Setari Cookie-uri

sinuciderea...:-(

hai cu ideile te astept .......ca tineretul e mindria tarii .odata cu virsta ramai in pana de inspiratie.

Postat pe 30 Mai 2008 14:14
de la sinucidere am ajuns la " saritul la gatul celor ce au idei diferite de ale noastre". a nu se-ntelege ca-s de partea cleopatrei ale carei afirmatii se cam bat cap in cap , si care nu recunoaste un adevar nici dc o loveste cu putere in fata( vezi subiectele anterioare legate de religie si casatorii mixte...).ca sa nu mai vorbesc de basmele de adormit copii prin care a incercat sa ne imbrobodeasca dar... nu i-a tinut! asa ca sa revin la subiect: E O MARE PROBLEMA!!!!!!! faptul ca acesti copii devin labili psihic( din cauza relatiilor defectuase cu cei din jur sau familia, din cauza faptului ca nu-si gasesc repere in viata, din cauza faptului ca nu-si pot propune un tel in viata pt care sa lupte) si aleg aceasta modalitate de a scapa de probleme cred ca e si din vina societatii in care traim. pe vremea mea cand " tovarasa profesoara" simtea ca un copil are probleme il lua de-o parte si incerca o discutie cu el si dc era cazul cu familia. astazi copii sunt ca niste cai slobazi, nimanui nu-i pasa de ei.orice parinte responsabil simte cand copilul sau are probleme. si dc nu simte vede schimbarea de comportament care ar trebui sa fie un semnal de alarma.deci e foarte usor sa devi parinte dar meseria de parinte presupune sa fi si un bun psiholog care sa poata gasi calea de comunicare cu copilul sau.vinovati intr-o mare masura sunt parintii care asteapta ca doar scoala sa-i educe copilul, la fel de vinovati sunt parintii care nu se intereseaza de cercul de prieteni ai copilului sau. comunicarea lipseste cu desavarsire intre parinti si copii si asa se da nastere la drame de acest fel.

Postat pe 30 Mai 2008 14:31
Acum ceva timp am vazut o emisiune Oprah in care erau prezentate cazuri cu diversi tineri care au supravietiut tentativei de suicid. Ce m-a frapat a fost faptul ca toti au descoperit bucuria vietii ulterior, cand erau sanatosi se considerau nefericiti acum toti erau fericiti ca traiesc.....o fata se afla in scaunul cu rotile, a incercat sa se sinucida punandu-se pe sine si asteptand trenul sa treaca, un baiat avea fata desfigurata si a ramas orb dupa ce s-a impuscat in gura, echipa de paramedici il declarase mort cand a ajuns la fata locului. Oare nu ar fi putut fi bucurosi ca traiesc inainte de a face aceste gesturi disperate? Eu cred ca mai devreme sau mai tarziu tuturor ne trec aceste ganduri necurate prin cap. Mie personal mi-au trecut, insa singurul lucru la care m-am gandit cand nu am facut-o a fost suferinta pe care as provoca-o celor din jur cu gestul meu egoist. Bunicul meu s-a sinucis intr-o maniera ceva mai ciudata,cert e ca in ultimele minute de viata si-a dat seama ca ii pare rau....dar raul era deja produs, el nu mai putea fi salvat.Pt ca am un caz in famimlie nu ii pot considera nebuni pe cei ce recurg la masura asta in schimb pot sa spun ca sunt f egoisti.
Lavinia123
Postat pe 7 Iulie 2008 22:55
A-ti lua viata pt ca ai avut o dezamagire e cel mai mare pacat si cea mai amre prostie!

Postat pe 5 Septembrie 2008 14:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatii legate pe internet 12 De la: kudika062129 13 Octombrie 2009 11:50
Ce spune Presa despre Electro Star 7 De la: onnyta 23 Septembrie 2008 14:17
AM O INTREBARE!!! 4 De la: Barbie30 19 Octombrie 2010 19:36
Mens sana in corpore sano 3 De la: Full_Metal_Jacket 16 Iunie 2009 22:53
buna 7 De la: kudika313764 13 August 2010 19:16