Setari Cookie-uri

epilarea poate fi periculoasa

daca te epilezi inghinal sau axilar cu ceara/epilator samd iti poti irita ganglionii din aceasta zona care sunt multi si foarte sensibili. teoretic in aceste zone ar trebui sa folosesti doar lama... dar e atat de neplacut si dificil... ce-i da facut?
OanaTrifu
Postat pe 24 Iunie 2008 14:40
Folosesti crema.. ca tot ziceai ca nu folosesti.

Postat pe 24 Iunie 2008 15:58
mda, dar mare diferenta intre crema si lama nu prea e
OanaTrifu
Postat pe 24 Iunie 2008 16:19
Da, creste la fel de rapid, numai ca la crema nu se indesete.

Postat pe 24 Iunie 2008 20:15
Crema are si ea dezavantajele sale: substantele chimice (toxice) din crema pot fi absorbite intr-o anumita masura de piele, chiar daca indepartam crema destul de rapid. Oana, pot sa te intreb de unde stii ca ceara/epilatorul sunt daunatoare axial si inghinal? Am mai intalnit aceasta teorie si cred ca are cel putin o samanta de adevar in ea, insa ma intrebam daca a confirmat-o poate vreun doctor? Eu inca n-am apucat sa intreb doctorul, dar voi intreba cu prima ocazie (la controlul medical anual).

Postat pe 29 Iunie 2008 17:45
primele 2 dati cu epilatorul la subrat sunt dureroase apoi n-ai niciun stres . m-am epilat acum cateva zile si inca nu a crescut nimic.te inrosesti pe moment , dar trece .
zgabeatza
Postat pe 29 Iunie 2008 23:58
cred ca e periculos cu epilator sau ceara pentru ca exista posibilitatea ca firele de par sa creasca sub piele si pot cauza infectii foarte urate in timp..
cat despre crema epilatoare am intalnit persoane alergice..de exemplu colegei mele de apartament ii da sangele cand se face cu crema..din senin
_Ada_
Postat pe 8 Iulie 2008 13:07
DUPA CE MA EPILEZ CU EPILATORUL MA DAU CU CREMA DE GALBENELE...ORICAT DE UNSUROASA AR FI...DE PREFERAT CU EPILATORUL INTRU IN actiune seara...k se inroseste pielea foarte tare si nu pot sa imbrac fusta...crema de galbenele si a doua zi dimineata pielea e calmata ...
zgabeatza
Postat pe 9 Iulie 2008 23:11
incearca IPL este scump si se intinde pe o perioada mai mare dar este eficient
lumin
Postat pe 18 Iulie 2008 13:33
Lama e cea mai naspa,irita,creste intro singura zi, si se indeseste ca barba barbatilor.Eu nu ma irit deloc de la epilator.Nu-l mai lasati sa creasca si nici durerea nu va fi asa puternica.O data pe sapt.e suficient sa-l folositi.
babalica
Postat pe 22 Iulie 2008 13:53

Postat pe 24 Iulie 2008 14:59
Si eu am auzit ca epilatul in zona axilei este periculos, poate provoca noduli la san din cauza durerii.Dar sincera sa fiu nu cred, deoarece cu timpul pielea se obisnuieste si nu te mai doare. Am intrebat si medicul ginecolog daca de la epilator se pot face noduli si mi-a zis... categoric nu. Se pot face de la dureri puternice, lovituri sau alti factori dar nu de la epilat. Si cu zona inghinala....asta chiar nu cred. Eu folosesc epilatorul peste tot de ani de zile si nu am nici o problema. Intra-devar exista problema firelor sub piele dar le scot cu penseta. Mai bine asa decat sa dai cu lama si sa simti ca mangai fata unui barbat nebarberit. Femeia este ceva gingas, frumos si atractiv, si ar fi penibil fetelor, fie vorba intre noi sa ne atinga un barbat si in loc sa simta o piele catifelata, sa dea de fapt de ceva dizgratios care sa ii provoace repulsie. Este adevarat ei nu prea stiu prin cate trecem noi saracutele sa aratam bine pt ei, si cate sudori ne iau cand ne epilam, dar pe ei nu prea ii intereseaza. Ei vor sa fim epilate si atat....si nu care cumva fereasca Dumnezeu sa dam cu lama. Asa ca sa lasam deoparte miturile astea ca epilatul dauneaza grav sanatatii. Sunt alte lucruri mult mai nocive care sa ne faca rau.Va pup pe toate si evitati sa mai dati cu lama.
reptiglo19
Postat pe 24 Iulie 2008 15:08
Am o ijntrebare fetelor....este vreo diferenta intre epilat cu aparat sh epilat cu ceara???Care anume caci dupa parerea me e la fel..orikum parul iese din piele
irsha87
Postat pe 10 August 2008 18:39
Epilatul cu ceara este, zic eu, mai putin dureros decat cel cu aparat,dar depinde si de zona...ceara indeparteaza toate firele in acelasi timp, or cu aparatul simti fiecar fir de par, pe rand. In plus, cera mai indeparteaza si un strat de celule moarte de la suprafata pielii, lasand-o mai catifelata. Eu folosesc ambele metode: aparatul pe picioare si ceara inghinal si la axila... Mi se pare combinatia cea mai avantajoasa si mai putin dureroasa
alexutza_me
Postat pe 26 August 2008 12:37
sincer si eu prefer tot ceara...dar am auzit ca in zona axiala nu e buna nici ceara nici lama.crema ar fii indicata.in rest eu cred k ceara e si cea mai rapida si nici nu doare fff rau..;)
MinniePink
Postat pe 26 August 2008 15:31
Fetelor, am si eu o nelamurire. De vreo 2 saptamani am simtit la atingere un nodul in zona inghinala. Nu e dureros si e de marimea unui bob de piper. Nu stiu cu ce anume sa leg aparitia lui:
1. Am inceput sa folosesc un epilator nou, cu 40 de pensete..stiti voi, i se face reclama acum la TV.
2. M-am lovit(daca tin bine minte) in zona aceea, dar n-am simtit durere dupa aia, ca sa iau lovitura in serios.
3. Am o relatie stabila si ma gandesc si la varianta unei infectii vaginale.

