Setari Cookie-uri

Manele VS Rap

Sant sigura k multzi sau multe dintre voi ascultati cateva manele...dar va e rusine sa recunoasteti...Bineinteles k dintre rap si manele nu exista comparatie ..rap`ul e :X:X...dar stitzi ... nu toate manele sunt gen " sant barosan,, am bani... sant smecher" chiar sunt unele kare vorbesc despre dragoste. ...la fel cum e si la rap sant multe care...lasa de dorit... Eminem de knd sunt mica il ador pe eminem...si chiar face treaba buna;) ...app si pt acea fata ce ii vine sa ii "omoare" pe cei ce canta manele...si cei care asculta.. kt timp nu o afecteaza pe ea personal..... sant unii cantaretzi de manele chiar chiar au voce superba..pacat k si`o irosesc cu prostii...sincer am vazut si rockeri ..kare erau total impotriva manelelor la mai multe chefuri...fiind putin alcolizati...dansau pe manele se "supeau" deci... nu mai spunetzi atta k vaii mainelele is josnice pt k data si o data si o data o sa asc ..pe ascuns bineinteles... Probabil vei zice k sunt manelista...sau cine stie ce...dar nu chiar nu sunt..prefer house-ul , si chiar rap`ul ... dar nu fac crize knd kanta o manea...deci daka nu iti place Nu asculta!
Printz3s
Postat pe 18 Decembrie 2008 01:12
sunt pro si manele si rapp orice inafara de rock :))
alina_luminita
Postat pe 18 Decembrie 2008 01:16
buna, eu una nu pot asculta manelele, nu le pot suporta. ma zgarie pe timpan. nu am nimic cu cei care asculta manele e alegerea lor, dar atata timp cat nu asculta de fata cu mine e totul ok. rapp-ul e viata mea. ascult si rock, house, hip-hop, rock'n'roll, clubbing.
secondlifegirlzepp
Postat pe 2 Februarie 2009 20:42
acest subiect manele,a devenit un subiect tabu.majoritatea spun ca nu asculta manele dar in PC-ul lor e full de manele.poate cateodata ii discriminam pe alti pt k asculta acest gen de muzica manele si simtindu'se marginalizat atunci neaga acest lucru.suntem liberi sa ascultam orice gen de muzica DAR cu parere de rau ne lipseste cu desavarsire simtul responsabilitati si de a recunoaste ce ne place.
draguta_anamaria
Postat pe 2 Februarie 2009 20:48
Ca genuri muzicale: manele, rapp, house, hip-hop, clubbing sunt niste gunoaie.
Fiind gunoaie, oricine poate face (ca nu compune) aceste tipuri de melodii in minute, daca are un pc sau un pian electric/multi.

Postat pe 2 Februarie 2009 20:49
Rap (underground si necomercial) 4 ever ...manele nu pot sa ascult pt ca imi distruge membrana timpanica....Gusturile nu se discuta!!!
BogdanPaul
Postat pe 9 Februarie 2009 14:14
Nici una din cele doua categorii
_dulcik_
Postat pe 15 Februarie 2009 22:06
ascult orice muzica dar daca ar fi sa aleg asa laege asa o mel rap una manea etc sa impac si capra si varza...........
everything_for_you
Postat pe 1 Aprilie 2009 15:10
pana la urma sunt multi care asculta manele si nu recunosc asta... aveam o prietena care zicea ca ea asculta numai rap si cand am fost la ea acasa mi-a bagat numai manele de mi-au iesit prin ochii
_dulcik_
Postat pe 1 Aprilie 2009 20:49
De la: alina_luminita, la data 2008-12-18 01:16:33sunt pro si manele si rapp orice inafara de rock :))

