Setari Cookie-uri

Cum ne imbracam

In presa ,la televiziune in reviste ,pe net ...gasim prezentari de moda,tendinte in trend,culori care se poarta si multe altele .Dar ntrebarea mea este putem imbraca acele modele pe care le vedem?ni se potrivesc tendintele,culorile?sau mai bine ar fi sa ne inspiram de acolo dar sa purtam in general ce ne avantajeaza si ni se potrivesteVoi ce parere aveti?trebuie sa fim la moda sau sa ne simtim bine?
marinela_diana
Postat pe 6 Iulie 2008 17:39
:)) ar fi culmea sa purtam ceva ce nu ne sta bine doar pt ca este la moda..

Postat pe 6 Iulie 2008 22:18
Ca sa cunoastem ce ne sta sau sa fim in pas cu moda sau sa trecem peste ea,trebuie sa mergem la cumparaturi si sa probam,care culoare ni se potriveste,ce fel de forma trebuie sa aiba bluza,citi cm ni se potriveste la fusta,dar cel mai important ce accesorii ne-ar merge la o haina sau la mai multe,un accesoriu ales cu cap poate face mai mult decit o haina,asa ca ramine de avut incredere in sine si de experimentat.......
ciufi87
Postat pe 7 Iulie 2008 21:13
Asteptam o astfel de intrebare pt ca, sincer, cand vad ce se intampla in jurul meu, chiar imi vine sa comentez la aceste articole! Imi pare rau ca ROMANCELE, care erau printre cele mai cochete si feminine femei, nu mai sunt! Sa ma explic. Mi se par grotesti urmatoarele lucruri: 1. anumite combinatii de culori care nu merg deloc - spre exp: mov-rosu, vernil-portocaliu, gri-maro etc. Si vad asta destul de des. Si, de la un timp, din ce in ce mai multe fete care se imbraca in cate cinspe culori... aratand ca un papagal, doar ca asa au spus designer-ii. 2. Adolescentele care-si fac paru matura si-si dau cu negru pe la ochi de zici c-au coborat in piscina cu dermatografu dupa ele!.. Eu le vad ca se simt cool, dar multe dintre ele nu arata bine si nu-si dau seama de asta. 3. Salvarii, nadragii, izmenele si orice alte inventii "de marca" care ne fac sa ne pierdem feminitatea. 4. Fondul de ten care strica tenul fetelor. 5. Bronzul artificial si in cantitati nepermise care da cancer. 6. Fetele carora li se vede sunca. Cam asta e.... Nu ma intelgeti gresit. Nu vreau sa le critic pe fetele care recurg la aceste lcururi. Unele dintre ele probabil ca se simt bine. Ci pe acesti asa-zisi creatori de moda care nu mai stiu cum sa socheze si fac experiente pe noi. Admir foarte mult femeile naturale, care stiu ce li se potriveste si pastreaza limita decentei.

Postat pe 10 Iulie 2008 15:47
poti sa fi si la moda si sa te simti bine in acelas timp.important e sa te avantajeze modelul respectiv,pt ca nu toate femeile au corp de manechin,dar sint sigura ca pt fiecare exista ceva la moda.

