Setari Cookie-uri

epilator vs. ceara

ma gandeam ca odata cu venirea caldurii este un adevarat chin folosirea cerei calde si m-am hotarat sa folosesc epilatorul dar nu sunt prea multumita de rezultatul final.Cand folosesc ceara reusesc sa smulg aproape toate firele de par dar nu pot spune acelasi lucru despre epilator, oricat l-as folosi de bine cred ca 30% din parul smuls este taiat,iar a doua zi incepe sa creasca (cel taiat de epilator) Eu prefer epilatorul pt ca nu supot, ceara calda, vara.Voi cum se descurcati cu ceara sau epilatorul?

Postat pe 28 Iunie 2008 14:30
Sincer???cand am incercat pt prima oara ceara puteam sa jur ca ar fi fost o excelenta metoda de tortura!!!!Acum,dupa atatia ani ,,de practica,, este aliatul fidel in lupta cu parul nedorit!!!am incercat si alte metode,dar nu m-au multumit,sa zicem nu mi se potriveau!!!Epilatul cu ceara este dureros,dar durerea este de moment....si apoi este metoda care iti ofera senzatia de finete pt o mai lunga perioada de timp(hai ca vorbesc ca in reclame !!!!)Ma bucur ca a descoperit-o cineva!!!!
mell_30
Postat pe 2 Iulie 2008 00:33
mai anneta nu stiu ce marca de epilator folosesti, dar eu sint multumita de braun. 2 saptamani nu mai am nici un fel de probleme.

Postat pe 2 Iulie 2008 10:47
sincer nu am folosit ceara pana acum....si cum zice Onnyta...ce coincidenta..hmmm...folosim amandoua acelasi epilator..upss..am vrut sa zic aceasi marca..Braun..este super..sunt foarte multumita..


Postat pe 2 Iulie 2008 10:52
buna onnyta marca epilatorului este braun EverSoft Deluxe(acela alb cu roz) dar dupa 4-5 zile incepe sa imi creasca parul.Epilatorul tau este braun dar ce tip ?

Postat pe 2 Iulie 2008 11:56
iubita sincera sa fiu nu stiu. a fost o oferta acum 2 ani. am dat o carca de bani pe el, dar ce mai conteaza. are mai multe capete de schimb (axila, inghinal...) servetele cu alcool..

Postat pe 2 Iulie 2008 14:02
Mai fetelor, eu am un BrauSiklEpil din... 2001!!!! Fara capete de schimb sau alte minuni! Dar nu am probleme! Nu epilatoarele sunt de vina! Trebuie sa sti anumite trucuri cand le folositi! Oricum, de cand il folosesc refuz sa mai pun ceara pe mine! Desi eram experta! A-propos, eu m-am facut de vreo 3 ori in viata mea la cosmetica!!!! M-am rezolvat intotdeauna singura (de epilat e vorba!!!!!!!!!!)

Postat pe 2 Iulie 2008 14:09
normal ca de epilat e vorba! mie chiar imi place sa ma fac cu epilatorul. ma fac o data la 2 sapt. iar dupa epilare folosesc imediat o lotiune de corp(Dove cu matase) si 2 sapt. am o piele fina.

Postat pe 2 Iulie 2008 14:47
eu ar trebui sa ma consider fericita...axial nu trebuie sa ma epilez pt ca nu-mi creste parul(si am 20 de ani) iar in rest ma fac cu lama si nu am probleme o saptamana...intamplator pe mine nu m-a multumit nici ceara si nici epilatorul
angel_andreea
Postat pe 3 Iulie 2008 09:34
Hai sa va spun! Inante de epilat fac neapart un dus. Ma epilez, apoi dau neaparat cu spirt, mai stau cam 15 min si apoi fac iar dus, si frec bine cu buretele! Daca mai raman fire pe sub pile acum au toate sansele sa iasa! Daca e cazul, fac mici retusuri! Dupa dus aplic Dove firmig body lotion. Si gata! Eu nu am probleme cam 4-5 saptamani! E drept ca mama natura a fost foarte indulgenta cu mine! Pe picioare ma epilez numai pana la genunchi (si am 38 de ani, retineti!), axila f. putin, iar inghinal ma fac aproape de tot! Pentru ca nu ma suport altfel! Si e foarte igienic!

Postat pe 4 Iulie 2008 00:28
buna fetelor....vreau sa va intreb ceva:pe maini voi va epilati??io am mult par pe maini si mie frica sa nu imi creasca mai mult

Postat pe 5 Iulie 2008 12:52
Si eu folosesc epilatorul insa am o mica mare problema ...Firele crescute sub piele ...ma dispera cum pot sa scap de ele ?? Plzz fetelor am nevoie de cateva sfaturi .Mersic
seiyra
Postat pe 5 Iulie 2008 13:01
Eu sunt de partea epilatului cu ceara , am si eu braun "SilkEpil" dar nu suport sa ma dau cu el decat pe picioare fiindca in rest doare prea tare...iar senzatia de catifelare dureaza mult mai putin decat la epilatul cu ceara....
hurr_purr
Postat pe 5 Iulie 2008 18:06
Eu ma epilez si pe maini ca a fost f "darnica" natura cu parul de pe corpul meu..in fine pe maini folosesc epilatorul dar pe picioare si inghinal ma fac la salon..nu prea am rabdare. pt lulutzz parul de pe maini e la fel ca cel de pe picioare..dak te epilezi cu aparatul sau ceara de la inceput nu o sa iti creasca mai mult decat ai sfatul meu este sa te epilezi dak tu crezi ca ai f mult.multa bafta!
madallina
Postat pe 7 Iulie 2008 23:11
si mie imi era cam frica sa ma epilez pe mana din acelasi motiv.ma gandeam ca voi ajunge sa am mai mult.dar am indraznit si pot sa iti zic ca imi creste din ce in ce mai rar.parerea mea este sa incerci.pupic
crissme
Postat pe 8 Iulie 2008 14:31
Foloseste ceara pe maini . Parul nu e chiar asa aspru ca pe picioare .

