Setari Cookie-uri

Manele VS Rap


Postat pe 13 Iulie 2008 18:50
Hmmm abia astept sa vad parerile voastre despre un duel intre baietzii care se dau mari si tari "am bani,masini,femei":) si baietzii rai de la colt de strada care isi fac de cap noaptea cu sticla de bere la colt de strada gata sa te ia la p..a dak ai facut un pas gresit >:)

Postat pe 14 Iulie 2008 12:32
daca ai pus doar aceste doua genuri de muzica,aleg rapp.ascult mai multe
genuri de muzica dar rock nu si manele nici atat.manelele au aceleasi versuri toate,de dusmani,de bani,de dragoste,am gagica,nu am gagica...Nu sunt singurii care fac asta dar ei prea le repeta...
ramo77
Postat pe 14 Iulie 2008 13:04
De la: ChangeStyle2008, la data 2008-07-14 12:32:05Hmmm abia astept sa vad parerile voastre despre un duel intre baietzii care se dau mari si tari "am bani,masini,femei":) si baietzii rai de la colt de strada care isi fac de cap noaptea cu sticla de bere la colt de strada gata sa te ia la p..a dak ai facut un pas gresit >:)


acum depinde ce pareri vrei tu sa aflii.Eu mi-am spus parerea in privinta muzicii,nu a celor ce o canta...
ramo77
Postat pe 14 Iulie 2008 13:08
Pey..........change cum te-o chema pe tine,numai tu puteai sa gasesti subiectul asta

Postat pe 17 Iulie 2008 00:53
Ca sa zic sincer...Da.Ascult manele.Rar ce-i drept.Da.Ascult rap.Da.Ascult toate genurile muzicale.Asta nu ma impiedica sa fiu "om de omenie".Intr-adevar,de cele mai multe ori manelele sunt asociate taranilor,cocalarilor,hip-hop-ul borfasilor,house-ul (clubbing,minimal si toate natiile lui) lumii bune.Ce ma impiedica pe mine sa fac parte din asa zisa lumea buna daca ascult manele in loc de house?Care este considerata a fi lumea buna,defapt?Cei care o ard prin cluburi de fite?Cei care se imbraca numai de la brand-uri?Care este lumea proasta?Cine sunt taranii?Cei care asculta manele?Cei care o ard prin discoteci care rasuna de manele?Cei care danseaza din buric?
Cu ce se diferentiaza muzica hip-hop,mai exact versurile acetui gen de muzica de versurile manelelor?Cu faptul ca in hip-hop majoritatea versurilor sunt de genul "sunt golan,fur,ma droghez,am tarfe...dati-as,lua-mi-ai,proptitzi-as"?Cu faptul ca majoritatea versurilor manelelor contin agramatisme de genul "fratii mei e pui de lei","pumnii mei minte nu are"?Cine este defapt lumea "buna"?La asta o sa va raspundeti voi.
Cred ca orice stil muzical prezinta avantaje si dezavantaje,mai exact puncte tari,puncte slabe.In concluzie,nu genul muzical influenteaza mentalitatea oamenilor,caracterul lor,comportamentul lor,ci mai degraba educatia primita acasa si anturajul.
P.S.Nu ma .E ceea ce cred eu

Postat pe 26 Iulie 2008 21:50
Asta cu lumea buna ...ce sa zic.. .Eu nu ascult niciodata manele si nici muzica populara si sa stii asta n-are legatura cu lumea. Pur si simplu nu-mi place .nu ascult nici muzica simfonica... dar imi place" Balada"
Ascult orice alta muzica daca imi incanta auzul
FIECARE CU GUSTURILE LUI
carela
Postat pe 29 Iulie 2008 11:36
Stiu k nu are nici o legatura q lumea buna sau rea,dar asta voiam sa explic,faptul k lumea ii baga p toti in aceeasi oala:)..."manelistii e tarani " sau "rockerii sunt drogati".Sunt niste idei stupide,idei de turma si tind sa cred k asa va fi mereu ...oricum...oameni buni,auditie placuta

