Setari Cookie-uri

o intrebare

Pentru ca tot era vorba de diferente in ceea ce priveste varsta intre parteneri, credeti ca in situatia in care Ea e mai mare (nu distante astronomice, 4, 5 ani) acest lucru poate constitui un obstacol in calea comunicarii si apropierii dintre ei?
Oare dincolo de tentatia oarecum inedita de a fi cu o Ea mai mare, sa nu intervina si reticenta, timiditatea?
floaredecolt26
Postat pe 17 Iunie 2008 09:46
cum ai spus nu este o distanta astronomica, este chiar f normaala. Nu vad nimic rau, daca este dragoste nu poate fi vorba de timiditate sau reticente.
oanaoana42
Postat pe 17 Iunie 2008 10:02
Obstacole?oameni suntem fiecare.as zice mai degraba inadvertente in gandire, in optiunile fiecaruia dintre parteneri.Fetele oricum se maturizeaza mult mai repede si isi doresc mai mult de la o relatie cu cat sunt mai trecute prin viata, lucruri pe care un El mai tanar nu le poate oferi sau nu are deocamdata siguranta materiala, afectiva a unui partener usor mai in varsta, te poti baza si nu prea pe cei mai tineri decat tine.Daca ea nu cauta ceva serios se poate antrena in astfel de relatii, dar ma indoiesc ca va avea prea multe de castigat.Comunicarea, apropierea pot exista, dar ce te faci daca te indragostesti si el vrea sa mai cunoasca si pe altele, ca doar e mai tanar decat tine, nu?

Postat pe 17 Iunie 2008 10:07
Cunosc femei casatorite cu barbati mai mici. Nu diferente "astronomice" si le este chiar bine. Nu cred ca este o problema. Exista un semn de intrebare cand diferenta de ani este mai mare, dar si aici e treaba fiecaruia, nu e treaba mea sa ma uit peste gard la vecinul. Fiecare doarme cum isi asterne.

Postat pe 17 Iunie 2008 10:42
mama mea e mai mare cu 3 ani decat tatal meu,si crede-ma se simte acest lucru chiar si acum peste 30 ani de casnicie,mama e conducatorul,ea e cu initiativa,ea face strategia,iar tata o pune in aplicare.....cred ca este o tangenta intre varsta partenerilor,temperamentul fiecaruia si comportamentul in relatie....nu vad nici o problema,daca oamenii se iubesc si sunt fericiti,atunci chiar si diferenta de 10 ani,devine nula....

