Setari Cookie-uri

PLS HELP ME

buna tuturor...tocmai am absolvit liceul pedagogic si acum initial ar trebui sa ma indrept catre o anumite facultate,dar credeti-ma ca habar n-am
nush incotro sa o apuc ...as da la psihologie si stiinte ale educatiei,la sectia pedagogie sau invatamant primar si prescolar ...dar parca nush,iarasi sa trec prin liceu??ar fi cam aceleasi chestii ...ca eu acum cu pedagogicul pot merge direct in invatamant( miercuri am titularizarea,o dau ca sa o am data ) ..apoi,de vreo cateva zile,ma tenteaza rau tare facultatea de litere..dar oare nu e greu?ce anume se invata acolo?? as da si la stiinte ale comunicarii ..dar pur si simplu nu stiu!!!! plsss....imi puteti da niste sfaturi ca sunt ametita rau de tot ...vreau ceva fara mate,asta e clar ...pe partea umanista ...
wild_angel
Postat pe 9 Iulie 2008 18:39
Draga Angel, daca nu stii înca ce ai de facut, atunci cel mai bine ar fi sa mergi la litere, e greu dar nu imposibil, având în vedere formatia ta de pana acum. Si perspectiva ta va fi tot învatamântul, cel putin pâna când te lamuresti ce e cu stiintele sociale.La urma urmei la scoala poti merge pâna îmbatrânesti daca ai resursele necesare. Succes deci!

Postat pe 17 Iulie 2008 05:48
salut daca nu esti hotarita poate mai bine ramii un an in invatamint sa vezi daca iti place aceasta meserie si apoi cind te lamuresti poti face orice facultate vrei
marinela_diana
Postat pe 22 Iulie 2008 19:55
Buna!
In primul rand ma bucur ca vad pe cineva din orasul meu natal pe forumul asta. Si eu sunt tot din Vaslui, desi de 5 ani locuiesc in Iasi. Mai intai facultatea, iar apoi am ales o viata aici ... Am facut facultatea de istorie, in liceu crezand ca a fi profesor e marea mea menire in viata. Dupa examenul de licenta luat cu 9:75 am dat titularizarea si am luat nota 8:00, si cu toate astea nu am prin post in iasi nici macar de suplinitor, ca sa nu mai zic de titular. Am prins pe undeva pe la tara la vreo 40 de km de iasi, dar ... am renuntat la ideea de a fi profesor. Desi ma repet ani buni am crezut ca nu pot face altceva decat sa predau, si o vreme am crezut ca imi place ... am renuntat. Cred ca e lesne de inteles de ce. Sunt tanara, visez sa am o familie, un viitor si cu salariul de suplinitor la tara nu prea intrezaream un viitor maret. M-am angajat la o firma de constructii unde recunosc la inceput nu-mi gaseam locul si unde nu a contat ca aveam o facultatea (nu era in domeniu, si nu a tinut nimeni cont de asta). Am incept de la operator calculator si am invatat sa fac munca de birou, pe care o fac inginerii in constructii. Si am avansat in scurt timp, mai repede decat mi-as fi inchipuit. Iar acum nu ma mai vad vreodata predand si vorbind copiilor despre istorie.
Tie, draga Angel iti doresc sa fi luat decizia cea mai buna pentru tine si mult succes!
diana2324
Postat pe 4 Septembrie 2008 13:18
De la: wild_angel, la data 2008-07-09 18:39:16buna tuturor...tocmai am absolvit liceul pedagogic si acum initial ar trebui sa ma indrept catre o anumite facultate,dar credeti-ma ca habar n-am
nush incotro sa o apuc ...as da la psihologie si stiinte ale educatiei,la sectia pedagogie sau invatamant primar si prescolar ...dar parca nush,iarasi sa trec prin liceu??ar fi cam aceleasi chestii ...ca eu acum cu pedagogicul pot merge direct in invatamant( miercuri am titularizarea,o dau ca sa o am data ) ..apoi,de vreo cateva zile,ma tenteaza rau tare facultatea de litere..dar oare nu e greu?ce anume se invata acolo?? as da si la stiinte ale comunicarii ..dar pur si simplu nu stiu!!!! plsss....imi puteti da niste sfaturi ca sunt ametita rau de tot ...vreau ceva fara mate,asta e clar ...pe partea umanista ...


Eu nu iti recomand sa te indrepti catre invatamant. In primul rand profesorii sunt prost platiti, mai ales la inceput, ai un salariu de mizerie. Abia dupa 20 de ani d einvatamant ai un salariu decent. Tatal meu este profesor are 15 mil salariu plus sporuri , ore supimentare, ajunge la 20 mil. Asta cu salariul este una. Plus ca elevii in ziua de azi lasa de dorit, majoritatea sunt dezinteresati de scoala iar lucrul asta dezamageste un profesor. Te sfatuiesc sa te indrepti spre litere deoarece ai si alte posibilitati de ate angaja. O prietena este studenta lalitere iar din primul an a lucrat part time la vodafone-call center si are 10 mil.

Postat pe 4 Septembrie 2008 13:49
simbio
Postat pe 17 Septembrie 2008 20:24
simbio
Postat pe 17 Septembrie 2008 20:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de un sfat 15 De la: rashela 6 Ianuarie 2011 17:20
modal 3 De la: Barbie30 6 Octombrie 2010 18:48
Invatamant 20 De la: kudika326097 18 Octombrie 2010 18:00
Buna seara 6 De la: kudika_12704 24 Iulie 2012 08:33
buna ziua tuturor! As dori daca puteti sa ma ajutati cu ceva sfat 1 De la: NdK 2 Decembrie 2013 15:56