evident.. rock-ul e pentru drogati, alocoolici si nespalati, nu? oricum te inteleg, in general muzica rock e mult prea complexa si are mesaje mult mai profunde decat ce ti-au mai facut dusmanii si cat de "bastan" esti asa ca... normal ca nu iti place. auditie placuta in continuare la bani, dusmani si femei.
the_she_devil
Postat pe 20 Mai 2009 18:13
Diavolyta_
Postat pe 31 Mai 2009 21:26
cand o sa invatati ca hip hopul e o cultura care include si muzica RAP,nu "rapp"?
Boka
Postat pe 10 Septembrie 2009 02:01
O raspundere intraziata rau dar cred ca merita.....
Ai spus ca hip hop-ul spune ceva de genu"am femei ma droghez ma f*t si altele"
Ei bine afla ca pe langa aceste versuri se afla si niste mesaje puternice catre toti romani...
Dar este pacat ca numai ascultatori adevarati il inteleg....
PACE!!!
JustRap
Postat pe 9 Octombrie 2009 03:40
Nu as face comparatia asta , manelele sunt muzica?
angelfromheaven
Postat pe 16 Octombrie 2009 18:40
Nu stiam ca maneaua a fost recunoscuta drept gen muzical , asa ca nu exista acest versus nu ? manelele exista la noi aici " ca e multi bo$$i mancatias " , nu exista peste tot , ca mai auzi pe la turci sau chiar greci , asta-i partea a 2 a , e ca si cum ar asculta un roman care nu isi cunoaste nici propria limba prea bine , muzica in chineza , eu ascult hip hop , rap , printre multe altele , cum ar fi jazz , blues etc. injuraturile nu inseamna lipsa de cultura , lipsa de respect ori de educatie , uneori subliniaza ura cu care ei canta , alte ori ironia , uneori este doar de amuzament , lasand deoparte artistii romani care parca ar invata alfabetul incepand cu litera P , e un versus ce probabil va duce la certuri , dar in general muzica reflecta personalitatea , sa nu va speriati daca gasiti ceva nereguli la manele lovers
Denver
Postat pe 17 Octombrie 2009 00:34
deci...n-am rabdarea sa citesc toate mesajele....dar voi raspunde..si ma scuzati daca s-a mai zis chestia asta....eu ascult rap de cativa ani buni....si altii zic ca asculta toate genurile..manele si rap....aici voi da un ,,citat" din Parazitii : ,,Daca asculti si Parazitii si muzica tiganeasca te invit sa-ti bagi p**a in mata , nimeni n--o sa te opreasca".

Deci Peace !

si la multi dusmani manelarilor....si-mi pare bine ca s-a schimbat Puya in stilu ,,undeva-n balcani , change , vip"...nu face decat ca acei inculti care asculte manele sa asculte un mix dintre manele-house-rap.
Katte02
Postat pe 13 Decembrie 2009 18:03
De la: , la data 2008-07-14 12:32:05Hmmm abia astept sa vad parerile voastre despre un duel intre baietzii care se dau mari si tari "am bani,masini,femei":) si baietzii rai de la colt de strada care isi fac de cap noaptea cu sticla de bere la colt de strada gata sa te ia la p..a dak ai facut un pas gresit >:)
gitan
Postat pe 7 Ianuarie 2012 12:25
De la: ioanathaaa, la data 2008-07-31 11:05:40intre cele doua nu exista termen d comparatzie.asta daca vorbim de rap asa cum era el la inceputuri, asta daca vorbim de rap ca un stil de viata, o muzik pura, simtita, a unor oameni care, desi incarcati de greutati, au multe de spus.(rap-ul, ca element al miscarii hip-hop, alaturi de grafitti, breaking si dj'ing, s-a nascut acum mai bine de 3 secole, in cartierele sarace ale americi, locuite d negrii si hispanici).buuun. acum, de la rap-ul original, care nu canta de femei, bani, masini, si alte balarii, pana la fifty cent si prietenii lui, e cale lunga. rap-ul nu inseamna nimic din toate astea.miscarea hip-hop nu inseamna femei si bling bling...doar ca, de dragul banilor, s-a ajuns si la asta.
vorbind de rap-ul bling bling, mi se pare ca intre el si manele nu e mare diferenta.fifty cent tot un mare cocalar e...si copilu minune tot bling bling are la gat.deci tot treaba aia e.
gitan
Postat pe 7 Ianuarie 2012 12:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
B'ESTFEST 2009 13 De la: muninn 21 Februarie 2010 00:11
1950+ 6 De la: Marco__ 7 Martie 2012 00:15
cvartet incantare - muzica de calitate 1 De la: kudika355386 19 Ianuarie 2011 20:06
Unghii false 3 De la: Spitfire_artisan 7 Iulie 2009 20:28
Festivalul Anonimul 2 De la: ady1328 2 August 2009 13:55