Setari Cookie-uri

merge relatia dintre o femeie pesti si un barbat fecioara...??suntem impreuna de 2 ani si 3 luni dar ne ciondanim mai tot timpul...


Postat pe 14 Iulie 2008 22:32
si o sa va ciondaniti toata viata.Eu sunt peste si sotul este fecioara
si nu avem pauza
wdy
Postat pe 14 Iulie 2008 22:49
pai da dar acum am decis sa ne despartim ca nu ne mai putem intelege...eu sunt mai maniaca de curetie si el mai lenes si de fiecare data eu ii zic c sa faca si el sa saturat...asa ca poate ca a incetat ciondaneala..

Postat pe 15 Iulie 2008 19:41
vai de mine sa stiti ca si eu st cu cineva din zodia fecioarei si eu st pesti dar deocamdata treburile merg bine cu exceptia certurilor pe tema curateniei ...hm nu cred ca tzine mult
puffy26
Postat pe 17 Iulie 2008 00:16
Conteaza atat zodiile cat si persoanele in cauza . Si eu sunt fecioara cu ascendent in scorpion si ce pot sa spun e ca uneori ascendentul apasa mai greu . Iti poti da seama de aceasta numai daca ai posibilitatea de a-l calcula (in cazul in care stii la ce ora te-ai nascut) . Atun ci lucrurile devin mai clare .

Postat pe 24 Iulie 2008 21:19
sunt totalmente de acord...Ascendentul conteaza enorm!!!!! Eu sunt Rac si am un super ascendent Leu (de care sunt mandra) si ma inteleg de minune cu toate zodiile de foc cu care in mod normal un Rac ar fi incompatibil. Cu Leii ma potrivesc cel mai bine caci pe langa Ascendent am si Venus planeta iubirii in Leu. Am Luna in Balanta (majoritatea prietenelor mele sunt din aceasta zodie), Mercur si Marte in Gemeni...cu acestia iar ma inteleg bine si nu din cauza zodiei mele!
Erika_blue_eyes
Postat pe 24 Iulie 2008 22:15
Hmm..am gasit ceva interesant privind combinatia dintre un peste si o fecioara:


Apa si Pamânt, dar nu numai atât. Atentie, Peste, la fermecatoarea Fecioara: este semnul care-ti este opus în zodiac, la sase luni distanta. Ai încercat vreodata sa apropii doi magneti?

Combinatia aceasta are, dupa parerea mea, doua posibilitati: raiul sau iadul pe Pamânt. Atractia initiala va fi foarte puternica. Fecioara realista si practica se va minuna de aceasta creatura eterica si imaginativa, iar Pestele, la rându-i, va fi fascinat de acuratetea gândirii acestui nativ atât de metodic.

Fecioara se pricepe de minune la chestii care cer precizie, talent critic (îl are din plin si-l foloseste fara retineri) si abilitate verbala. Pestele... la tot ce NU este precis. Cât despre talentul critic al Pestelui, el este atât de bine ascuns sub altruismul lui, încât aproape ca nu exista. Nimic nu e de neînteles pentru un Peste, iar asta va deranja o Fecioara sceptica si riguroasa. Pestele are viziune, intuitie, emotii si o înclinatie spre simboluri. Fecioara este adesea foarte idealista si perfectionista pâna la Dumnezeu! Ea vede lumea atât de clar, se pricepe atât de bine sa descopere defecte si sa faca critici de bun-simt, sa observe ceea ce altii nu observa.

Fiecare are ceea ce-i lipseste celuilalt. Acolo unde Pestele vede "corola de minuni a lumii" si o contempla în tacere, fara a încerca sa o strice prin analiza, Fecioara vine cu instrumente precise si începe sa masoare si sa împarta, sa identifice calitati si defecte, sa categoriseasca si sa puna întrebari. Pentru un Peste, care e în stare sa descopere frumusetea peste tot si care este altruist prin natura lui, care accepta atâtea, o Fecioara poate deveni extrem de obositoare. Pestele nu întelege de ce trebuie sa punem atâtea întrebari si sa criticam atâta, Fecioara nu întelege cum e posibil sa stai asa si sa contempli ceva fara sa încerci sa cercetezi. Raspunsul Pestelui ca fi adesea doar o ridicare din umeri, dar Fecioara nu se da batuta asa de usor: tendinta de a despica firul în patru o va face sa încerce sa înteleaga de ce gândeste Pestele asa, de ce aia, de ce asta... Iar Pestele oboseste repede la interogatorii... Fecioara, pe de alta parte, se înfurie repede daca nu reuseste sa smulga adevarul din cotloanele sufletului unui Peste.



ENJOY
SimplePlan
Postat pe 25 Iulie 2008 03:22
deci in final aceasta relatie nu va merge??

