Setari Cookie-uri

DESPRE PERFECTIUNE

O fata draguta de pe aici zice, auzi draga cititorule(frumoasa cititoare) ca ea cauta perfectiunea.Nu stiu in particular la ce anume se refera, daca da sau nu la relatia perfecta, insa iata raspunsul meu in modul cel mai general posibil vis-a-vis de acest crez:
...............................................................
" Draga fata, ceea ce cauti tu, adica perfectiunea nu exista, este poate cea mai uzitata iluzie sau himera a Vietii pe care o cautam cu totii in zadar.
Nu cautam , sau nu visam oare cu totii perechea ideala,dragostea perfecta sau orice altceva?...nu vrem cu totii sa facem totul perfect?dar nu se poate, deoarece prin definitie Omul este imperfect.
Este sa zicem ca si cum ti-ai dori Nemurirea.
Asa ca nu te amagi, cauta doar lucrurile simple, iar cel mai simplu lucru de fapt, este CLIPA, pentru ca atunci cand vei ajunge sa intelegi ca este infinita (desi este mai mica decat o secunda), atunci vei trai cu adevarat Bucuria VIETII!"

Keep dreaming, nice girl!
BIGUT
Postat pe 9 Iulie 2008 12:23
Perfectiunea? pai depinde ce=si doreste. Poate o perfectiune superficiala. De fapt, tocmai k suntem atat d diferiti, putem fi perfecti in ochii cuiva sau putem atinge perfectiunea pt cateva clipe :) In rest, da: keep dreamin' girl sau cauta si tu perfectiunea, k restul, pe pitzipoance.org
Miss_Stardust
Postat pe 10 Iulie 2008 23:33
- Imi place cum ganditi! Aveti perfecta dreptate.
supermiki
Postat pe 5 August 2008 17:20
Cineva, imi zicea, cu ceva timp in urma ca perfectiunea nu exista. Nu e niciun om, niciun lucru, nimic perfect pe lume. Oriunde te-ai uita, daca ai privi cu atentie, ai gasi mii si mii de defecte.
Insa, oricine poate fi perfect. Pentru tine. Daca stii cum sa faci, poti face din persoana de langa tine, persoana perfecta. Probabil nimeni nu va crede ca aceea este persoana perfecta, insa, ea chiar asta este- pentru tine.

Nu trebuie sa cautam perfectiunea, pentru ca ne vom irosi viata, cautand ceva ce nu exista. Insa, daca ne dorim suficient de mult, si daca si persoana respectiva isi doreste...putem fi perfecti unul pentru altul. Si cred ca este mai mult decat suficient.
ralukiss
Postat pe 5 August 2008 17:31
De la: Ralukiss, la data 2008-08-05 17:31:38Cineva, imi zicea, cu ceva timp in urma ca perfectiunea nu exista. Nu e niciun om, niciun lucru, nimic perfect pe lume. Oriunde te-ai uita, daca ai privi cu atentie, ai gasi mii si mii de defecte.
Insa, oricine poate fi perfect. Pentru tine. Daca stii cum sa faci, poti face din persoana de langa tine, persoana perfecta. Probabil nimeni nu va crede ca aceea este persoana perfecta, insa, ea chiar asta este- pentru tine.

Nu trebuie sa cautam perfectiunea, pentru ca ne vom irosi viata, cautand ceva ce nu exista. Insa, daca ne dorim suficient de mult, si daca si persoana respectiva isi doreste...putem fi perfecti unul pentru altul. Si cred ca este mai mult decat suficient.


- chiar ai doar 17 ani? ... ma uimesti ...
supermiki
Postat pe 6 August 2008 01:01
Mie imi place mult Platon si filosofia sa care spune ca exista lumea ideilor-a binelui absolut,a frumosului absolut,a iubirii absolute,a perfectiunii,iar noi traim intr-o lume in care aceste idei se oglindesc,insa imperfect,dar cred eu ca tocmai asta face lumea noastra,a oamenilor atat de fascinanta,cred ca exact aceasta impefectiune si posibilitate de aspiratie la ceva mai bun ne da motive sa ne trezim dimineata si sa zambim.Daca am fi toti perfecti,ne-am plictisi si nici macar nu ne-am da seama ca suntem pefecti.Si pana la urma,ce e perfect?Totul e atat de subiectiv...nu toti ne dorim acelasi lucru,iar daca s-ar face un standard de perfectiune si toti am fi facuti dupa acest standard am fi identici.Cat de trist...De fapt aceasta unicitate a noastra e fascinanta si capacitatea de a alege intre bine si rau,un liber arbitru,cel putin aparentul liber arbitru...puterea de a gresi sau de a face bine sau de a reusi,de a ne naste,de a muri-asta ne face extraordinari!Spranta-suntem minunati exact pt ca suntem asa de imperfecti,pt ca suntem oameni!
sweetpink
Postat pe 6 August 2008 01:29
"Perfection does not exist - you can always do better

and you can always grow."

