Setari Cookie-uri

despre iubirea platonica

Cum ati defini o iubire platonica, exista oare intr-adevar?
floaredecolt26
Postat pe 24 Iunie 2008 14:48
in liceu aveam un profesor ,,nebun"(spuneam noi atunci), de limba si literatura romana...si la fiecare ora ne povestea despre iubirea lui platonica fata de o colega de clasa a dansului...spunea ca o sorbea din ochi, se cufunda in privirea ei, incerca sa se apropie de ea cu gesturi subtile(sta langa ea in banca,la film, platea o inghetata...), dar niciodata nu a fost mai mult de-atat...si ea ii raspundea, dar niciunul nu a facut mai mult.profesorul nostru, acum batran isi amintea si la aceasta varsta de aceasta iubire, spunand ca pentru el, acea fata va sta intotdeauna pe un piedestal...neatinsa...pura.
gabytza21
Postat pe 24 Iunie 2008 16:49
.IUBIREA PLATONICA E FORMA SUPEEREMA A IUBIRII, IUBIREA PT O IDEE,PT CUNOASTERE.PLATON O ASOCIAZA CU IUBIREA PT UN ZEU.PT A AJUNGE LA STADIUL ACESTA SUPERIOR DE IUBIRE , SENTIMENTUL TREBUIE SA TREACA 3 TREPTE. PRMA ESTE IUBIREA PT O FORMA, UN LUCRU FIZIC, A DOUA ESTE IUBIREA PT UN SENTIMENT IAR A TREIA ESTE IUBIREA PT O IDEE :)
alexya01
Postat pe 1 August 2008 22:39
frumos
amme22
Postat pe 1 August 2008 22:56
Multumesc, cu oarecare intazaiere, pt raspunsuri. Ma bucur sa vad ca se poate discuta si pe acest subiect pur teoretic.
Iubesc ideea de iubire, suna frumos, dar daca ideea de iubire (si sentimentul in acelasi timp) sunt inspirate de o persoana concreta (care insa oricat de concreta este, nu poate fi decat departe, deci intangibila) ma tot intreb ce fel de iubire traiesc...
floaredecolt26
Postat pe 13 August 2008 15:50
De la: elle26, la data 2008-06-24 14:48:17Cum ati defini o iubire platonica, exista oare intr-adevar?


Acest tip de iubire (pe care, se spune, o traim cu totii cel putin o data in viata) pune accentul pe spiritualitate, si nu pe senzualitate, este vorba de o iubire casta, care nu se exprima fizic, desi nu este lipsita de pasiune.
In ceea ce priveste perspectiva celebrului filosof, Platon subliniaza ideea conform careia iubirea nu este nici frumoasa, nici buna, nici inteleapta, ci este insasi setea de frumusete, bunatate si intelepciune.
shadowgirl
Postat pe 13 August 2008 16:16
Oare o iubire daca presupune pasiune, nu inseamna asta si implicare fizica? Adica si dorinte trupesti, la urma urmei? Prin urmare iubirea platonica ar trebui sa fie lipsita de asa ceva sau nu? dorintele astea trebuie sa fie negate, anulate?
Cred ca ma pierd printre teorii...De fapt, in zona asta, cam toti ne pierdem, nu credeti?!
rmari
Postat pe 18 August 2008 13:08
De la: elle26, la data 2008-06-24 14:48:17Cum ati defini o iubire platonica, exista oare intr-adevar?


iubirea platonica? a existat.... pe vremuri.... nici femeile si nici barbatii... ,,nu ami au chef'' de asa ceva in vremurile noastre....

Postat pe 22 August 2008 11:35
Eu zic ca exista iubire platonica , am avut o astfel de poveste de dragoste timp de 3 ani , pana in primul an de facultatea si a fost extrem de frumos. E o dragoste copilaroasa dar asta nu inseamna ca nu esti indragostit din suflet...imi aduc aminte cu placere de acea perioada .
Kittynelle
Postat pe 24 August 2008 16:02
De la: Puffilici, la data 2008-08-24 16:02:42Eu zic ca exista iubire platonica , am avut o astfel de poveste de dragoste timp de 3 ani , pana in primul an de facultatea si a fost extrem de frumos. E o dragoste copilaroasa dar asta nu inseamna ca nu esti indragostit din suflet...imi aduc aminte cu placere de acea perioada .


si cum de sa terminat aceasta iubire platonica? sau mai bine zis... ,,cine si cum a terminat-o''?

