Setari Cookie-uri

Dilema sau nu..........

Mi s-a intamplat si mie, la inceput nu am stiut, am aflat cutremurata. Asa am descoperit ca principiile mele nu mai valorau nimic.
Si da, bineinteles ca era grozav, inca este, nu regret nimic, am stiu ce implica si ca voi fi judecata.
Dar chiar daca renunta la totul pt mine, ceea ce a si vrut sa faca, mi am dat seama de un lucru.
In primul rand niciodata nu voi putea fi mama copiilor lui, deja are 2, pe care bineinteles ii iubeste. Iar copii nu inteleg, nu iarta si judecat crunt si sufera. Nu pot plati eu pentru greselile lui, nu a fost fortat sa se insoare, nu a fost constrans. Cunostea persoana de langa el si a ales sa faca acest pas. Nu ma tem ca mi ar face si mie acelasi lucru, dar daca era asa rau inainte dc era inca insurat cand m a cunoscut? Daca ii era asa greu dc nu a plecat? raspunsul e dureros si simplu lasitate, obisnuinta si alte scuze interminabile. Si da, mi se rupe inca sufletul, dar cateodata iubirea nu e de ajuns, oamenii nu sunt perfecti, iar daca va fi pus in posibilitatea de a alege, stiu ca m ar alege pe mine. Ei bine .. si ce daca? si reprosurile ce ar putea urma? si privirea unor copii nevinovati?Si ar renunta, nu pentru mine, ci pentru el, pentru ca e egoist si nu are curajul sa fie singur.
Asa ca am renuntat, nu pot fi nici cealata femeie, nici cea care distruge viata unor copii. deja a trecut timp si da, inca ii simt lipsa.
Am invatat o lectie, am invatat ca dragostea nu i nici egoista si nici posesiva. Si ma va uita, o stiu in adancul meu si inca ma doare, dar nu poti fi deplin fericit in conditiile astea.
Asa ca amantele sunt cele mai iubite , dar si cele mai ranite.
Si cat am fost impreuna au fost despartit, da. si ar fi renuntat la tot. si ma iubea si tot nu i suficient.
Cum as mai putea ridica capul? Cum m as mai uita in oglinda? Nimeni nu moare din dragoste. Dc sa transform totul intr o mocirla urata? a fost frumos, dar efemer.
Cat de nevasta? da, am vazut o, nu o urasc, nu am ce sa reprosez, e o femeie ca si mine si da , a uitat sa aibe grija de ea, de intimitatea lor, dar asta nu i o scuza pt el.
Asa ca gandeste te daca poti trece prin toate astea, daca esti pregatita si mai ales cum va fi viata ta, o data cu aparaitia grijilor, problemelor, copiilor, care se vom imbolnavi, te vor ura, familiei tale, familiei lui, prietenilor.Merita?
Doar tu iti poti raspunde, fa ce crezi ca iti zice inima, dar nu uita ca todeauna tu vei fi cea condamnata, blamata. Poate esti suficient de puternica, dar poti cladi fericirea ta, pe nefericirea unor copii?
idora
Postat pe 14 Ianuarie 2009 11:36
Nu-ti construi fericirea ta pe nefericirea altora...sau a alteia mai bine zis...nu o sa fii nici tu fericita..este cineva acolo sus care ne priveste si tot ce facem o sa ni se intoarca...pune-te si in locul sotiei lui putin...nu e usor sa-i comanzi inimii dar incearca sa privesti lucrurile si din alt punct de vedere..esti tanara si ai toata viata inainte si...multi baieti liberi
magdonek
Postat pe 23 Ianuarie 2009 18:49
De la: Deep_Bite, la data 2008-08-22 13:38:04Barbatii spun multe lucruri, ei trebuie sa fie judecati dupa fapte. Daca as fi in locul tau, i-as cere sa divortez si sa se casatoreasca cu mine. Daca nu vrea - adio! Viata e scurta si cu toatele meritam un barbat numai al nostru!

Iata un sfat bun. Nu are dreptul sa te puna pe tine intr-o situatie atat de complicata. Daca te iubeste divorteaza, daca nu nu. Nu are importanta cu ce explicatii vine in cazul in care zice ca "stii as vrea sa divortez doar ca nu se poate fiindca ....bla bla bla"
Insa chiar daca divorteaza....trebuie sa fii sigura ca mai poti avea incredere in el.
ecce_cortex
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:48
Ba nene...ce nu imi plac chestiile de genu asta...pe langa faptul ca sufera ea...distruge si casnicia omului,tinand cont ca e si un copil la mijloc...chiar daca pe el (barbatul) la mancat undeva....mai fato esti tanara ai toata viata inainte lasa omul acolo cu familia lui si numai plange dupa el....gasete si tu unu fara obligatii k sunt destui naibiiii
BogdanPaul
Postat pe 27 Februarie 2009 13:11
De la: Corry21, la data 2008-07-08 22:16:32Dragele mele, as vrea si parerea voastra in legatura cu o problema. Am 24 de ani, sunt nemaritata si sunt cuplata cu un barbat insurat care mai are si un copil.Stiu ca la prima vedere lucrurile par simple iar eu cea "rea" dar credeti-ma ca daca nu ati trecut prin asta nu stiti cum e. Poate daca nu ne-am iubi atat de mult as renunta la el foarte simplu, dar nu e asa. As vrea sa stiu daca ati trecut si voi prin asa ceva si ce ma sfatuiti.


Eu te sfatuiesc sa ai grija!
Daca el mai are inca o amanta si aia are o boala venerica !?!?
Oare atunci o sa te imprietenesti cu nevasta lui?
90701
Postat pe 14 Iunie 2009 16:35
yumy
Postat pe 14 Iunie 2009 18:47
am si eu aproape varsta ta..:)si cred ca inteleg prin ce treci ,n-are nici un rost sa-ti spun ca ...pentru el ,ea e cea cu care o sa-si continue drumul..tu doar il ajuti s-o faca..ca n-o sa asculti si-o sa continui..pana cand??pana o sa ai curajul sa recunosti ca unele lucrusoare tu le-ai exagerat iar el doar te-a lasat sa te bucuri de ele.....!experimentez asta...:)tu esti cea care se minte...el doar se complace:)
cristianat
Postat pe 14 Iunie 2009 19:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un articol extrem de bun 1 De la: kudika147642 18 Martie 2010 19:11
ce face femeia care nu se multumeste cu ce are ??? 26 De la: Iris4ever 28 Noiembrie 2008 16:41
Cata incredere putem avea in barbati? 477 De la: kudika195501 12 Decembrie 2010 01:22
El,cu 11ani mai mare 10 De la: hystria1 4 Septembrie 2010 14:30
Sa ma despart sau nu de iubitul meu?! 17 De la: BUBU_84 21 Decembrie 2012 15:54