Setari Cookie-uri

Cum poti obtine incredere in tine?

incearca sa nu mai treci peste ideile talem pste dorinte ci acctioneaza, dak gresesti cu ceva nu se intampla nimik omul din greseli invata...si zambeste...e ft important sa nu uiti sa zambesti...asta ar putea sa iti mai readuca din incredere...acum depinde de tine..te pup
kiti
Postat pe 3 Noiembrie 2008 07:38
De la: kiti, la data 2008-11-03 07:38:53incearca sa nu mai treci peste ideile talem pste dorinte ci acctioneaza, dak gresesti cu ceva nu se intampla nimik omul din greseli invata...si zambeste...e ft important sa nu uiti sa zambesti...asta ar putea sa iti mai readuca din incredere...acum depinde de tine..te pup


Simtul umorului e foarte important si te poate scapa de multe necazuri, zimbetul si amabilitatea te fac sa fii placut si te simti bine.Si miscarea are multe beneficii.Si foarte mult gandirea pozitiva.Esti cum te simti.Daca tu te simti bine, atragatoare si puternica, ASA VA FI, cu toate necazurile.Spune-ti seara la culcare si dimineata, inainte de a incepe ziua:MA SIMT DIN CE IN CE MAI BINE.Crede-ma,ASA VA FI.
mkdisk
Postat pe 17 Noiembrie 2008 15:06
morticia_adams
Postat pe 17 Noiembrie 2008 23:14
Bravo Grigore ! DE parca noi n-am sti cum e sexul adevarat,frumos,facut cu omul iubit ,satisfactia de dupa, stelele din privirea fiecarui partener . Dar increderea in tine inseamna mult mai mult nu numai sex pe banda de f.buna calitate . Faci parte din categoria celor "rasplatiti " si pecuniar pt.prestatiile tale ? Cind vei ajunge la o virsta si n-o sa mai prestezi tot atat de bine ce vei face .....?
nocturnalia
Postat pe 23 Ianuarie 2009 09:59
Pe undeva dak iti impui ca poti un lucru poate reusesti,dar se intampla sa nici nu-ti reuseasca si atunci dezamagirea e foarte mare.O spun din proprie experienta.De exemplu mi-a pus in cap ca voi putea sa ma impac cu fostul prieten desi ideea mea nu s-a transformat in realitate si dezamagirea a fost extraordinar de mare. Asa ca asta e cu posibilitati multiple si depinde si de persoana.
Mariposyta
Postat pe 31 Ianuarie 2009 17:29
De la: vera11, la data 2008-06-10 20:59:13 Atunci cand tinzi sa fii neincrezator in fortele proprii, cand tinzi sa gandesti negativ inainte de a gandi pozitiv, cum faci sa te schimbi.Ce metode are trebui aplicate?


Nu e de ajuns sa iti repeti ca poti, trebuie si sa iti demonstrezi tie ca poti. Descurcandu-te singura in diferite situatii, capeti incredere. Pentru ca stii ca esti capabila sa duci un lucru la capat. Atunci orice gand negativ va fi eliminat de realitatea faptului ca tu te-ai descurcat singura pana atunci
Aladiah
Postat pe 31 Ianuarie 2009 19:42
De la: vera11, la data 2008-06-10 20:59:13 Atunci cand tinzi sa fii neincrezator in fortele proprii, cand tinzi sa gandesti negativ inainte de a gandi pozitiv, cum faci sa te schimbi.Ce metode are trebui aplicate?
da vad ca toata lumea are raspunsul corect ptr asta dar nimeni nu recunoaste ca toti avem aceeasi problema ,si asta se intimpla zilnic,increderea in fortele proprii..............pai toti mai mult sau mai putin incercam in fiecare zi a vietii noastre sa ne incurajam si sa gindim pozitiv dar daca ar fi asa de usor sa si reusim? nimeni nu se gindeste si la mediul in care traim lumea ,oameni,nu mai sunt ceea ce erau odata si ca sa ajungi sa ai increderea totala in tine insuti atunci trebuie sa fi putin egoist,putin indiferent,afon la problemele personale la problemele altora.....................si lista poate continua de la persoana la persoana Credema ca am incercat si incerc in continuare sa am si sa gasesc aceasta incredere personala dar nu este asa de usor cred ca ne vom lupta cu ea toata viata
Loura75
Postat pe 8 Martie 2009 18:34
neincredere in fortele proprii... imi suna cunoscut ...cum spunea cineva..cu totii ne confruntam cu asta.... mai devreme sau mai tarziu.
dintr-o anumita cauza te simti inferioara. vezi care este ea... ca sa o poti "trata". sa treci peste ea. viata este o lupta, infrunt-o!..sau poti sa te uiti cum trece timpul ... fara macar sa fi incercat sa faci ce iti doreai doar pentru ca nu te credeai suficient de buna... o sa ajungi la o varsta cand o sa te urasti ca nu ai avut curaj..si nu vrei asta nu-i asa?
crezi ca nu esti suficient de buna in ceva, munceste... apoi testeaza-te. vezi unde ai gresit... si iar ..si iar.. asa prinzi experientza...si o sa vezi ca nu se intampla nimic rau daca gresesti... e omenesc sa o faci

gandeste-te ca ce nu te omoara te face mai puternic, ca esti asemenea celor cu care te compari... doua maini, doua picioare ..doar cu un gram de neincredere in plus..

