Setari Cookie-uri

fetelor ajutor!!!!!!!!!

de cateva sapt am aflat(si nu mai pot dormi nici noaptea)ca un vechi prieten din copilarie, acum casatorit care are o sotie minunata, un copil reusit, isi inseala nevasta.Noi suntem prieteni de familie si ne intelegem fff bine.Imi place f mult sotia lui, care mi-a devenit o buna prietena. Am aflat intr-o seara cand ca un nesimtit a venit la usa mea cu amanta. La inceput nu stiam care este relatia dintre ei, credeam ca sunt colegi.Cand am aflat ce se intampla ei mi-au spus ca se iubesc de 3 ani, ca el ar divorta dar nu este in stare sa faca rau fam lui, copilului in special si pozitiei lui sociale.
Eu ma aflu in mare dilema, normal ca o buna prietena a sotiei lui ar tr sa ii spun ce se intampla dar ma gandesc ca nu am dreptul asta, daca ea nu ar vrea sa afle, sa-si distruga fam, si nici pe el nu cred ca as pute s-al spun este prietenul meu din copilarie ce naiba. O alta prietena a mea ma condamna ca nu ii spun, zice ca nici mie nu mi-ar conveni sa traiesc in minciuna.Problema este ca daca afla din alta parte o sa ma ccondamne ca am stiut si nu i-am spus nimic. Apropo este si colega mea de servici.Ce sa fac sa nu distrug aceasta prietenie si in special aceasta casatorie?

Postat pe 26 Mai 2008 13:29
nu te baga.. timpul le rezolva pe toate.. daca ea nu stie, de 3 ani de zile.. ceva e suspect
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 13:35
e o borba din batrani care suna asa: IN CASA OMULUI NU E BINE SA TE BAGI!!!!tu faci ce-ti dicteaza constiinta.

Postat pe 26 Mai 2008 13:37
si eu am o problema asemanatoare si nu stiu ce sa fac, poate mai primim pareri
mihaelena
Postat pe 26 Mai 2008 13:44
si eu am o problema asemanatoare si nu stiu ce sa fac, poate mai primim pareri
mihaelena
Postat pe 26 Mai 2008 13:44
Buna fetelor,eu una am fost intr-o asemenea situatie(cea inselata)si vreme indelungata n-am stiut(simteam,dar nu vroiam sa aprofundez caci nu stiam ce voi face daca stiu ceva concret),iar cei din jurul meu stiau si ei la randul lor insa nimeni nu-mi spunea ce se intampla...pana intr-o zi cand am vazut cu ochii mei.Desi aveam si un copil impreuna si acasa era totul la superlativ(mai putin d.p.d.v.sexual)am renuntat la relatie(10 ani).Parerea mea de rau e faptul ca nu mi-a spus nimeni,m-au lasat sa ma complac in asa ceva.Parerea mea,...trebuie sa stie!

Postat pe 26 Mai 2008 14:04
ma ,eu cred ca as vorbi cu el,poate i-as baga mintile in cap...daca ti-e prieten din copilarie....ca ea daca nu stie si nu a afectat-o pana acuuuum....nu stiu ce sa zic....vorba Oanei,timpul le rezolva uneori pe toate....si uite un exemplu:mama mea,D-ZEU s-o odiheasca,auzise cum ca sotul meu,in urma cu vreo 8-9 ani,ar avea ceva cu una.....atata incredere avea in casnicia noastra si mai ales in sotul meu,incat nu a comentat nimic nici cu mine ,nici cu el....la timpul respectiv....si cum e chestia cu minciuna care are picioare scurte,eu cam la un an am aflat...dintr-o intamplare....dar lucrurile s-au lamurit,am stiut amandoi ca avem de ce sa iertam si pentru ce sa luptam in continuare... si uita-ne impreuna si dupa atatia ani...si fericiti!!...si iti spun sincer,ca-i multumesc si acum mamei pentru cum a gandit atunci...ca poate daca imi spunea,nu stiu ce s-ar fi intamplat pe moment....asa ca,mai mult de atat nu stiu ce sa te sfatuiesc.....dar totusi zic sa vorbesti mai intai cu el,ca de la prieten la prieten,si sa-l faci sa realizeze daca este o alegere corecta....in rest...succes!!...

Postat pe 26 Mai 2008 14:06
bun sfat etta, dar prietenul meu cred ca are de gand sa divorteze, daca a avut tupeul sa vina cu amanta la mine. Cred ca isi pregateste terenul.

Postat pe 26 Mai 2008 14:22
si da am vb cu el, spune ca o iubeste pe amanta, e de 3 ani cu ea, iti dai seama?
Plus ca e o regasire din trecut, ale tineretii valuri, firar sa fie. Mi se rupe inima pt prietena mea si nu stiu cum sa o ajut

Postat pe 26 Mai 2008 14:24
Sincer cred ca nici eu nu as vrea sa stiu daca sotul meu ma inseala, nu spunem noi ca ca daca avem intelegere in casa restul.........

