Setari Cookie-uri

SUNT ROMAN... DAR MA TRATEZ !

cred ca politaiul s-a ales cu dreptatea si tu, in cel mai bun caz, cu o amenda
amme22
Postat pe 23 Iunie 2008 21:10
aaaa mai uite un scenariu .... revulutieeeee mon cher!!!!! sariti oameni buni ca ma omoara politia!!!! si el a trecut pe rosu dobitoculeeee!!! a fugit idiotul de la locul accidentului...i-a luat careva numarul ca eu sunt speriat de moarte!!!!(asta asa de spectacol) ...pe urma pui mana pe telefonul mobil...evident cartela nu abonament sa poti scapa repede de ea....suni urgent la 112 si te dai ranit ....dai numarul de inmatriculare al masinii care te-a tamponat subtil unui amic din militie si il rogi frumos sa il dea mai departe ,intre timp iti suni avocatul sa se ocupe de cretinul care mai sa te omoare cu zile.intrebarea care se pune totusi.... l-ai pocnit sau nu????
dandanaua_reloaded
Postat pe 23 Iunie 2008 21:13
hai ca mai invat ...
mai vreau

Postat pe 23 Iunie 2008 22:38
mai am o groaza...dar....uite pt tine mai fortez nota inca o data: politaiul s-a dat jos din masina ,a scris un proces verbal cat un carnat luuuung pe care tu nu ai fost de acord sa il semnezi evident pt ca era plin de "ineptii " debitate de un garciomete si a venit echipajul de la smurd si pe tine nici nu te-au bagat in seama chiar daca aveai o rana urata in freza pt ca domnu garcea avea o zgarietura urata pe fetisoara efeminata si proaspat rasa(sti bancul cu diferenta dintre ras si barbierit ,nu???). te-ai enervat in asemene hal incat ai facut pe nebunul in intersectie si ai blocat circulatia in oras pt cel putin o ora...si de iai te-au luat pe sus la scetie si te-au pus sa dai mii de declaratii fara sa fii asistat de avocat,oricat ai urlatu tu din ttoi bojocii ca vrei avocat.din aceste motive si din o alta multitudine probabil ca ti-ai petrecut ziua de azi intre spital pt forme legale si sectia de militie pt declaratii totul asistat pana la urma de avocat...fara el nu reusesc sa mi te inchipui azi in plus fara telefonul mobil din dotare probabil ca azi ai fii facut infarct....deci cam cat de aproape de realitate sunt????
dandanaua_reloaded
Postat pe 23 Iunie 2008 23:42
draga ema nu stiu ce sa spun.esti tare amuzanta:):):):)
povestea a fost asa.io plec la verde militianu trece pe rosu incerc sa evit atingerea lui delicata si cat da cat ma aleg cu niste avarii usoare.trag pe drepta ,ma uit si zic in gand:dao drecu de tabla.si asa vreau sa o bag in revizie totala sa o fac de curse si o sa ma coste in draci.asa ca hotarasc sa las balta.vine militianu:baaaaa bul....e de ce treci pe rosu??? io deja ma razgandesc.nice pana in ultima secunda:domnule draga,inca se mai sta la semaforul pe care nu ati binevoit sa respectati.militianu:baaaa sti cine's io?nu domnu!si iata legitimatia de ofiter MAI.acu ma fac aldrecu .-sefu io am dreptate !mauit in jur si dau de 2 pusti care au vazut tot.nu spun nimic si invit pe nea garcea la sectie.garcea:-baaa te las fara carnet si te si bat.io cu matrori langa mine:sefu nu trebuie sa ne certam.militianu injura si pleaca.io sun la 112 si denunt faptul ca afugit.dupa iau cei 2 pusti ,cate un milion la baieti si hai la sectie.pe drum se face instructajul pustilor razand cu gura pana la urechi.gargea vorbea si gesticula ca o fata mare.absolut penibil.tot curajul venea de la legitimatie.tremura gatu si vocea iar transpiratia nu se mai oprea era ud leoarca in 