Setari Cookie-uri

VA ESTE FRICA DE MOARTE?

ce credeti ca se intampla cand murim..? si cum priviti voi moartea? va sperie?
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 11:42
Pe mine nu ma sperie moartea ci judecata de apoi. Consider ca dupa moarte mai exista o viata care este vesnica.
Dupa moarte cred ca exista rai si iad iar Dumnezeu in functie de faptele oamenilor decide destinul fiecarei dintre noi.
In general daca mai am unele temeri referitoare la moarte, acest sentiment etse datorat rudelor, si a celor dragi, am impresia ca moartea ne-ar desparti insa numai Dumnezeu stie cum va fi.
Si inca ceva...nu ma simt pregatita sa mor, adik mi-ar fi frica de o eventuala intalnire cu Dumnezeu.Cred ca trebuie sa mai cresc din punct de vedere spiritual.

Postat pe 20 Mai 2008 11:53
si daca ai ajunge,, dincolo,, si nu ai gasi ceea ce crezi tu? Daca ai avea parte de o mare dezamagire..? Daca ai constata ca raiul si iadul nu exista? Ce ai gandi?
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 12:02
Mie imi este frica de moarte si probabil ca orice om normal gandeste asa.
beyonce_indragostita
Postat pe 20 Mai 2008 12:10
eu nu cred ca mai exista nimic dupa moarte.la fel ca si inainte de a ne naste.
religia a fost inventata ca sa avem o speranta; ca nu se termina totul cand murim.
eu cred ca avem putin timp la dispozitie si trebuie sa il profitam la maxim.

Postat pe 20 Mai 2008 12:11
stii k uneori ma urmareste ideea oare ce se intampla dupa ce murim,exista ceva dupa sau pur si simplu disparem,se termina totul...????
lydia23
Postat pe 20 Mai 2008 12:14
normal ca imi este frica.mai ales de forma in care mori, de suferinta .toti cred ca vrem sa avem o moarte usoara ; din pacate sunt multi care mor suferind si carora le da timp sa reflexioneze mai mult la ce implica moartea: suferinta celor dragi, pierderea lor...trebuie sa fie groaznic...
mai bine sa nu ne mai gandim

Postat pe 20 Mai 2008 12:17
Nu pot spune ca nu ma sperie moartea.. dar, exact cum spune nazanin.. cred ca trebuie sa mai cresc spiritual. Sunt sigura ca moartea nu este inamicul. Ne apare in modul asta fiindca suntem prea legati de viata. Frica de moarte naste din aceasta cauza. Deoarece suntem prea legati de viata nu putem intelege ce este moartea. Si nu numai, dar nu putem intelege nici ce este viata. Omul incapabil de a cunoaste moartea , va fi incapabil sa cunoasca viata , pentru ca in fond nu este vorba de altceva decit despre doua ramuri ale aceluiasi copac.Daca ti-e frica de moarte , iti va fi frica si de viata-pentru ca viata este ceea care te conduce spre moarte. Numai traind vei ajunge sa mori. Din momentul in care respiram prima data, incepem sa murim. Nasterea, casnicia, batranetea.. nu sunt decat drumuri spre moarte. Asa ca sunt sigura ca nu poate fi ceva rau, daca toti ne indreptam incolo. Eu cred in reincarnare. Si sunt convinsa ca toate religiile ne mint in legatura cu viata de apoi.
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 12:18
frica de moarte este o boala(dpdv psihologic).o sa revin sa va spun cum se numeste...asta daca nu ne lamureste france(din cate stiu eu ,,esti de meserie").m-am interesat pentru ca mie imi este foarte frica de moarte...nu pot sa concep asa ceva...poate si pt faptul ca nu am pierdut pe nimeni apropiat...dar sunt perioade cand nu ma pot oprii din plans cand ma gandesc ca o sa imbatranesc...imi iubesc enorm viata pe care o am acum...nu pot sa imi imaginez ca voi murii.nu sunt o persoana cu probleme de comportament...sunt echilibrata din multe puncte de vedere, dar cu gandul mortii nu ma pot resemna.imi place sa spun ca EU NU VOI MURII NICIODATA!

Postat pe 20 Mai 2008 12:26
si eu tind sa cred k exista reincarnarea!si stau si ma intreb dc n-ar fi existat reincarnarea cui si cum i-ar fi venit ideea despre asta????
lydia23
Postat pe 20 Mai 2008 12:26
Nu prea gandesc ipotetic pt ca am unele convingeri in aceasta viata care acopera si sfera moartea si judecata de apoi.
O intrebare asemanatoare am aresat-o si eu unui coleg , i-am zis ce ai spune, face daca in ziua judecatii l-ai gasi pe profetul Mohammad langa Dumnezeu si mi-a raspuns nimic.