Postat pe 26 Mai 2008 14:25
pai daca vrea sa divorteze lasa-l draga.. e viata lui si face ce vrea cu ea. Ca te bagi tu sau nu, oricum ei fac ce vor. eu insist.. intr-un cuplu NU AI CE SA TE BAGI. Pt nici un motiv
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 14:25
cum dai tu ochii cu nevasta-sa? dc afla ca si-a adus amanta la tine in casa?eu nu-i primeam! ii trimeteam in parc sa se plimbe pe alei ca sa se limpezeasca la ... minte!:))

Postat pe 26 Mai 2008 14:26
daca tu te bagi..poate ei se despart.. dar poate se impaca.. si atunci ai sa fii inamicul nr 1.. sa-ti iei adio de la relatia ta cu ei.
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 14:33
mda! mai draga eu una nu ma bag in chestii de genul asta.
oricum, chiar daca te bagi chiar daca nu te bagi tot la mijloc pici.daca te bagi el poate sa dezminta si normal ca sotia lui o sa creada ca vrei sa-i desparti.asa ca mai bine las-o balta! fiecare face ce vrea in familia lui.

Postat pe 26 Mai 2008 14:39
m-am aflat si eu in situatia in care toata lumea stia de relatia sotului cu altcineva, numai eu nu stiam si nu mi-a venit bine deloc cand am aflat .As fi preferat sa-mi fi spus macar asa zi-sii "prieteni" pe care-i avem de multa vreme in special prietenele. Oricum este alegerea ta
bumbu_lamaita
Postat pe 26 Mai 2008 15:37
vivi ana eu nu stiam in momentul cand ei au intrat in casa mea ca sunt amanti. Ei sunt colegi de serviciu.Eu o stiu pe tipa de mult timp, am crezut ca vin cu vreo problema s-ai ajut.

Postat pe 26 Mai 2008 15:41
onnyta, asta ma doare cel mai tare ca am intrat la mijloc fara voia mea, acum ce naiba sa fac, ea este prietena mea, iar el prietenul meu.M-am gandit ca mai bine stau in banca mea ca oricum nu am puterea sa ii spun prietenei mele asta in fata si sa o vad cum sufera.

Postat pe 26 Mai 2008 15:44
lamaita, nu condamna pe nimeni vezi ce greu imi este mie, gandestete si la ei. Imi pare rau de ce ti sa intamplat, sper ca ai scoso la capat pana la urma.

Postat pe 26 Mai 2008 15:46
ca buna si veche prietena eu in locul tau i-as trage o sapuneala zdravana tipului. i-as interzice categoric sa-mi calce pragul cu 'draguta', si l-as ruga sa ma tina departe de problemele lui atata timp cat nu e capabil sa faca ordine in viata lui. ca intr-un fel sau altul devii complice( fara voia ta) la nelegiuirea omului.si mai e si un biet copilas la mijloc! da nevasta-sa e oarba??? in trei ani nu a simtit e ceva necurat cu " domnu"???? ca eu cred ca orice femeie simte cand barbatul mai calca in strachini!cat de oarba sa fi sa nu simti ca ceva nu functioneaza cum trebuie in relatie?

Postat pe 26 Mai 2008 15:49
Draga vivi anna,poate ca nu e oarba,poate chiar simte,dar ii este teama de repercursiuni.Poate nu vrea sa-l piarda!Oricum ai dreptate cu sapuneala!

Postat pe 26 Mai 2008 16:03
parerea mea, eu cred ca prietena ta ar trebui sa afle, dar de acord cu celelalte fete, nu de la tine. Cred ca ar trebui sa ai o discutie f. serioasa cu sotul ei/prietenul tau si sa incerci sa-i explici in ce situatie de rahat, scuze expresia, te-a bagat. Indeamna-l sa-i spuna chiar el, iar daca vezi ca nu are de gand sa-i spuna, incearca o solutie mai extrema: adica, incearca sa regizezi o intalnire "intamplatoare", de fapt, sa o ghidezi sa vada cu ochii ei ce face sotul, dar in asa fel incat tu sa nu poti fi acuzata ca ai vreun amestec. Bafta!!
monica_moni
Postat pe 26 Mai 2008 16:32
Eu cred ca ar trebui sa faci in asa fel incat sa vada cu ochii ei ca sotul ei nu este asa cum il crede ea ... daca ii vei spune tu nu vei rezolva nimic... vei face mai mult rau decat bine, pentru ca va stii cum sa iasa el bine din toata povestea asta, si tu vei fi cea exclusa.
Daca stii pe unde iasa cu tipa fa in asa fel incat sa-l vada ea cu ochii ei, atunci va stii ce sa faca.
Nu este bine sa traiesti in minciuna, dar nu e bine nici sa te bagi in viata lui...
Sper sa te ajute sfatul meu!
Only_me26
Postat pe 26 Mai 2008 16:49
Atunci cand esti prieten cu cineva cred ca n-ar trebui sa-i ascunzi nimic. Personal, as proceda asa cum imi doresc sa se comporte si ei cu mine. Spunea cineva ca n-ar dori sa stie daca sotul o inseala in conditiile in care acasa se poarta frumos cu ea dar nu ti-ar placea macar sa sti care a fost motivul care l-a determinat s-o faca?