Postat pe 26 August 2008 09:33
Poate ca, da, azi nu prea "mai e chef" ca sa te citez, Stefane cel Mic, de iubiri platonice, insa atunci cand, chiar in lipsa oricarei apropieri fizice, sentimentele dureaza ani si ani, chiar multi, poate, un fel de iubire mai aparte sigur e...Platonica poate nu e, poate ca asta tine doar de filozofie, de literatura, e insa un ideal pe care, iata, unii il impartasesc.
floaredecolt26
Postat pe 26 August 2008 11:30
stefancelmic , am terminat`o eu pt ca simteam nevoia sa trec intr`o alta etapa , tocmai pt ca a fost o relatie platonica , pt ca eu am decis sa fie asa , considerandu`ma atunci o copila, desi majoritatea fetelor de varsta mea aveau alt gen de relatii. Pur si simplu a fost prea mult timp platonica ca sa vreau sa o stric :) Dar acel baiat a fost unul dintre cele mai deosebite persoane pe care le`am cunoscut, m`a iubit si mult timp dupa despartire , s`a purtat ireprosabil cu mine , m`a rasfatat enorm , nu mi`a spus nici macar o data "nu" la nimic , petreceam mai tot timpul impreuna , si toate fostele mele colege din liceu erau invidioasa pt acea relatie perfecta pe care o aveam ...cred ca nu m`ar fi crezut nimeni ca e doar platonica , dar asta e :D imi pare bine ca am trait asa ceva si ca intr`un fel mi`am trait adolescenta altfel decat alte fete , pt ca asa am simtit.
Kittynelle
Postat pe 27 August 2008 12:56
De la: Puffilici, la data 2008-08-27 12:56:42stefancelmic , am terminat`o eu pt ca simteam nevoia sa trec intr`o alta etapa , tocmai pt ca a fost o relatie platonica , pt ca eu am decis sa fie asa , considerandu`ma atunci o copila, desi majoritatea fetelor de varsta mea aveau alt gen de relatii. Pur si simplu a fost prea mult timp platonica ca sa vreau sa o stric :) Dar acel baiat a fost unul dintre cele mai deosebite persoane pe care le`am cunoscut, m`a iubit si mult timp dupa despartire , s`a purtat ireprosabil cu mine , m`a rasfatat enorm , nu mi`a spus nici macar o data "nu" la nimic , petreceam mai tot timpul impreuna , si toate fostele mele colege din liceu erau invidioasa pt acea relatie perfecta pe care o aveam ...cred ca nu m`ar fi crezut nimeni ca e doar platonica , dar asta e :D imi pare bine ca am trait asa ceva si ca intr`un fel mi`am trait adolescenta altfel decat alte fete , pt ca asa am simtit.


ai vazut? deci: poti sa sustii ,,sus si tare'' ca exista? dupa cum vezi bine , NU... iubirea patonica exista insasi prin definitia ei.... de aceea am spus ca ,,nu mai exista''... faptul ca tu simteai ,,nevoia'' de o alta etapa,.... indiferent de motive, mie personal imi arata ca ,,aceasta iubire'' exista atit cit doreste unul sau celalat.... in cazul de fata tu ai fost cea care a ,,renuntat'' la ea... poti tu sa definesti iubirea platonica?

Postat pe 28 August 2008 12:51
pai stai putin , orice fel de iubire poate trece , indiferent ca e platonica sau nu , corect?! Doar nu era sa o tin intr`o iubire platonica toata viata...ideea este ca exista iubire fara sex , si poate dura . Acum nu stiu...e adevarat ca adolescentii gandesc altfel , nu ca as vrea sa sune "pe vremea mea..." ca doar mi`s tanara si eu Dar e fain sa traiesti asa ceva la o anumita varsta. Acum daca aud de iubire platonica la oameni de 40 de ani ...ma cam indoiesc de existenta ei. Fiecare varsta cu genul ei de iubire si e bine sa treci prin toate etapele !
Kittynelle
Postat pe 29 August 2008 00:05
De la: elle26, la data 2008-08-26 11:30:53atunci cand, chiar in lipsa oricarei apropieri fizice, sentimentele dureaza ani si ani, chiar multi, poate, un fel de iubire mai aparte sigur e...Platonica poate nu e, poate ca asta tine doar de filozofie, de literatura, e insa un ideal pe care, iata, unii il impartasesc.


