Setari Cookie-uri

TRUCURI DE MACHIAJ

De la: cleopatra86, la data 2008-09-27 16:55:44fixativ auzi...hehe...substantele chimice din compozitia unui fixativ,sunt majoritatea toxice pu ten,incompatibile cu acesta....sau facem un compromis.....suntem cu machiajul intact 24 ore,folosind fixativ,si apoi mergem la cosmetolog sa rezolvam toate problemele aparute,sau folosim apa termala pu fixarea machiajului(eu folosesc uriage)si peste 6,sau 12 ore daca e cazul,fac mici retusuri...fara ca sa-mi traumez tenul....aaaa,da mai sunt niste spray-uri,cu sateen si extracte din matase,care se aplica dupa terminarea unui machiaj,pu luminozitate si rezistenta....(utilizat in machiajul de nunta)...nu-l incurcati cu fixativul de par...5...ohoho

Unde se gasesc aceste spray-uri cu sateen?

Postat pe 27 Septembrie 2008 19:42
apa termala este un bun fixativ al machiajului,plus ca are actiune calmanta,antiinflamatoare,antiradicali liberi,emolienta.....avene sau uriage......si spray-uri care fixeaza machiajul,dar care nu se recomanda a fi utilizate zilnic..eu stiu unul MAC(fix+).....

Postat pe 27 Septembrie 2008 22:44
dar celce cu extracte de matase
bestiuitza
Postat pe 27 Septembrie 2008 22:50
radiant face quencher....nu sunt sigura ca am scris corect denumirea....si silky dry spray....se utilizeaza in saloane de frumusete.....probabil le poti cumpara direct de acolo....

Postat pe 27 Septembrie 2008 22:54
am mai auzit una...apa termala este foarte buna pentru ten
andy23
Postat pe 27 Septembrie 2008 22:55
sa stii k eu am de la vichy apa termala si sa stii ks multumita de ea
probabil nu ai probato ...incearca si sa ne zici parerea
bestiuitza
Postat pe 27 Septembrie 2008 22:59
Gasesc in farmacii apa termala de la Vichy sau Avene?Am facut comanda pe net si tot astept,,a trecut mai mult de o luna si nimik

Postat pe 28 Septembrie 2008 16:24
in farmacii gasesti vichy si avene, aproape in toate.. si eu folosesc apa termala vichy si imi place mult..

Postat pe 28 Septembrie 2008 16:28
intotdeauna am folosit produse romanesti, sunt cele mai bune.am 41 ani si nu ma pling, folosesc un fond de ten crema , tus carioca negru am ochii migdalati, putin rimel, m genele lungi, un ruj-rose si sunt bruneta.nu ma demachez intotdeauna ...........dar am tenul superb ma ajuta

Postat pe 4 Octombrie 2008 18:36
fetelor cel mai important este sa ne ingrijim...
cu machiaj mai mult sau mai putin tare, fiecare hotaraste pentru ea...
dar sa o facem...
ca vai ce rau arata o femeie neingrijita...
luulya
Postat pe 22 Octombrie 2008 19:29
offf....eu sunt dependenta d dermatograf....toata lumea imi spune k ma makiez strident...sh asta cred sh eu...dar nu mi place cum arat naturala...c ash putea face sa scap d obsesia creionului negru?
pussyCat_
Postat pe 11 Noiembrie 2008 02:01
pentru inceput incearca sa inlocuiesti dermatograful cu tusul, intr-o linie mai subtire si aplica mai bine mascara...
poti sa pui culoare pe pleoapa superioara ca acum se poarta culoarea, tus, si mascara...
luulya
Postat pe 11 Noiembrie 2008 18:41
ms pt sfat...o sa incerc
pussyCat_
Postat pe 12 Noiembrie 2008 21:00
De la: sensual, la data 2008-05-21 03:14:45CUM TE MACHIEZI, IN FUNCTIE DE FORMA FETEI SAU SI DE MOMENTUL ZILEI?
kruger
Postat pe 17 Noiembrie 2008 22:08
De la: merycam, la data 2008-09-22 18:38:37Cu fixativul pe fata nu e gluma, asa se fac machiajele rezistente, care in 10-20 ore .....rimelul nu curge....fata nu se face grasa.....sta totul perfect
Avand profesia........ spun ca un profesionist.....