Postat pe 9 Iulie 2008 15:07
hmm...eu ma epilez pe maini cu aparatul si e ..cu timpul si parul creste mai putin..e mai frumos sa vezi o fata fara par decat cu..parerea mea
lorysil
Postat pe 15 Iulie 2008 12:54
prima oara cand m-am facut cu epilatorul pe maini a fost mai mult decat tortura pt ca si eu aveam parul destul de des....insa acum(au trecut aproape 2 ani de la prima epilare pe maini)e floare la ureche; nici parul nu a crescut mai des, nici nu ma mai doare si sunt foarte multumita
luluca1208
Postat pe 18 Iulie 2008 16:01
eu folosesc epilatorul peste tot ....numai ca inghinal imi raman cateva bucatele ,unde nu suport durerea...dar le tai cu foarfecuta la nivelul pielii....la axila nu suport ceara ...in primul rand k e calda si transpir si nu se mai prinde ceara de firele de par asa bine si in al 2-lea rand k trebuie sa astepti putin mai mult k la epilator sa creasca firele ca sa poata (ceara) sa le apuce.....sunt de acord si cu ceara in alte zone pt k necesita mai putin timp ca epilatorul...dar cum am mai spus trebuie sa astepti sa creasca parul k sa ai de ce sa apuci ....si la mn a fost mai dureros la inceput dar m-am obisniuit...si senzatia de dupa este ...scz pt eventualele greseli..:*
dalma
Postat pe 21 Iulie 2008 21:22
Daca transpiri la axile inainte sa iti pui ceara da-ti cu pudra de talc inainte si dupa . Eu foloseam numai lama la axile dar dupa ce m-am facut prima data cu ceara si am vazut cat dureaza finetea..God bless wax !!!
madallina
Postat pe 22 Iulie 2008 23:23
m-am facut la salon si logic ca m-a dat cu pudra de talc si inainte si dupa ....dar ceara fiind calda ..mai ales vara ...nu mi se potriveste...oricum mie mi se potriveste epilatorul;))
dalma
Postat pe 23 Iulie 2008 16:20

Postat pe 23 Iulie 2008 17:26
cine ma poate ajuta?mi-am cumparat de curand ceara sa ma fac singura cu ea...problema e ca in loc sa se intareasca devine asa lipicioasa...cum faceti voi...ca eu nu reusesc deloc sa o folosesc
deea234
Postat pe 29 Iulie 2008 19:01
Helloo! eu ma epilez de ceva timp cu epilatorul,si acum ma gandesc sa ma fac pe maini desi mie cam frica ,ma gandesc ca o sa creasca ca pe pikioare !!!!!!!!
iaonaiaona
Postat pe 31 Iulie 2008 11:27
ceara devine lipicioasa deoarece nu are destul sacaz ca sa o faca elastica . cat despre epilator vs ceara aleg ceara . tocmai mi-am luat ultimul epilator de la philips cu gheata si da poate ca nu e la fel de dureros ca celalte mai vechi dar nu scoate firele de par la fel ca ceara plus ca ma irit mult mai tare cu epilatoru decat cu ceara.
witcher
Postat pe 31 Iulie 2008 13:00
Eu cred k conteaza mult si de persoana...am vazut si cunoscut multe persoane care fac bubite in orice zona de la ceara sau aparat,altele de la lama..recunosc pana nu demult m`am facut cu lama,dar mi`am luat inima in dinti si am zis sa pun aparatu..am suportat sa`mi creasca mai mult.Sunt foarte multumita si abia dupa 2 sapt a inceput sa`mi creasca.va pup.
For_life
Postat pe 11 August 2008 10:25
prima data m-am facut cu ceara pe maini..e era destul de mare parul,apoi am continuat cu aparatul..cu timpul o sa te inveti
lorysil
Postat pe 11 August 2008 16:23
daca te faci pe maini cu ceara sau cu epilatorul nu creste mai mult. eu ma fac pe maini de cativa ani si e mult mai rar si mai subtire. doar sa nu bagi lama, creme sau alte minuni care nu smulg firul de par. plus ca nu ma doare nici cu ceara si nici cu epilatorul, cel putin pe mine.
chibritzel
Postat pe 8 Septembrie 2008 17:12
Momentan eu ma fac cu ceara de unica folosinta pe picioare,inghinal,mustata si maini.Mi se pare mult mai bine decat cu epilatorul si nu ma doare la fel de tare .Incovenient e atunci cand trebuie sa astepti sa creasca.
loredana_poenaru2
Postat pe 11 Septembrie 2008 13:12
ceara de unica folosinta e cea mai buna, si cea calda pt zona inghinala! nu cresc fire pe sub piele, nu te iriti decat primele zile, creste greu! pt mine aparatul nici nu exista!

Postat pe 2 Octombrie 2008 15:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DESPRE EPILAREA DEFINITIVA CU LASER 7 De la: anairda1975 18 Mai 2010 16:25
Epilarea cu ceara 14 De la: ralucutzata 9 Iulie 2014 11:45
Epilare definitiva fara durere si fara fire crescute sub piele!!! 4 De la: Nomasvello 26 Iulie 2010 10:52
epilatorul si efectele negative asupra pielii 29 De la: Eloah 22 Octombrie 2013 12:49
epilat inghinal 6 De la: andra88 20 Mai 2012 19:05