Postat pe 26 Mai 2008 16:56
hmm...e cu 2 taisuri:pt ca dc ai fi in locul ei,ai vrea sa sti...dar din proprie exp iti sp ca eu m-am bagat o data...dupa care ei s au impacat iar el a intors o impotriva mea.asa ca...nu stiu.dar banuiesc ca si dc afla ca stiai si nu i ai spus ,probabil se va supara
pasarebianca
Postat pe 27 Mai 2008 17:18
daca el a avut "increderea" sa vina la usa ta cu respectiva,eu cred ca si tu ai dreptul sa stai de vorba cu el....problema este ca daca sotia afla ca ai vorbit cu el...atunci vezi sa nu zica alte lucruri..de pilda ca ai stiut si nu i-ai spus nimic..in astfel de cazuri "cum o dai nu o-nimeresti"...sincer eu una nu as intervenii...daca o duc asa de 3 ani..probabil ca nu o sa dureze mult pana o sa se sparga buba....dar o sapuneala tot merita...si e bine sa vada cu ochii ei,asa"intimplator"
ginetta
Postat pe 27 Mai 2008 18:02
Un prieten adevarat stie ca nu l-ai minti ..eu una i-as zice...pentru ca in asta consta o prietenie ..sa fi alaturi de prietena ta..sa stii sa-i deschizi ochii ...Daca ar fi vorba de o sora ,..sau un frate..in situatia de a fi inselat ..nu i-ati zice?? Eu mai mult ca sigur..pentru ca o prietenie inseamna mult..Daca e doar o amica..atunci ..imi vad de ale mele...nu-mi permit sa ma intind mai mult decat imi permite plapuma..Cu prieteni adevarati alta sta treaba...Si cel care iti intoarce spatele...nu-ti e prieten adevarat...si atunci aplici citatul favorit al Oanei...:)))
mia_mia
Postat pe 27 Mai 2008 22:45
Te-ai gandit ca-i posibil sa-ti fi dezvaluit "micul" lui secret tocmai ca-i incapabil sa-si asume responsabilitatea faptelor sale si-si doreste ca tu sa fi mesagerul lui? Ma gandesc ca poate a obosit sa traiasca in minciuna dar nu-i tocmai simplu sa te duci acasa sa spui: Buna! Vroiam sa te anunt ca te parasesc.

Postat pe 28 Mai 2008 06:31
mariana, nu ne-ai mai spus ce s-a mai intamplat, chiar as fi curioasa cum a mai evoluat situatia.
monica_moni
Postat pe 2 Iunie 2008 21:27
este dificil... sunt o persoana care nu e multumita alaturi de sot, care face ce face acest barbat... snt in dilema sa iau o decizie. Stiu ca el nu este ceea ce-mi doresc, nu pot sa-mi intemeiez o fam langa un obsedat de jocuri online si un puieril.. celalalt este super... dar nu se stie daca ma vrea. Este usor sa judeci zic eu. Insa as prefera sa nu afle de mine, cum am aflat eu de el ca ma inselat in ziua nuntii.. (am aflat dupa 1 an si ceva) viata e complicata si fiecare este uniq, reactionam diferit...
anime27
Postat pe 2 Iunie 2008 23:17
monica, nu a mai evoluat in nici un fel, am hotarat sa stau in banca mea, nu pot sa-mi tradez nici prietenul care a avut incredere in mine si mi-a spus despre relatia lui, nici sotiei lui nu pot s-ai fac asta, au un copil de crescut, se inteleg bine-asa pare- eu sper ca o data si o data ii va trece dragostea asta si se va intoarce la familia lui din nou cu sufletul.intre timp am aflat ca amanta ii spune sa divorteze, si el nu a vrut, asta spune multe despre relatia lui.

Postat pe 4 Iunie 2008 09:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intrebare intrebatoare .. 138 De la: ilumax_76 9 August 2011 19:50
de ce nu iubesc soacrele nepotii de la nora? 29 De la: MONSENIORUL 7 Ianuarie 2012 14:56
am inselat un scorpion.cum fac sa ma ierte? 43 De la: kudika_10564 20 Aprilie 2015 14:18
Yahoo Messenger 8 De la: yumy 8 Iulie 2011 12:14
DRAGOSTE SAU BANI ? 10 De la: kudika009316 29 Iunie 2009 19:33