Sun f multe trucuri care un om obisnuit nu stie.

bafta multa
Nu pot sa cred ca exista asemenea truc!!!!
Nebunie curata!!!!!
laviniatrifan
Postat pe 26 Noiembrie 2008 13:46
am o problema... poate cineva dintre voi m-ar putea ajuta cu un sfat... am mereu in jurul ochilor o culoare maronie si din aceasta cauza sunt "obligata" sa folosesc mereu un fond de ten si/sau anticearcan.. as vrea sa nu le mai folosesc sau sa fac o pauza, dar nu arata prea bine fara... :(
buburuza_mica
Postat pe 26 Noiembrie 2008 14:22
De la: buburuza_mica, la data 2008-11-26 14:22:19am o problema... poate cineva dintre voi m-ar putea ajuta cu un sfat... am mereu in jurul ochilor o culoare maronie si din aceasta cauza sunt "obligata" sa folosesc mereu un fond de ten si/sau anticearcan.. as vrea sa nu le mai folosesc sau sa fac o pauza, dar nu arata prea bine fara... :(

de ce ai culoare maronie? poate fi o cauza medicala.....cred ca ar trebui sa-ti intrebi medicul de fam daca nu ai fost asa mereu... o alta rezolvare personal nu-mi trece prin cap acum
sper ca am putut macar putin sa te ajut
ariana25
Postat pe 26 Noiembrie 2008 14:30
De la: bruneticaa, la data 2008-11-26 14:30:30
De la: buburuza_mica, la data 2008-11-26 14:22:19am o problema... poate cineva dintre voi m-ar putea ajuta cu un sfat... am mereu in jurul ochilor o culoare maronie si din aceasta cauza sunt "obligata" sa folosesc mereu un fond de ten si/sau anticearcan.. as vrea sa nu le mai folosesc sau sa fac o pauza, dar nu arata prea bine fara... :(

de ce ai culoare maronie? poate fi o cauza medicala.....cred ca ar trebui sa-ti intrebi medicul de fam daca nu ai fost asa mereu... o alta rezolvare personal nu-mi trece prin cap acum
sper ca am putut macar putin sa te ajut


nu stiu... problema asta o am de destul de mult timp... a aparut treptat, cate putin, pana acum cand am observat ca sunt dependenta de anticearcan si fond de ten :| si nici nu stiu ce sa folosesc, ce creme?... of...
buburuza_mica
Postat pe 26 Noiembrie 2008 14:49
De la: buburuza_mica, la data 2008-11-26 14:49:36
De la: bruneticaa, la data 2008-11-26 14:30:30
De la: buburuza_mica, la data 2008-11-26 14:22:19am o problema... poate cineva dintre voi m-ar putea ajuta cu un sfat... am mereu in jurul ochilor o culoare maronie si din aceasta cauza sunt "obligata" sa folosesc mereu un fond de ten si/sau anticearcan.. as vrea sa nu le mai folosesc sau sa fac o pauza, dar nu arata prea bine fara... :(

de ce ai culoare maronie? poate fi o cauza medicala.....cred ca ar trebui sa-ti intrebi medicul de fam daca nu ai fost asa mereu... o alta rezolvare personal nu-mi trece prin cap acum
sper ca am putut macar putin sa te ajut


nu stiu... problema asta o am de destul de mult timp... a aparut treptat, cate putin, pana acum cand am observat ca sunt dependenta de anticearcan si fond de ten :| si nici nu stiu ce sa folosesc, ce creme?... of...