Si eu pot rasp. asemanator, iti imaginezi , ar putea exista regrete insa in principiu nu ai putea sa mai faci nimic.


Postat pe 20 Mai 2008 12:31
o fi adevarat ce se spune despre sufletele pereche?k nu pot trai unul fara altul si k dc moare unul celalalt va muri in scurt timp dupa...??????anul trecut mi-au murit bunicii la 2 sapt dif,bunik era foarte bolnava,dar bunicul era sanatos doar k a cazut in santul din fata casei si s-a lovit foarte rau...multi au vb despre suflete pereche iar altii au zis k asa a fost!:-(
lydia23
Postat pe 20 Mai 2008 12:33
Daca omul ar fi cu adevarat fericit in aceasta lume, ce nevoie ar avea el sa se preocupe de lumea de dincolo? Singura ratiune pentru ca el sa accepte o alta lume este suferinta in lumea actuala. Lumea de dincolo nu exista in sine, ea exista insa datorita suferintelor omului. Religiile au procedat astfel pentru a le face rau oamenilor. Ele au amplificat suferinta, ura, mania, ranile sufletesti ale oamenlor - si totul in numele lui Dumnezeu, a unor cuvinte frumoase.
Milioane de oameni au fost macelariti, ucisi, arsi de vii, in numele religiei, in numele lui Dumnezeu, al libertatii, al democratiei, al comunismului. Ce de nume frumoase… Dar ceea ce s-a intamplat in spatele lor este atat de oribil, incat intr-o buna zi omul se va uita inapoi si va striga: aceasta este istoria unei omeniri nebune, nesanatoase! Noi suntem raiul si iadul, noi decidem daca traim in rai sau in iad.. dupa fapta si rasplata, e valabil pt toti. Dar numai daca simtim din inima sa facem bine..nu de teama iadului. Uneori ma gandesc, daca ar fi adevarata teoria cu raiul si iadul..si toti am avea numai o singura viata.. cat de mare ar trebui sa fie aceste 2 locuri pt a-i primi pe toti oamenii?? aveti idee cati oameni s-au nascut si au murit de la inceputul lumii????

oana81
Postat pe 20 Mai 2008 12:33
mie nu mi e frica de moarte.de fapt,de cand eram mai mica in fiecare an era sa mor.si chiar de as muri,cred cu tarie ca m as reincarna sper,ca fiind o persoana mai buna..eu cred ca sufletul evolueaza.si nici nu cred in religii.cred ca e timpul sa deschidem ochii,ca prea mult i am avut inchisi..apropo de asta,cititi careva pavel corut ?

Postat pe 20 Mai 2008 12:34
scz asa a fost sa fie...:DDD
lydia23
Postat pe 20 Mai 2008 12:34
dc tot s-a ajuns la discutia asta credeti in sufletele ratacite,fantome,posedare???:-S
lydia23
Postat pe 20 Mai 2008 12:37
luna..eu citesc pavel corut..paulo coelho..osho.. si aceste carti mi-ai schimbat viata si mi-au alungat definitiv marile frici! lydia.. cred ca sufletele ratacite exista..mai mult, sunt atatia oameni rataciti pe lumea asta! cred ca exista fantome(dar eu le spun spirite), cred ca exista si spirite rele, mai neevoluate..dar, ca un paradox..nu cred in diavol sau satana. Nu cred in nimic ce invoca religia..si totusi sunt o persoana credincioasa. Cred intr-un d-zeu.. dar nu in d-zeul din biblie.. Ciudat, nu? :)
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 12:43
Daca omul ar fi cu adevarat fericit in aceasta lume, ce nevoie ar avea el sa se preocupe de lumea de dincolo? Singura ratiune pentru ca el sa accepte o alta lume este suferinta in lumea actuala. Lumea de dincolo nu exista in sine, ea exista insa datorita suferintelor omului. Religiile au procedat astfel pentru a le face rau oamenilor. Ele au amplificat suferinta, ura, mania, ranile sufletesti ale oamenlor - si totul in numele lui Dumnezeu, a unor cuvinte frumoase. Milioane de oameni au fost macelariti, ucisi, arsi de vii, in numele religiei, in numele lui Dumnezeu, al libertatii, al democratiei, al comunismului. Ce de nume frumoase… Dar ceea ce s-a intamplat in spatele lor este atat de oribil, incat intr-o buna zi omul se va uita inapoi si va striga: aceasta este istoria unei omeniri nebune, nesanatoase! Noi suntem raiul si iadul, noi decidem daca traim in rai sau in iad.. dupa fapta si rasplata, e valabil pt toti. Dar numai daca simtim din inima sa facem bine..nu de teama iadului. Uneori ma gandesc, daca ar fi adevarata teoria cu raiul si iadul..si toti am avea numai o singura viata.. cat de mare ar trebui sa fie aceste 2 locuri pt a-i primi pe toti oamenii?? aveti idee cati oameni s-au nascut si au murit de la inceputul lumii????
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 12:43
din greseala am postat de 2 ori..
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 12:44
eu cred ca in cateva sute de ani crestinismul va fi o religie moarta.egiptenii au crezut mii de ani in zeul RA ...
sunt de acord cu Oana.religia este responsabila multor atrocitati.cati epileptici nu au fost arsi pt ca se credea ca sunt posedati?
iar despre cruciade sa nu mai vorbim.li s-au declarat razboi unor popoare doar pt simplul fapt ca nu credeau in acelasi d-zeu.

