Setari Cookie-uri

povestea fara happy end

Cam asta e povestea mea:
L-am intalnit, m-am indragostit, ne-am casatorit pe 15.09.2007.
Suntem vecini, gard in gard ca sa intelegeti, nu a fost o relatie numai lapet si miere. De la inceput ne-am tot certat, dar am considerat k asta nu e un lucru anormal, nu-l cred pe cel care spune ca s-au inteles perfect.Inainte de casatorie am stabilit sa locuim doar noi doi in apartamentul mamei mele, apartament ce mi l-a lasat mie nu locuieste acolo. Eu am considerat k cel mai bine este sa fim singuri la casa noastra doar noi doi iar el a fost de acord. Astfel dupa casatorie ne-am apucat la renovat apartamentul. Toate buen si frumoase pana cand a fost gata nuam bun de locuit, apoi s-a schimbat la 360 de grade. Mi-a reprosat ca a muncit in casa la altii, ca nu va sta acolo niciodata din cauza mea, k eu sutn in staer sa-l dau afara din casa la orice ora...etc. A culminat cu o violenta verbala ce nu pot sa o descriu si concluzia a fost ca nu vrea sa mai auda de mine. Dupa cum v-am spus nu a fost prima cearta dar de data asta m-a facut sa am gandesc mai bine si sa-mi dau seama ca nu asat imi doresc de la viata. Martor imi este Dumnezeu ca nu am vrut decat sa am familia mea alaturi de barbatul pe care l-am luat de sot. Acum trebuie sa-i dau partea lui de bani pe care a investit-o in apartament si sa am duc sa intentez divortul. As fi vrut sa se termine repede prin acordul ambelor parti, dar i-am scris un mail despre asta, dar adopta tacerea si indiferenta (la fel cum a facut si pana acum).
Rugamintea mea era sa imi dati un sfat: pot intenta eu divot, dar fara martori (nu as vrea sa implic pe imeni si oricum cine s-ar baga in asa ceva...)M-am tot uita pe net si am vazut ca nu este nevoie de martori decat la divortul de comun acord.
Voi ce stiti desper asta?
dyanamaryn
Postat pe 14 Iulie 2008 14:56
poti divorta fara nici o problema,trebuie doar sa fii decisa si sa cauti un avocat