Postat pe 15 Iulie 2008 08:26
normal si de bun simt ar fi sa ne imbracam cu ce ni se potriveste nu cu ce si-a luat nu stiu ce prietena sau cu ce au zis "marii" designeri.dar la cate toape sunt in romania la ora asta..nu le intereseaza ca arata ieftin,mai rau ca niste prostituate, ca au tencuiala pe fata si nu machiaj...sunt dre care nu ies din casa nemachiate nici ca sa ia paine...si asta din cauza educatiei si nu cea data de parinti ci cea pe care (nu) si-o fac singure. daca ar mai citi si altceva infara de reviste de moda si-ar dezvolta si gandirea. la prima vedere ar zice..cu ce m-ar ajuta o carte sa ma imbrac.nu te ajuta sa te imbraci dar te invata sa gandesti...si daca gandesti...vezi si ce e potrivit pentru tine .
imi pare rau ca o spun dar la cat sunte de proaste/inculte/vulgare..cum vreti sa le numiti fetele din ziua de azi...mi-e greata...si baietii la fel...desi am doar 22 de ani ma simt f batrana cand trec pe langa una de 15 care arata de 25 imbracat vulgar dar ea se crede sexy(culmea ca sunt si baieti care le considera asa--evident cei din generatia ei) iar alte fete/femei care sunt frumoase si arata bine sunt imbracate finut,normal...fara sa isi etaleze formele cu orice pret.si poate ele chiar ar avea ce sa arate nu sunci iesite de sub bluza...dar asta e romania acum...we are going down rau de tot
ionica_andreea
Postat pe 15 Iulie 2008 16:51
Parerea mea este ca intotdeauna trebuie sa purtam cu ce ne sta bine si comod ! Eu nu am adoptat pantaloni sau bluze pentru ca ereau la moda dar cu care nu ma simteam nici bine si aratam ingrazitor ! Am vazut multe fete purtand astfel de lucruri la moda aratand jalnic !
RalucaAdriana
Postat pe 20 Iulie 2008 20:39
De la: RalucaAdriana, la data 2008-07-20 20:39:42Parerea mea este ca intotdeauna trebuie sa purtam cu ce ne sta bine si comod ! Eu nu am adoptat pantaloni sau bluze pentru ca ereau la moda dar cu care nu ma simteam nici bine si aratam ingrozitor ! Am vazut multe fete purtand astfel de lucruri la moda aratand jalnic !
RalucaAdriana
Postat pe 20 Iulie 2008 20:40
Cum vrem
Circe
Postat pe 28 Iulie 2008 15:42
cum vrem, cum ne simtim bine, cum credem ca ne sta bine, cu bun gust si eventual fara a leza ochi celorlalti in mod negativ
mirelacm
Postat pe 10 August 2008 19:23
ideea e alta...dak vrei sa fii mereu la moda..ia din tendinte doar ce te avantajeaza pe tine,si rezolvi totul...doar k si aici apare o problema trebuie: sa stii ce sa alegi,pre amulte exemple negative aveam in jur,aja zis-ele fashion victim's;))multa bafta !
dydy88
Postat pe 17 August 2008 18:43
eu port ce-i mai comod si in ce ma simt mai bine fie ca-i in tendinte fie ca nu...pana la urma daca mie nu-mi place cum arat imbracata intr-un anume articol poate sa fie si cel mai in tendinta articol vestimentar...dar totul tine de asortare cel mai urat lucru e sa vezi pe cineva prost asortat parca intru in fibrilatii