2 min, era un ras si o eroare a naturii.tipic copil batut de colegi toata copilaria si furat pachetelul de la masa.la politie ca la romanica.firar ceapa ei de viata!!!!asteptat ,cozi,militieni prosti,flegmatici si ignoranti.io tin martorii ascunsi ca pe as in maneca .garcea al meu tot stresa lumea in jur cu intamplarea lui incredibila transpirand ca un porc de frica.incepe sa ma jigneasca iar eu am prins momentul:aoleuuu!ce rusine domne (tare sa se auda)cine poate crede ca acest om face parte din ministerul de interne?un mmameluc domne !uite ce mers de nebun!camasa uda,pantalonii gri uzii in fund de transpiratie.niste ciobani au ajuns sa ne sfideze pe sosele cu legitimatia!!!uite promisiunile alesilor!!!bine drecu ca se mai schimba la 4 ani !!!lumea :-daaaaa!!!!asa!!!!io mai rau :niste neputinciosi copii lu mama au ajuns de un tupeu ordinar!!!daca era un copil pe sosea in locul meu?a vrut sa ma si bata!!!!militianu intreaba de martori.io nimic in final se intra in biroul politaiului care ancheta cazu.asta ma ia cu o teorie cum ca daca ie aglomerata intersectia sa dau io prioritate .io:- cum?!da de ce io cand am verde?ce domne ai vazut legitimatia?a sunat pe sefu tau?anchetatorul rasuluyi era deja pe teava .baii nepoate vezi ca intri in necazuri mari aicia!io deact sun pustii din masina si incepe sowl.astia niste aerieni dar buni de tot.-sevu ca sa vezi ca domnu a trecut pe verde si asta pe rosu si a vrut sa'l bata pe domnu si a amenintat cu legitimatia si iar a vrut sa;l bata.BETON PUSTII. se pun pe scris,iese garcea cu anchetatorul,pustii termina de scris,si se intorc militienii romaniei.institutia statului devenise taraba.pustii sunt dati afara si se incep targuielile.io impotriva sistemului cica.doi idioti .anchetatoru:baa!va dau la fiecare dovada sa se faca masinile pe asigurare si spui ca ai fost lovit in parcare.io:nu mint sefu decat pe 20 de milioane!!!militianu meu exploda de transpiratie si disperare.mai spun ca aduc si televiziunea si ce scandale se intampla acum cu alegerile si aia la pitesti se alege prafu.militianu meu moare capituleaza;baaaaa 15 milioane si ma lasi in pace!!!!si io :ce rusine!hal de a vorbi unui cetatean!unui alegator!-vreau 20 de milioane si cele mai sincere scuze in fata martorilor mei!!!cearta ,scandal iar ies din birou si rad cu pustii la un fum.ma cheama inapoi .BINE DOMNU BARAN CER SCUZE SI SPER SA PUTEM UITA TOTUL CU ACESTI BANI(20).DAR LIPSEAU MARTORII MEI.TREBUIE SA REPETI SEFU SA SE SIMTA BINE SI BAIETII.ADUC PUSTII REPETA ALA CA UN COPIL MIC LA SCOALA SI DAU ACEI BANI LA PUSTI.NU AM VRUT DECAT SA AUD SCUZE DE LA ANIMAL.AIA A FOST TOATA SATISFACTIA MEA.TOATA BUCURIA.CU 2 MARTORI CARE SEMNEAZA SI CU TOATE DETALIILE TRECUTE IN DECLARATIA MEA NU SE BAGA NIMENI IN ASEMENEA MOMENT IN ROMANIA.IO VIN SI INTREB ACUM :CE SE FACE ALTU?TRECE PRIN EXEMPLELE LUI EMA?IO AM FACUT PARTEA MEA.AM BATUT UN IDIOT CU ARMELE LUI.DAR ALTU CE FACEA?LUA SI 2 BULANE IN GURA.PENTRU MINE A FOST EXTREM DE AMUZANT SI INCITANT.LUMEA A RAS CU GURA PANA LA URECHI,A APLAUDAT,AU SIMTIT CE INSEAMNA SA AIBE UNU COLOANA AIA NENOROCITA VERTEBRALA.DACA IO POT ORICINE POATE INVINGE IN ASEMENEA MOMENTE.AM FACUT O SECTIE INTREAGA SA SUSOTEASCA SI SA SUNE IN TOT ORASU.AM FOST NASUL LOR PENTRU O ZI SI A FOST SUPERB.IN SPERANTA CA NU AM SCRIS PREA MULT ,DRAGA EMA SPER SA TE FACA SA RAZI SI SA FACA PE TOTI SA GANDEASCA.

