Setari Cookie-uri

TRUCURI DE MACHIAJ

CUM TE MACHIEZI, IN FUNCTIE DE FORMA FETEI SAU SI DE MOMENTUL ZILEI?
simonik520
Postat pe 21 Mai 2008 03:14
eu folosesc dermatograful cu khol si crema coloranta pt ten, restul nu ma intereseaza.:) merg pe machiaj natural

Postat pe 21 Mai 2008 10:29
machiaj strident..doar la petreceri.in restul zilelor unul foarte natural:crema,rimel,dermatograf si un ruj finut sau un luciu.in schimb sunt mai atenta cu parul...se aranjeaza mai greu si are nevoie de mai multa atentie.

Postat pe 21 Mai 2008 10:51
in primul rand TREBUIE, e obligatoriu sa te machiezi in functie de forma fetei..momentul zilei..e optional..eu optez intotdeauna pt un machiaj discret, poate seara imi accentuez mai mult ochii
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 18:52
eu cred ca primul lucru este crema,dupa care aplicam un anticearcan,rimelul,putina pudra pe obraji,si un gloss natural pe buze.asta este pt cine nu i place sa se machieze.da un aspect ingrijit natural.dar si eu folsesc dermatograful,si farduri de culori calde,rimel,etc...tin sa precizez ca si aspectul parului este foarte daca nu cel mai important pt un rezultat perfect..

Postat pe 21 Mai 2008 19:12
crema nu cred ca face parte din trusa de machiaj.. si sunt de acord cu parul, e f important
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 19:30
eu nu folosesc creme,doar ceai de musetel pt. fata si putin ruj,apropiat de culoarea buzelor,sau nuante de roz-mov.
sonia111222
Postat pe 21 Mai 2008 21:34
ceaiul de musetel este extraordinar pt ten.. eu il folosesc in loc de tonic, dupa demachiere.. si e grozav
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 21:37
nu am cearcane,pielea mea e fina,nu are nici un rost sa incep cu fond de ten sau altceva,poate dupa 30 de ani,sau cine stie?
sonia111222
Postat pe 21 Mai 2008 21:41
Luna 87,la un alt topic ai raspuns ca folosesti crema antirid cu toate ca ai doar 21 ani.Acum mentionezi ca folosesti si anticearcan.Dupa varsta de 30 de ani ce mai folosesti?Eu am vazut pozele tale si arati bine.Nu stiu la ce-ti folosesc toate.
ramo77
Postat pe 22 Mai 2008 13:48
mersi ramo77,dar cateodata mai folosesc anticearcan,deoarece am o anemie f naspaaa...de multi ani,si sunt cam palida..pt asta folosesc.si in poze chiar nu am fond de ten sau anticearcan:)))mersi pt compliment.

Postat pe 22 Mai 2008 15:36
demacherea este ce mai importanta pt a avea o fata curata se spune ca o zi fara demachiant echivalent cu 30 zile de imbatranire .pt ca machiajul sa fie unul reusit trebuie sa tinem cont de forma fetei de moment si mai ales trebuie stiu ca atunci cand accentum ochii buzele clar se fac mult mai discrete si lista ar putea continua........hai ca nu vreau sa va plictisesc va pup
tyc_boss
Postat pe 23 Mai 2008 10:55
Dupa parerea mea,cele 2 tipuri de machiaje de care zici tu,sunt total diferite.In functie de momentul zilei:machiajul de zi trebuie sa fie unul cat mai natural.Un fond de ten cu textura usoara(daca exista ceva imperfectiuni),mascara si un gloss in nuante cat mai naturale.Machiajul de seara este mai accentuat..dermatograf,eyeliner,fard...in functie de prefeintele fiecaruia fara a se exagera insa.Machiajul in functie de forma fetei este unul de corectare...si se realizeaza cu 2 nuante de fonduri de ten,una mai deschisa si una mai inchisa fara diferente prea mari intre cele 2.
alexandra06
Postat pe 23 Iunie 2008 20:07
Machiajul trebuie folosit cu precautie, in dependenta de ce tinuta vreai s-o ai: de seara, de zi sau de o ocazie. Felul in care arati,in dependenta desigur si de costumatie, de accesorii,coafura, reda idei despre tine, despre cultura si educatia ta artistica
Iov
Postat pe 28 Iulie 2008 22:42
eu imi stropesc fata cu apa minerala inainte de a aplica crema de zi....da o prospetime deosebita tenului si fondul de ten se mentine timp indelungat....deasemenea...folosesc conceler pe pleoape..astfel fardul de pleoape se aranjeaza superb.....

Postat pe 6 August 2008 00:20
EU FOLOSESC MULTE LUCRURI DE LA CREMA DE FATA ,FOND DE TEN,MASCARA,BLUSH , RUJ SI ULTIMUL LUCRU PE CARE IL FAC IMI FIXEZ MACHIAJUL CU APA TERMALA PT.A NU CURGE MAI ALES VARA. MA DEMACHEZ TOT CU APA TERMALA . SEARA ADAUG KOHEL SAU FARD DE PLEOAPE .
alexandra20066
Postat pe 19 August 2008 04:12
eu ma machiez in primul rand in functie de starea de spirit,apoi tin cont de forma fetei si abia la urma de momentul zilei,iar vara nu ma machiez absolut deloc nu suport nimic pe fata mea...dar oriunde si oricand ar fi nelipsit din geanta mea este un ruj sau un gloss iar depinde de starea de spirit precum si culoarea aleasa

Postat pe 24 August 2008 10:56
eu sunt convinsa ca in primul rand fiecare din noi trebuie sa avem o piele ingrijita,apoi colorata,,,si daca pielea arata bine...putem trece la machiaj..un machiaj d bun gust,intotdeauna adaptat momentului,evenimentului si fizionomiei noastre...prin urmare,nn doar d unul din aceste considerente trebuie sa tinem cont...ci sa le tratam p fiecare in egala masura...ochii..mereu conturati,,,genele,definite printru-un rimel fin,buzele mereu hidratate...in rest...fiecare punem d la noi putina culoare...atat cat ne reprezinta..

