Setari Cookie-uri

Dilema sau nu..........

Dragele mele, as vrea si parerea voastra in legatura cu o problema. Am 24 de ani, sunt nemaritata si sunt cuplata cu un barbat insurat care mai are si un copil.Stiu ca la prima vedere lucrurile par simple iar eu cea "rea" dar credeti-ma ca daca nu ati trecut prin asta nu stiti cum e. Poate daca nu ne-am iubi atat de mult as renunta la el foarte simplu, dar nu e asa. As vrea sa stiu daca ati trecut si voi prin asa ceva si ce ma sfatuiti.
Corry21
Postat pe 8 Iulie 2008 22:16
pai esti destul de mare sa gandesti singura, nu-ti trebuie sfaturile noastre
amme22
Postat pe 8 Iulie 2008 22:28
cand l-ai cunoscut (sau cand v-ati cuplat) era insurat?

Postat pe 9 Iulie 2008 21:15
veeeeei, aceiasi maria cu alta palarie!
peste 10 luni va deschide un topic de plangeri amare, cum ca a lasato cu un bebelus!

Postat pe 9 Iulie 2008 21:19
Nasol
nathalie271081
Postat pe 9 Iulie 2008 22:18
Nasoala situatie.cred c ar trebui sa iesi cat mai rpd din asta.suntem tinere,meritam sa ne facem si noi rostul nostru.dc sa distrugem ce si au cladit altii? Curaj!nu este sfarsitul lumii...n a inceput si nici nu se termina la el.meriti ceva al tau,si numai al tau!
nathalie271081
Postat pe 9 Iulie 2008 22:25
draga corry..esti atat de tanara..incat nu pot sa-mi explic de ce-ti trebuie un om insurat care mai are si copil...nu te gandesti la urmari...ce va fi...i-ti spun eu..va ramane un copilas nevinovat ..fara tata....si trist...sau in cel mai rau caz..vei ramane cu burtica la gurita..si vei veni sa deschizi un topic cu "BARBATII SUNT ANIMALUTE ".zau ca nu va inteleg..cand exista atatia baieti..barbati...neansurati...de ce oare vrei sa destrami o familie? gandeste-te caai fi tu in locul sotiei lui..cum te-ai simti..si sa ai si copilas..

uffff..tineretul asta....

Postat pe 9 Iulie 2008 22:27
Corry, stii care e problema ta? Lipsa de experienta, de intelepciune.. tu crezi ca e cel mai minunat.. cel mai.. superlativ.. cel mai hipermega si ca nu vei mai gasi un baiat minunat cum e el care sa te iubeasca. Ti-as arunca o galeata cu apa rece sa vezi ca nu te iubeste cu adevarat dar mi-e teama ca ar fi in zadar. Cate dintre noi nu am fost indragostite de un om nepotrivit refuzand sa vedem ca nu e cel mai.. hipermegasuper.. Mai usurel cu emotiile si trairile si pune-ti creierul la munca. Un om care se respecta nu se pune in pozitia de a fi un tradator, nu se respecta pe sine .. de tine ce sa-ti mai zic. Sau sotia lui. Nu-i mai merge casnicia? ok, clarifica situatia, gandeste-te ca tu trebuie sa mergi cu capul sus pe strada. Esti foarte naiva, dar tot sper ca vei gasi in tine dramul acela de putere incat sa faci ceea ce e bine pt tine. Si daca tu chiar crezi textele pe care ti le serveste domnul, ai fi mirata sa afli ca sunt texte standard.. folosite de barbati. Numai pe acest forum cate declaratii similare am intalnit. Si totusi inca mai pica fetele in plasa.

Postat pe 10 Iulie 2008 12:43
nu esti singura si nici ultima...care priveste dragostea atat de fatalist!dragostea/iubirea nu-i o boala grea, nu e nici un supraeu care-ti coordoneaza actiunile, sentimentele, nu e nici zeu antic care sa te-mpovareze cu un destin injust. dragostea, propriile-ti sentimente sunt in puterea ta si poti jongla cu ele.
uneori am impresia ca am de-a face cu drama quuens- "vai!nu pot trai fara el!". ba da, poti! doar ca nu vrei sa accepti si sa constientizezi o astfel de viata. e pur si simplu vorba despre un exercitiu de gandire. nu mai vreau sa aud femei smiorcaite, prizonierele propriilor sentimente, care-si complica viata doar pentru ca s-au saturat ca in week-end-uri sa iasa doar pana la supermarket.
de ce utilizez acest ton condescendent? doar din virtutea experientei- m-am indragostit- si nu odata- de persoane nepotrivite, dar am reusit sa depasesc situatia. simplul exercitiu de gandire de care pomeneam mai sus a inceput cu intrebari despre persoana/situatia data. cand observi ca dobandesti mai multe argumente contra, trebuie sa incepi sa iei in calcul si alternativa!
gabrielle
Postat pe 10 Iulie 2008 14:46
Corry, ceva ma nelamureste in toata povestea asta. Si el te iubeste la fel de mult? Si daca da, cand merge acasa la sotie si la copil se comporta firesc? Am avut ocazia sa cunosc multe persoane care duceau o viata dubla, dar in cele mai multe cazuri, sentimentele nu erau implicate deloc astfel incat, la intoarcerea in familia oficiala, totul decurgea absolut normal sau poate chiar mai bine (ca doar isi incarcau bateriile in alte parti).... Totusi, cati oameni pot face acest lucru? Iar daca partenerul tau cel casatorit iti spune ca te iubeste, dar nu se poate desparti de sotia lui din cauza copilului, asta mie-mi miroase a minciuna. Pentru ca eu il consider supertampit pe cel care sta langa un partener doar de dragul copilului. Copilul acela poate avea un tata extraordinar chiar daca parintii ar divorta si ar locui separat. Si eu sunt mama si sotie, dar, desi in casa mea este o armonie extraordinara, nu inseamna ca daca sotul meu ar face o tampenie si am divorta, copila mea sa nu aiba tata si inca unul foarte bun. Prin urmare, sfatul meu este sa nu mai pierzi vremea si sa-l pui pe "tovarasul" sa aleaga. Esti tanara, sunt absolut convinsa ca esti frumoasa, asa ca ce ai de pierdut la urma urmei?
Lucia1971
Postat pe 11 Iulie 2008 09:15
De la: gabrielle, la data 2008-07-10 14:46:17 nu mai vreau sa aud femei smiorcaite, prizonierele propriilor sentimente,