Postat pe 24 Iunie 2008 04:09
asea te vreau fratele meu alb!!!!ai dreptate,daca eu pot cu siguranta si altii vor putea.desi te vedeam cu avocatul langa tine,ai reusit sa faci asta si singur,uite un exemplu de corectitudine...practicata se pare doar de noi.....ma refer la mine si colegii mei,cand cumparatorul roman nu are habar de drepturile lui o ia pe coaja ...romaneste asa.in sensul ca in zona suntem singurul magazin care respecta legea ,adica daca produsul e defect sau omul nu e multumit de produs (nu corespunde cu specificatiile din manualul de utilizare conform certificatului de conformitate nu numai cel de garantie)ii dam banii inapoi sau ii schimbam produsul.sunt foarte multi clienti care vin si se plang la noi ca au fost in nu stiu care magazin si ca le-au dat un produs defect sau nu era ceea ce le trebuia sinu au vrut sa le schimbe produsul sau nu au vrut sa le dea banii inapoi.desi legea este clara,si OPC-ul viziteaza destul de des magazinele din zona ,pana acum....nu s-a intamplat niciodata sa ne calce pragul......pt vreo plangere.cat despre gaciomete....sincera sa fiu sper din suflet sa nu mai aud de asemenea specimene.sunt o rusine pt MAI.nu le-a ajuns faptul ca vacanta mare a facut ani buni misto de ei...se pare ca si in viata reala exista specimene care se definesc precum GARCEA!!!!! cinste celor care isi fac meseria asa cum trebuie fara spaga si favoruri (si da am si astfel de cunostiinte),pasari rare de altfel dar exista. si .....felicitari micutule pt ....tot mi-ai facut ziua frumoasa...pt ca am ras copios !!!
dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Iunie 2008 14:13
umbland pe forum,m- agatai de...sunt roman si il citii,m-a amuzai si imi adusei aminte de patania mea....cica intr-o seara pe furtuna nu stie nimeni ce masina lovi pe careva,aaaaaaaaa, ba da ,un martor spuse ca o masina alba sau gri trecu pe acolo dar nu vazu decat o cifra de la numar si una din trei la litere ...si asa ajunse ei la mine ,cica: dom-le sa vezi si sa nu crezi poate mie frica sa recunosc asa ceva,si dai cu constiinta si cu cod rutier si cu cel penal poate, poate, semnez si eu ceva ,si uite asa se tinura de capul meu un an de zile,ei ziceau da(sa semnez) eu ziceam ba(ca nu semnez) carnetul pana la urma mi l-au dat, dar cum au rezolvat cazul, nu stiu,dar stiu atat.....masina mea era ...galbena... si nici n-avea 1 din 3 la litere...asa ca as opta la ...sunt roman sau ...ba

Postat pe 24 Iunie 2008 16:39
de aceea suntem romani sa ripostam in fata ....cretinilor prea comozi sa caute adevarul,de aia suntem romani ca sa vedem dincolo de proverbiala lene a functionarilor din diverse departamente, asta e spiritul care imi aminteste de ....perioada de dinainte de revolutie....determinare si incapatanare..... sa tii cu dintii de ceea ce vrei si sa faci tot ce este omeneste posibil sa si obtii.fara spaga ci doar ceea ce ti se cuvine de drept.
dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Iunie 2008 17:59
OCTAIA
Postat pe 24 Iunie 2008 21:26
da de ce drecu sa caut io adevaru?io sunt militian?de ce sa duc asemenea lupte?am omorat pe isus?

Postat pe 25 Iunie 2008 01:06
mei io nu te-am facut pe tine functionar public.....glumesc desigur ma refeream ca sunt cretini carora le e lene sa caute pana si o lista de documente necesare pt "neste chestii" cat despre militieni....ma repet exista si "pasari rare" dar foarte rare pe cale de disparitie.cei mai multi sunt tipologia..."garcea" si se comporta ca atare,asa ca deja le sti punctul slab si poti actiona in consecinta......si halatu cat costa????sau una si mai tare.....si marmota????nu mai tre' sa inveleasca ciocolata in staniol pt ca au inventat aia "punguta cu fermoar" si asa a ramas marmota fara"job",intelegi aluzia?
dandanaua_reloaded
Postat pe 25 Iunie 2008 15:05
ca tot sunt pe aici... asa in treacat...micutule sa-ti zic ceva::::n-ai omorat pe nimenea,dar daca poti...omoara si tu birocratia cat despre mine,cand am dreptate merg pana in panzele albe si uite asa se spune ca-s