Care ar fi prima incercare de tratament ? Vi s-a intamplat si voua ceva asemanator?
Multumesc pentru raspunsuri. Pupici!

Postat pe 7 Septembrie 2008 22:15
dar spre exemplu eu nu pot folosi lama ma irit imediat a2a zi...trebuie sa folosesc doar ceara...chiar si la crema sau altele...cand incepe cresterea ma irit ...sincer nici nu stiu ce as putea face
dhanay
Postat pe 9 Septembrie 2008 13:28
dar eu ce as putea face daca ma irit imediat ce folosesc lama sau altele....doar cu ceara nu patesc nimic..nu ma irit nu nimic..insa am auzit si eu ca cik poti sa pierzi din placerea sexsuala din cauza cerii.... .....ce as putea face?
dhanay
Postat pe 9 Septembrie 2008 13:32
Am inteles ca ceara este f buna si pentru circulatie,normal ca dak ai varice nu o poti folosi,dar mie imi place f mult cum se simte pielea dupa ceara.Cu epilatorul creste f repede,probabil ca mai mult il rupe decat il smulge,deci trebuie folosit mai des.In zonele sensibile folosesc crema si penseta,mare belea si cu paru asta.
babalica
Postat pe 9 Septembrie 2008 15:12
f najpa crema...folosesc foarte rar, pentru ca mi se irita pielea:(
alexutzab
Postat pe 17 Septembrie 2008 11:44
De la: Cretzofolina13, la data 2008-09-07 22:15:09Fetelor, am si eu o nelamurire. De vreo 2 saptamani am simtit la atingere un nodul in zona inghinala. Nu e dureros si e de marimea unui bob de piper. Nu stiu cu ce anume sa leg aparitia lui:
1. Am inceput sa folosesc un epilator nou, cu 40 de pensete..stiti voi, i se face reclama acum la TV.
2. M-am lovit(daca tin bine minte) in zona aceea, dar n-am simtit durere dupa aia, ca sa iau lovitura in serios.
3. Am o relatie stabila si ma gandesc si la varianta unei infectii vaginale.

Care ar fi prima incercare de tratament ? Vi s-a intamplat si voua ceva asemanator?
Multumesc pentru raspunsuri. Pupici!



Si eu am patit asa ceva si inca se mai intampla;acum nu stiu exact daca e de la lovitura ta sau de la altceva, dar stiu ca mie imi apar de la fire de par crescut invers pentru ca folosesc tot epilatorul in zona aia.Nu te speria, eventual ia un antibiotic 4 zile si trece(daca le lasi trec singure dupa 1-2 luni). In caz contrar eu zic sa mergi la un medic dermatolog sau ginecolog.
ablazancadar
Postat pe 18 Septembrie 2008 13:15
pai daca esti alergica la niste sunbstante continute de crema depilatoare.. nu ai cum sa o folosesti...ca deaia e iritatia aceea.....sau poae doar aveti o piele mai sensibile si in consecinte aveti nevoie de o crema ptr piele sensibila.......si daca epilarea i intr-adevar periculoasa..at ce sa facem?....e un rau necesar...care arata atat de bn
butterly
Postat pe 25 Septembrie 2008 18:04
De la: zgabeatza, la data 2008-06-29 23:58:06primele 2 dati cu epilatorul la subrat sunt dureroase apoi n-ai niciun stres . m-am epilat acum cateva zile si inca nu a crescut nimic.te inrosesti pe moment , dar trece .