Postat pe 29 Iulie 2008 17:08
maneaua e cel mai mare kitch muzical.prin asta cred ca am zis tot.iar cei care le canta sunt penibili.. .asa ca nu are rost sa facem asemena comparatii cu orice alt gen muzical.
razz
Postat pe 30 Iulie 2008 16:36
Exact qm tie ti se pare maneaua cel mai mare kitch muzical,si mie mi se pare drept sa ascult ceea ce imi place,si sa mi se rupa de ceea ce crede lumea,indiferent de genul de muzica pe care il ascult .No ofence..asta e spiritul democratiei

Postat pe 30 Iulie 2008 21:07
Manele vs rap... eu aleg clar rapul. Mai bine exprimarea libera si directa si versuri facute p loc decat boceli penibile despre bani, femei si dusmani.
Cristinaaaa
Postat pe 31 Iulie 2008 02:18
categoric rap
Ana_stasya
Postat pe 31 Iulie 2008 10:06
Manelele reprezinta un gen muzical?!
andra_vlad
Postat pe 31 Iulie 2008 10:16
intre cele doua nu exista termen d comparatzie.asta daca vorbim de rap asa cum era el la inceputuri, asta daca vorbim de rap ca un stil de viata, o muzik pura, simtita, a unor oameni care, desi incarcati de greutati, au multe de spus.(rap-ul, ca element al miscarii hip-hop, alaturi de grafitti, breaking si dj'ing, s-a nascut acum mai bine de 3 secole, in cartierele sarace ale americi, locuite d negrii si hispanici).buuun. acum, de la rap-ul original, care nu canta de femei, bani, masini, si alte balarii, pana la fifty cent si prietenii lui, e cale lunga. rap-ul nu inseamna nimic din toate astea.miscarea hip-hop nu inseamna femei si bling bling...doar ca, de dragul banilor, s-a ajuns si la asta.
vorbind de rap-ul bling bling, mi se pare ca intre el si manele nu e mare diferenta.fifty cent tot un mare cocalar e...si copilu minune tot bling bling are la gat.deci tot treaba aia e.
blanarigeanu
Postat pe 31 Iulie 2008 11:05
aaaa, si baietzii de la coltz care stau cu berea si te sparg daca te uiti un pic mai ciudat le ei, tot cocalari se numesc! si mai mult ca sigur asculta bug mafia si manele
blanarigeanu
Postat pe 31 Iulie 2008 11:07
:))) evident aleg rap
blanarigeanu
Postat pe 31 Iulie 2008 11:08
RAP ROCK RAP
carela
Postat pe 31 Iulie 2008 12:00
cand ma gandeam si eu sa scriu ceva am citit ce ai scris tu. exact acelasi lucru gandeam si eu, deci m-ai scutit de scris :) big up!
llewellyn
Postat pe 31 Iulie 2008 12:28
Manelele ne strica tara, renumele, ca si tiganii de altfel. Chiar daca se spune ca nu exista petrecere fara manele, tot nu nvoi inghite acest lucru mizer. Mi-e rusine cu manelistii ("cantaretii") si cu cei care asculta manele. Daca as putea, v-as arde pe rug, v-as impusca, numai sa muriti, sa dispareti.
Cat despre topic, as alege rap-ul, dar numai pentru mesajul pe care il exprima, sau mesajele mai bine zis.
alexandra_blonda
Postat pe 31 Iulie 2008 13:58
da. mi-a placut raspunsul unei fete de la inceput. ,,eu prefer rapul. manelel sunt la fel. numai bani, femei".
hmmm.. asta se intampla cand versurile sunt intr o alta limba. se comenteaza muzica de parca ar intelege versurile. rapul are cam aceleasi versuri ca si manelele. sunt versiunea americana tot cu golanasi scapatati sau saraci care se impusca, la fel ca tiganii, se plang de femei si ca au bani. numai de dusmani nu cand
asa ca ele nu pot fi puse in opozitie din moment ce sunt sinonime...
little_duck
Postat pe 31 Iulie 2008 14:58
lumea buna nu e in clubiri asa ca nu te poti considera mai bun ca ei daca nu faci asa. lumea buna e in facultati, lumea buna are o cultura, a invatat ani buni, a citit din toate domeniile, asculta muzica buna, ocupa functii importante pe merit, au un comportament select. din mom ce asculti manele care au un caracter atat de limitat, e clar tot...
little_duck
Postat pe 31 Iulie 2008 15:01
De la: little_duck, la data 2008-07-31 15:01:53lumea buna nu e in clubiri asa ca nu te poti considera mai bun ca ei daca nu faci asa. lumea buna e in facultati, lumea buna are o cultura, a invatat ani buni, a citit din toate domeniile, asculta muzica buna, ocupa functii importante pe merit, au un comportament select. din mom ce asculti manele care au un caracter atat de limitat, e clar tot...

