Setari Cookie-uri

ma iubeste pe mine sau banii mei?

Buna fetelor,
ma confrunt cu o situatie dificila, am o relatie de aproape 2 ani, il iubesc si simt ca ma iubeste. Situatia mea financiara este buna spre foarte buna, a lui dificila, eu platesc majoritatea lucrurilor, iesirile in oras, ii cumpar cateodata haine,benzina, mancam impreuna, etc. Totul mi se parea normal, ma gandeam ca asta e daca n-are, insa el el este un baiat bun,e bine sa continui. El a inceput sa vorbeasca despre casatorie. iar acum cateva zile cautand un document pe mailul lui am gasit un mail de acum acum vreo 1 an in care el ii spunea unui prieten ca "daca partenera nu-i ofera anumite conditii, el nu sta cu ea", iar prietenul il numea "gigollo" si materialist. Asta m-a pus pe ganduri, nu sunt in situatia in care ar trebui sa platesc un barbat pentru a sta cu mine, pot avea orice barbat imi doresc, insa il iubesc pe el. Prietena mea imi spune ca lucrurile sunt simple: nu te desparti de un om atata timp cat il iubesti si el nu-ti greseste. Oare asa e? Voi ce ziceti?
oanajolie
Postat pe 3 Iulie 2008 13:10
Am inteles ca tu il iubesti foarte mult.Dar el te iubeste pe tine la fel de mult?Voiam sa te mai intreb daca el munceste si cati ani are?
ramo77
Postat pe 3 Iulie 2008 13:14
Oana, scuza-ma ca iti spun (eu sunt mai directa de fel), baiatul asta e tare nesimtit. Eu ma simt aiurea de multe ori chiar si cand mama cheltuie pt mine. In fond...nu ai nicio obligatie fata de el. Dupa ce ca sta pe banii tai are si o atitudine care lasa de dorit. Daca poti sa lupti cu sentimentele, nu e rau sa renunti la relatie. Barbatii intretinuti sunt de toata jena. Stii cum se spune: "impreuna la bine si la greu". Baiatul tau in mod sigur isi va lua talpasita cand nu-i va mai fi bine. Bine este sa ai pe cineva pe care sa te poti baza, nu un tip de decor.