Postat pe 6 Iulie 2008 15:17
ooooooo..NU CONTEAZA virsta..atita timp cit intre cei doi exista acel ceva care ii atrage..doar pe ei,intre ei..
poate sa aiba barbatul 40 de ani si sa nu stie la fel de bine cum cel de 20 ce vrea de la viata..cum nu dai fiecare om este diferit in felul lui..
dolcedoll
Postat pe 6 Iulie 2008 15:31
diferentele astea de varsta au importanta doar in adolescenta.barbatii raman copii pana ce inainteaza mult in varsta :)) deci in perioada adolescentei o iubita mai mare ii poate complexa.altfel,depinde doar de ei si de ceea ce vor ei.daca se inteleg,daca au aceleasi principii de viata si teluri nu vad care ar fi problema.si daca vor exista diferente de opinii sau certuri, ar fi absurd sa se dea vina pe diferenta de varsta..exista astfel de neintelegeri in multe cupluri,nepotrivire de caracter si cu asta basta
buburuza22
Postat pe 8 Iulie 2008 16:22
poate..... singura problema atunci cand sotia este mai mare cu 3-4 ani este ca sotul schimba o mama cu alta mama, ea va avea grija de toate, ea va conduce la modul propriu acea familie, ea hotaraste ce, cand si cum.sotul ramane un copil caruia i se fac placerile, i se rezolva problemele, nu trebuie el sa hotarasca, este consultata dar decizia finala ii apartine sotiei... atata timp cat traiesc cei doi e in regula, atunci cand ea moare prima... e dezastru! "copilul" ramane singur, nu stie si nu poate lua hotarari, cauta un inlocuitor in fiice daca exista, si i se pare normal ca o alta persoana feminina sa ia locul celei care numai e, responsabilitatea se duce pe umerii fetelor si lui i se pare firesc ca totul sa fie ca inainte, si intotdeauna va spune "de ce m-ai lasat singur" si niciodata "s-a dus prea devreme, era inca tanara"... poate par rea, poate nu se aplica in toate cazurile, dar asta este experienta mea pe care o traiesc de 9 luni decand mama numai este...
olga43
Postat pe 8 Iulie 2008 20:48
mama mea este mai mare ca tatal meu cu 2 ani si ceva si ai mei au cea mai fumoasa relatie si cea mai extraordinara din cate mi-a fost dat sa vad vreodata. nu i-am auzit niciodata certandu-se sau tipand unul la altul. se respecta enorm si ce fac, fac impreuna. si se iubesc foarte mult. asa ca o diferenta de cativa ani in care ea e mai mare nu strica. nu cred sa strice. daca e sa te certi sau sa nu iti fie bine se intampla indiferent de diferenta de varsta dintre cei 2 . si daca e sa fie bine, tot la fel.
pretty_me
Postat pe 28 Iulie 2008 23:49
Cleopatra, mama mea e mai mica decat tata cu 7 ani. Dar ea ia initiativa, face planuri. Nu e vba de varsta cat de temperament. Tata e bland, cugeta muuuuult. Mama e energica si impulsiva. Se completeaza foarte bine!

Postat pe 29 Iulie 2008 11:44
Tata avea buletin cand mama s-a nascut! Cu alte cuvinte tata era cu 14 ani mai mare decat ea. Si ce sa zic...nu a mers ,nu s-au inteles bine niciodata!
carela
Postat pe 29 Iulie 2008 12:28
nu vad nici o problema in asta;mama e mai mica decat tata cu 6 ani si se inteleg perfect.Se cunosc de 16 ani si inca se iubesc.Deci in conluzie nu vad nimic rau in asta.

Postat pe 29 Iulie 2008 19:46
De regula, barbatii se maturizeaza mai greu decat femeile si diferenta de varsta pune ceva piedici...eu stiu din experienta prorpie...am fost cu un tip mai mic cu 3 ani decat mine si...pur si simplu nu eram pe aceeasi lungime de unda...
Acum depinde si de varsta.....daca tu ai 20 si el 16...conteaza enorm...acum, daca tu ai 32 si el 28...s-ar putea sa conteze mai putin....
ramo_88
Postat pe 8 Decembrie 2008 15:10
Imi cer scuze ramo_88 dar :
ce varsta aveai tu si ce varsta avea el ?
ce experienta (de viata) aveai tu si ce experienta avea el ?
Fetele se maturizeaza mai repede decat barbatii? daca am avea cateva cunostinte comune atunci as sta cu tine la o discutie despre acest lucru. Dar simplul fapt ca voi sunteti mai cu picioarele pe pamant decat noi asta este cu totul altceva.

Aici este vorba de bariera pe care si-o (autoimp)pun ei sau ele si de cat de repede renunta din cauza faptului ca nu au incredere in ei .

Sa incerce cele 2 persoane in cauza sa discute deschis despre acest lucru sa vada care este de fapt cauza sau persoana care a scris, in cazul in care este femeie cred ca are ea trucurile ei sa obtina raspunsul, daca nu sa ceara ajutorul, sunt indeajuns de multe persoane care o pot ajuta.

