Setari Cookie-uri

epilator vs. ceara

Eu obisnuiam sa ma fac cu epilatorul, dar mi-au aparut iritatii si mai am si acum mici bubite de la el, desi am renuntat acum un anl! vreau sa o intreb pe cosmeticiana cum sa fac sa scap de bubitele astea si eventual sa consult un dermatolog. ceara e cea mai buna, se inroseste putin pielea, dar nu lasa urme, pielea fina dureaza mult timp, asa ca eu nu renunt la salonul de cosmetica inca ceva, conteaza si cosmeticiana sa fie f buna, nu am incredere in tinere, am fost la doua si nu m-au facut ca lumea, recomand pe cineva cu experienta;), numai bine!
Gabrielle_mereu
Postat pe 29 Iunie 2009 16:59
Cu ceara mi se pare mai complicat decat cu epilatorul.. plus ca daca ai un firicel care te enerveaza, nu are rost sa folosesti ceara.. mi se pare ca e mai comod cu epilatorul si da, sunt lenesa
Nadzieja
Postat pe 2 Septembrie 2009 17:31
De la: seiyra, la data 2008-07-05 13:01:03Si eu folosesc epilatorul insa am o mica mare problema ...Firele crescute sub piele ...ma dispera cum pot sa scap de ele ?? Plzz fetelor am nevoie de cateva sfaturi .Mersic



Si pe mine ma exasperau firele crescute pe sub piele... Dar trebuie doar putina rabdare. Cu o penseta sau cu varful unei forfecute trebuie sa ridici fiecare fir in parte, iar apoi sa mai dai o data cu epilatorul peste toate firele ridicate astfel... Dureaza mai putin decat sa smulgi pe rand firele. eu sincer nu vad alta solutie. Dar ai grija.. daca un fir se incapataneaza sa ramana sub piele, nu forta.. nu o sa faci altceva decat sa te iriti si chiar sa iti faci o rana.. iar asta crede-ma ca va fi mult mai vizibila decat un firisor nevinovat anw, succes
Nadzieja
Postat pe 2 Septembrie 2009 17:38
De la: mkdisk, la data 2008-11-18 10:41:38
De la: lulutzz, la data 2008-07-05 12:52:49buna fetelor....vreau sa va intreb ceva:pe maini voi va epilati??io am mult par pe maini si mie frica sa nu imi creasca mai mult

eu nu ma epilez pe maini si nici nu vreau sa fac asta, pt ca dupa aia creste mult par...o slutie ar fi sa te decolorezi.nu se mai vede asa tare parul.