- Les Brown
sweetpink
Postat pe 6 August 2008 02:32
Perfectiunea nu exista.......asa cum nici noi nu suntem perfecti si nici lumea in care traim nu este una perfecta!! a incerca sa atingi perfectiunea mi se pare........ca si cum ai alerga la nesfarsit dupa ,,fata morgana,,......si cu siguranta ai irosi timp pretios pt un tel pe care nu-l vei atinge niciodata!!!ce poti sa faci este sa te straduiesti sa faci mai bine ceva,sa incerci sa te autodepasesti.....dar nu vei ajunge sa fii perfect orice ai face!!!suntem fiinte limitate...Deseori auzim sintagma...,,ne intelegem perfect,, ...este un fel de a spune pt situatiile in care lucrurile chiar merg bine,stim cu totii cu nu poate fi lapte si miere in permanenta tocmai pt ca nu suntem perfecti!!De altfel,daca ar fi asa.......ar fi si f multa plictiseala
mell_30
Postat pe 24 August 2008 21:03
Octavian Paler (Dumnezeu sa`l ierte!) spunea... Daca iubesti un om perfect nu ai niciun merit ca il iubesti!
Kittynelle
Postat pe 27 August 2008 17:01
morticia_adams
Postat pe 5 Octombrie 2008 15:47
Pufi, nu iubesti un om perfect, dar e perfect pt tine deoarece ii iubesti si imperfectiunile.
mainedimineata
Postat pe 5 Octombrie 2008 18:50
De la: BIGUT, la data 2008-07-09 12:23:50 O fata draguta de pe aici zice, auzi draga cititorule(frumoasa cititoare) ca ea cauta perfectiunea.Nu stiu in particular la ce anume se refera, daca da sau nu la relatia perfecta, insa iata raspunsul meu in modul cel mai general posibil vis-a-vis de acest crez:
...............................................................
" Draga fata, ceea ce cauti tu, adica perfectiunea nu exista, este poate cea mai uzitata iluzie sau himera a Vietii pe care o cautam cu totii in zadar.
Nu cautam , sau nu visam oare cu totii perechea ideala,dragostea perfecta sau orice altceva?...nu vrem cu totii sa facem totul perfect?dar nu se poate, deoarece prin definitie Omul este imperfect.
Este sa zicem ca si cum ti-ai dori Nemurirea.
Asa ca nu te amagi, cauta doar lucrurile simple, iar cel mai simplu lucru de fapt, este CLIPA, pentru ca atunci cand vei ajunge sa intelegi ca este infinita (desi este mai mica decat o secunda), atunci vei trai cu adevarat Bucuria VIETII!"

Keep dreaming, nice girl!


Este greu de suportat perfectiunea! As vrea sa cunosc omul capabil sa suporte alaturi un om perfect: si-ar constientiza zilnic imperfectiunile. Si as vrea sa cunosc omul care afirma despre sine ca este un om perfect: ar fi un vesnic inadaptat la imperfectiunile vietii!
Oricum, notiunea de perfectiune este relativa, ea raportandu-se la conceptia fiecaruia... si cum "cati oameni, atatea idei", oare cate perfectiuni exista?
Uneori, alergand dupa himere, nu realizam ca perechea perfecta pentru noi se afla mult mai aproape decat ne asteptam.
Insa Bigut, chiar sa cauti numai lucruri simple? sa vanezi doar clipa?... mi se pare cam prea superficial... nu crezi???