niciun stres...doar acela ca poti face cancer la san....sau nu stiai?
ramo_88
Postat pe 18 Decembrie 2008 17:06
mi se pare o aberatie ce ziceti.
nu dauneaza ceara si nici aparatul nici sanilor si nici "pasaricilor".
epilatorul poate smulge unele fire mai puternic facand sa apara acei noduli care trec de la sine in maxim o saptamana, dar nu moare nimeni din asta.
ceara e mai ok - face pielea catifelata, doare mai putin ca aparatul, nu face noduli - garantat. riscul epilarii cu ceara - mai ales la salon ar putea fi infectia vaginala sau vreo alta boala ginecologica luata de la salon.. sau facuta de tine daca nu adopti o igiena corespunzatoare - cosmeticiana te da cu pudra in zona inghinala dupa epilare ceea ce poate duce la infectii vaginale daca nu adopti igiena corespunzatoare.
la ceara cresc mai putine fire pe sub piele decat la aparat.
firele crescute pe sub piele se pot infecta facandu-se un fel de galma cu infectie sub ea. iei penseta, tragi firu si gata buba...
canceru mi se pare o speculatie ieftina
dienutza_bulinutza
Postat pe 18 Decembrie 2008 19:09
Va urez si eu un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 31 Decembrie 2008 15:18
Eu am fost in asa situatie k tine.fiind speriata am fost la un control ginecologic,dupa care mi sa spus k din cauza lamei care nu este folosita corect adica fara anumite geluri de ras in cantitati normale apare o asha numita ( batatura ) mi-a interzis pe o perioada lama si in genere k sa ma rad sau epilez,mi-a precris o crema pe care am folosit-0 o saptamina si efectul a fost. nu mai am acel bob in acea zona ...
tinuta_09
Postat pe 3 Ianuarie 2009 23:30
eu una prefar sa ma duc la salon sa ma epilez .. e mai putin dureros, comparativ cu epilatorul) si iti creste si f tarziu firul de par .. si devine si mai rarut.
Crema de epilat nu pot sa o suport asa de urat miroase si in plus nici nu ia tot parul.
cat despre lama .. toata ziua tb sa gii cu ea in mn ca sa arati fresh.. plus ca indeseste parul
flururas
Postat pe 12 Februarie 2009 12:01
De la: alexutza_me, la data 2008-08-26 12:37:52Epilatul cu ceara este, zic eu, mai putin dureros decat cel cu aparat,dar depinde si de zona...ceara indeparteaza toate firele in acelasi timp, or cu aparatul simti fiecar fir de par, pe rand. In plus, cera mai indeparteaza si un strat de celule moarte de la suprafata pielii, lasand-o mai catifelata. Eu folosesc ambele metode: aparatul pe picioare si ceara inghinal si la axila... Mi se pare combinatia cea mai avantajoasa si mai putin dureroasa
..................NU DOARE CU APARATUL DACA E SCURT SI PE URMA O CREMA DE GALBENELE
erikahd2008
Postat pe 16 Februarie 2009 02:43
buna! eu am probleme cu sanii si doc mi a recomandat sa nu folosesc ceara,creme la subrat.asa ca "traiasca lama" care ma ajuta zi de zi.e greu la inceput,dar te obisnuiesti.gest reflex la dusul de dimineata.poop
inageorgescu
Postat pe 3 Iulie 2009 16:46
De la: Hania, la data 2008-06-24 20:15:27Da, creste la fel de rapid, numai ca la crema nu se indesete.


dar cu crema nu te ustura in zona intima??

Postat pe 3 Iulie 2009 17:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
unde gasesc naut si pasta de susan? 2 De la: alexia3 29 Noiembrie 2008 16:26
Chiar trebuie??? 46 De la: ronna20 1 Iunie 2010 22:22
Rusinea si epilatul inghinal!!!! 4 De la: kudika513739 20 Mai 2012 22:47
Ce parere aveti despre epilatul cu ceara de unica folosinta? 5 De la: Eloah 22 Octombrie 2013 12:37
Albirea zonei inghinale s-a gandit cineva? 17 De la: kudika226898 8 Septembrie 2010 16:57