strava
Postat pe 15 Iulie 2008 22:29
Înþeleg cã nu mai staþi împreunã. În acest caz poþi intenta divorþ pentru "pãrãsire de domiciliu" fãrã a avea nevoie de acordul ambelor pãrþi. Trebuie sã lãmuriþi însã problema pretenþiilor materiale (financiare) pentru a nu avea surprize. Cel mai bine ar fi sã-þi iei un avocat.
adicon
Postat pe 16 Iulie 2008 08:46
poti divorta linistita fara martori, insa nu fara avocat.
sunt anumite chestioare de forma, pe care nu ai cum sa le cunosti, si decat sa alergi intre casa si judecatorie, platesti omul priceput si gata.
un divort fara partaj este inca ieftin, iar daca vrea partea lui, nu are decat sa te dea in judecata sa isi ceara partea.
FOARTE IMPORTANT: daca totusi vrei sa ii platesti tu de bunavoie partea de investitie in apartament, nu da nimic pana nu iti face o chitanta, scrisa si semnata de manuta lui, in care sa specifice ca a primit suma X, care reprezinta partea sa de investitii in apartament, daca se poate, cu doua persoane care sa asiste la schimbul de bani-chitanta ( sa scrie numele martorilor in chitanta, daca nu are chef, nu primeste nimic, este foarte important ).
se poate si la notar, dar nu e necesar.
daca nu faci asta, te pot astepta surprize neplacute, fa-o, ca nu te costa decat hartia, pixul, si eventual o cafeluta cu martorii.
ioanashiatat
Postat pe 25 Iulie 2008 18:33
Daca ai nevoie de un avocat...te pot ajuta, eu sunt unul dintre ei!
Aaron
Postat pe 31 Octombrie 2008 10:19
buna...daca consideri ca nu e doar o criza existentiala prin care trece..si nu mai poate fi salvata relatia, da te as sfatui sa divortezi. dar poate, ar trebui sa va ganditi amandoi de 7 ori inainte, pentru cel mai simplu e sa improsti cu noroi, sa strici ceea ce voi ati construit..si e mult mai greu sa discuti sa spui iarta ma , sa spui te iubesc si in final sa luptati amandoi pt ceva.. daca unul dintre voi renunta la a lupta pt voi at cred ca s a terminat ..insa, poate ar trebui sa vb cu el, poate a fost influentat de cineva..sau poate nu vrea sa locuiti acolo si ar fi o idee sa vindeti acel apartament si sa va luati unul al vostru..exista si barbati atat de mundrii de ei incat nu ar putea concepe ca femeia detina casa si el e doar o papusa, care nu e in stare sa faca nimik..vb cu el
daca vrei sa divortezi, nu o sa fie usor, daca vreti amandoi se va faca desfacerea casatoriei, in principiu prin acordul partilor si va trebui sa va ganditi ce i rezine fircaruia...lucrurile se impart si in caz ca nu e multumit cu ceea ce el capata ..se poate sa ceara martori..si sa decida judecatirul cine ce ia..daca casa nu e trecuta pe numeletau e pe numele mamei nu poate sa aiba vreo pretentie insa poate va cere banii care ia bagat in renovare..etc..etc..etc
cel mai bine vb cu un avocat bun..
disimulateangel
Postat pe 13 Decembrie 2008 20:17
eu zic k da....se poate....
poti sa initiezi divort pe multiple motive: neconcordantza in gandire, parasirea domiciliu, imposilitatea de a convietui impreuna si multe altele..
ideea e k cel mai bine ar fi sa iei legatura cu el
sincer...din ceea ce mi-ai povestit eu cred k el te iubeste numai k este influentat de cineva din mediu in kre umbla....
este posibil ca el sa-si fi dorit sa fi fost el cel cu ksa, sa aiba conceptii mai invechite.
ideea e k daca il iubesti eu zic k ar trebui sa-i mai dai o sansa
kkt
Postat pe 18 Decembrie 2008 11:13
Fara martori, nu cred ca se poate. In cazul in care el decide sa faca probleme... s-ar putea sa fii obligata... teama mi-e sa nu aduca el martori ca a cheltuit mult mai multi bani decat spui tu... si atunci sa te puna in situatia de a alerga dupa martorii tai. Evident, pot sa ma insel...
Trebuie sa consulti un avocat. Altfel... Curand o sa ai atatea pareri ca o sa fii mai confuza decat esti acum.
Dor_a
Postat pe 18 Decembrie 2008 11:30
IUBITA cel mai bine ar fi sa iei legatura cu el sa il faci sa inteleaga ca nu este strain in casa aceea si ca trebuie sa se simta ca in casa lui, "cineva"(parinti, frati, prieteni...) i-a bagat asta in cap:" ca uita ma tu muncesti ca fraieru si bagi bani acolo si pana la urma daca vrea te da afara ca actele sunt pe ea si nu este casa voastra", si mare grija sa nu cumva sa cedezi sa treceti apartamentul pe numele amandorura, ca atunci adio. el stie ca il iubesti, si va face presiuni, dara dara cedezi si pune-ti casa pe numele vostru asa ca sa fie bine pentru amandoi, si te rog sa nu faci asta ca va fi si mai rau. poti divorta cand vrei tu dar stii o vorba buna din batrani"mai bine salvezi o relatie decat sa creezi alta"asa ca daca ai cu cine discuta , daca nu face cum facea fostul meu prieten caruia nu ii placea discutiile si pana la urma ca sa fie bine cedam eu si am ajuns marioneta, si nu a fost bine , asa ca mare grija ca sunt ticalosi si stiu sa manevreze femeile indragostite. e vb de voi doi si 2 min de liniste fara nimeni doar parerile voastre si va fi bine iti spun eu ca daca nu te vroia si nu te iubea nu va casatoreati. cineva il indeamna rau si nu este bine. iti urez bafta si sa ti cont si de parerea mea ca stiu ce vorbesc!
nicota
Postat pe 13 Martie 2009 16:23
dc a trecut un an de la castorie si nu exista copii partile pot divorta dc ambele isi doresc acest lucru.
se cheama divort prin acord comun.
fara martori termene sau altele. nu iti tb avocat pt asta.
by the way asta ti- o spune unul.
pansy
Postat pe 13 Martie 2009 16:43
daca vrei sa bagi divort te duci cauti avocat si mai departe stie el...cealalta parte nici nu trebuie sa fie de fata la divort,iar pt impartiri...e alta faza ..daca vrea ceva sa intenteze el proces...asteapta...
andreea_garda
Postat pe 13 Martie 2009 21:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu imi cereti sfaturi. :) 20 De la: Valy90 10 Aprilie 2011 21:12
nu vreau s-o pierd..o vreau inapoi 38 De la: Cer_instelat 4 Ianuarie 2010 13:53
povestea fara happy end 11 De la: andreea_garda 13 Martie 2009 21:29
Am facut ce nu trebuia!am nevoie de un sfat 11 De la: Cristinakitty 4 Ianuarie 2010 05:53
iubire sau ambitie.. 7 De la: _dulcik_ 8 Martie 2009 23:14