Postat pe 29 Noiembrie 2008 12:41
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 23:17
Ma bag pentru doua momente in seama :
Cum suntem noi oamenii? Creati dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu. Cum este Dumnezeu?..perfect. ------> deci...Cum sunt oamenii? ............(cel putin teoretic) (e o chestie de prima vedere fara a intra in amanunte / detalii si toate cele' )

( Criy 16 ani)
criy
Postat pe 14 Ianuarie 2009 12:52
cred ca de multe ori ne indragostim nu de calitatile persoanei respective, ci tocmai de defectele ei!Asa ca in asta consta perfectiunea: in varietate!
c_r_i
Postat pe 14 Ianuarie 2009 20:16
perfectiunea e o iluzie...nu va fi niciodata atinsa!
angel_in_disguise
Postat pe 14 Ianuarie 2009 20:29
intelegerea exteriorul este obiectiva. ma refer ca toata lumea o vede blonda pe o fata care este blonda, iar o rochie impopotonata va iesi in evidenta si toata lumea o va observa. aici intervin desigur modurile de abordare ale fiecaruia, gusturile si asa mai departe. dar ce este palpabil o sa fie receptat la fel de toti oamenii. insa intelegerea sentimentelor sau gandurilor este un lucru subiectiv. asa este si perfectiunea. si eu cred ca nu exista stereotipi si nici nu putem clasifica lucurile astea care nu tin de materia palpabila ca sa zic asa. pentru mine perfectiunea este un lucru de moment, asa cum este si fericirea si iubirea si ura si toate celelalte sentimente. desi e greu sa recunoastem... un lucru care ne face fericiti la un moment dat s-ar putea sa nu ne starneasca interesul alta data. la fel si iubirea.... uneori credem ca sentimentele noastre o sa fie vesnice si poate peste o luna ne dam seama ca nu chiar asa. sunt asa multe lucruri la care nu ne gandim in viata asta. ma intristeaza superficialitatea. iar despre perfectiune, de exemplu pt mine astazi perfect este sinonim cu o persoana foarte draga. el este unicul lucru perfect azi. si totusi de cele mai multe ori tot el este cel mai imperfect element din viata mea. e perfect pt ca are niste ochi verzi si pt ca ma pune pe ganduri cateodata si pt ca il cam iubesc asa un pic azi sigur... pana maine mai vedem noi . si adevarul e ca de aia exista prezentul ca sa il traim acum in acest moment. e o greseala imensa sa traiesi prezentul proiectat in viitor. asa ca nu va mai cautati perfectiunea sau iubirea sau fericirea. vin ele la voi, numai sa stiti sa le primiti. v-am innebunit de tot oare?!
BeeS
Postat pe 14 Ianuarie 2009 22:07
Perfectiune ziceti? Nici n-as stii s-o recunosc . Iar daca as fii cu totul intimplator perfecta cred c-as trai un cosmar. PAAAAAAAAA
nocturnalia
Postat pe 19 Ianuarie 2009 15:07
perfectiunea este un termen subiectiv.cum o recunoastem?pei mai mult cu inima,mai putin cu mintea.perfectiunea se simte nu se analizeaza.
razz
Postat pe 24 Ianuarie 2009 01:15
Pai daca i-ai raspuns la fata aceea draguta de ce ai mai postat si aici raspunsul? Da, e ok raspunsul tau. Happy?
kris07
Postat pe 27 Ianuarie 2009 19:06
De la: razz, la data 2009-01-24 01:15:40perfectiunea este un termen subiectiv.cum o recunoastem?pei mai mult cu inima,mai putin cu mintea.perfectiunea se simte nu se analizeaza.

perfect e ce simti tu nu ce aud ceilalti
yumy
Postat pe 27 Ianuarie 2009 19:09
Oare Razz ? Sa simti perfectiunea? SA cred ca esti un norocos ,un ALES care stie sa perceapa perfectiunea? Deh......
nocturnalia
Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:48
Perfectiunea nu exista decat in inchipuirea noastra...noi vrem doar sa o atingem si oricat am incerca, vom constata ca este tot mai departe de noi...Este o iluzie pe care ne-o dorim cu totii dar din pacate nu o putem avea...Trist si real in acelasi timp! Important este sa vrei sa tinzi catre perfectiune...cine stie? Poate ca vei reusi sa-i simti prezenta....
emica
Postat pe 28 Ianuarie 2009 21:19
De la: nocturnalia, la data 2009-01-28 15:48:10 Oare Razz ? Sa simti perfectiunea? SA cred ca esti un norocos ,un ALES care stie sa perceapa perfectiunea? Deh......