Postat pe 27 August 2008 18:17
Pt un machiaj rezistent 24 ore, dupa ce v-ati machiat la sfarzit dati pe fata de la o distanta de 20-25 cm fixativ de par(cel mai puternic, de 5) cu ochii inchisi. Si machiajul o sa reziste.




In fiecare dimineata foloseste apa termala sau apa minerala(spala fata) ... si apoi da o crema hidratanta.


Bafta
merycam
Postat pe 20 Septembrie 2008 12:25
De la: sensual, la data 2008-05-21 03:14:45CUM TE MACHIEZI, IN FUNCTIE DE FORMA FETEI SAU SI DE MOMENTUL ZILEI?
Recalo
Postat pe 20 Septembrie 2008 19:01
De la: merycam, la data 2008-09-20 12:25:15Pt un machiaj rezistent 24 ore, dupa ce v-ati machiat la sfarzit dati pe fata de la o distanta de 20-25 cm fixativ de par(cel mai puternic, de 5) cu ochii inchisi. Si machiajul o sa reziste.




In fiecare dimineata foloseste apa termala sau apa minerala(spala fata) ... si apoi da o crema hidratanta.


Bafta




doamne fereste.. cum sa-ti dai cu fixativ de par pe fata??
si in plus.. cine are nevoie de machiaj rezistent 24 de ore?

Postat pe 21 Septembrie 2008 02:45
Asta cu fixativu' pe fata e ceva gen gluma aia:du-te in bucatarie,da drumu la gaze,si dupa juma' de ora aprinde un chibrit..iar pe tavan iti va aparea numele persoanei iubite si ia zi-ne si noua....eventual stam si cu ochii deschisi cand aplicam fixativul pe fata..?..hmmm sau e indicat pentru cele care au par pe fata??inca nu m-am lamurit....
pucca22
Postat pe 21 Septembrie 2008 10:21
a-ti vazut cum se face fixativul in saloane cand ajunge pe jos ( pe gresie) ? E lipicios aduna toate mizeriile si se curata cel mai greu!!!!!
Eu nu vreau ca prietenul sa nu m-ai poata sa-si dezlipeasca mainile din acest motiv de pe fata mea ... ci din cu totul alte motive
dafffne
Postat pe 21 Septembrie 2008 14:31


Postat pe 21 Septembrie 2008 23:54
Cu fixativul pe fata nu e gluma, asa se fac machiajele rezistente, care in 10-20 ore .....rimelul nu curge....fata nu se face grasa.....sta totul perfect
Avand profesia........ spun ca un profesionist.....

Sun f multe trucuri care un om obisnuit nu stie.

bafta multa
merycam
Postat pe 22 Septembrie 2008 18:38
Da' atunci ar trebui sa ne spui si distanta de la care se aplica pe fata ?
dafffne
Postat pe 22 Septembrie 2008 20:49
Ma bucur ca stiu sa ma machiez singura si nu e nevoie sa apelez la profesionisti
pucca22
Postat pe 23 Septembrie 2008 19:34
ai si motive sa fi fericita! Dar exista unele trucuri pe care le putem impartasi... la un moment dat observi ca iti lipseste ceva si nu sti ce, ca ai nevoie sa incerci ceva nou...si tre sa sti cum
dafffne
Postat pe 24 Septembrie 2008 17:01
Fixativul se aplica de la 30-35 cm , ochii inchisi.

bafta

merycam
Postat pe 24 Septembrie 2008 18:22
fixativ auzi...hehe...substantele chimice din compozitia unui fixativ,sunt majoritatea toxice pu ten,incompatibile cu acesta....sau facem un compromis.....suntem cu machiajul intact 24 ore,folosind fixativ,si apoi mergem la cosmetolog sa rezolvam toate problemele aparute,sau folosim apa termala pu fixarea machiajului(eu folosesc uriage)si peste 6,sau 12 ore daca e cazul,fac mici retusuri...fara ca sa-mi traumez tenul....aaaa,da mai sunt niste spray-uri,cu sateen si extracte din matase,care se aplica dupa terminarea unui machiaj,pu luminozitate si rezistenta....(utilizat in machiajul de nunta)...nu-l incurcati cu fixativul de par...5...ohoho

Postat pe 27 Septembrie 2008 16:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
magazin cu preturi mici 1 De la: krystynakarina 26 August 2009 11:50
PRODUSE PROFESIONALE LA PRETURI F BUNE ONLINE 13 De la: criss84 15 Noiembrie 2010 12:14
Cosmetice Fraulein si Mac 1 De la: produse_fraulein38 4 Februarie 2012 03:27
E.L.F 3 De la: BiuL 11 Iunie 2011 03:41
Machiajul pentru vestimentatie turcoaz 2 De la: yuyu2421 21 Iunie 2010 02:37