Elle, in lipsa oricarei apropieri fizice, si chiar sa creasca in timp, de-a lungul anilor,cum o mai numim?neconditionata?
DeeaCatalina
Postat pe 29 August 2008 13:24
Catalina, ce sa zic? As numi-o platonica si neconditionata, dar uite ma gandesc ca nu asa se numeste, pt ca vreau sau nu (de fapt, recunosc sincer) exista si a existat tentatia apropierii, nu doar sufletesti... Numai ca mereu a intervenit cate ceva, mai ales timiditatea, o oarecare sfiala, apoi toate celelalte: distanta, anumite prejudecati etc etc
De fapt, asa cum spunea si Puffilici, tine mult si de varsta, de oameni pur si simplu....
floaredecolt26
Postat pe 29 August 2008 19:05
iubirea platonica este acea iubire neconsumata............acea iubire pura,este acea dragoste fara sex..............ca de exemplu mor dupa salman khan..................el moare dupa mine?normal ca nu...imi rasp mie la gandurile frumoase pe care le am cu el? normal ca nu doar nu o fii vreun prost sa se uite la mine ..se uita si el la altele mai frumoase ..........am glumit un pic............cam asta cred eu despre iubire platonica ...poop

Postat pe 29 August 2008 19:15
De la: Puffilici, la data 2008-08-29 00:05:13pai stai putin , orice fel de iubire poate trece , indiferent ca e platonica sau nu , corect?!


Oare?Chiar asa sa fie?Orice fel de iubire trece?Intr-un fel as prefera sa treaca,dar in altul nu,ca atunci s-ar exclude existenta dragostei adevarate,care bineinteles nu moare niciodata,poate nici dupa moarte.Dar fiind vorba de iubire platonica,sau o iubire de ordin spiritual ce exclude contactul fizic...nu stiu ce se intampla..dar la mine dureaza de cativa ani,desi nu am mai vazut persoana respectiva.Si atunci?..trece..nu trece...cred ca dovada timpului o sa isi spuna cuvantul......
DeeaCatalina
Postat pe 6 Septembrie 2008 21:41
IUBIREA PLATONICA E CA UN VULCAN STINS!!! Iubirea platonia nu e nici pe departe IUBIREA IDEALA decat pentru cei care NU POT IMPLINI O IUBIRE. Ea este ideala poate pentru un impotent, sau pentru un visator. Sa nu uitam ca iubirea nu este creeata de celalalt. IUBIREA ESTE IN TINE. Celalalt este doar un catalaizator penru a scoate la lumina ceea ce este adanc in tine. EL este un ecran pe care tu proiectezi ceea ce simti. Evident ca iubirea platonica are sens doar atunci cand celalalt nu iti raspunde la iubirea ta dar tu continui sa traiesti sentimentul de iubire, dar in acest mod..adica constient ca aceea fiinta ..femeie...este asemanatoare cu FEMEIA TA INTERIOARA...acea imagine arhetipala pe care noi am construita inca din copilarie
all_the_love
Postat pe 3 Noiembrie 2008 05:59
iubirea platonica nu are nimik cu impotenta...tantric
iubirea platonica e o iubire pura,e mai presus de dorintele sexuale,e o iubire neconsumata,care stim ca este imposibila...
e o iubire ascunsa fata de celalalt....iubire...fara conotatii sexuale...pasionale ci spirituale.....

Postat pe 3 Noiembrie 2008 08:33
Heaven, lasa-ma sa te contrazic un pic. este intr-adevar iubire pura, neconsumata... Asa e! Dar nu interzisa. Cu asta nu sunt de acord.
Lucia1971
Postat pe 3 Noiembrie 2008 08:58
De la: Lucia1971, la data 2008-11-03 08:58:51Heaven, lasa-ma sa te contrazic un pic. este intr-adevar iubire pura, neconsumata... Asa e! Dar nu interzisa. Cu asta nu sunt de acord.

...lucia....iubire imposibila.....daca nu ar fi ...imposibila si s-ar concretiza....nu s-ar mai numi iubire platonica...ci iubire fizica,trupeasca......

Postat pe 3 Noiembrie 2008 13:42
azi imi permit sa fiu cinica...si sa spun ca pt mine iubirea platonica e "lenea" de a lupta pt ceea ce vrei cu adevarat...fie ca e vorba de o idee fie ca e vorba despre o persoana.

cum ai spus tu lucia nu ...imposibila.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 3 Noiembrie 2008 13:56
De la: Lucia1971, la data 2008-11-03 08:58:51Heaven, lasa-ma sa te contrazic un pic. este intr-adevar iubire pura, neconsumata... Asa e! Dar nu interzisa. Cu asta nu sunt de acord.