Postat pe 20 Mai 2008 12:52
si cel mai rau il detest pe Papa(actual).celalat imi cadea bine , i se citea pe fata bunatatea sufleteasca.
in schimb fata astuia il tradeaza.daca exista diavolul sigur e el
in loc sa ne tina atatea predici mai bine s-ar apuca sa vanda tot aurul de la Vatican.ar scapa Africa de foame pt o lunga perioada .

Postat pe 20 Mai 2008 12:59
in facultate am realizat o lucrare pe tema ,,,religia- o metoda de manipulare a maselor,, si nu vreti sa stiti ca am avut restanta la materia respectiva pana la licenta.era o lucrare argumentativa, in care eu adusesem nenumarate argumente ca religia a fost ,,inventata" pt a stapanii masele.nu pot sa cred in ce va fi dupa moarte pentru ca nimeni nu a venit innapoi sa spuna ce e acolo, nu pot crede in spirite pentru ca nu am vazut.in timp oamenii au fost stapaniti cel mai mult de religie si asa au putut gasi motive sa faca multe lucruri interzise de lege...in numele religiei.

Postat pe 20 Mai 2008 13:04
ai mare dreptate...

Postat pe 20 Mai 2008 13:05
Omul a fost exploatat in numele religiei, atat de preoti, cat si de politicieni. Preotul si politicianul au inchegat o conspiratie infioratoare impotriva omului. Singurul fel de a exploata pe cineva este de a-l face sa se teama. Odata ce omul este plin de temeri, este gata sa se supuna. Odata ce tremura in sinea sa, isi pierde increderea in sine si este gata sa creada orice prostie. Nu poti aduce un om cu incredere in sine in starea de a crede orice tampenie.
Atentie! Asa a fost omul exploatat de-alungul secolelor! Aceasta este insusi secretul “meseriei” asa-ziselor religii: fa-i sa se teama, fa-i sa se simta nedemni, fa-i sa se simta vinovati, fa-i sa se creada la marginea infernului.
Dar cum sa-i faci sa se teama? Intr-un singur mod: condamna viata, condamna toate lucrurile naturale. Condamna sexul, care este fundamentul vietii, condamna hrana, care este al doilea fundament al vietii, condamna relatiile, familia, prietenia, pentru ca si acestea sunt fundamente ale vietii, Condamna tot ce prinzi!
Condamna orice lucru natural al vietii, spune ca e gresit: “Daca faci asta, ai sa suferi. DAca n-o faci, vei fi rasplatit! Iadul o sa fie al tau daca vei trai natural, si raiul te va primi daca te pui impotriva vietii.” Acesta este mesajul care vine din trecut.
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 13:06
Inainte de a crede in Dumnezeu, ii invidiam pe cei ce credeau, pentru fericirea de a nu privi moartea cu frica. Chiar daca exista o judecata, sunt usurati cei care cred ca ''mai e ceva dupa''. Imi era groaza de moarte...Acum nu imi mai este.La fel ca si nazanin, nici eu nu ma simt pregatita , dar nu cred ca se simte cineva vreodata pregatit. Intodeauna, mai e ceva de facut, mai vrem sa stam pe-aici :-p.In acelasi timp, trebuie sa accepti ca poate nu vei avea timp sa te pregatesti. Iar soarta fiecaruia este scrisa si implacabila.