Postat pe 22 August 2008 21:05
Consider ca trebuie sa te imbraci simplu dar cu gust,sa te simti in pielea ta si sa te puna in valoare imbracamintea pe care o porti caci de multe ori haina spune cite ceva despre om.Nu ar trebui sa exagerezi si sa te imbraci ca un brad impodobit de craciun.Mai bine modest dar dragutz.Si nu ar trebui sa ne uitam la moda asta caci ea se schimba cu viteza vintului...deobicei e in moda ceva vechi si uitat..trebuie sa cream noi singuri moda noastra sa iesim in evidentza prin felul irepetabil pe care il avem.Sa fim noi cei care dicteaza trendu da sa nu fim marionete in fata sutelor designerilor existenti.Imbraca-te asa ca sa arati minunati si cei din jurul au sa fie placut surprinsi.
Ada_Ice_Girl_
Postat pe 2 Octombrie 2008 13:29
pot sa-ti stea bine si haine care sa fie la moda.oricum, la moda acum ar fi sa incerci combinatii de piese care in mod obisnuit nu merg intre ele dar care intr-un anumit context se potrivesc. cam asta am observat eu ca ar fi ultima tendinta, liber la imaginatie. ca in rest, eu n-am mai vazut ca s-a schimbat categoric sau s-a reinventat ceva de cativa ani. doar pe la incaltari mi se pare mai multa fantezie. totusi ca sa te poti imbraca la moda si asta sa nu insemne dupa turma iti trebuie nervi tari. treceam ieri pe la vitan si aveam o pereche de cizme peste genunchi peste o pereche de blugi skinny. m-a intrebat un baiat daca ma duc la pescuit . peste ceva timp cand va incepe toata lumea sa-si ia nu va mai parea ciudat.
kiya
Postat pe 8 Octombrie 2008 08:36
am citit in mare o parte din postari, eu personal si ca sfat pt toate femeile care vor sa arate bine, sa se imbrace cu gust si rafinament, si mai ales sa se simta bine in ceea ce imbraca, propun sa cititi urmatoarele lucruri.
2007, 2008, 2009 sunt ani care au avut si inca mai au un mare lucru in comun acela este volumetria(glugi, gulere pt sezonul toamna iarna, cat si primavara vara ,SI FOARTE MULTE JOCURI DE PLIURI SI SUPRAPUNERI etc )
PT IARNA CARE NE BATE LA USA DACA CINEVA VREA INTR-ADEVAR SA FIE IN PAS CU MODA, VA SP CA NE BATE IN GEAM O MARE INVAZIE DE CAROURI.
Un mic ex de combinatie(nu conteaza ca esti plinutza sau slabutza, garantat va sta bine oricui) o pereche de pantaloni din stofa gri,cu buzunare,drepti,o camasa 100% bbc(bumbac)carouri in nuante calde(marouri,rosu,gri,accente de verde),bagata in pantaloni atat cat sa creeze putin volum la talie, iar peste puneti-va un cojocel din blanita fara maneci,(tipul acela de cojocel din blana de miel daca va mai aduceti aminte),ca si incaltaminte orice in afara de adidasi, cizme,pantofi specifice anotimpului.
Si daca vreti sa va bucurati de asa-numita cireasa de pe tort, puneti-va o curea lata din piele in talie si sunteti parfum!
Daca mai vreti sfaturi intrebati-ma si o sa va dau!
cucuba
Postat pe 10 Octombrie 2008 15:36
se vor purta carourile?inseamna k nu voi fi cool...pt k nu am sa port..urasc carourile
mihaela_victoria
Postat pe 12 Octombrie 2008 11:17

nu doar carourile mihaela.. se vor purta si multe alte combinatii pe care sigur nu le urasti

Postat pe 12 Octombrie 2008 21:27
De la: oanna_81, la data 2008-10-12 21:27:42
nu doar carourile mihaela.. se vor purta si multe alte combinatii pe care sigur nu le urasti



hai ma da-te dreaq! de unde stii tu ce o sa se poarte??

Postat pe 12 Octombrie 2008 21:53
De la: RalucaAdriana, la data 2008-07-20 20:39:42Parerea mea este ca intotdeauna trebuie sa purtam cu ce ne sta bine si comod ! Eu nu am adoptat pantaloni sau bluze pentru ca ereau la moda dar cu care nu ma simteam nici bine si aratam ingrazitor ! Am vazut multe fete purtand astfel de lucruri la moda aratand jalnic !

mare dreptate ai...sunt multe fete care fac imensa greseala de a se imbraca cu ce e la moda...dar fara sa se uite in oglinda..sa vada daca le sta bine..daca li se potriveste...mai bn te imbraci cu ceva cu care-ti sta bine shi cu care te simti bine decat sa nu te simti in largul tau din cauza hainelor pe care le porti..
summer_love
Postat pe 13 Octombrie 2008 15:56
De la: mia_bela, la data 2008-10-12 21:53:04
De la: oanna_81, la data 2008-10-12 21:27:42
nu doar carourile mihaela.. se vor purta si multe alte combinatii pe care sigur nu le urasti



hai ma da-te dreaq! de unde stii tu ce o sa se poarte??


