Setari Cookie-uri

Cum poti obtine incredere in tine?

Atunci cand tinzi sa fii neincrezator in fortele proprii, cand tinzi sa gandesti negativ inainte de a gandi pozitiv, cum faci sa te schimbi.Ce metode are trebui aplicate?
vera11
Postat pe 10 Iunie 2008 20:59
Fiecare gand negativ trebuie contracarat cu unul pozitiv. Cand nu ai ganduri negative incearca sa aia ganduri pozitive. Ajuta crede-ma. Trebuie sa iti zici tot timpul in gand sau tare: EU POT, si vei putea. E vorba de subconstient aici, daca ii tot repeti o chestie ajunge sa o creada si atunci va actiona in consecinta: adica chiar vei avea incredere in fortele proprii si vei reusi ceea ce doresti. La fel se intampla si cu gandurile negative, de aceea trebuie contracarate cu un gtand pozitiv imediat ce gandul negativ apare.
Ce mai poti sa faci: lucruri care iti plac si miscare. Miscare elibereaza in sange un hormon numit endorfina care e responsabil de starea de bine, asa se explica de ce te simti atat de bine dupa miscare.
Sper ca ti-am putut fi de folos.
Pupic.
lore27
Postat pe 11 Iunie 2008 10:19
E foarte bun sfatul kileritzei. Si dupa numele pe care il are mai detine un secret si anume trebuie cumva sa te amuzi din cand in cand, sa te rasfeti, sa faci haz de necaz, sa te iei un pic peste picior. Dar in sensul bun. Cand gandesc negativ despre mine imi zic- iar incepi, drama-queen? :) Cauta sa te uiti la comedii sanatoase, sa razi cu cei dragi si nu uita miscarea!

Postat pe 11 Iunie 2008 10:42
Eu pot, eu pot, eu pot, eu pot, eu trebuie sa pot, repetati asta la infinit si vei putea.
oanaoana42
Postat pe 11 Iunie 2008 11:28
trebuie sa-ti cunosti limitele in primul rand! apoi trebuie sa te autostimulezi, apoi trebiue cu adevarat sa vrei sa te autodepasesti!!!! in primul rand nu trebuie sa fi negativist, da nici optimist fara suport. trebuie sa crezi in tine si in fortele tale.si apoi incerci, nimeni nu te pate condamna ca mai ai si esecuri. ca vorba elenei basescu: 'poti sa ai si succesuri, poti sa ai si esecuri":))

Postat pe 11 Iunie 2008 11:56
Si cel mai important e sa nu te condamni tu daca ai esecuri. Si incearca sa te bucuri chiar si de cel mai mic lucru: de mirosul, culoarea unei flori sau absolut orice :). Face bine. Si sa razi cat mai mult posibil. Eu de exemplu daca cineva e suparat incerc sa-l fac sa rada. Si la fel imi fac si mie prietenii si atunci ti se pare totul putin mai roz :)
lore27
Postat pe 11 Iunie 2008 17:09
Multumesc pentru raspunsuri.Nu de mult am cunoscut un tip. prieten cu fratele meu.Nu a fost intamplator, l-am auzit vorbind de el, i-am retinut numele si am incercat sa-i gasesc id-ul pe mess, a si functionat.Ne-am vazut duminica si a ramas ca vorbim, am vorbit putin pe mess luni seara.Din cauza faptului ca nu sunt sigura pe mine, nu am incredere in mine si tind sa imi fac griji azi l-am sunat eu, si a spus ca si el se gandea la mine si ca Poate iesim zilele acestea.Sper sa fie asa, voi incerca sa gandesc pozitiv si sa iau lucrurile ca atare.
vera11
Postat pe 11 Iunie 2008 20:47
pote este de vina faptul ca sunt barbat,poate sunt aerian,dar revenim la energie pozitiva.numai citind aceste cuvinte (energie pozitivafetelor!!!!!!!!!!)sunt sigur ca se poate intelege ce vreau sa spun.iar cea mai multa energie pozitiva vine de la sex.
dupa sex acea energie poate veni din satisfactii ca o victorie,o vanzre,imbracaminte roz care va asigur chiar si eu ca barbat in toata fire daca pun o camase roz zimbesc si iert mai mult.ziua este mai usoara cand gandim pozitiv!!!!!!niciodata nu trebuie pierdut increderea in fortele prprii.atunci incepe toata drama,si se uta cand ainceput si se ramane in acel cerc vicios de unde se iese decat foarte greu sau cu ajutorul celuilalt sex.
vorba multa saracia amului
sa nu uitam ca tot sexul este rezolvarea acestei probleme.
cum ne place cand vedem partenerul/a satul si vlaguit si cu acea umbra de zambet pe buze?satisfactia care lise vede pe fate ne da noua incredere si energie pozitiva!!!!!
asa ca(varog sa iertati talentul de scriitor)
trebuie luate lumanari, sampanie, vin, gheata,frisca,spuma de baie,si tot rsenalul nnecesar,si(iar cer scuze)FUTUTI PARTENERII PANA UITA CUM II CHEAMA!!!!!!!!!!!!
CU MULT RESPECT STLISTUL