Postat pe 25 Iunie 2008 15:35
salutare la toata lumea ,,,ema esti bestiala pai "GARCEA " este instruit de fostii militieni,ce pretentii avem de la ei,,,,de ex pe mine m-a oprit si a zis ca am trecut pe "oranj" exact asa s-a exprimat si eu am spus ca am trecut pe portocaliu ,ca nu exista culoarea oranj in cartile de circulatie,asa ca nu am comis nici o infractiune,,,,
wdy
Postat pe 25 Iunie 2008 22:59
eu vreau sa fiu americanca ,,,.sau cum se scrie,,,,e vreo suparare ,,,,pupici si noapte buna
wdy
Postat pe 25 Iunie 2008 23:02
dragi colegi , cred ca accidentul prietenului nostru mic , negru si urat a decurs cu totul altfel . intr-adevar , s-a trecut pe rosu , dar nu organu' legii ci el , reclamantul . nu organu' i-a lovit masina ci singur si-a lovit-o . organu' legii nici nu era la fata locului , el putand prezenta martori onorabili ce pot confirma ca era in afara serviciului si chiar se afla la o terasa din apropiere , ca orice roman nevinovat . de altfel organu' nici nu poseda o masina particulara si nici nu poseda carnet de sofer! reclamantul mic negru si urat si-a lovit masina in alt loc si la alta data (din vina lui fireste ) iar la data incidentului reclamat se a trecut el pe rosu , se afla sub influenta alcoolului si conducea cu viteza peste limita legala . acuzatia ca organu' l-ar fi tamponat este o minciuna ordinara ... hai ca am luat-o pe pustii ! apropos de militieni si de tema de aici : a ajuns antologica tarasenia cu onorabilul Nicu Constantinescu , pres-ul CJ Constanta , care fiind atat de beat incat a adormit la volan , a fost si atat de norocos incat i s-a oprit masina in intersectia Capitol din Constanta , pe la 3 dimineata . un ghinionist organ , l-a gasit sforaind ca un bebelus , la volan , cu motorul mergand , in mijlocul intersectiei , imprastiind un naucitor miros de secarica . cred ca ala a fost cel mai prost militian din Romania deoarece i-a incheiat proces verbal . seful politiei circulatie a fost la fel de prost incat a dat ok pentru dosar penal . onor dom prezident i-a promis ca-l va lasa fara fonctie ceea ce s-a si tinut de cuvant . in final a reiesit ca organu' dormea beat la volan si presul CJ , onorabilul Niky Constantinescu , l-a gasit dormind turmentat la volan , in timpul serviciului fiind . bineinteles , legea a prevalat si toate organele care au avut vreo legatura cu dosarul lui dom Niky , incepand cu seful politiei circulatie , au fost dati afara , asa dupa cum meritau ! daca le-a trecut prin cap ca pot aplica si legea ... Romania , anul 2007 . acum suntem in 2008 , vreo schimbare ? romanii sunt altfel ? politicianul roman este altfel ? politicianul roman este un produs distilat al tuturor metehnelor nationale . el surade smechereste si ne face cu ochiul buzunarindu-ne temeinic . in politica el este profesionistul ideal . toti marii politicieni actuali , care se respecta , sunt niste ratati onorabili in profesia lor . fie ca sunt medici , profesori , avocati sau ingineri ei ar fi murit de foame cu brio daca si-ar fi profesat meseria . in domeniile lor nu s-au remarcat decat prin totala incompetenta si lipsa de chef . spre norocul natiunii , acestor olimpieni zei al zoaielor din politica nationala nu le-a lipsit flerul , inspiratia , orientarea , smecheria . au decis sa se faca politicieni . succes fulminant ! acest profesionist incompentent , eventual mediocru , s-a metamorfozat in coloana vertebrala a natiunii ! cam stramba , cam cocosata dar totusi ! ei sunt cine sunt ( consuma fiecare in medie 7200 de euro pe luna din buzunarele noastre)si noi suntem cine suntem ! acesti simpatici si unsurosi campioni ai mitei , ai spertului , ai aranjamentelor de birt , bufet sau cafenea sunt simpatici si populari , oameni din popor ! dar vom reveni in urmatorul comentariu cu noi si simpatice clisee ... a la prochaine .
claudio
Postat pe 26 Iunie 2008 02:55
claudio du pa cum descri totul imi vine sa ma las deja de visul meu dar sti ceva,,,uite vreau sa iti demonstrez ca mai exista speranta,si o sa fac tot posibilul sa ajung acolo unde imi doresc sa fiu ceea ce vreau ,dar acum la momentul actual ai dreptate nu pot sa spun altfel pt ca m-asi minti pe mine insami e groaznica politica din orice punct de vedere ai incerca sa o privesti.
dandanaua_reloaded
Postat pe 26 Iunie 2008 23:13