Postat pe 11 Iulie 2008 16:23
vechea poveste,incurcata cu un barbat inxurat si cu copil da multe mai sinte-ti pe situl asta si in situatii de genul asta se vede ca tineretul din ziua de azi nu au invatat nimic de la ceilalti,sa te fereasca dumnezeu sa ti-se intimple pe pielea ta atunci o sa intelegi sigur

Postat pe 12 Iulie 2008 08:38
In mare parte o relatie extraconjugala din partea unui barbat poate sa scoata din monotonie relatia pe care o are cu sotia, asa ca draga mea s-ar putea sa fi persoana care il ajuta sa-si salveze casnicia.
Incearca sa te pui putin in rolul de sotie, ce te face sa crezi ca nu se va plictisi si de tine dupa ce-i vei face un copil, nu vei mai avea aceeasi silueta, cand nu va mai fi el in centrul atentiei tale.
So, lasa-l, gaste pe cineva fara obligatii.
adinainlove
Postat pe 16 Iulie 2008 21:34
Dumnezeule, tu nu ai putina DEMNITATE??? Cum poti sa umbli cu un barbat care stii k se culca cu alta femeie noaptea in timpt ce patul tau este GOL? Daca el isi inseala sotia cu tine, probabil nimik nu l-ar retine sa te insele si pe tine cu alta daca ai fi sotia lui... Stii cum se spune: relatiile extraconjugale sunt atragatoare tocmai pentru k sunt interzise, nu conteaza persoana... Sorry :D
audrey
Postat pe 18 Iulie 2008 16:38
Si mai "uiti/omiti" un lucru , cu cat stai mai mult in "relatia "asta , cu atat te implici mai mult , te atasezi , te obisnuiesti , iar la un moment dat o sa fi parasita , se va plictisi de tine , vei fi abandonata , iar atunci vei suferi de 1000 de ori mai mult.Eu te sfatuiesc sa tai cat mai repede aceasta "buruiana" sa pui capat cat mai curand acestei "relatii " si sa cauti persoana pe care chiar o meriti. Si de ce zic asta , daca era el alesul tu nu te mai sesizai , nu-ti faceai problemele pe care acum le ai.
multa bafta !
ROXANNE17
Postat pe 21 Iulie 2008 09:52
e big problem daca l iubesti asa mult!!! eu vad 2 variante:
1 ajungi sa te saturi sa fii a2a, aia cu care nu se pot face sarbatorile, care nu poa sa sune cind vrea ea, etc.... si atunci renunti tu , regreti timpul pierdut si poate baietii buni care au trecut pe linga tine in tmpul cind tu nu aveai oki pt ei
2 divorteaza si ramane cu tine si iar e naspa ca nu o sa poti sa ai incredere in el niciodata, cum a inselat o data o poate face de 1000 de ori
been there, done that... doar ca eu nu aveam sentimente chiar relevante...a durat vreo 8 ani, cu pauze mai mari sau mai mici, dar am considerat o ca pe o perioada de tranzitie, o rezerva pina la cineva mai bun, pina la o relatie in adev sens al cuvantului...
acu s a cam terminat si pt ca nu am vrut niciodata mai mult a fost f ok, de la sine, fara explicatii, despartiri, kestii de genu,, daca n o lasi pe aia eu plec, nu mai suport.."culmea, la un moment dat el zicea,, gata, divortez, ne casatorim....bla, bla" si eu ma gindeam: doamne fereste, daca asta divorteaza si raman cu el pe cap ce ma fac??!!... detasarea e cheia si poate incurajarea propriei laturi egoiste...
e o experienta interesanta,clar, dar cred ca e utila doar pt faptul ca atunci cind ai un partener stabil(sot sau nu) o sa stii sa simti mai repede daca e o pb, o sa intelegi daca se ascunde ceva in spatele scenariilor de iesit cu baietii, etc... Multa bafta, dar daca poti, doar foloseste-l si nu , nu te lega la cap cu basmlutele altora...
shiavenue
Postat pe 22 Iulie 2008 11:32
cred ca ai sa devii AMANTA 04 ca 03 exista deja

