Setari Cookie-uri

Vulnerabilitate in urma despartirii?

Am o relatie de 1 an jumate, relatie foarte profunda in care m-am implicat foarte mult. Am fost despartiti aproximativ 2 luni, timp in care totusi am tinut legatura. Probabil asta a fost si motivul pt care n-am putut sa uit de el si pentru care, pana la urma, ne-am impacat.
Problema mea este ca in aceste 2 luni, simtindu-ma foarte singura si mai ales, foarte confuza, am incercat in disperare sa-mi gasesc pe altcineva. Prima data am fost cu un tip de care nu-mi placea absolut deloc, mi-am realizat greseala si m-am despartit de el cat am putut de repede. Apoi am dat de un alt tip care era foarte similar celui cu care fusesem un an jumate, imi placea de el, dar in acelasi timp ma tineam la distanta din punct de vedere emotional. A fost intre noi doar aventura, doar sex. Am ramas uimita de mine insumi, nu eram nici pe departe genul care sa aibe aventuri. Am zis ca a fost o intamplare, o exceptie. Am mers mai departe, simtindu-ma tot mai singura si din ce in ce mai confuza. Am intalnit un tip nou, am inceput o relatie cu el, am incercat sa ma apropii emotional de el, am facut mari eforturi sa ma implic sentimental dar n-am reusit, desi, m-am culcat cu el. Nu stiu ce era in mintea mea, nu stiu de ce am facut asta din moment ce nu eram indragostita de el. M-am plictisit in scurt timp de el. Apoi ne-am despartit.
Am revenit la cel pe care il iubeam cu adevarat, ne-am impacat acum si parca totul merge din ce in ce mai bine. Mi-am dat seama ca asa imi este cel mai bine.
Dar, tot felul de ganduri ma urmaresc, am inceput sa-mi pun intrebari despre mine, am inceput sa cred ca nu ma cunosc catusi de putin. Ma gandesc la perioada asta, astea 2 luni cat am fost despartita, si ma simt ca o ..femeie "usoara", ca sa nu zic ...altfel, ca ar suna chiar urat.
Pe de alta parte ma gandesc ca poate a fost faptul ca eram vulnerabila din cauza despartirii...desi, in acelasi timp ma gandesc ca oricat de vulnerabila as fi fost nu era normal sa "pic" asa usor...
Imi pun o groaza de intrebari si simt cum stima mea de sine scade usor usor ...

kudika142106
Postat pe 11 Martie 2010 14:10
ete ce sa spun.te'ai culcat cu nu stiu cine, si bocesti. da daca se culca el? atunci ce faceai? ce ai atatea remuscari? n'ai omorat pe nimeni.
Shhh
Postat pe 11 Martie 2010 14:24
Nu te mai framinta, ce a fost a fost.A trecut gata.Ai facut ce ai facut din cauza ca vroiai sa uiti de el. dar pina la urma ai realizat ca nu poti trai fara el si ai luat decizia corecta.Bravo te felicit, ca ai stiut sa ei decizia corecta la timp.
kudika098645
Postat pe 11 Martie 2010 14:26
sunt de acord q shhh....ete na....barbatii cum pot sa si-o traga in fiecare saptamana q cate o gagica?....ei nu mai au remuscari....chilll fatoooooo si nu-ti mai fa atatea griji...
freakbabe
Postat pe 11 Martie 2010 14:29
Nu ma simt vinovata fata de el cat ma simt fata de mine, poate e si vorba de prejudecati aici, sau poate ca ma gandesc prea mult ....
kudika142106
Postat pe 11 Martie 2010 14:33
Nu stiu cati ani ai, dar daca esti foarte tanara exista riscul ca vulnerabilitatea despre care vorbesti sa te impinga in patul altuia, apoi al altuia si asa mai departe. Undeva, spre adevarata maturitate a unei femei.. asta dispare.
Eu nu as spune ca esti usoara, Doamne fereste! Dar nici ca e ok sa procedezi asa de fiecare data cand te desparti de cineva fizic, iar sufletul ti-l lasi acolo. Atunci exista riscul sa apara acea vulnerabilitate. A face sex, a te lasa atinsa de un altul nu inseamna ca vei uita ceea ce simti. Dimpotriva.
Acum, sigur ca ai de ales sa-ti traiesti iubirea pe mai departe, frumos, spùnandu-ti ca "ai fost cu un altul cand erai singura", sau poti sa te framanti la infinit pana distrugi din nou ceea ce ai, din cauza remuscarilor.
Ai invatat o lectie, draga mea. "Cui pe cui" nu functioneaza intotdeauna. Ci doar atunci cand esti foarte hotarata sa te desprinzi de trecut, ceea ce nu a fost cazul aici.