nu sunt un "ales"...dar stiu sigur ca fiecare dintre noi vede lucrurile cu alti ochi.un lucru care pentru tine poate fi banal,pentru mine poate fi fantastik;o persoana care a fost parasita de cineva poate fi perfecta pentru altcineva(jumatatea perfecta).gandeste-te la situatiile care tie ti s-au parut aproape perfecte,chiar daka ele nu erau nici pe departe asa,tu ai trait acea clipa cu sentimentul perfectiunii...ai simtzit-o in inima ta macar pt o clipa,sunt sigur.
"beauty is in the eye of the beholder"
razz
Postat pe 29 Ianuarie 2009 01:36
Mi-a placut comentariul tau...Razz...De multe ori ceea ce arunca altii noi luam ca si cum ar fi ceva ceresc...dar chiar asa este pentru noi...
emica
Postat pe 29 Ianuarie 2009 16:26
situatii perfecte... ;oameni perfecti...
brunetzik_ro
Postat pe 30 Ianuarie 2009 16:51
perfectiunea exista in masura in car enoi o vedem. zicea cineva ca tindem doar spre ea, fara a o putea atinge.. la fel ca in cazul fericirii.. oare?! poate eu sunt perfecta cu cosuri pe fata, paote tu esti perfect cu un picior mai mic decat celalalt.. florile astea otravitoare sunt considerate perfecte, stiati? perfectiunea e acolo unde o vedem, nu acolo unde o cautam.. ;)
KALI03
Postat pe 6 Februarie 2009 20:32
Marea problema e ca nu-si da nimeni seama ca problema cu perfectiunea e o notiune VECHE sau care tine de FILOZOFIE! Exista o alta notiune mult mai imp. - STAREA de ECHILIBRU si mai ales - ECHLIBRU ACTIV! EINSTEIN a spus ca totul e in permanenta schimbare, transformare. Da , dar asta in cautarea echlibrului. Nu exista ceva perfect , blocat undeva. Iar intre doi oameni e vorba de cunoastere, comunicare, sustinere. Trebuie sa se potriveasca, sa se respecte si sa vada cum se sustin si se echilibreaza unul pe altul si sa comunice ca sa faca si un pact cumva. Iubirea de la distanta era pe vremea cand oamenii erau ca animalele la distanta, se vedeau intamplator, li se parea ceva interesant si cand se uneau traiau la plezneala ca animalele cum se traia odata. Povestile nu mai au legatura cu realitatea. Omenirea evolueaza.
ema_rice
Postat pe 7 Martie 2009 00:43
De la: sweetpink, la data 2008-08-06 01:29:05Mie imi place mult Platon si filosofia sa care spune ca exista lumea ideilor-a binelui absolut,a frumosului absolut,a iubirii absolute,a perfectiunii,iar noi traim intr-o lume in care aceste idei se oglindesc,insa imperfect,dar cred eu ca tocmai asta face lumea noastra,a oamenilor atat de fascinanta,cred ca exact aceasta impefectiune si posibilitate de aspiratie la ceva mai bun ne da motive sa ne trezim dimineata si sa zambim.Daca am fi toti perfecti,ne-am plictisi si nici macar nu ne-am da seama ca suntem pefecti.Si pana la urma,ce e perfect?Totul e atat de subiectiv...nu toti ne dorim acelasi lucru,iar daca s-ar face un standard de perfectiune si toti am fi facuti dupa acest standard am fi identici.Cat de trist...De fapt aceasta unicitate a noastra e fascinanta si capacitatea de a alege intre bine si rau,un liber arbitru,cel putin aparentul liber arbitru...puterea de a gresi sau de a face bine sau de a reusi,de a ne naste,de a muri-asta ne face extraordinari!Spranta-suntem minunati exact pt ca suntem asa de imperfecti,pt ca suntem oameni!



gooooooood point!
juneperfume
Postat pe 31 August 2009 14:10
aveti drepate...cu totii,....tocmai imperfectiunea noastra pune "sarea si piperul " in viata.
asa ca bucurati-va de viata imperfecta pe care o avem cu totii...e singura si cea mai frumoasa ce ni s-a dat.
cantafabule
Postat pe 31 August 2009 14:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa inteleaga ca si el greseste? 47 De la: franziska_eu 3 Februarie 2012 11:56
Pt pagubitii BCR si numai - http://www.creditbcr.ro/ 1 De la: luminutza 21 August 2010 18:05
Dilema! 21 De la: roz5bule6lila7 4 Iulie 2009 18:36
Vise "primitive" si realitatea iubiriilor 3 De la: diana1981 6 Septembrie 2009 19:50
multumesc de acum 1 De la: luciana_d 28 Aprilie 2010 02:13