Postat pe 25 Iulie 2008 12:02

eu am avut o relati ecu un barbat fecioara si since a fost un esec total. e o persoana foarte posesiva si cu mari probleme de caracter. trebuie sa fi o persoana forte calma si calculata
rpudica
Postat pe 26 Iulie 2008 15:45
hmmmm.....pai acum dak nu lasa niciunul d l el normal k nu o s mearga relatia...ma aflu in aceeasi sit. k voi ..snt pesti cu asc. in scorpion si el e fecioara cu asc. in gemeni....asta ce o insemna.....poate ne mai ajuta ascendentii ..plantelele...si noi k pan l urma noi sntem cei care facem viitorul nu altcineva..
vb cu el d un an si 8 luni si lafel ne ciondanim si noi mai tot timpul...acum am ajuns s radem din chestiile astea... da..tre s ai si rabdare...k s poti ajunge l un comun acord...incapataaanaareaa mama ei...
sper s fie totul ok pt k nush...chiar e o rel speciala knd ne impakm bine ...si ar fii pakt s nu stim s tinem unul l altul succes celor in relatii cu opusii si succes mie......duamneee ajuuuuta!
amin!
rody5
Postat pe 28 Iulie 2008 10:40
oriqm...voi fecioarelor suntetzi prea obsedate de asta...curat,ordine si disciplina....sa nu va punetzi veci kpul q un geaman...k o sa va luatzi de kp singure......
twins_21
Postat pe 2 August 2008 11:56
Buna!! Si eu stau cu un baiat din zodia fecioara de putin timp pe langa ce am citit aici (7 luni)..la inceput a fost totul super cam vreo 4 luni dupaia am inceput cu ciondaneala.El e destul de calm si ma suporta prea bine spre mirarea mea, eu sunt cea care tre mereu sa tzipe si sa se supere. Oricum ne trece destul de repede si dupaia totul e super .Eu cred k relatiile le mai facem si dupa cum suntem noi k persoana si dupa anturajele pe care le avem nu neaparat dupa zodiile in care e fiecare partener...
eooo
Postat pe 4 August 2008 10:13
Am o nelamurire. Cum se calculeaza ascendentul?
Lucia1971
Postat pe 10 August 2008 18:52
Lucia poti s intrii p www.mihneafiran.ro e un site fte bun de astrologie ..stiam odata cum s calculeaza da` am uitat/ in fctie de ora pt fiecare zodie. Poate te lamuresti p site
rody5
Postat pe 11 August 2008 15:04
Multumesc, Rody, m-am documentat. Concluzie? M-a cam speriat ceea ce am citit, dar... e cat se poate de adevarat.
Lucia1971
Postat pe 12 August 2008 12:34
imi pare rau sa te dezamagesc,dar fugi...repede!!aceasta rel va merge atat timp cat vei putea tu suporta.deja iti pui intrebarea...eu,femeie-peste am suportat 15 ani,cu toate ca am stiut mereu ca nu e ok,plus ca pestele ia greu decizia de despartire...ai mare grija,provoaca-l numai si vei vedea adev lui,,fatza"!!!
kon_danyela
Postat pe 18 August 2008 18:53
Hehe ... noi fecioarele suntem obsedate de curatenie ? Nimic mai adevarat !!!! Si acest lucru ce poate sa insemne ? Ca suntem persoane foarte foarte curate, totul in jurul nostru este perfect din punct de vedere igienic ... ne poate sta oricine la picioare si sa manance de pe jos :) ... ... Si eu, fecioara fiind, am vorbit cu un
nativ Pesti ... a fost un dezastru, intrucat barbatul Pesti este mult prea ciudat, alunecos, parsiv si tot timpul cu o mare nevoie de izolare, pentru a visa cai verzi, albi si rosii pe pereti ... Femeile Pesti sunt altfel dar barbati Pesti pentru orice zodie (am in jurul meu cupluri PEsti-Capricorn, Pesti-Leu (parintii mei), Pesti-Gemeni, si sunt catastrofale ... acelea in care, cu riscul de a ma repeta, barbatul este din zodia Pesti, nu femeia.
Iar cat despre barbatii Fecioara tre'sa recunosc ca sunt ciudati, extrem de posesivi, le plac la nebunie bautura si femeile ... Asta e adevarul, din pacate...
Dar cred ca toate aceste aspecte negative tin si de individ, de educatie, de nevoi, de mentalitate..