ce alte combinatii se vor mai purta???
summer_love
Postat pe 13 Octombrie 2008 15:57
De la: , la data 2008-07-10 15:47:22Asteptam o astfel de intrebare pt ca, sincer, cand vad ce se intampla in jurul meu, chiar imi vine sa comentez la aceste articole! Imi pare rau ca ROMANCELE, care erau printre cele mai cochete si feminine femei, nu mai sunt! Sa ma explic. Mi se par grotesti urmatoarele lucruri: 1. anumite combinatii de culori care nu merg deloc - spre exp: mov-rosu, vernil-portocaliu, gri-maro etc. Si vad asta destul de des. Si, de la un timp, din ce in ce mai multe fete care se imbraca in cate cinspe culori... aratand ca un papagal, doar ca asa au spus designer-ii. 2. Adolescentele care-si fac paru matura si-si dau cu negru pe la ochi de zici c-au coborat in piscina cu dermatografu dupa ele!.. Eu le vad ca se simt cool, dar multe dintre ele nu arata bine si nu-si dau seama de asta. 3. Salvarii, nadragii, izmenele si orice alte inventii "de marca" care ne fac sa ne pierdem feminitatea. 4. Fondul de ten care strica tenul fetelor. 5. Bronzul artificial si in cantitati nepermise care da cancer. 6. Fetele carora li se vede sunca. Cam asta e.... Nu ma intelgeti gresit. Nu vreau sa le critic pe fetele care recurg la aceste lcururi. Unele dintre ele probabil ca se simt bine. Ci pe acesti asa-zisi creatori de moda care nu mai stiu cum sa socheze si fac experiente pe noi. Admir foarte mult femeile naturale, care stiu ce li se potriveste si pastreaza limita decentei.


cam adevarat ce zici tu...asa e...astazi daca stai sa te uiti la lume cum se imbraca pur shi simplu te sperii....shi sunt multe persoane care se imbraca dezastruos cu intentie...deoarece cred ca atrag atentia..shi o fac ..dar in rau..nu in bine, dar sunt shi persoane care se imbraca naspa fara intentie...pt ca nu stiu prea multe despre vestimentatie..shi au impresia ca au nimerit combinatia perfecta,dar din pacate nu o prea nimeresc....de machiaj nu mai zic...se vinde creionul dermatograf mai ceva ca painea calda...ai mare dreptate shi in privinta creatorilor de moda...din ca in ce mai multa lume arata ca un "papagal"...ce colorata e tara noastra.... ...FETELOR MAI UITATI VA IN OGLINDA...NU TOT CE E LA MODA SE POTRIVESTE CU PERSONALITATEA FIECAREIA...!!!!
summer_love
Postat pe 13 Octombrie 2008 16:09
nu am apucat sa citesc cine anume a scris ceva de combinatia maro ...
daca e sa o luam asa ,uitati-va bine bine in combinatiile de culori ale carourilor,exista asadar verde,rosu,maro,etc pe acelasi material,cum nu merge?ce prostie.in functie de nuantele care sunt cuprinse in materialul cu carouri incepi sa asortezi o bluza o fusta.asa se fac combinatiile, nu te apuci asa de nebun ca ai auzit nu stiu unde ca se poarta verde cu galben.se ia nuantele propuse nu orice verde si nici orice galben.
De asta e instalat haosul asta pe strazi, asa ca nu tot ce zboara se mananca.
acuma depinde ce nuanta de maro, dar sa nu ii sp maro sa ii sp mai corect nuante de ocru,maroul dp parerea mea e o culoare urata.de asta nu va place.eu am dat ex de o combinatie, cine s a panicat nu are de ce , important e sa ai ceva,(ex si o esarfa)
O intrebare pt toata lumea :
A fost vreun sezon in care au fost interzise anumite culori( specific NU NUANTE, CI CULORI)?
Eu din cate stiu nu prea. porti ce vrei cand vrei dar cu gust,si cate putin sare si piper din tendinte.
cucuba
Postat pe 13 Octombrie 2008 19:48
"FETELOR MAI UITATI VA IN OGLINDA...NU TOT CE E LA MODA SE POTRIVESTE CU PERSONALITATEA FIECAREIA"
imi permit sa te corectez,(scuza-ma daca te deranjeaza asta) personalitatea e una si atitudinea alta.
Cand te imbraci si vrei intr-adevar sa arati bine atunci ai o atitudine care intr-adevar va culege multe capete intoase dp tine pe strada,daca nu o ai si te imbraci doar de dragul de a te imbraca, ca asa te imbraci tu de obicei mai extra- nu stiu cum atunci da, chiar risti sa arati ca un papagal desi te privesti in oglinda inainte sa iesi pe usa,dar nu observi nimik,pur si simplu te vezi ca cea de toate zilele,ba chiar plictisita de ce vezi.
cucuba
Postat pe 13 Octombrie 2008 19:57
mey.. fiecare se imbraca cum ii place si cum se simte bine parerea mea..:))
Fluturash16
Postat pe 26 Octombrie 2008 20:08
" Cum ne imbracam "

gros.....vine iarna la brasov.
dandanaua_reloaded
Postat pe 26 Octombrie 2008 20:09
http://cochete.blogspot.com
divvina
Postat pe 12 Decembrie 2008 18:03
fetelor, avem un magazin NOU online, pls check this out!
poate gasiti ceva care sa va incante ochiI!!