Postat pe 22 Iulie 2008 14:17
hmm, se par ca amantele sunt la moda....too bad, too sad!! ce le mai place lor sa isi vare nasucul in familia altora! sick and tired!!!
micky_ai
Postat pe 22 Iulie 2008 14:59
La urma urmei eu zic sa faci ce crezi tu ca e mai bine pt tine, totusi e fericirea ta in 'joc', dar oricum sunt multi barbati insurati care vor doar sa se distreze si spun sau fac multe chestii doar pt a-si atinge scopurile.;)

Postat pe 21 August 2008 21:07
Barbatii spun multe lucruri, ei trebuie sa fie judecati dupa fapte. Daca as fi in locul tau, i-as cere sa divortez si sa se casatoreasca cu mine. Daca nu vrea - adio! Viata e scurta si cu toatele meritam un barbat numai al nostru!
Kathara
Postat pe 22 August 2008 13:38
doar gandeste-te ca niciodata nu-si va lasa FAMILIA ! nu are cum, si daca-i va lasa pe ei, te va lasa si pe tine la un momentdat, daca e instare sa renunte la ceva atat de important ceea ce se numeste FAMILIE , si ceea ce implica mari responsabilitati, e clar nu sa-si asume niciodata responsabilitatile nici fata de tine nici fata de nimeni. ai cerut pareri..asta e doar parerea mea. situatia ramane tot in mainile tale. numai bine

Postat pe 25 Noiembrie 2008 23:48
offff...se iubesc atat de mult, atat de mult, incat el ar renunta la familie pt ea :)) Da sigur :)) Fetele astea viseaza la cai verzi pe pereti si pe urma se mira de ce raman cu burta la gura, tepuite, inselate etc..si-o fac cu mana lor, dar iubireeeaaa este maaaareee !!!

Postat pe 25 Noiembrie 2008 23:52
offff...se iubesc atat de mult, atat de mult, incat el ar renunta la familie pt ea :)) Da sigur :)) Fetele astea viseaza la cai verzi pe pereti si pe urma se mira de ce raman cu burta la gura, tepuite, inselate etc..si-o fac cu mana lor, dar iubireeeaaa este maaaareee !!!

Postat pe 25 Noiembrie 2008 23:52
Petrecere....haideti dragilor....
flor38T
Postat pe 25 Noiembrie 2008 23:56
De la: pollypolly, la data 2008-11-25 23:56:30 Petrecere....haideti dragilor....


unde,unde ? :))

Postat pe 25 Noiembrie 2008 23:57
La tine.la mine,la cory21,etc....
flor38T
Postat pe 26 Noiembrie 2008 16:37
daca esti multumita cu statutul de "rezerva" e ok....adica sa ma intelegi: daca nu te respecti tu pe tine nu te astepta sa te respecte ceilalti....daca ai avea putina demnitate nu ai fi intr-o situatie de genul asta ....sau macar acum ai pune punct "relatiei" in secunda 2
laryssa_
Postat pe 26 Noiembrie 2008 17:36
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 26 Decembrie 2008 00:10
nu e vina ei...ca iubeste...nu e vina lui s-a indragostit..pur si simplu,asa a fost sa fie...nu poti dicta inimii ce sa faca,s-a intamplat,treaba e ca nevoie sa faca intr-un fel,astfel incat,sa nu raneasca pe nimeni...el,ce zice?ce vrea..ca sincere sa fim...cam totul depinde de el,de decizia lui...
stravaro
Postat pe 13 Ianuarie 2009 19:55
casatorit...asta era problema...oricat de indragostita ai fi intr-o familie nu te bagi...cum se inteleg intre ei,nu te priveste atat timp cat e casatorit...imi pare rau, sunt de moda veche...preferi postura de amanta? sigur, nu ne indragostim la comanda, dar nici nu consider asta ca pe o scuza sa ranesti alte persoane nevinovate, ma refer aici la sotie si copil...daca e o scorpie, ft bine, treaba lor, nu-i place ? divorteaza! stau impreuna pt copil? asta e cea mai mare prostie! tu il iubesti, ft bine, ft frumos...dar cat timp mai are veriheta...

Postat pe 14 Ianuarie 2009 10:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mi-e dor 204 De la: kudika421339 4 Octombrie 2011 09:42
barbatii mint si kand spun adevarul:))) 130 De la: animallover 15 August 2011 16:40
Barbatii Gemeni -din vietile femeilor 63 De la: ica0258 13 August 2011 23:57
Vreau parerea voastra... 1 De la: melania_klara 10 Iulie 2012 10:57
Femeie crestina , barbat musulman credeti ca este o problema? 52 De la: c807 18 Iunie 2010 22:47