Postat pe 9 Octombrie 2008 09:49
Buna,eu sunt casatorita de 11 ani cu un barbat din zodia fecioarei si ne intelegem foarte bine.Desigur ca exista si perioade in care avem pareri contrare ca in orice cuplu numai ca am convenit de la inceput sa discutam orice problema am avea.Cheia cred ca este compromisul de ambele parti.Am uitat sa specific ca sunt nascuta in zodia pesti.In plus nu ma deranjeaza faptul ca este ceva mai posesiv(dar nu in exces).
flori19742003
Postat pe 12 Noiembrie 2008 11:05
Buna scumpica....
Un sfat prietenesc :Lasa-l !!!!
O spun di proprie experienta......Din relatia asta TU vei iesi cea ranita.Am avut si eu un specimen fecioara (eu sunt pesti) : posesiv, gelos si paranoic(isi facea niste scenarii in cap de aveam impresia ca imi povestea vreun thriller)....si desigur foarte LENES.Nu-i placea decat sa critice si sa scoata ochii.El era perfectiunea intruchipata ca ma uitam de multe ori la el ca muta la karaoke de unde le mai inventa si de unde le mai scotea atatea.Era genul de persoana care te determina sa i te confesezi ca apoi sa te judece.Iar cand decadeam moral avea el grija sa ma traga in jos dupa el.Multumesc lui Dumnezeu ca am scapat!
Acum sunt cu un Taur si as putea spune ca e mai mult decat minunat!
P>S :Citeam undeva despre barbatii din zodia fecioara cum ca sunt firi complexate de la mama natura desi nu au niciun motiv sa fie asa si nu au incredere in ei insisi.Deci un om care nu are incredere in el insusi, nu va avea incredere nici in tine (ma banuia mereu si ma acuza de lucruri la care nici nici prin gand nu-mi trecusera vreo data ca le-as putea face)....
Numai probleme am avut cu el.Un actor priceput , un ipohondru convins caruia ii placea sa se victimizeze tot timpul, un barfitor si un pervers.
O zi frumoasa sa ai si gandeste-te bine pentru ca astfel de oameni ridica mari semne de intrebare.
Ai grija de tine!!!
Ally


Zahira83
Postat pe 14 Aprilie 2009 10:47
Am uitat sa specific faptul ca avea excese de bautura foarte urate si isi mintea parintii.De fapt el mintea pe toata lumea.Nu spun ca nu avea si calitati si ca nu existau momente frumoase intre noi.Dar asa cum spunea cineva mai sus : totul a fost frumos pana l-am provocat si i-am vazut adevarata fata.Nu stiu cum de am avut puterea si rabdarea sa rezist 3 ani (probabil ca-l iubeam destul de mult) , cu toate ca nimeni nu m-a tinut legat cu forta de el, dar eu am fost cea care si-a facut bagajelul frumos intr-o zi si a plecat.Si cred ca stii si tu ca un peste cand se hotaraste sa plece sau sa paraseasca nu se mai uita inapoi.E destul de greu sa faci pasul asta, dar o data ce l-ai facut te simti eliberat.
Sunt mandra de mine ca am avut curajul sa fac pasul asta.Cred ca azi eram deja internata la un sanatoriu.....
Ata e natura omului : tindem mai degraba sa memoram momentele urate decat pe cele frumoase.....probabil din cauza ca momentele urate compenseaza tot ce-i frumos.....


Ally
Zahira83
Postat pe 14 Aprilie 2009 10:59
Spun din proprie experientza ca o femeie Pesti si un barbat Fecioara nu pot convietui mult timp.
nu stiu sigur daca toti barbatii fecioara sunt asa,dar cel putin fostul meu prieten,avea o problema cu femeile(nu isi putea lua mainile de pe ele ),am aflat de toate relatiile astea ale lui dupa ce ne-am despartit.sincer am ramas ingrozita ...cum a reusit sa tina totul atat de bine ascuns;nu credeam niciodata ca el ma putea minti asa... in fine barbatul asta mi s-a parut ca are dubla personalitate
El imi spunea ca-s prea sensibila,si isterica....pai cum sa nu fiu, daca banuiam ca se vede cu alte femei,cu toaste ca el ma convingea de fiecare data ca sunt doar....
in fine,nu cred femeia Pesti si barbatul Fecioara pot sta pana la sfarsitul zilelor impreuna............doar printr-o minune Divina mie mi-au fost deajuns 2 ani si ceva....plus ca apoi am mai suferit dupa el un an,chiar dc stiam ca nu voi mai putea sta langa el ...
eyes_on_you_19
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:25
Dupa 12 ani,in care am luptat sa imi salvez familia-nu am reusit,ne-am despartit-e foarte greu cu o
femeie din zodia(pesti).
kudika003047
Postat pe 14 Aprilie 2009 14:08
in loc sa vezi adevaratele prob ale relatiei u dai vina pe zodii tare
bestiutza_relouded
Postat pe 14 Aprilie 2009 14:46
De la: odys33a, la data 2008-07-14 22:32:03


Barbatul FECIOARA poate fi in aparenta (!) un Om Deosebit - nu mi-e rusine nici cu femeile FECIOARE, la fel - dar dedesubt este o totala nepasare si EGOISM, sunt OAMENI FARA DE CONSTIINTA

Asta este, iubitii asa cum sunt ei, dar nu va lasati amagiti de aparente.