cam atat cu teoria.. e timpul sa treci la fapte


ps: cat pt a gandi pozitiv..indragosteste-te.... gandeste-te la ceva frumos..sau la un frumos... rezultatul? vei zambi si o sa te faca sa vrei sa te lupti si cu morile de vant
maria_magdalena_22
Postat pe 21 Mai 2009 19:39
Daca in contactul cu cineva iti lipseste increderea in tine gandeste-te ca si el/ea este om ca si tine , se spala pe dinti si manaca bruschete in pat cand e prea obosit ...it`s real ! pune mana !
Nu e cu nimic mai presus decat tine doar atitudinea face diferenta, crede-ma !

Asa k tine capul sus si schimba-ti modul de abordare fara ca cineva sa iti citeasca temerile!
kudika028766
Postat pe 23 Mai 2009 11:30
pentru incredere in sine iti recomand o vacanta in Bucuresti; o capeti cat ai clipi.
imprejurarile te obliga sa fii increzatoare in fortele proprii pt k e o lupta continua pentru afirmare. dak nu arati k esti puternica, esti "calcata in picioare".
asa k vino la un "tratament" in capitala
x_tina90
Postat pe 24 Mai 2009 14:11
lore27 are dreptate,cauta documentarul ,si si te lamuresti!Bafta!
lumimari
Postat pe 8 Iunie 2009 07:50
Prima oara incepi de la ce pui tu accent mai mult.Atuul este fizicul.fa-ti o silueta frumoasa,apoi parul unei femei ii da incredere--trebuie ingirjit, machiajul, imbracamintea, incaltamintea, apoi incearca sa te provoci singura.de ce ti-e teama? nu ai curaj sa intri in vb cu anumite persoane? ti-e rusine sa te duci undeva sa te informezi de ceva? uite de ex...fara sa fie adevarat poti intra intr-o agentie de turism si iti pui tu in cap ca ai vrea sa pleci undeva te gandesti tu locul, si data si te interesezi cat costa......sau cand te confrunti cu o persoana sa o ti pe ata sa fi sigura ca tu ai dreptate.ai incredere in tine, in ceea ce zici.Si cultura unui om ii da incredere.cand discuti despre o stire, sau ceva petrecut cu niste ani in urma si te poti contrazice cu cineva , prin convingerea ta ca esti sugura pe tine, il poti convinge si pe el ca asa e...Sunt multe lucruri...unii oamnei asa se nasc: foarte increzatori, iar altii si-o construiesc pe parcurs..
Pot sa zic ceva? cand eram de mica pana la varsta de 13 14 ani, 15, eram o persoana atat de rusinoasa , timida, naiva rauca mi-era rusine .dar usor, usor, am crescut si pt ca am intampinat piedici am trecut peste.am cunoscut oameni diferiti si am luat de la fiecare cate o particica si am bagat-o in cap..Pot sa zic ca am devenit o persoana care nu mai e timida , ci chiar intra in vorba cu alte persoane.si alte lucruri vad ca s-au imbunatatit la mine.dar mai e o chestie care trebuie sa muncesc inca la ea.sa fiu inovatoare, sa fiu putin mai mult deschisa, si cateodata sai imi exprim punctul meu de vedere.ideea e ca la mine conteaza si cu cine vorbesc in momentula cela.ce om e?

il cunoasc de demult? il stiu om puternic...dar oricum sa sti ca si acei oameni puternici au o slabiciune..