va plac ROMANASIIII mei????
OCTAIA
Postat pe 27 Iunie 2008 00:21
hhhhhmmm cum puteti sa spuneti ca nu avem coloana vertebrala noi romanii...sau a-ti uitat de tinerele talente, de olimpicii nostri,de cei ce-si dau (pe bune)un masterat,pe cei ce fac meseria de placere...cum naiba toatea astea le a-ti uitat....dar nu am vazut nici o natiune sa nu aiba si ..uscaturi...asa ca totusi, nu uitati ca suntem romani si iar trecusi pe aci si uite ce facui

Postat pe 27 Iunie 2008 08:48
octaia....zau imi plac romanasii tai

Postat pe 27 Iunie 2008 08:49
Atunci....hai sa si...
pai....asta este.... nene!!!!!:)))))
Eu va si sa ni fiti ...nu aveti de ce???
Pentru toti un wkend..... IUBITIVa....mult ,putin ...voi stiti ce-i mai bine
Dar...aveti grija sa nu luati OCTAIA
OCTAIA
Postat pe 27 Iunie 2008 14:43
sunt roman dar ma tratez cu ....indignare,impotriva nedreptatii copiilor maltratati,impotriva mamelor prea ocupate sa isi creasca proprii copii si care ii lasa in grija bunicilor pt ca au vise de imbogatire rapida prin alte tari.....ma tratez cu furie impotriva ineptiilor debitate de "fitecine" militian sau functionar public....care pana una alta traieste din impozitul platit de ceilalti care nu muncim pt statul roman.....ma tratez cu o doza de nesimtire impotriva babelor din autobuze supra aglomerate care au impresia ca daca pufaie pe langa mine asta mi-o da de inteles ca trebuie "by default" sa ma ridic in picioare sa ii dau ei locul dupa 12 ore de munca in picioare,ma tratez cu o doza buna de rabdare impotriva virusului furiei pe sistemul juridic romanesc si cel economic la fel.......deci am leac la toate bolile romanului tipic si fatalist......
dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Iunie 2008 23:23
ema am eu o vorba ,cand imi place ceva....jos palaria in fata ta ,pentru modul de a gandi,a vorbi si a putea face ceva voi tinerii

Postat pe 28 Iunie 2008 11:36
ema,sincer dau o cafea, sau ca e wekend dau rece ,ca azi nu conduc si pot si eu bea

Postat pe 28 Iunie 2008 11:38
ema , draga mea , ai ajuns exact unde trebuia ! Indignarea , asta este pilula amara pe care trebuie sa o luam ! orice om care se indigneaza la vederea unei injustitii , nu ramane indiferent... ramane om . romanii sufera de indiferenta , lehamite si indolenta . simtul eticii , al corectitudinii li s-a aplatizat de tot , circumvolutiunile au disparut ! romanii nu pot sau nu vor sa se mai simta indignati si au inceput deja sa traga cu ochiul la surasul unsuros si dansul din buric al conjuratiei lichelelor ! individualismul exacerbat ucide comunitatea , natiunea...romanii trebuie sa se priveasca in oglinda si sa-si accepte imanginea urata , trebuie sa-si suflece manecile si sa plece la 'scoala' din nou , trebuie sa invete din nou ce inseamna indignarea si sa uite ce inseamna indiferenta si indolenta . in privinta indignarii si activismului rabdarea este o notiune fara sens ! cum te poti indigna la o luna dupa ce ai fost abuzat sau dupa ce ai fost martorul unei nedreptati ? indignarea are doar timpul prezent . orice atitudine , orice actiune , are nevoie de timpul prezent ! altfel adevaratele valori , olimpicii etc. ne vor parasi , se vor rata sau se vor corupe . schimbarea incepe cu noi , cu familiile noastre , cu proprii nostri copii . trebuie reconstruita adevarata ierarhie a valorilor , trebuie regasite ideile simple si generoase care unesc oamenii si scot din penibil notiuni ca : natiune , patrie , comunitate , popor , justitie , binele comun sau patriotism... a fi realist nu inseamna sa fii si fatalist . ema , sa nu fii descurajata daca ti se pare ca lupti cu greutati de neinvins . noi oamenii avem nevoie de greutati si complicatii pentru a scoate la iveala din noi ce-i mai bun , sa nu umflam muschii . daca ar fi fost usor si simplu oricine ar fi facut-o . asta-i farmecul vietii ! faptul ca pare ca luptam impotriva curentului nu inseamna ca ideile noastre nu sunt juste ! greutatile si problemele aparent insurmontabile ne fac sa strangem din dinti si sa mergem mai departe . din experiente de genul acesta ies la iveala oamenii adevarati care suntem , nu din distractii si leneveala . ai dreptate , este foarte greu , pare aproape imposibil , dar daca incepem acum , daca vom face in fiecare zi ceva poate ca fii nostri vor reusi sa respire un aer mai curat si vor face la fel ca noi ! si poate cine stie , nepotii nostri vor trai intr-o tara curata ...
claudio
Postat pe 29 Iunie 2008 04:01
eiiiiiiiii OM-ule sa sti ca sunt multi cei care n-au uitat ca .SUNT ROMAN. si pentru ei