Postat pe 5 Iulie 2008 00:16
e rusinos pt un barbat sa fie intretinut de o femeie,zau...unde e orgoliul,unde e mandria si respectul de sine.intr-o relatie amandoi trebuie sa faca eforturi,nu unul sa traga tare si celalalt sa profite.
sper ca intradevar sentimentele lui pt tine sa fie sincere,indiferent de situatia ta materiala,cu toate ca e cam greu sa iti dai seama dak e sau nu asa..ai putea sa testezi chestia asta,invocand intr-o perioada lipsa banilor.sa vezi cum va reactiona,dak vei vedea ceva schimbari in comportamentul lui fata de tine.daca va fi alaturi de tine moral atunci inseamna ca nu banii conteaza pt el.
numai bine
razz
Postat pe 5 Iulie 2008 12:44
Va raspund eu prin chiar povestea mea. A iubit numai banii mei si ideea de a avea si el copii si o familie. Acum dupa 27 de ani foarte usor a plecat cu o femeie cu 10 ani mai tanara ea 42 el 53. Sa va spun din perlele lui de ani si ani. Mi-am cumparat masna de spalat eu - cand a vazut-o a zis SI TU CE FACI CAND SPALA MASINA? Am primit o Dacie de la tatal meu, ramaneam fara benzina,el conducea,deci el trebuia sa stie daca are sau nu benzina,el ce facea - MA DADEA JOS DIN MASINA MEA SA MERG CU BIDONUL LA POMPA SA CUMPAR BENZINA. Asa a fost crescut asa i s-a inoculat ca fata trebuie sa faca, ca parintii fetei trebuie sa faca si el a amplificat totul si a facut ca viata mea sa fie una de dependenta de prostie pentru familie. NICIODATA SA NU TE SACRIFICI PENTRU FAMILIE, PENTRU SOT, SAU PENTRU COPII. Niciunul nu merita. Eu sunt in aceasta situatie, exemplele rele sunt cele mai bune, mai demne de urmat, asa a facut el,aa face si copiii mei acum.Am avut bani si casa,a si case si am pierdut din ele pentru a-i indeparta frustrarile(orgoliu masculin niciodata nu a avut, acum are ca a putut intoarce spatele si pleca si avand pretentie si la 50% din tot-partaj)ca el nu a avut nimic. Eu am pierdut ca l-am iubit si am sacrificat pentru el 3 apartamente, in timp ce el isi punea bani deoparte la mama lui. Acum eu sunt in datorii iar el si-a cumparat masina,casa si a fost si intr-o excursie prin Europa. Am divortat din 28 septembrie 2007. Printre altele am aflat ca mama lui i-a dat bani(cat timp asm fost impreuna niciodata nu a dat un leu in casa noastra sau un ac pentru nepoti). Probabil acum de fericire ca a scapat de mine ii da bani. Asa ca vezi mandria saracului este foarte periculoasa si te poate duce pe tine la faliment si el sa renasca alaturi de .....
Imi pare rau nu vreau sa generalizez, dar este o experienta de viata pe care eu o traiesc si care este bine sa fie cunoscuta. Acum ne aflam in plin proces de partaj, un partaj foarte nedrept, dar el continua sa vrea, asa cum a stiut toata viata, asa cum a crezut ca este normal. La atatea nedreptati si suferinte poate BUNUL DUMNEZEU sa-si intoarca fata si la mine. Mai pot povesti la cerere si alte umilinte sau rautati voite de el si suportate de mine.
gabydo55
Postat pe 9 Iulie 2008 11:05
Va multumesc ca ati dat importanta mesajului meu, am avut o discutie cu el si ne-am hotarat ca fiecare cu banii lui. Nu da inapoi, insa e mai tot timpul suparat, numai iesim, stam in casa pt ca el a decis sa iesim numai atunci cand are el bani. Sincer ma simt aiurea ca eu stau cu banii in buzunar, dar vreau sa vad cum merg lucrurile. Ma intreba cineva cati ani are si daca lucreaza, ei bine lare 25 si lucreaza, dar castiga foarte putin, atat cat sa-si plateasca chiria (el nu este din Buc) si sa se intretina (cu greu), ii mai trimit si ai lui bani, insa nu sunt destui pt cat ne-am obisnuit noi sa "cheltuim".
Va multumesc
oanajolie
Postat pe 9 Iulie 2008 21:08
sunt de acord cu razz.(ma bucur cand vad ca mai sunt si baieti care gandesc )cel mai bne ar fi sa renunti la cateva cheltuieli incet incet,sa spui ca ai probleme finaniare si dupa daca comportamentul lui se schimba atunci sunt sigura ca-ti vei da seama tu insesi de iubirea si de sentimentele lui.imi doresc sa nu ai parte de acest lucru.dubiile au aparut dupa ce ai vazut mail-ul acela vechi,nu?????poate asa gandea la momentul respectiv.poate ca acum sentimentele lui sunt cu totul altele.sunt prea multi de "poate".iti doresc noroc si sa fii iubita ptr. ca sunt siguara ca meriti.pupici
boscutza03
Postat pe 11 Iulie 2008 22:20
buna eu sunt irina am 30 ani si locuiesc in sibiu.Am citit mesajul tau si m-am gandit ca poate poti sa-ti ofer si eu un sfat.Eu cred ca il poti pune la test daca te iubeste sau nu,nu ii mai plati lucrurile pe care i le oferi,vezi daca sta cu tine chiar daca nu ii mai platesti nimic.Eu cred ca oamenii se schimba,dar eu cred ca daca un barbat te iubeste cu adevarat sta cu tine chiar daca nu ii platesti nimic si merge sa munceasc mai mult,spune-i ca ai probleme cu banii ca ai datorii gasesti tu o scuza si nu ii mai plati nimic,si vezi cum se va comporta ,cum va reactiona si daca te iubeste cu adevarat.Eu cred ca oamenii se mai schimba,dar oamenii trebuie pusi la test,adica si noi femeile trebuie sa testam barbatii,iti doresc numai bine irina

Postat pe 16 Iulie 2008 15:03
Am sa iti dau si eu un exmplu tot asa o tipa cu f multi bani si un tip sarac, la angajat pe tip in armata (unde se intra doar pe pile) si o iubea nevoie mare pana la vreo 2 ani de relatie, timp in care ea sa certat cu parintii sai si tot anturajul ei, apoi cand el sa vazut stapan pe situatie au inceput bataile cu pumnii si picioarele si umilirea fata de ceilalti, dar asta nu conta ca ea il iubea si ca el o iubeste dar mai greseste uneori(locul de munca e stresant)Dupa un an a dat-o afara din casa ca e grasa si nu o mai suporta(grasa a fost dintodeauna,dar nu mai conta),si ca cheltuie banii(de fapt banii parintilor ei) si ca nu il accepta asa cum e el(adica sa stea afara din casa in timp ce el era cu fufe in casa).Ea sa cuplat intre timp cu niste rromi si a ajuns in italia,,ca asistenta'' a plecat si el si sa cuplat cu o tanti de vree 35 de ani el are 26.Si la intrebarea de ce faci asta ,,stai cu o tanti langa tine?,,raspunsul a fost ,,ma distez''
Asa ca tu decizi care iti va fi viitorul eu asa consider, ca noi ni-l facem cu mana noastra.
ionlea
Postat pe 29 Iulie 2008 08:24

Postat pe 4 August 2008 14:17
Daca iesirile in oras, excursiile sau cumparaturile vin de la tine este ok , atata timp cat nu vine acasa si iti propune sa mergeti undeva fara ca el sa aibe un ban pentru un suc ai putea considera ca te iubeste pe tine.