si eu pe maini ma decolorez.. folosesc o solutie "Gerocosen".. Nici macar nu este scumpa.. O iau din piata de la 1 Mai din Buc. E adevarat ca ma ustura putin.. asa ca daca sunteti sensibile, cred ca sunt si alte produse mai delicate. Dar eu sunt ok si cu asta
Nadzieja
Postat pe 2 Septembrie 2009 17:43
CEARA clar! ceara intr-adevar lasa o piele fina pentru un timp mai indelungat decat epilatorul.
dar daca nu e intotdeauna timp se pot combina..o data una o data alta.la epilator cresc fire in piele si nu imi place cum lasa pielea.
dar depinde de preferinta fiecaruia.
angelfromheaven
Postat pe 2 Septembrie 2009 20:03
Fetele, daca stiti careva o cosmeticiana din Timisoara, care epileaza la domiciliu cu ceara de unica folosinta, va rog mult sa imi dati de stire.
Nu mai apuc deloc sa ajung la salon, sa ma programez, si mi-ar fi mult mai usor sa vina la mine acasa.
Sa aveti o zi frumoasa !
meekk
Postat pe 3 Septembrie 2009 10:31
eu prefer si am preferat intotdeauna epilatorul in locul epilatorului cu ceara; mi se pare mai simplu si mai pustin dureros
krystyana84
Postat pe 24 Ianuarie 2010 08:42
Eu m-am facut timp de vreo 4 luni cu epilatorul si a fost un dezastru.Pe picioare imi crestea parul dupa 4-5 zile,iar axial nu ma mai puteam face deoarece nu imi mai smulgea firele,pur si simplu le taia,iar de firele sub piele....o gramada Am rabdat atata durere degeaba.Eu sunt pentru ceara,cu toate ca am auzit ca inghinal nu e prea recomandat sa o folosim,deoarece,cu firele de par,se ia si un strat de piele subtire(sau ceva de genul),care protejeaza zona de bacterii.
Alexandra_hd
Postat pe 25 Ianuarie 2010 19:08
Eu am folosit un produs numit "hair no more" e foarte bun adica o sa ajung la o epilare definitiva in timp.Parur creste din ce in ce mai greu si mai rar pana nu mai apare deloc.Va las id meu daca vreti ceva detalii andadanda17@yahoo.com
Andadanda
Postat pe 22 Aprilie 2010 13:16
buna fetelor. mam facut si eu cu ceara de unik folosinta pentru prima oara si e dureros,dar nu inteleg dc mia crescut paru dupa cateva zile dupa ce mam facut.cat trebuie sa las paru sa creasca pana ma fac cu ceara?este bun de ceva epilatorul braun? mie mie frik sa il folosesc din cauza k am auzit k iti creste fire pe sub piele.e adevarat?dak e asa cum le indepartam firele crescute sub piele?pe maini am paru cam marisor,cu ce sa ma fac cu ceara sau epilatoru.nu mam facut niciodata si mie frik sa nu imi cresca mai gros si negru k eu il am blond p maini.
kudika178117
Postat pe 13 Mai 2010 10:27
Eu ma fac cu ceara de unica folosinta de 9 ani .Am avut posibilitatea de a-mi lua din Italia si aparat si consumabile. Nu stiu de ce zic unele fete ca daca te faci cu ceara de unica iti creste firul mai gros si pe sub piele. Din propria experienta acumulata, (am avut aceleasi probleme) pot spune ca este exact invers ,firul se subtiaza in timp si NU mai creste pe sub piele.Este adevarat ca este putin mai dureros decat brown-ul dar eu zic , ca nu se compara rezultatele.Stiu ca de cativa ani si prin saloane se foloseste metoda asta , dar e cam scump dupa parerea mea. Mai jos e un site pt. cine este interesata unde sunt si poze cu astfel de produse...parerea mea este ca merita .
http://www.neogen.ro/neobizz/a/1212425/4449801/incalzitor-epilator-cu-ceara-de-unica-folosinta-75-lei
iiioanaaaa
Postat pe 13 Mai 2010 13:09
kit-ul pentru epilare definitiva e cel mai bun! l-am luat anul trecut de la profesionalcosmetics.ro si il recomand! e fff eficient si practic, nu miroasem nu faci mizerie, nu doare asa mult si parul creste dupa 3-4 saptamani. mai e si ieftin 120 lei
ronna20
Postat pe 1 Iunie 2010 22:11
eu ma fac cu epilatorul, dar imi place mult mai mult pielea dupa epilatul cu ceara, numai ca la ceara trebuie sa astepti mai mult sa creasca
lena_elena
Postat pe 6 Iunie 2010 15:47
sfatul meu este sa folositi ceara..eu m-am facut 2 ani cu epilatorul si mi-au crescut multe fire in piele si acum imi e rusine sa mai port fusta sau pantaloni scurti la ce bube am pe picioare..si acum imi fac gomaje si tot felul de tratamente..
kudika194518
Postat pe 11 Iunie 2010 19:04
abia am incercat ceara de unica folosinta si ma cucerit,e f usor de aplicat si nu mi se mai inroseste pielea ca dupa epilator,intradevar e mai greu de una singura,dar merita.
kudika226393
Postat pe 8 Iulie 2010 16:13
buna,aceleasi probleme le aveam si eu din cauza epilatorului,nu pot sa port o rochie ca am picioarele pline de bube,si am renuntat acum folosesc ceara de unica folosinta,e ok,nu e dureros ca aparatul de epilat,in viitor imi doresc f mult sa pot merge la un salon si sa mi epilez parul definitiv cu laserul,dar costa f mult si momentan nu mi permit.
kudika226393
Postat pe 8 Iulie 2010 16:19
De la: , la data 2008-07-05 12:52:49buna fetelor....vreau sa va intreb ceva:pe maini voi va epilati??io am mult par pe maini si mie frica sa nu imi creasca mai mult


buna,

Exact aceiasi problema am avut-o si eu, aveam f mult par pe maini si mi-era frica sa ma fac pt k ma gandeam k imi va creste din ce in ce mai mult, dar pana la urma m-am hotarat si surpriza nici pomeneala sa creasca mai mult ci dimpotriva
Sfatul meu e sa te faci ceara, eu asa am facut si sunt fff multumita!!
I
b_adelaid
Postat pe 13 Iulie 2010 15:46
la fel si eu am mult par pe maini asa ca am riscat si am inceput sa ma fac cu epilatorul.nici vorba sa iti creasca mai des sau mai gros.dimpotriva cu timpul firul de par se subtiaza si in unele locuri nu mai creste asta daca te faci cu epilator sau ceara in nici un caz cu lama
rmmvls
Postat pe 23 Iulie 2010 16:30
...am incercat cu ceara .intr'adevara pielea ramane mai fina, firele sunt smulse in procent mai mare decat ar f i cu epilatorul , dar toata faza e ca ...mai ales pe timp de vara iti ia bronzul.smulgi si primul strat de piele ..si e si periculos.folosirea des a cerei duce la aparitia de varice , se evidentiaza venele .Deci nu 'i tocmai sanatos.

Cat despre firele care cresc sub piele poti incerca cu penseta.Oricum toata faza e sa exfoliezi inainte de epilare.si nu ai nevoie neaparat de o crema ci pur si simplu , poti incerca cu zats de cafea , ori te speli destul de bine cu un berete.
duphz
Postat pe 26 Iulie 2010 23:06
Ahh si faza ca iti creste mai gros firul...cik ar fi doar o iluzie pentru ca vezi ca toate firele de par cresc la acelasi nivel.