Postat pe 29 Iunie 2008 12:53
Si eu sunt mandra ca sunt romanca,avem cu ce sa ne mandrim, cu o istorie bogata, cu oameni de cultura, cu un trecut cultural.Despre America nu se poate spune acelasi lucru.Acolo este un Kitsh.de tot, nationalitati, gastronomie etc.
vera11
Postat pe 29 Iunie 2008 23:05
claudio am observat si [pus in aplicare metoda propriului exemplu.....am ajutat un om cazut pe strada si atunci au sarit si altii sa il ajute,desi trecusem vreo 2 pasi ....m-am intors,pt ca simteam ca nu trebuie sa fiu indiferenta ,nu m-am intrebat daca e beat sau nu,pur si simplu m-am intors si l-am intrebat da ii pot fii de folos in vreun fel,daca are nevoie de ajutor,i-au dat lacrimile pt ca pana atunci trecusera cativa oameni pe langa el si nimeni nu l-a intrebat nimic ,au presupus doar ca e beat,cand colo ce sa vezi i se facuse rau de la caldura,nu am simtit ca am facut o fapta buna ci ca am facut ceea ce ma astept ca alt OM sa faca pt mine in cazul in care mi s-ar intampla sa mi se faca rau pe strada. am observat ca la munca daca faci ceva cu pasiune si mentii o atmosfera vesela ...pana si un client "fitos" si plin de el,gaseste un zambet si il scoate la iveala.am observat ca in autobuz,cand vad o mamica...chinuita de un bebe mult prea activ sau pur si simplu insarcinata si ma ridc eu ca femeie se mai gasesc vreo 2-3 barbati sa se ridice...(dar nu ma pune sa ma ridic pt vreo baba pensionara care circula gratis cu autobuzul si are pretentii jenibile sa ma ridic doar cand ii vad mutra acra)asta e puterea exemplului.....poate si asta e o cale...sa iti pese de cel de langa tine indiferent daca iti e prieten ruda sau pur si simplu un banal strain....
dandanaua_reloaded
Postat pe 29 Iunie 2008 23:50
Sun-Tzu scrie in Arta Razboiului : "...Dacã comandantul este înzestrat cu înþe­lepciune, el este în mãsurã sã-ºi dea seama de schimbarea situaþiei ºi sã acþioneze prompt. Dacã este drept, oamenii sãi vor ºti exact ce recompense ºi pedepse li se cuvin. Dacã este omenos, el îºi iubeºte semenul, îi împãrtãºeºte senti­mentele ºi-i preþuieºte munca ºi osteneala. Dacã este curajos, obþine victorii sesizând fãrã ezitare momentul potrivit. Dacã este sever, trupele lui sunt disciplinate, pentru cã îi ºtiu de fricã ºi se tem de pedeapsã. Aceste cinci calitãþi sunt cele ale genera­lului. De aceea, în armatã este numit ‚Respectatul’...”. Si mai spune despre conducatori : „Dacã îmi spuneþi cine e suveranul cu cea mai mare înrâurire moralã, comandantul ºef cel mai competent , mai sever si cinstit , imi aratati care este poporul si armata cele mai puternice. " sau „Un suveran care îºi gãseºte omul potrivit va cunoaºte prosperitatea. Cel care nu reuºeºte, va fi pierdut". Cine citeste cu atentie , cuvant cu cuvant , cele trei citate , isi va da seama de drama Romaniei din ziua de azi . cititi cu atentie intelepciune de 2000 de ani . cititi si sa ne gandim daca vreuna din conditiile de mai sus sunt indeplnite de macar UNUL din politicienii inchipuiti din ziua de azi ! Intelept , drept , omenos , curajos si sever ! despre cine vorbim aici ? avem dreptul sa ne gandim ca vom avea parte de asa ceva ? doamne-dumnezeule , voi saruta pamantul la intoarcerea in tara daca voi apuca ziua aia !! care dintre politicienii din ziua de azi are o inraurire morala asupra natiunii ? care dintre ei atunci cand vorbeste ne face sa uitam de toate greutatile , sa fim mandri ca suntem cine suntem , sa ne iubim semenii , sa vrem sa dam tot ce-i mai bun din noi ? ati vazut vreun asemenea politician roman ? este vreun lider al politicii romanesti inconjurat de oamenii potriviti ? stie vreunul dintre ei sa-si aleaga oamenii ? politica romaneasca a ajuns un desfrau al incompetentilor , al verilor , finilor si nepotilor , al bolnavilor dupa avere , al mincinosilor si hotilor . paradisul lui dinu paturica si tanase scatiul . cum ar putea asemenea ipochimene sa conduca alti oameni ? cum s-a ajuns aici , cum a putut izbandi conjuratia lichelelor ? nu este limita in indolenta , obraznicia si aroganta politicienilor atunci cand acestia primesc lumina verde prin indiferenta , apatia si izolarea simplilor cetateni ! cum de au ajuns sa ne conduca asemenea indivizi ? cum de au ajuns romanii sa nu le pese cine-i conduce din rau in mai rau ? paradoxal , toti se plang de ceea ce vad in jur dar atunci cand au ocazia sa faca ceva prefera o partida de table sau o excursie de 'culturalizare' la mall ... sa nu te apuce rasul? sau plansul ? si mai spune Sun-Tzu : «Cu singura condiþie ca oamenii sã fie trataþi cu bunãtate, dreptate ºi echitate ºi sã