Daca insa face planuri pe banii tai atunci e un semn de intrebare foarte mare pentru ca in general un tip nu invita o fata in oras daca nu are bani.

Am avut si eu un prieten care nu dispunea de aceleasi sume de bani ca si mine si care era obisnuit cu mai putin.
Prima data cand i-am spus ca vreau la munte a refuzat,a doua oara cand am vrut la mare iar a refuzat .....de fiecare data cand ieseam in oras eu ma apucam sa beau/mananc sa comand fara sa ma uit la preturi iar el se limita la a bea o bere sau un suc sa fie sigur ca are suficienti bani sa plateasca nota.

Eu eram obisnuit sa merg cu taxiul...cu el am invatat sa apreciez plimbarile lungi

Asta pana cand mi-am dat seama ca are probleme financiare si am inceput sa-i fac ,,surprize'',m-am oferit sa platesc eu excursia la mare/munte , sa fac eu cinste la restaurant,sa-i cumpar bluza la care se uita cu jind in vitrina......sunt sigura ca baiatul m-a iubit pentru ce am fost eu nu pentru banii mei.
Asta este povestea frumoasa :)

Am cunoscut un tip care parea destul de stabil financiar,avea casa , masina,un serviciu bunicel .....in mod sigur isi permitea sa iasa odata pe sapt la un restaurant sau la o cafenea dar....cand era vorba sa iesim ramanea fara bani.
Ma iubea ( cica ) si tare ar fi dorit sa-mi ofere luna de pe cer dar cum pana mea am ajuns sa platesc eu nota de 3 ori la rand nu stiu pentru ca a 4 a oara nu am mai avut ocazia sa ies cu el .

El a simitit fiorii dragostei inca de la prima vedere ( eu nu ) dar sa vii la mine sa-mi spui ca te-a sunat x sa mergem in oras,sa-mi spui hai ca vin sa te iau in juma de ora si cand ajungi la mine sa ma intrebi daca am luat suficienti bani.....e clar ca nu era vorba de iubire !

iris_4_ever
Postat pe 4 August 2008 18:33
are dreptate iris_4_ever. Iti dai seama din anumite gesturi cat e de materialist. In primul rand, oricat de prost ar sta financiar - daca ar avea bun simt - nu ar accepta sa fie intretinut, ci ar cauta solutii, mai ales ca a inceput sa vorbeasca despre casatorie (cu asa planuri, situatia lui financiara ar trebui sa fie pe masura) Hotararea "fiecare pe banii lui" nu va face decat sa va distanteze, pentru ca ideea intr-un cuplu e de a "imparti" -- mai ales daca e vorba de o relatie serioasa. Ideea e ca in relatia asta se vede ca esti singura care vine cu ceva.
moneycaprice
Postat pe 3 Septembrie 2008 18:23
Ai fost sfatuita foarte bine sa te joci cu el, sa-i faci un mic scenariu cum ca iti merge prost cu banii, si tu ce ai facut? ai purtat o discutie cu el ... woooow, esti isteata foc, pai acum baiatul o sa zica ca e rea vointa din partea ta!! si sa vezi ca daca maine poimine va avea mai mult ca tine ... o sa ... se razbune ... . tu trebuia doar sa te prefaci ca stai prost cu banii, atat !! era greu?!!! in felul asta vedeai si tu cum se framanta, daca, in ce fel, ... oh god ... pup, bafta ...
edviga
Postat pe 2 Octombrie 2008 16:25
Salut pe toata lumea...... ...sunt nou...eu personal cred ca intr-o relatie amandoi trebuie sa contribuie ...chiar daca traditional barbatul e capul casei(conceptie invechita).........femeia e gatul ...cred ca existau si alte metode de a testa sentimentele lui pt tine......unele persoane nu reactioneaza bine la o discutie directa....desi si eu sunt adeptul discutiilor directe.....sper sa se rezolve si cel mai important sa te iubeasca pentru cine esti.....pentru cum il faci sa se simta atunci cand e cu tine.....si poate ca va rabufnii si orgoliul lui si va cauta un loc de munca mai bine platit....
Bluetulip
Postat pe 2 Octombrie 2008 22:32
Salut, n-a fost tocmai o discutie, a fost o decizie venita din partea amandorora, insa timpul a trecut si am ajuns in aceeasi situatie, eu nu ma pot lipsi de iesirile in oras, de cumparaturi, de vacante si normal ca-l iau si pe el (doar nu ma duc sg), insa totul se petrece pe banii mei...il iubesc si nu vreau sa termin o relatie doar pentru o banuiala de-a mea.
Sa fiti iubiti (dar pt ceea ce sunteti)
oanajolie
Postat pe 6 Octombrie 2008 12:05
Oana, nu cred ca faci bine ceea ce faci. Nu as sta niciodata cu cineva care sa manance si sa bea pe banii mei, ba sa se maisi distreze. Asta nu mi se pare barbat ci carpa.Te inteleg ca il iubesti si probabil si el are niste sentimente frumoase fata de tine, dar pune-l la incercare ca sa te convingi. Vrei as traiesti toata viata o minciuna?
Kathara
Postat pe 6 Octombrie 2008 12:13
Oanajolie, de ce nu-i arati ca ai de unde alege si ca nu ai nevoie de un individ care sa-ti bage mana in buzunar si ca nu muncesti ca sa-l tii pe el!
darksukkubus69
Postat pe 6 Octombrie 2008 22:45
EU CRED CA AI GRESIT SI MAI DEPARTE AI SA GRESESTI DACA NU VEI DISCUTA CU EL DESPRE CE SA INTIMPLAT SI NICI NU TE GINDI SAI CU8MPERI CE VREA EL EL TE FOLOSESTE