Subscriu !
Aaaa, cu ocazia asta mi-am adus aminte de o comparatie pe care a facut-o tata de curand si care m-a amuzat tericil :''Cum sunt manelele pt muzica asa e Otv-ul pt televiziune !'' :)
bastiuta
Postat pe 31 Iulie 2008 15:09
of, doamne, ce pot sa citesc. unde e tolenta cu care se lauda lumea ca o are?
deci lumea buna e cea care se duce la facultate, are o functie buna, stie din toate domeniile, adica are cultura generala; dau dreptate, asta asa este; DAR daca cineva asculta manele, rock sau mai stiu eu ce, trebuie "ars pe rug".

despre rap, hip-hop: ibntr-adevar exprima mari adevaruri, ritmuri frumoase, merita ascultate si mai sunt si bune pt dans, dar cand trantesc acele cuvinte legate de zona intima, s-a dus tot, dovada clara de LIPSA DE EDUCATIE SI BUN SIMT al celui care canta; mare pacat.

cat despre manele: din pacate sunt toat epuse in aceeasi oala; toti tiganii lipsiti de un gram de educatie care nu au ce face s-au apucat sa cante asa-zisele manele despre bani, dusmani, femei intr-un ritm care zgarie rau ureche; si totusi sa zic 4-5% din manele chiar sunt reusite, cu versuri normale despre viata, alea merita ascultate si intretin bine atmosfera la o petrecere.

concluzia: manelele si rap, hip-hop-ul sunt niste genuri foarte frumoase si bune pentru petreceri, dar din pacate prea multe "uscaturi" au stricat aceste genuri.
skorpyo
Postat pe 31 Iulie 2008 15:24
De la: ioanathaaa, la data 2008-07-31 11:05:40intre cele doua nu exista termen d comparatzie.asta daca vorbim de rap asa cum era el la inceputuri, asta daca vorbim de rap ca un stil de viata, o muzik pura, simtita, a unor oameni care, desi incarcati de greutati, au multe de spus.(rap-ul, ca element al miscarii hip-hop, alaturi de grafitti, breaking si dj'ing, s-a nascut acum mai bine de 3 secole, in cartierele sarace ale americi, locuite d negrii si hispanici).buuun. acum, de la rap-ul original, care nu canta de femei, bani, masini, si alte balarii, pana la fifty cent si prietenii lui, e cale lunga. rap-ul nu inseamna nimic din toate astea.miscarea hip-hop nu inseamna femei si bling bling...doar ca, de dragul banilor, s-a ajuns si la asta.
vorbind de rap-ul bling bling, mi se pare ca intre el si manele nu e mare diferenta.fifty cent tot un mare cocalar e...si copilu minune tot bling bling are la gat.deci tot treaba aia e.