li se acorde încredere, poporul si armata vor avea spirit de echipã ºi toþi vor fi fericiþi sã-ºi serveascã ºefii. Cartea Metamorfozelor spune: "Cu bucuria de a trece peste greutãþi, poporul uitã pericolul de moarte".» Cine vrea sa-i conduca pe altii ar trebui sa aiba asta in cap ! care dintre maimutoii din dealul mitropoliei se gandeste la asa ceva macar in vis ? astea sunt standardele si valorile dupa care ar trebui judecati , masurati si cantariti camatarii si fariseii care ne-au infectat politica . nu dupa ranjetul unsuros , cantecele de sirena , rolexul de la mana , limuzina de la scara sau dansul din buric . maine ar trebui sa fie prima zi in care vom incerca sa ne schimbam in bine , sa facem ceva . primul pas este de ajuns , el ii va cere pe urmatorii .
claudio
Postat pe 30 Iunie 2008 02:54
am vazut pe undeva un slogan de genul"indiferenta poate ucide".....si asa e,indiferenta poate ucide,distruge mai rau ca o arma de foc,mai rau decat u arma biologica,pt ca asta vine din insasi fiinta noastra,poti sa fii idealist in vremurile pe care le traim?????,iti permiti sa fii idealist in timpurile astea???? si daca da.....cum faci sa poti sa tragi dupa tine altii....care e secretul de ai face pe altii sa vada lumea mai buna si mai calda,unde ne e umanitatea,nu indolenta unde ne e veselia nu ingrijorarea pt ziua de maine,cand am trecut de la un trai cu griji dar cu putin timp liber pt noi la unul plin numai si numai de griji si goana dupa bani??? se datoreaza asta numai "lichelelor" care ne conduc???? sau noua??? cei care ne numim romani???cand am uitat ca a respecta nu inseaman a astepta respect de la ceilati doar pt ca suntem batrani,doar pt ca suntem suferinzi sau pt ca facem parte din generatia "emo" si vrem sa fim lasati in pace?????cand am uitat ce anume inseamna sa fii om???? sa te intorci pe strada si sa intrebi o batranica daca poti sa o ajuti sa se urce in autobuz sau daca poti sa ii cari plasele pana mai incolo ca ea nu mai poate???? cand anume am uitat sa ne educam copiii in spiritul respectului pt natura si cei care traiesc in societate pt legi si pt drepturi si pt obligatii???? claudio ,nu numai clasa politica e de vina...ci noi oamenii care trecem pe strada avand impresia ca ...ah e beat cu siguranta.....sau ...ma grabesc si nu o pot ajuta pe baba asta nici macar sa treaca strada......sau ca daca ala nu face eu de ce asi face????.... poate ca sunt oameni care totusi fac lucrurile astea si care "isi permit" sa mai viseze cu ochii deschisi la ce ar vrea sa fie societatea romaneasca,dar cu cat mai multe exemple de idealism vom avea cu atat mai bine ne va fii se vor gasi din ce in ce mai multi care sa ii urmeze macar tp ca viseaza frumos,si se vor gasi pana la urma si cei care sa le puna visele in aplicare.....si pt asta tre sa ne asiguram ca s-a terminat cu generatiile de sacrificiu si cu cele care nu au idee despre cum anume se traieste cu adevarat.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Iunie 2008 14:58
De la: ema_iordanescu, la data 2008-06-24 14:13:22 asea te vreau fratele meu alb!!!!ai dreptate,daca eu pot cu siguranta si altii vor putea.desi te vedeam cu avocatul langa tine,ai reusit sa faci asta si singur,uite un exemplu de corectitudine...practicata se pare doar de noi.....ma refer la mine si colegii mei,cand cumparatorul roman nu are habar de drepturile lui o ia pe coaja ...romaneste asa.in sensul ca in zona suntem singurul magazin care respecta legea ,adica daca produsul e defect sau omul nu e multumit de produs (nu corespunde cu specificatiile din manualul de utilizare conform certificatului de conformitate nu numai cel de garantie)ii dam banii inapoi sau ii schimbam produsul.sunt foarte multi clienti care vin si se plang la noi ca au fost in nu stiu care magazin si ca le-au dat un produs defect sau nu era ceea ce le trebuia sinu au vrut sa le schimbe produsul sau nu au vrut sa le dea banii inapoi.desi legea este clara,si OPC-ul viziteaza destul de des magazinele din zona ,pana acum....nu s-a intamplat niciodata sa ne calce pragul......pt vreo plangere.cat despre gaciomete....sincera sa fiu sper din suflet sa nu mai aud de asemenea specimene.sunt o rusine pt MAI.nu le-a ajuns faptul ca vacanta mare a facut ani buni misto de ei...se pare ca si in viata reala exista specimene care se definesc precum GARCEA!!!!! cinste celor care isi fac meseria asa cum trebuie fara spaga si favoruri (si da am si astfel de cunostiinte),pasari rare de altfel dar exista. si .....felicitari micutule pt ....tot mi-ai facut ziua frumoasa...pt ca am ras copios !!!