Postat pe 11 Octombrie 2008 08:41
Ce sa mai discute cu un astfel de individ, e pierdere de timp, se vede clar ce fel de om este, mai bine i-ar da un sut in fund si gata! Mai exista pe lumea asta si barbati care ar merita iubiti!
darksukkubus69
Postat pe 11 Octombrie 2008 22:24
nu "iubeste" nimic - "iubirea" implica o alta str sufleteasca - este doar un profitor - trezeste-te sau minte-te in continuare/ depinde de ceea ce vrei de la tine, de la viata, ce aspiratii / si ce ...posibilitati ai de a te/le cunoaste...si implini...

Postat pe 12 Octombrie 2008 16:02
uffff, toti imi spuneti acelasi lucru, dar oamenii care-l cunosc imi spun ca "ce sa faca mai oana, daca nu are?". Nu stiu ce sa fac, sa dau cu piciorul la doi ani de zile sau sa raman cu dubiul asta, prietenii imi spun sa astept poate o sa intre la un job bun si totul se rezolva, dar tot astept si...
oanajolie
Postat pe 13 Octombrie 2008 14:43
Ce preferi sa dai cu piciorul vietii tale sau unui parazit? Oamenii din jur vorbesc cu usurinta pt ca nu ei sunt la mijloc, "ce sa-i faci daca nu are"! Nu e chiar asa, daca ar vrea sa faca ceva ar face! Nici prietenul meu nu are, e sarac, dar in opt ani de zile totusi s-a intretinut singur, nu cere nici un fir de ata, daca eu ii iau ceva este ca vreau eu, nu cere sa-i iau sau mai stiu eu ce pretentii! Deci, daca prietenul tau nu are bani, asta nu e motiv sa te jupoaie pe tine cu nesimtire !
darksukkubus69
Postat pe 13 Octombrie 2008 20:41
Eu zic sa nu te grabesti cu casatoria, chiar poti sa-i spui ca nu vrei copii acum si deci nu are rost sa va grabiti.

Si scuza-ma , dar ai ales prost.