Postat pe 8 Iunie 2009 12:24
Nu sunt cea mai potrivita pentru a da raspuns deoarece sunt printre acele persoane care nu poseda o incredera in sine insa o sa incerc sa spun exact ce as spune cuiva care mi-ar cere sfatul nestiind ca si eu am nevoie de unul..
Increderea in fortele proprii se dobandeste cu timpul,nu poti bate din palme si buf apare!Necesita munca,foarte multa munca si vointa.Fara curaj,fara sacrificii,fara credinta nu vei obtine nimic!
Atunci cand cauti solutii,cand ceri ajutor si vezi ca nu poti continua asa,problema este pe jumatate rezolvata.Daca nu esti constient ca ceva trebuie schimbat,bineinteles ca nu vei face nimci in acest sens.Deci conteaza sa consteintizezi ca esti o persoana slabaafectiv,ca acest lucru iti face rau si ca asta afecteaza si lumea din jurul tau caci atunci cand nu te simti impacat cu tine,nu te vei putea intelegi nici cu ceialati.
Poti sa iti impui zi de zi sa faci ceva ce nu ai mai facut,ceva ce stii ca te-ar face sa te rusinezi,ceva ce nu ai avea curaj si putere sa faci.Incearca!Nu ai nimic de pierdut,ci eventual de castigat.
Echilibrul total reprezinta impacarea exteriorului cu interiorul.Odata ce acestea doua se afla pe aceeasi treapta a simtirii tale,cu siguranta ca vei fi alt om,unul mai bun!Un om mai relaxat,mai binedispus,mai calm,mai intelegator,mai iubitor si mai darnic cu sine dar si cu altii,un om care imprastie energii pozitive,care lasa in urma sa un parfum unic,special,cel al linistii sufletesti.
Poate ca suna ca o poveste frumoasa care niciodata nu va deveni realitate dar oare putem afirma cu tarie ca am incercat cu adevarat sa fim altfel,oare chiar am fost facut tot ce ne-a stat in putinta ca sa iesim din ceata in care ne-am pierdut?Sa ne gandim bine si sa analizam lucrurile,faptele noastre,vorbele si mai ales sentimentele si sa vedem ce spune acea voce interioara.
E dificil sa ii schimbi pe altii dar daca am incepe cu noi insine poate ar mai fi o speranta nu?
Ca sa avem incredere in noi ar trebui sa ne imbracam cu haine foarte scumpe,din ultimele tendinte ale modei?Ar trebui sa manacm doar la restaurante ca sa fim vazuti bine si sa creada cei din jur ca mancam doar delicatese si ca suntem pretiosi?Ar trebui sa conducem masini puternice?Ar trebui sa mergem la brat cu eu stiu ce oamenii importanti si frumosi?
Eu la toate acesxte intrebari raspund NU.Cred ca increderea nu vine din ce ne-am inchipui noi ca ne lipseste,ci din lucruri pe care le avem in fata noastra dar pe care nu le sesizam.Forta interioara se construieste prin autoanaliza,prin legarea de relatii sincere,prin atitudine degajata,prin intelepciune si prin rabdare si deschidere catre nou si catre tot ce este firesc si placut inimii.
Pare simplu si destul de la indemana dar nu este...Ar fi minunat sa puteam sa ne schimbam peste noapte,sa ne trezim niste oameni impliniti,bogati sufleteste,fara griji,fara complexe,fara frustrari si fara temeri.
Poate ca solutiile pe care le dorim nu le cautam in locul potrivit.
Vrem sa aratam ca o vedeta sau sa fim perfecti la fata,vrem sa fim admirati zi de zi si sa avem bani dar oare cei care au toate acestea si totusi nu sunt multumiti de ce nu sunt fericiti?
Haideti sa incepem sa fim mai selectivi.Sa alegem sa mergem in natura(nu doar in cluburi si baruri),la expozitii,la teatre,sa alegem sa vorbim cu oameni de la care avem ce invata,sa cautam omul potrivit pentrua incepe o relatie de iubire sincera bazata pe comunicare si incredere.De asemenea,sa ne imbracam in asa fel incat sa transmitem prin hainele noastre ceea ce am vrea sa spunem despre firea si caracterul nostru(uneori o tinuta necorespunzatoare trimite semnale si mesaje nepotrivite si false despre noi insine).Apoi ia sa incercam sa fim mai atenti la ce se intampla pe langa noi,sa ascultam,sa privim,sa simtim,sa atingem ca si cand am face-o pentru prima oara.
E uimitor cate am renunta sa facem in era aceasta a vitezei si a tuturor posibilitatilor.Am involuat ca personalitati dar am evoluat ca...imagine.Vrem sa fim imagini,masti,actori?Sau vrem sa fim noi,sa fim oameni cu picioarele pe pamant si cu persepctive?
Prieteni buni,partener adevarat,deschidere catre Dumnezeu,catre univers,comunicare,caldura,satisfactii de lunga durata,hobby-uri aducatoare de zambete,sunt doar cateva dintre ingredientele unui suflet plin,plin de lumina.
despinarose
Postat pe 5 Iulie 2009 16:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
stilulei...ro 3 De la: geo_reincarcat_iara 27 Iulie 2010 22:13
Ai nevoie de un sfat in vreo problema? 1 De la: i_roxana84 14 Martie 2009 13:57
Am fost adoptat de la un centru de copii sau nu? 10 De la: kudika434599 23 Aprilie 2012 21:12
tare misto 1 De la: aly1987 2 Aprilie 2008 17:06
Cadouri de craciun! 11 De la: _dulcik_ 30 Martie 2009 16:47