nu cred ca o crema te poate ajuta atat de mult... sunt niste geluri contur ochi cu efect anticearcan de la dr soleil.... dar tot te-asi sfatui sa-ti intrebi macar medicul de fam de la ce ar putea fi. astept un raspuns pup
ariana25
Postat pe 27 Noiembrie 2008 08:34
De la: buburuza_mica, la data 2008-11-26 14:22:19am o problema... poate cineva dintre voi m-ar putea ajuta cu un sfat... am mereu in jurul ochilor o culoare maronie si din aceasta cauza sunt "obligata" sa folosesc mereu un fond de ten si/sau anticearcan.. as vrea sa nu le mai folosesc sau sa fac o pauza, dar nu arata prea bine fara... :(


Draga mea,
Culoarea asta poate fi din doua motive, amandoua medicale. Unul: rinchii. Cata apa bei? Faza cu 2 litri de apa pe zi nu e poveste. Chiar trebuie sa-i bei.
Doi: ficatul. Grasimi, dulciuri, fumat in exces.
Ar mai fi si lipsa de somn, dar asta o stii si tu. Sa stii ca nu exista "sa te obisnuiesti sa dormi putin". Corpul "tine minte" lipsa de somn acumulata. Ca sa fiu mai explicita: daca noaptea trecuta ai dormit 3 ore in loc de 7-8, esti in deficit cu 4 ore. Mai devreme sau mai tarziu, deficitul asta se cere recuperat sau o sa iti afecteze... ghici? Ficatul! (in primul rand) E, deci, un cerc vicios.
Astea sunt, bine-nteles, generalitati... Un sfat personalizat ti l-ar da medicul tau, dupa niste analize mai amanuntite.
Dor_a
Postat pe 27 Noiembrie 2008 08:51
De la: buburuza_mica, la data 2008-11-26 14:22:19am o problema... poate cineva dintre voi m-ar putea ajuta cu un sfat... am mereu in jurul ochilor o culoare maronie si din aceasta cauza sunt "obligata" sa folosesc mereu un fond de ten si/sau anticearcan.. as vrea sa nu le mai folosesc sau sa fac o pauza, dar nu arata prea bine fara... :(


bronzul!!!!!!!!!!! nu se va mai observa diferenta...
dafffne
Postat pe 27 Noiembrie 2008 17:33
De la: laviniatrifan, la data 2008-11-26 13:46:30
De la: merycam, la data 2008-09-22 18:38:37Cu fixativul pe fata nu e gluma, asa se fac machiajele rezistente, care in 10-20 ore .....rimelul nu curge....fata nu se face grasa.....sta totul perfect
Avand profesia........ spun ca un profesionist.....

Sun f multe trucuri care un om obisnuit nu stie.

bafta multa
Nu pot sa cred ca exista asemenea truc!!!!
Nebunie curata!!!!!


lavinia si eu am terminat un curs de make up la o scoala destul de buna din bucuresti dar de fixativ pe fata nu am auzit.ce alte trucuri mai stii?
mie mi se pare daunatoare traba cu fixativul pentru ca trebuie sa tii cont si de fata clientei.ma gandesc eu ca fixativul ala nu e tocmai ok aplicat pe fata.
elisa_me
Postat pe 4 Decembrie 2008 22:04
eu ma machiez dupa felul cum ma simt la momentul respectiv..ca altfel nu-mi iese.conteaza si forma fetei ,culori ce ti se potrivesc