Nu stiu ce ambitii ai , ma refer la educatie, dar daca partea materiala e rezolvata , de ce nu incerci sa te implinesti spiritual , sa studiezi eventual intr-un domeniu care iti place.
In viata sunt importante multe lucruri , dar cele mai importante sunt stima de sine, aprecirea celorlalti, bucuria de a realiza singura ceva.
Daca familia are bani ar fi fost bine ca acela care va fi sotul tau sa fie un tip responsabil si capabil sa gestioneze averea, sa o sporeasca.In niciun caz sa se multumeasca cu a cheltui fara noima.....
icaxx
Postat pe 14 Octombrie 2008 10:39
Salut,
banii pe care-i am eu nu sunt de la parintii, sunt banii din salariu si ce mai fac eu in afara job-ului, pt varsta mea sunt destui, iar problema nu este ca el imi cere cu nesimtire, insa se complace in situatie si am impresia ca s-a obisnuit, are tot timpul siguranta ca eu il scap de orice d.p.v financiar. Repet, asta este singurul lucru care ma nemultumeste in relatia asta, in rest totul este perfect sau asa cum tb sa fie intr-o relatie. Eu, personal, va dau dreptate, insa in capul meu exista o intrebare: daca peste ceva timp gaseste un job bun si singura problema pe care o am eu vis-a-vis de relatie se rezolva?
oanajolie
Postat pe 15 Octombrie 2008 10:53
Nu stiu ce sa mai zic! Daca felul lui este sa fie parazit, atunci nu conteza cat va castiga, tot de la tine va trage! Dar te-ai gandit cum ar fi daca ar fi invers: daca tu nu ai avea bani, el ti-ar da tie ceva, fara sa-ti scoata ochii ? E important, sa stii.
darksukkubus69
Postat pe 15 Octombrie 2008 19:53
mai sunteti inca impreuna?

daca da, prefa-te ca nu mai stai chiar atat de bine cu banii.
nu-i mai cumpara benzina.
si incet-incet subtiaza lista lui de cumparaturi.
taie-i bugetul.

vezi ce reactii are.
de e nervos, irascibil si arogant, da-i papucii.
pe astia chiar poti sa-i cumperi
si sa-i dai amintire ca un ultim lucru de la tine.


Postat pe 15 Octombrie 2008 21:31
De la: oanajolie, la data 2008-10-06 12:05:12Salut, n-a fost tocmai o discutie, a fost o decizie venita din partea amandorora, insa timpul a trecut si am ajuns in aceeasi situatie, eu nu ma pot lipsi de iesirile in oras, de cumparaturi, de vacante si normal ca-l iau si pe el (doar nu ma duc sg), insa totul se petrece pe banii mei...il iubesc si nu vreau sa termin o relatie doar pentru o banuiala de-a mea.
Sa fiti iubiti (dar pt ceea ce sunteti)


mai fata, tu esti urata? ai vreun defect asa de netrecut cu vederea?
iarta-ma! dar daca stai si te agati cu bolovanul asta de gat singura, inseamna ca ai o frustrare, ceva.

Postat pe 15 Octombrie 2008 21:35
De la: oanajolie, la data 2008-10-13 14:43:52uffff, toti imi spuneti acelasi lucru, dar oamenii care-l cunosc imi spun ca "ce sa faca mai oana, daca nu are?". Nu stiu ce sa fac, sa dau cu piciorul la doi ani de zile sau sa raman cu dubiul asta, prietenii imi spun sa astept poate o sa intre la un job bun si totul se rezolva, dar tot astept si...


cine sunt oamenii astia, prietenii cui? ai tai sau ai lui?
oricum o fi, sa nu ai incredere in prieteni.
prietenii te sapa intotdeauna. cum intorci spatele cum te inteapa. nu o-r sa te invete nimic de bine. prietenii vor sa te vada jos, sa fie ei deasupra.

trezeste-te fata! nu conteaza nici un arati. nu te mai descuraja singura. indiferent.......nu conteaza ce............o sa-ti gasesti si tu unul mai bun, sa tina la tine si sa-ti fie alaturi mereu si in orice situatie.
din moment ce esti aici si ne ceri parerea, inseamna ca nu esti fericita si nici macar multumita de situatia in care te afli.
dar, nu ai curajul sa te rupi de el.
o sa vezi ca viata e frumoasa si fara "bolovanul" asta cu care esti acum.


si daca esti singura, ce? nu esti nici ultima nici prima. mai sunt fete ca tine.

Hai, sa aud ca te eliberezi de povara. Curaj si incredere in tine.




Postat pe 15 Octombrie 2008 21:44
" Prietena mea imi spune ca lucrurile sunt simple: nu te desparti de un om atata timp cat il iubesti si el nu-ti greseste. Oare asa e? Voi ce ziceti? "

eu zic sa-i cumperi si ei papuci.

Postat pe 15 Octombrie 2008 21:48
Foarte corect1
darksukkubus69
Postat pe 16 Octombrie 2008 17:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dragoste sau obisnuinta? 22 De la: fluturasmulticolor 30 Ianuarie 2011 15:39
?????? 19 De la: Alex_Bodea 4 Ianuarie 2011 20:45
inca o problema a sufletului... 66 De la: vas25 27 Aprilie 2009 12:46
...Nu putem da vina numai pe ei... 1 De la: anita_maria 9 Mai 2011 11:11
o mica problema 15 De la: marco918 4 Decembrie 2011 00:07