Postat pe 15 Iunie 2008 06:01
:)))))))) stilistule, ai fost un pic pe langa subiect, dar ce conteaza? Pt tine am sa-mi iau o camasuta de noapte roz, alunecoasa si scuuurtaa. Lumanarile le aduci tu :)))
amme22
Postat pe 15 Iunie 2008 11:20
Pai nu zice deloc rau stilistul asta :). Te simti asa de bine dupa o partida :) Heavenly.
lore27
Postat pe 15 Iunie 2008 12:27
asa e,le zici bine negrutule,GANDIREA POZITIVA FACE MINUNI!!!....si cand mai e combinata si cu aspirina saraculuuuuiii!!!....ies miracole!!!....DECI GANDITI POZITIV SI FACETI CAT MAI MULT SEX!!!....cea mai tare reteta impotriva oricaror lucruri rele care se ivesc in calea fericirii noastre....

Postat pe 15 Iunie 2008 12:36
Da gandirea pozitiva este buna, dar daca esti prea optimist si nu-ti sunt indeplinite asteptarile nu suferi? Prea multe iluzii si sperante nu dauneaza?
Mai stau putin si imi caut ceva roz sa pun pe mine.
:))
vera11
Postat pe 15 Iunie 2008 13:53
ma bucur ca am putut da un sfat folositor si sper sa mai pot ajuta in viitor.DRAGA VERA STIU CA PARE USOR DE VB IN NECUNOSTINTA DE CAUSA DAR SUNT PROBLEME PE LUMEA ASTA CU DATE UNIVERSALE CARE CU UN PIC DE SCOALA VIETII POT FI REZOLVATE USOR.ACELE INTREBARI CARE LE PUI DEJA INSEAMNA NAGATIVITATE.SI IO ,CA TOATA LUMEA INCLUSIV MILIONARI IN EURO AVEM PROBLEMESI GREUTATI.IO GASESC JOBURI USOR DAR PENTRU FAPTUL CA SUNT CEL MAI BUN SI FOARTE COMPETITIV MA LOVESC MEREU DE PERVERSITATE SI GELOSIE TREBUIND INTOTDEAUNA SA FIU CEL MAI BUN SI SA MA APAR .DAR GASESC O PLACERE DEOSEBITA ATUNCI CAND RUP GURA TUTUROR CONCURENTILOR SI IAU UN SALARIU DE 3 ORI MAI MARE.TOTUL PENTRU CA LA GREU PASTREZ MINTEA LIMPEDE SI GANDESC IN LOC SA MA PANICHEZ.CHIAR DACA O DATA MA TREZESC TRANTIT PE JOS MA RIDIC CU SI MAI MULTA AMBITIE NIMENI NU CASTIGA MEREU .IMPORTANT ESTE SA MERGEM INAINTE CU CAPUL SUS SI CU ZAMBETUL IN SUFLET .IAR TIE DRAGA AME AS FI MAI MULT DECAT FERICIT SA'TI ADUC CATE LUMANARELE VREI.SAU O FUGA LA MUNTE CU O PUNGA DE LUMANARELE?CE ZICI NEBUNATICA MICA ?DACA VREI NE VEDEM PE MES.NU VVREAU SA MA DAU IN SPECTACOL AICI UNDE POATE SE AFLA PERSOANE GU GREUTATI ADEVARATE...