n-a zis interzisa,ci imposibila. si imposibila in sensul ca nu are etape,nu se transforma,si nu se poate concretiza. este intr-adevar o iubire pt un ideal,pt ceva pur,pt ceva suprem,de ce nu pt absolut...nu putem atribui "statutul" de "iubire platonica" unei relatii la distanta care nu se poate concretiza momentan din cauza kilometrilor. aici exista dorinta carnala,pe cand in iubirea platonica exista sete de absolut. iar iubirea platonica nu este o etapa a unei relatii,nu este acea perioada de tatonare in care nu se practica sexul. mi-ar placea sa afirm ca povestirea lui puffilici este o forma pamanteana a iubirii platonice,desi in opinia mea,iubirea platonica este mai degraba o dragoste a ingerilor...
aly_b
Postat pe 19 Noiembrie 2008 20:14
este si asta un mod de a iubi...dar e putin banal.....si nu e de preferat.....prea mult oftat
erikahd2008
Postat pe 16 Februarie 2009 00:07
De la: elle26, la data 2008-08-26 11:30:53Poate ca, da, azi nu prea "mai e chef" ca sa te citez, Stefane cel Mic, de iubiri platonice, insa atunci cand, chiar in lipsa oricarei apropieri fizice, sentimentele dureaza ani si ani, chiar multi, poate, un fel de iubire mai aparte sigur e...Platonica poate nu e, poate ca asta tine doar de filozofie, de literatura, e insa un ideal pe care, iata, unii il impartasesc.

Iubirea aceasta platonica care dureaza ani si ani...mi se pare masochista...sunt unii oameni carora le place sa sufere si sa-si alimenteze mereu suferinta...de ce sa iubesti pe cineva pe care nu-l poti avea ? e o pierdere de vreme...poti aprecia, respecta o astfel de persoana, dar nu iubi...La capitolul asta eu traiesc dupa zicala (motto e prea pretentios si nu consider ca exista vreunul care sa ma reprezinte in totalitate) "daca nu pot sta cu cel pe care-l iubesc, de ce sa nu-l iubesc pe cel cu care stau ?"...mi se pare mai pragmatic si mai constructiv pana la urma...
Am auzit de domnisoare batrane care au iubit un tip toata viata...mai si corespondau dar...cu ce folos ?...si sunt sigura ca daca domnii aceia le-ar fi facut un singur semn cu degetul sa se apropie, toata "puritatea" s-ar fi consumat rapid...
Cat despre iubirea "pura" (fizic, material, etc...) - eu zic ca poate exista (o perioada) doar fata de propriul copil si proprii parinti.
ocs
Postat pe 15 Martie 2009 18:09
Nu e pierdere de vreme, mai ales atunci cand e impartasita...insa ceva masochism implica, asta da, desi e greu sa-ti impui: gata, nu mai vreau sa simit nimic pt o anumita persoana, doar pe ca nu vreau sa mai sufar. Sentimentele exista, in ciuda vointei, e greu sa le anulezi...
floaredecolt26
Postat pe 16 Martie 2009 16:30
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-03 13:56:57azi imi permit sa fiu cinica...si sa spun ca pt mine iubirea platonica e "lenea" de a lupta pt ceea ce vrei cu adevarat...fie ca e vorba de o idee fie ca e vorba despre o persoana.

cum ai spus tu lucia nu ...imposibila.....


foarte adevarat
catch_a_fire
Postat pe 16 Martie 2009 16:37
De la: elle26, la data 2009-03-16 16:30:30Nu e pierdere de vreme, mai ales atunci cand e impartasita...insa ceva masochism implica, asta da, desi e greu sa-ti impui: gata, nu mai vreau sa simit nimic pt o anumita persoana, doar pe ca nu vreau sa mai sufar. Sentimentele exista, in ciuda vointei, e greu sa le anulezi...

Sunt de acord ca e greu sa le anulezi (daca nu imposibil - cel putin pentru o perioada) dar poti sa nu le mai alimentezi...adica sa nu te vezi, sa nu comunici in nici un fel cu acea persoana (telefon, scrisori, e-mail, si altele...)...si atunci vei incepe sa uiti de existenta ei (zicala ochii care nu se vad se uita - e mai mult decat valabila)...
ocs
Postat pe 18 Martie 2009 12:45
De la: ocgiogi, la data 2009-03-18 12:45:41
zicala ochii care nu se vad se uita - e mai mult decat valabila)...

uite ca la mine nu a mers...
alessia_franco
Postat pe 4 Mai 2009 18:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:) 5 De la: _dulcik_ 1 Iulie 2009 11:51
am o problema ....ma ajutati? 9 De la: anastasia_m 24 Aprilie 2010 07:05
Ce credeti...??? 7 De la: gyageanina 26 Martie 2010 14:25
aniversare 12 De la: pissy 20 Septembrie 2009 22:21
va rog un sfat 112 De la: elly_postolache 27 Ianuarie 2009 23:52