Interesanta povestea / descrierea magazinului tau!
Unde lucrezi?Ce vindeti?Spune-mi ca vindeti electronice, calculatoare, componente de calculator, etc (de genul) si promit ca vin din Bucuresti sa cumpar de la voi (cu ocazia asta mai vad si eu muntele meu drag...).
Ba mai mult, va fac reclama si la toti prietenii, sa vina sa cumpere de la voi, ca prefer sa vin pana in Brasov si daca se intimpla ceva cu produsul / componentul, sa stiu ca am unde sa-l schimb sau sa mi se dea banii inapoi, cu riscul unui drum in plus pana in Bv, decat sa-l cumpar din Bucuresti si daca pateste, Doamne fereste ceva, tot ce pot face este sa ma uit la el si sa cumpar altul!
Oricum, felicitari pentru comportamentul comercial!Pun pariu ca toti vanzatorii sunt permanent cu zambetul pe buze!
Da, sunt mandru ca sunt roman, pentru ca ma consider transilvanean, iar sigurii romani cu care sunt mandru ca-mi sunt conationali sunt transilvanenii....Probabil datorita educatiei habsburgice bine implementate, care rezista si in ziua de azi!

Postat pe 1 Iulie 2008 04:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MIERCURI 7 AUGUST? 1 De la: crinisor 6 August 2007 14:43
jenant de neinteresant...deocamdata 2 De la: Kherise 14 Iunie 2007 04:25
.... 1 De la: sydoonette 10 Iunie 2007 22:10
Variantele 5 De la: kandle 13 Iulie 2007 08:40
Exista cineva care a putut citi aceste capitole in intregime? 12 De la: angel_and_devil 20 Septembrie 2007 00:47