nu am sa incep sa scriu la finalul fiecarui mesaj ,,zicale,, despre cat de prost e un prost si cat de destept crede el ca este.. in fine.. despre sinucidere.. ca sa nu o mai lungesc.. se cunosc ATATEA cazuri in care bietii oameni au umblat ani de zile la psiholog si totusi, intr-o zi s-au sinucis..
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 02:13
si daca tot veni vorba; Un prost isi da seama ca sta de vorba cu un om destept? Nu. De ce? Simplu. Pentru ca e prost.
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 02:15
zise ,,blonda,, :D
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 02:16
Pai da ..se cunosc ATATEA cazuri in care bietii oameni au umblat ani de zile la psiholog si totusi, intr-o zi s-au sinucis..pentru ca nu au reusit nici psihologii sa-i aduca cu picioarele pe pamant..ca sa nu fiu rea si sa zic..cu mintea la locul ei... Eu zic sa fim seriosi ...la topicuri serioase...si da ..un om nu trebuie sa fie nebun sa se sinucida neaparat...nebun in sensul explicit al cuvantului..ci doar sa aiba un moment de neluciditate..de paranoia..care poate dura o ora..o luna..un an...toata viata..Sunt multi sinucigasi care fac o pasiune din incercari de suicid...si niciodata nu le duc la bun sfarsit...aici nu au oare probleme cu capu???
Si da ..sunt foarte multi influentati de internet..de ce zice unu si altu ...pai daca esti si te consideri intreg la cap..si rational ...eu zic ca nu iei toate prostiile astea in calcul ..Uite ...dau si eu un citat propriu :))) ...Daca ai minte foloseste-o...daca nu ...sinucidete la prima "problema" aparuta..:))))
mia_mia
Postat pe 26 Mai 2008 08:33
Zise alta blonda :)))
mia_mia
Postat pe 26 Mai 2008 08:34
esti blonda mia? :) de aceea sustii tu sus si tare ca esti dragalasa.. acuma te inteleg. Blondele sunt dragalase ;)
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 09:07
Sunt mai spalacita asha..un blond inchis spre gri ..:))) Nu numai ca sustin ..eu chiar sunt dragalasa..daca m-ai vedea sigur m-ai strange-n brate.. :))) .dar crede-ma ca am intalnit unele blonde...numai dragalase nu ..decat sa le mai vad.. mai bine ma sinucid... :))))
mia_mia
Postat pe 27 Mai 2008 22:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Traim intr-o lume libera? 5 De la: JosephineRose 4 Iulie 2013 08:28
Cum parere aveti de vindecarea cancerului? Care este tratamentul cancerului? 25 De la: loana16 24 Octombrie 2011 00:01
termenii si conditiile de utilizare a site-ului Kudika 18 De la: maria_palaria 16 Iulie 2011 11:28
Scrisoare deschisa 59 De la: acum-sunt-eu 27 August 2013 13:10
hellp! 2 De la: one_size 8 Martie 2010 10:42