Dupa parerea mea, ar trebui sa-ti revii si asta foarte repede. Pentru ca risti sa pierzi din nou ceea ce iubesti.
rashela
Postat pe 11 Martie 2010 14:33
Multumesc pt raspunsuri.
Incep sa inteleg, adevarul e ca am doar 18 ani si inca sunt destul de "necoapta" pe interior...
kudika142106
Postat pe 11 Martie 2010 14:45
aoleu....multe ai mai facut in 2 luni. ce sa zic? bine ca ai putut. sau nu-i bine...
dragdana
Postat pe 13 Martie 2010 18:44
De la: dragdana, la data 2010-03-13 18:44:55aoleu....multe ai mai facut in 2 luni. ce sa zic? bine ca ai putut. sau nu-i bine...


...si vroiai sa faca?....sal jeleasca pe mister?...las asa ...bravo ei
freakbabe
Postat pe 16 Martie 2010 13:43
Pur si simplu ai dorit sa iiti gasesti o ALTA dragoste - si repede. Ei bine, dupa cum ai observat, asta nu e lucru chiar usor dragostea nu se gaseste atat de repede, si pe toate drumurile, si iti trebuie si o perioada in care sa te linistesti sufleteste dupa o despartire, altfel poti face o multime de greseli...

Trece-o la capitolul experienta, constientizeaza de ce s-a intamplat asa, iar alta data sa incerci sa nu mai faci aceleasi greseli.
ice_flower
Postat pe 16 Martie 2010 14:14
- Niciodata nu conteaza ce a fost (trecutul este mort si nici nu-l poti schimba!), ci este important ce ESTE ... ce faci ACUM pentru ca MAINE-le sa fie asa cum ti-l doresti. (Pe de alta parte, spalata este ca si noua, asa ca nu-ti fa griji de trecut! )
supermiki
Postat pe 17 Martie 2010 11:56
Ai fost intro situatie la fel ca a mea...asa am facut si eu si vreau sa zic k mam impacat cu fostu si akm stau si ma cert cu el din cauza la gura lumii....fa ce faci da sa nu te stie nimeni asa e cel mai bine....
kudika034729
Postat pe 31 Martie 2010 16:47
sa nu te mai gandesti acolo..pana la urma nimanui nu`i strica o aventura,doua conteaza ca esti inapoi cu cel pe care`l iubesti..restul a fost..de ce sa te simti vinovata????nici gand..
babydoll_didy
Postat pe 7 Aprilie 2010 20:46
draga mea........ceea ce ai facut u este cea mai mare greseala pe care o fac majoritatea femeilor .adik sa se arunce in bratele altuia cu gandul k il vei putea uita pe ex.dar.....nu este deloc o metoda buna pt a putea uita pe cineva........probabil ai vrut cu orice pret sa-ti uiti iubitul.de aceea ai procedat asa...asta e.fiecare femeie are o aventura sau este intr-o stare mai proasta nu poti sa gandesti intotdeauna perfect .esti om si u.toti facem greseli...dar nu trebuie sa te desconsideri asa..........dak pana acum nu s-a mai intamplat sa te culci cu primul care ti-a iesit in cale.stai cu capul sus ........si mergi in continuare dak iti este bine alaturi de el.succes
kudika149571
Postat pe 16 Iulie 2010 17:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
se va schimba vreodata ??? 42 De la: ankuu 27 Noiembrie 2009 21:56
am nevoie de sfaturi 18 De la: c_tina2 3 Martie 2009 11:14
cum sa`i mai diminuez iesirile la o bere...doua, trei..? 61 De la: kudika046656 5 Iunie 2011 00:29
cum treci peste 12 ani de relatie? 3 De la: kudika_21791 22 Noiembrie 2012 11:52
vreau sa il uit 1 De la: GINY87 9 Ianuarie 2009 19:53