Postat pe 15 Iunie 2008 16:30
HANIA A ADAUGAT UN PUNCT FOARTE IMPORTANT.ATUNCI CAND FACI MISCARE,SIMTI CA FACI CEVA PENTRU TINE SI SE SCHIMBA STARE DE SPIRIT IMEDIAT.FIECARE MINUT LA SALA ,FIECARE PICATURA DE TRANSPIRATIE ESTE O MICA VICTIRIE

Postat pe 15 Iunie 2008 16:34
:))) ce bine suna... la munte cu o punga de lumanarele... deja incep sa visez
amme22
Postat pe 15 Iunie 2008 16:57
Sunt de parere ca increderea in fortele proprii se formeaza, mai ales atunci cand ai curajul de a te ridica dupa ce ai cazut
amme22
Postat pe 15 Iunie 2008 17:02
lasa visele ca te asteapta realitatea):):):):):)

Postat pe 16 Iunie 2008 19:34
Nu mai visez, ma dedic asupra lucrurilor cu adevarat importante.
Oricum toate lucrurile au loc la timpul potrivit.
Pe curand!
vera11
Postat pe 16 Iunie 2008 20:34
pai da, sa vedem realitatea :P
amme22
Postat pe 16 Iunie 2008 20:55
Da, o vei vedea.In primul rand nu voi mai avea incredere asa usor in persoanele abia cunoscute, nu ma voi mai implica , voi lasa sa imi fie castigata increderea.
vera11
Postat pe 16 Iunie 2008 21:15
Am gasit multe raspunsuri legate de increderea in fortele proprii, gandirea pozitiva, atitudinea fata de viata in cartile lui Robin Sharma (cateva din ele au fost traduse si la noi). Mi-as fi dorit sa le fi citit acum 10-15 ani in urma. Cele mai bune mi-au parut a fi: The Greatness Guide (1 & 2).

Postat pe 17 Iunie 2008 07:33
draga vera nu vreau sa fiu rau sau nerespectos dar vb cu amme despre realitatea lumanarilor....
:):):):):)

Postat pe 17 Iunie 2008 18:46
realitate, realitate, deocamdata doar cu gandul :P
amme22
Postat pe 17 Iunie 2008 19:04
Am inceput sa pun in practica.Lipsa increderii in mine imi provoaca doar pierderi.
Asa ca de acum voi fi mult mai sigura pe mine.
Viata merge inainte oricum.
vera11
Postat pe 17 Iunie 2008 21:10
Ma bucur mult Vera
lore27
Postat pe 17 Iunie 2008 22:02
Maine am un interviu la Orange, pentru un post customer service, imi doresc foarte mult sa fie bine, ar fi o sansa foarte mare.
vera11
Postat pe 17 Iunie 2008 22:09
Nu ne-ai mai spus ce ai facut la interviul ala.
lore27
Postat pe 25 Iunie 2008 20:29
Deasemenea pentru cei ce chiar cred ca au pierdut increderea in sine si au nevoie de ajutor exista oricand tabere,cursuri,lifeacoaching in special pentru angajati.unde poti invata multe lucruri si-ti poti crea propriul "life style".O astfel de tabara este confidence Camp am dat de ea prin revista Body Mind Spirit.si zic eu ca e destul de buna
sabinaN
Postat pe 19 Septembrie 2008 11:36
pai ..
presupun ca ai un sentiment de inferioritate. fie din cauza aspectului fizic (care uneori ai impresia ca este mult mai important decat ar fi cu adv) sau din cauza unor esecuri in dragoste sau profesionale.
ideea este ca toti avem esecuri, iar in privinta fizicului, nimeni nu este perfect. ce tare, tocmai ma uitam pe niste poze si vreau sa zic ca m-am speriat de VDT-le de la holiud
toti avem esecuri si nimeni nu este mai presus ca tine.
trb sa te gandesti ca tu esti OK ca persoana, si ceilalalti sunt tot OK...
nu e bn nici sa te simti inferioara , nici superioara (prea mult orgoliu strica) ...varianta de mijloc e cea mai buna ;)
sunt convinsa ca nu ai avut doar esecuri, ca esti o pers deosebita, un suflet cald si nu se opreste totul aici .
capul sus!
morticia_adams
Postat pe 5 Octombrie 2008 18:39
Eu de exemplu...ca sa imi ridic stima de sine...ca despre ea e vorba....imi zic....ca sunt frumoasa...desteapta....si ca pot face fata oricarei situatii...si sincer...merge...incercati

Postat pe 21 Octombrie 2008 17:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cat timp iti petreci dansand? 40 De la: clara1997 10 Iulie 2009 10:20
LA MULTI ANI!! 8 De la: Cassey 26 Decembrie 2008 00:09
fetelor ati plati vreodata pe un barbat pentru a face sex cu voi? 35 De la: bestiutza_relouded 29 Iulie 2009 23:46
Sfanta Marta 15 De la: kudika_3565 31 August 2016 16:23
Ho Ho Ho !! 187 De la: greierash_is_back 25 Decembrie 2009 19:16