Numai bine.
alexandru_d
Postat pe 28 Decembrie 2008 21:08
De la: a_child, la data 2008-12-28 21:08:11Imi cer scuze ramo_88 dar :
ce varsta aveai tu si ce varsta avea el ?
ce experienta (de viata) aveai tu si ce experienta avea el ?
Fetele se maturizeaza mai repede decat barbatii? daca am avea cateva cunostinte comune atunci as sta cu tine la o discutie despre acest lucru. Dar simplul fapt ca voi sunteti mai cu picioarele pe pamant decat noi asta este cu totul altceva.

Aici este vorba de bariera pe care si-o (autoimp)pun ei sau ele si de cat de repede renunta din cauza faptului ca nu au incredere in ei .

Sa incerce cele 2 persoane in cauza sa discute deschis despre acest lucru sa vada care este de fapt cauza sau persoana care a scris, in cazul in care este femeie cred ca are ea trucurile ei sa obtina raspunsul, daca nu sa ceara ajutorul, sunt indeajuns de multe persoane care o pot ajuta.

Numai bine.


pai...eu 19 si el 16...
experienta de viata...daca te referi la viata amoroasa, el avea mai multa decat mine, dar asta nu il facea mai putin copil...
credeam ca e fapt recunoscut si demonstrat ca fetele se maturizeaza mai repede decat baietii...
ramo_88
Postat pe 29 Decembrie 2008 17:25
Eu sunt mai mare decat sotul meu cu 4,5ani si nu este nici o prblema.In relatie am intrat si eu cu idei preconcepute(sotul mai mare cu cel putin 3 ani) dar el a tras de mine si mi-a aratat ca varsta nu conteaza ca diferenta fizica nu exista si suntem bine.
anghelescuadriana
Postat pe 30 Martie 2009 09:15
iupiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii topicu' asta face acus un an
trebe' sa dea de baut
Diavolyta_
Postat pe 11 Iunie 2009 11:23
Daca femeia e mai mare decat barbatul nu este o problema si spun asta in cunostinta de cauza,pentru ca bunica din partea tatalui a fost cu trei ani mai mare si au avut o casnicie cu adevarat fericita ,de 56 de ani,iar bunica din partea mamei a fost cu opt ani mai mare si au avut si ei 52 de ani.Ce m-a impresionat cel mai mult a fost cand a murit bunicul,bunica murise cu patru ani inainte,cu toate ca cei ce au lasat sicriul in mormant l-au coborat in mod egal,sicriul s-a lipit de peretele dinspre locul bunicii si nu au reusit sa-l aseze in centru.Iubirea lor a fost cel mai frumos exemplu ca dragostea adevarata este si dupa moarte.Daca este iubire,respect si intelegere nu exista varsta ci doar iubire.
dalimi
Postat pe 8 Iulie 2009 09:16
Sunt familii in care "ala mare.i baza":)...diferenta de varsta nu conteaza atata timp cat pe cei 2 din cuplu nu.i deranjeaza. ..apai sunt miii si miiiii de cupluri asa..nu te strufoca,ca nu are nimic
kudika006560
Postat pe 8 Iulie 2009 14:45
Se spune ca dif de varsta nu conteaza dar se sesizeaza.Acest aspect nu impiedica cu nimic relatia,gusturile pt cum vrei sa te simti in relatie difera.
Eu cel putin spun ca mai bine mai tanar decat mai batran decat mine.Dar pot fi si exceptii.Conteaza spiritul partenerului si ce stil de viata vrei sa duci.

Postat pe 14 Iulie 2009 10:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sa fac?.....va rog !!!! am nevoie de un sfat urgent !!! 11 De la: _oktober_ 26 Decembrie 2009 22:39
se mai merita?.. 11 De la: kametora83 30 Iulie 2009 12:00
cum sa-i spun? 4 De la: Maddy_moo 19 Noiembrie 2008 23:49
imi poate da cineva vreun sfat? 19 De la: didabruneta 16 Iulie 2009 00:42
rutina sau altcineva? 20 De la: luyyzz 23 Septembrie 2009 15:22