Postat pe 15 Decembrie 2008 15:54
nu stiu dak ma incadrez perfect in acest topic insa as dori sa stiu cum as putea sa acopar pistruii...sunt pe toata fata..norocul meu este k nu sunt stridenti...se accentueaza vara mai mult.mias dori o crema sau ceva care sa ma ajute sa scap de el sau cel putin sa nu se accentueaza la rezele puternice ale soarelui.multumesc
yonella90
Postat pe 1 Ianuarie 2009 12:08
si eu am vara pistrui pe toata fata si ii ador. lasa-i sa fie in voia lor si ai incredere ca iti dau un aer interesant. apropo de machiaj, ce tot atata fond de ten, corector, pudra, rimel, fard, ruj? eu cand ma uit dimineata in oglinda sunt multumita de ce vad. daca nu am vreo ocazie ma pieptan si plec. sunt in schimb deacord cu cleopatra cu apa termala, si mie imi place si mi se pare ca imi invioreaza tenul. eu am de la vichy si nici nu costa foarte mult, in jur de 20-30 ron. nu vi se pare mai atragatoare o imagine cu o femeie intr-o zi de vara cu parul ciufulit, nemachiata si intr-o rochie vaporoasa decat o imagine a unei femei foarte studiata si artificiala? mie da. si mltora din barbatii pe care i-am intalnit la fel.
kiya
Postat pe 1 Ianuarie 2009 12:22
De la: sensual, la data 2008-05-21 03:14:45CUM TE MACHIEZI, IN FUNCTIE DE FORMA FETEI SAU SI DE MOMENTUL ZILEI?

trebuie sa tii cont de amandoua, e obligatoriu. nu te poti machia si sa nu te avantajeze. scopul machiajului este sa te faca frumoasa! nu te poti machia ziua cu ceva prea strident, nu e de bun-gust.e ca si cu hainele:nu poti purta ziua haine de seara si nici perle sau cercei cu diamante la halatul de casa.
mkdisk
Postat pe 12 Ianuarie 2009 14:48
De la: cleopatra86, la data 2008-08-06 00:20:11eu imi stropesc fata cu apa minerala inainte de a aplica crema de zi....da o prospetime deosebita tenului si fondul de ten se mentine timp indelungat....deasemenea...folosesc conceler pe pleoape..astfel fardul de pleoape se aranjeaza superb.....

asa e, exact cum zici.
mkdisk
Postat pe 12 Ianuarie 2009 14:53
Pentru mai multe informatii despre machiaj puteti intra pe http://eyesofada.wordpress.com.
Sper sa va placa.
tanada
Postat pe 30 Martie 2009 01:27
De la: Loveliness, la data 2008-09-21 02:45:22
De la: merycam, la data 2008-09-20 12:25:15Pt un machiaj rezistent 24 ore, dupa ce v-ati machiat la sfarzit dati pe fata de la o distanta de 20-25 cm fixativ de par(cel mai puternic, de 5) cu ochii inchisi. Si machiajul o sa reziste.




In fiecare dimineata foloseste apa termala sau apa minerala(spala fata) ... si apoi da o crema hidratanta.


Bafta




doamne fereste.. cum sa-ti dai cu fixativ de par pe fata??
si in plus.. cine are nevoie de machiaj rezistent 24 de ore?

wow dar u chiar nu ai mai auzi de metoda asta si machiajul il dai jos te demachiezi cand ai nevoie fixativul este pt a pastra machiajul "proaspat" cat mai mult timp
everything_for_you
Postat pe 30 Martie 2009 23:03
De la: yonella90, la data 2009-01-01 12:08:15nu stiu dak ma incadrez perfect in acest topic insa as dori sa stiu cum as putea sa acopar pistruii...sunt pe toata fata..norocul meu este k nu sunt stridenti...se accentueaza vara mai mult.mias dori o crema sau ceva care sa ma ajute sa scap de el sau cel putin sa nu se accentueaza la rezele puternice ale soarelui.multumesc

este o crema de la farmec impotriva petelor si pistruilor
everything_for_you
Postat pe 30 Martie 2009 23:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
trusa de make-up 1 De la: tovarasha 6 Ianuarie 2011 14:44
VREAU sa DEVIN MAKE UP ARTIST 60 De la: alinuta2 15 Octombrie 2014 00:13
magazin cu preturi mici 1 De la: krystynakarina 26 August 2009 11:50
L`oreal 15 De la: rdy 28 Februarie 2011 01:05
sprancene tatuate 3 De la: kudika422528 20 Februarie 2012 14:27