http://alexandrinasmemories.blogspot.com/

Greenie
Postat pe 16 Ianuarie 2009 10:33
daca e la moda nu inseamna ca iti sta si bine, asa ca uitate bine in oglinda inainte sa iesi din casa. mie imi plac foarte tare culorile puternice ( movul, galbenul, rosul...)
Allys1986
Postat pe 18 Februarie 2009 19:27
De la: , la data 2008-07-10 15:47:22Asteptam o astfel de intrebare pt ca, sincer, cand vad ce se intampla in jurul meu, chiar imi vine sa comentez la aceste articole! Imi pare rau ca ROMANCELE, care erau printre cele mai cochete si feminine femei, nu mai sunt! Sa ma explic. Mi se par grotesti urmatoarele lucruri: 1. anumite combinatii de culori care nu merg deloc - spre exp: mov-rosu, vernil-portocaliu, gri-maro etc. Si vad asta destul de des. Si, de la un timp, din ce in ce mai multe fete care se imbraca in cate cinspe culori... aratand ca un papagal, doar ca asa au spus designer-ii. 2. Adolescentele care-si fac paru matura si-si dau cu negru pe la ochi de zici c-au coborat in piscina cu dermatografu dupa ele!.. Eu le vad ca se simt cool, dar multe dintre ele nu arata bine si nu-si dau seama de asta. 3. Salvarii, nadragii, izmenele si orice alte inventii "de marca" care ne fac sa ne pierdem feminitatea. 4. Fondul de ten care strica tenul fetelor. 5. Bronzul artificial si in cantitati nepermise care da cancer. 6. Fetele carora li se vede sunca. Cam asta e.... Nu ma intelgeti gresit. Nu vreau sa le critic pe fetele care recurg la aceste lcururi. Unele dintre ele probabil ca se simt bine. Ci pe acesti asa-zisi creatori de moda care nu mai stiu cum sa socheze si fac experiente pe noi. Admir foarte mult femeile naturale, care stiu ce li se potriveste si pastreaza limita decentei.

o singura obiectie as avea, si anume ceea ce ai zis despre combinatiile de culori.....depinde cine le poarta si CUM le combina.culorile care la prima vedere par nepotrivite, sunt chiar interesante........purtate de cineva care stie cum sa le poarte.uite, si eu eram o persoana conventionala, purtam numai culori cuminti...cel putin la serviciu.dar in timpul meu liber am descoperit niste combinatii din astea.....nu sunt agresive si chiar sunt interesante.depinde si de nuante, etc...
mkdisk
Postat pe 19 Februarie 2009 09:31
ce nu imi place mie privitor la moda este ca toata lumea se imbraca la fel!!!!uite, de ex movul:peste tot numai mov, pe strada, la serviciu...aceleasi haine....mie personal imi place un mov mai inchis, dar daca poarta toata lumea mov, eu nu mai am chef sa port.cred ca suntem PREA MULT sclavii modei si nu mai avem creativitate......cred ca hainele sunt mai putin importante, mai importante sunt accesoriile, ele te scot din anonimat.....pt ca TOATA LUMEA poarta acelasi gen de haine.....
mkdisk
Postat pe 19 Februarie 2009 09:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
FII FRUMOASA DE SARBATORI! - INCEARCA EXTENSIILE CU CLIP DIN PAR NATURAL! 7 De la: kudika051526 13 Iulie 2009 12:27
Cum ne imbracam 48 De la: peppermint 27 Octombrie 2010 23:50
ce am pregatit pentru weekend 1 De la: robo_sr 15 Iulie 2009 01:15
hairstylist 2 De la: _oktober_ 12 Ianuarie 2011 13:57
Vara imprimeurilor 4 De la: _dulcik_ 6 Martie 2009 09:37