Cum dumnezeule va puteti lua in zona inghinala cu epilatorul?:))) e firul mai gros si..stiu k poate da sange cand il smulgi :))) GIZZZ!
duphz
Postat pe 26 Iulie 2010 23:11
eu am incercat pana acum ceara rece, care m'a cam dezamagit in mare parte...bine nici nu am luat veet sau alte produse scumpe dar banuiesc ca foarte mare diferenta nu poate fi si ceara calda. m'a dezamagit pt ca in primul rand mi'a luat 2 ore doar sa ma epilez de la genunchi in jos si dupa am avut o gramada de fire crescute sub piele, plus destule fire rupte...[eu avand firul destul de subtire totusi, dar negru]

ceara calda nu a reusit sa scoata firele crescute sub piele dupa epilatul de ceara rece, desi s'a aplicat in repetate randuri pe acele parti. si ea la randul ei a rupt multe fire...oricum ar fi, recomand ceara calda in detrimentul celei reci.

acum cu aparatul nu stiu, e mult mai simplu de folosit, nu mai esti legata de oale cu ceara calda etc:))
e mai ieftin...il poti folosi oriunde
firele crescute sub piele pot aparea dupa toate cele 3 tipuri de produse doamnelor...deci nu dati vina pe epilator ca el practic face acelasi lucru ca ceara + ca nu stai asa mult sa creasca firul de par.

durerea e la fel de mare la oricare dintre ele prima si a doua oara...dupa ce radacina este mai mica oricum nu mai doare, orice produs ar fi folosit...

in cele din urma...inclin sa sustin epilatorul. cum am zis este mult mai usor de folosit, este portabil, mai ieftin si in mare este cam acelasi rezultat.
totusi pt firele crescute sub par este un remediu atat de simplu...pur si simplu te freci pe picioare la fiecare dush cu ceva abraziv: malai, cafea, un burete mai aspru chiar si piatra ponce...evident dati mai cu mila cu piatra:)) si problema ar trebui sa treaca.

bafta
bluething
Postat pe 6 August 2010 00:00
iti recomand hair no more
kudika319234
Postat pe 3 Septembrie 2010 13:11
Iaaar????
kudika226898
Postat pe 8 Septembrie 2010 16:59
Fetele, am si eu o dilema...ma tot uit pe site-uri si nu stiu ce sa aleg...epilare cu aparat de incalzit ceara sau epilator?

e adevarat ca se fac bubite asa aiurea de la epilator? pe de alta parte ma tem si ca de la ceara pot sa imi apara varice. A patit cineva asa?

pana acum am folosit lama ocazional dar in special benzi cu ceara rece care nu erau foarte eficiente.

ce ma sfatuiti sa imi cumpar?
kudika322474
Postat pe 21 Septembrie 2010 01:08
Buna fetelor
Eu ma fac doar cu ceara de unica pe maini si pe picioare, mai putin in zonele sensibile unde ma fac cu cea tradtitionala la saloanele cu care colaborez.
Daca e cineva interesata de produse:
Ceara unica cartus 100 m,l 5,2 Ron (Italia)
Benzi epilat 100 buc, 14 Ron
Rola epilat 60 m, 23 Ron
Aparat epilat unica, 70 Ron
Balsam dupa epilare 34 Ron (Reduce rapid roseata pielii aparuta dupa epilare. Previne infectiile locale, iar lavanda ajuta la hidratarea in profunzime a pielii.)
Cine e interesat ma puteti contacta privat pt mai multe informatii.

Georgya7
Postat pe 23 Noiembrie 2010 15:28
eu am cumparat aparatul cu ceara de unica folosinta acum 1 an si ceva si il folosesc si acum.de fapt am luat un kit complet pentru ca era mai convenabil, cu aparat, rezerve, hartie la rola de 100 m si ulei la un pret bun zic eu 99 lei.dar nu pretul este important pt mine cat este calitatea produsului.eu il am de atata timp si merge perfect.bine am avut grija sa nu iau o facatura ci un aparat si o ceara originale si profesionale fabricate cu adevarat in Italia.ca acum toata lumea vrea ieftin dar nu se gandeste ca in timp cheltuieste mai mult,ca aparatul se strica si trebuie altul sau nu este bun si nu il foloseste etc.
Ideea este ca eu il am de pe un site super profi pt ca l-am primit a doua zi cu acte in regula si in conditii super.si acum cumpar de la ei consumabile.site-ul este www.epilat.com pentru cine este interesata
kudika_30446
Postat pe 26 Februarie 2013 03:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutor - problema mare cu epilatul 6 De la: kudika_943081 3 Decembrie 2013 21:47
EPILAT CU CEARA........ACASA 3 De la: kudika514482 20 Ianuarie 2015 19:54
modele par pubian 70 De la: motzata 30 Martie 2010 18:03
O solutie rapida si eficienta pentru epilarea parului fin 2 De la: ad__83 1 August 2011 12:15
epilat inghinal 6 De la: andra88 20 Mai 2012 19:05