Sincer..imi place de tine

Postat pe 31 Iulie 2008 15:46
De la: little_duck, la data 2008-07-31 15:01:53lumea buna nu e in clubiri asa ca nu te poti considera mai bun ca ei daca nu faci asa. lumea buna e in facultati, lumea buna are o cultura, a invatat ani buni, a citit din toate domeniile, asculta muzica buna, ocupa functii importante pe merit, au un comportament select. din mom ce asculti manele care au un caracter atat de limitat, e clar tot...


Pai la asta ma refeream eo si cred ca incerc sa o explic pt a nush cata oara..Ca spiritul de turma ne acapareaza pe toti,si majoritatea tind sa creada ca lumea buna o arde prin cluburi "bune" tipul "Banbu".A se vedea site-ul www.pitzipoanca.org -I adore it:)).Daca t refereai la mine cu manelele,am uitat sa precizez ca singurele ocazii la care le ascult sunt petrecerile sau majoratele.Nu aunt genul care sa faca fasoane la orice chestie,deci prefer sa ma distrez pe orice tip de muzica,favorabil sau nefavorabil,decat sa stau cu un bot kilometric undeva intr-un colt, batand din picioare ca un copil mic,asteptand ca cineva sa mi vada crizele si sa schimbe melodia .PEACE

Postat pe 31 Iulie 2008 15:56
blanarigeanu
Postat pe 31 Iulie 2008 16:31
Sincer...nici una nici alta Prefer alte stiluri muzicale
mell_30
Postat pe 2 August 2008 17:04
pentru fata care nu crede ca exista termen de comparatie intre cele doua.
tu asculti rap de acum 3 secole, versurile vb de scalvie cumva si nu stiu eu?? ceilalti asculta muzica tot atat de veche??? nu, sunt curioasa, muzica de p vremea aceea. interesant. sa imi ziceti si mie daca traiesc aasa de greu cei ce canta rap. daca nu vb despre bani si altele.
little_duck
Postat pe 4 August 2008 13:23
e foarte greu sa compari genurile astea . ca si cum ai face comparatie intre parazitii si guta sau salam si p.diddy e de apreciat ca nu e situatia de a alege intre copilul minune si david gueta sau scorpions ( ca sa mai diversificam stilurile). E un subiect unde fiecare are o alta opinie pentru ca toti ascultam muzica diferita oricum eu aleg muzica rap nu numai pentru versurile care chiar au un mesaj foarte bun de cele mai multe ori ( si ma refer si la rap-ul romanesc pentru ca pana la urma e vorba de droguri si de probleme actuale si ar trebuii sa deschida ochii multora) dar daca ma duc la o petrecere si se pune si o manea , doua, nu ma ridic sa plec sa fac fite si figuri ca vai ce nu suport manelele. asta e, pana la urma trebuie sa te distrezi pe orice muzica atata timp cat esti cu prietenii tai. iar la tine acasa esti liber sa asculti ce vrei tu ( da' sa nu iti bubuie peretii din cauza muzicii duminica seara la 2 cand oamenii incearca sa doarma ca ii asteapta munca luni )
dizzy_devilyn
Postat pe 7 August 2008 07:27
just meg daca apreciezi site-ul lui bad pitzi si fashion pitzi incearca si cocalari.ro e asemanator si merg "mana in mana".numai ca nu e dedicat numai pitzipoancelor ci si pitziponcilor
dizzy_devilyn
Postat pe 7 August 2008 07:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Peninsula (Tg. Mures) 4 De la: Gabrielalala 19 August 2010 01:51
modele prea slabe 2 De la: ANNYBLONDY 25 Iulie 2009 19:15
Pentru iubitorii de folk:) 10 De la: bemilia 21 Iulie 2009 20:07
mam apucat de cantat si am nevoie de sfaturi sau pareri 206 De la: kudika_28204 17 Aprilie 2014 11:27
caut urgent prieteni,prietene pt a merge la PINK MARTINI sau CRANBERRIES!!!!!!!!! 19 De la: dragon_fly88 27 Iunie 2010 17:42