Postat pe 20 Mai 2008 13:08
da si mie mi au schimbat viata si convingerile..si stiti care e culmea?ca logodnicul meu desi este musulman,crede tot ca mine..:))uf!bine ca ne am inteles!:))

Postat pe 20 Mai 2008 13:08
fetelor,deschideti ochii!!religia tot de oameni este scrisa.ca tot veni vorba de papa..ce secrete mai ascund si astia cu vaticanul lor!!!ca ma enerveaza.vor sa ne joace cum vor ei..mai citi si alte carti,nu numai de religie.:)ca mai invatati si altceva..fara suparare..

Postat pe 20 Mai 2008 13:13
de mici crestem cu povestea lui adam si eva..Toate religiile au condamnat viata in toate felurile, si cand toata lumea condamna viata - iar lumea este atat de mare - ce sa faca un copil? Va fi marcat de toata aceasta condamnare. Dar iata cu ce istorie incepe lumea … Dumneazeu le-a spus lui Adam si Evei: “Nu mancati fructele pomului cunoasterii, nu gustati din fructele copacului vietii!”. Le-a interzis. Acestea sunt cele mai importante lucruri in viata - intelepciunea si trairea - iar Dumnezeu le-a negat pe amandoua. Din start. L-a obligat pe om sa traiasca in ignoranta si l-a amenintat cu iadul daca nu asculta. Pai de ce a pus d-zeu capcane si reguli din prima zi?? Daca era atat de bun, nici macar nu ar fi pus pomul cunosterii in aceeasi gradina cu adam si eva. O sa spuneti: ca sa-i testeze. Pai cum sa-i testeze daca erau parte din el?? El s-ar fi tradat singur? In momentul in care testezi o persoana este clar ca tu consideri ca acea persoana are ganduri negre. De ce a considerat d-zeu ca oamenii au ganduri negre? De ce a scos partea negativa din ei? Absurd. Partea rea e ca i-a si trimis in ,,iad,,.. pai ce tata iubitor este? La prima greseala iti abandonezi copiii? Noi asa procedam cu copiii nostrii? Nu cred..In fine..
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 13:13
Mie imi este teama de moartea celor dragi mie...gasindu`mi neputincioasa sa pot face ceva , de a mea mai putin. Adam si Eva este un mit ,am avut ocazia sa studiez in facultati atat antropologia , cat si geologia.Este demonstrat stiintific cat se poate de clar felul in care s`a format lumea , la fel ca si evolutia umana. Cred totusi ca exista Dumnezeu , o forta suprema si consider ca toti avem nevoie de credinta in ceva.Pana la uurma si Iisus a fost ucis tot de preoti.Biserica propovaduieste numele lui Dumnezeu dar este in acelasi timp si o forma de a tine in frau multe lucruri care ar putea scapa de sub control pe aceasta lume , ceea ce cred ca e fb , pt ca daca nu ar exista frica de ceva pe lumea asta si toata lumea ar actiona in consecinta procesul de auto-distrugere ar fi unul rapid si sigur.Si e foarte adevarat ca Vaticanul si implicit papalitatatea e o mare forta , care detine numeroase secrete pt ca din cele mai vechi timpuri clerul a avut acces la documente , acte si carti care nu erau la indemana celorlalti si care sunt pastrate la cea mai mare discretia si astazi in biblioteca de la Vatican.
Kittynelle
Postat pe 20 Mai 2008 14:18
da luna si eu am pus mana pe o carte de-a lui pavel corut:) ...despre moarte ..nu stiu ... deocamdata mi-e frica de ea in sensul ca nu ma simt pregatita sa plec de aici ... mai am foarte multe de implinit in viata asta... dar cred ca undeva dupa 60 de ani ... dupa ce am copii, nepoti etc.. si vad ca las ceva frumos in urma mea - o sa privesc moartea cu seninatate, ca pe ceva natural care oricum li-i se intampla tuturor..deci nu am motiv de ingrijorare - imi doresc doar sa nu am o moarte violenta de genul accident/boala etc. sa mor ..de batranete:)
Josie
Postat pe 20 Mai 2008 15:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
4 trucuri de a scapa d timiditate 3 De la: rashela 8 Mai 2011 16:49
:p 5 De la: Barbie30 29 Septembrie 2010 10:57
EXCLUSIV PENTRU FEMEI 13 De la: battleofwits 22 Octombrie 2010 18:59
Martorii lui İehova 14 De la: selin32 18 Iunie 2013 16:57
O intrebare 7 De la: kudika_24319 7 Ianuarie 2013 14:43