Mai departe !!!

Simply_i
Postat pe 4 Mai 2009 10:41
De la: Simply_i, la data 2009-05-04 10:41:16
De la: odys33a, la data 2008-07-14 22:32:03


Barbatul FECIOARA poate fi in aparenta (!) un Om Deosebit - nu mi-e rusine nici cu femeile FECIOARE, la fel - dar dedesubt este o totala nepasare si EGOISM, sunt OAMENI FARA DE CONSTIINTA

Asta este, iubitiii asa cum sunt ei, dar nu va lasati amagiti de aparente.

Mai departe !!!



Exemple:
Un barbat fecioara a carui sotie era o femeie extraordinara, o cunostea toata lumea (inclusiv noua amanta) si o recunostea inca si el a avut o relatie extraconjugala cu o femeie grasa (nu cu forme!) ca o vaca. Motivul? Era asa de multumit incat aproape se plictisea in relatia lui casnica, incerca insa sa fie un sot/tata ~ model ... (cel putin asa s-a confesat amantei). Bineinteles ca a avut si altele inainte cat si dupa. Nu este o poveste, ci un fapt real stiut de la o cunostinta foarte apropiata!

Un alt barbat fecioara, de asemeni si-a inselat sotia. Cand aceasta nascuse, copilul avea doar cateva luni el era in casa parintilor lui cu o femeie efectiv ca o ''vaca'', insa cu par foarte lung si negru, ce arata la chip ca o artista Sotia i-a surprins cand aceea se spala la sezut intr-un lighean in bucataria in care se aflau la acelasi moment si domnul si mama acestuia. Ce a pus de fapt capac relatiei? Tatal isi cheltuia tot salariul pe un hobby al sau, sau la un anumit moment dat si-a luat de asemenea din toti banii un material extrem de scump ce urma sa-l duca la croitor pentru un palton. In acest timp, bebelusul, ca orisice copil - nascut inca si iarna - daca racea si se intampla destul de des, ajungand la temperaturi extrem de ridicate, NU putea sa aibe parte de un consult medical (la miezul noptii) din partea unui medic particular. Nu, nu - pentru copil trebuia asteptata Salvarea care nici ziua nu ajungea, daramite noaptea ... Adica cum, de ce sa-i cheme un medic competent, caci doar asistentele de pe salvare ... sau nimica, erau suficient de bune!?! Tot fapt real!

Si ca sa inchei, o unica FECIOARA ce-am avut placerea sa o cunosc - bine ca n-am mai intalnit si altii, a fost cea mai buna prietena a mea din liceu, colega mea de banca.
NU telefona niciodata. O singura data in peste 8 ani de zile mi-a dat un telefon, si atuncea ca sa imi solicite prezenta intr-o discoteca, caci nu avea cu cine sa se duca. Mai avea o prietena, uratica si deci nu ''o concurenta'' ca mine ( ) cu care iesea intotdeauna, caci aceea mergea si facea tot ceea ce dorea amica mea. Cum eu nu am acceptat sa merg in acea discoteca pentru ca nu-mi placea - fusesem o data pe langa ea, doar de afara ce am observat-o si nu mi-a trebuit sa mai si intru acea discoteca - acela a fost ultimul si singurul telefon care mi l-a dat vre o data!
Ceea ce este curios, este faptul ca nu ne-am certat niciodata, vorbeam impreuna totdeauna intr-un mod foarte prietenos si paream a ne intelege reciproc. Faceam ''schimb'' de poezii, de desene; practic ne solicitam opinia una alteia despre ceea ce realizasem, si incercam sa ne deslusim impresiile in legatura cu relatiile noastre cu alte persoane si mai ales vis-a-vis de baieti ...
Apoi, cand am dat la facultate, mi-a facut o figura oribila ... Dar nu are importanta, caci as fi vrut sa fim impreuna, iar ea se pare ca ma vedea in continuare doar ca pe ''o rivala'' Astfel, printr-o smecherie si ascunzandu-se de mine, ea a dat la alta facultate ... Teritoriile erau acuma impartite, si asigurat ceea ce era al ei
Naivitatea mea a fost fara de margini. In a doua excursie facuta la munte, studente fiind, mi-a intins o capcana (POATE fara voia ei, insa clar voit nu mi-a dat nici un telefon) si m-am trezit seara, cand am ajuns cu trenul ca vai, NU mai aveau loc si pentru noi (eu si prietenul meu) la aceeasi cabana cu ei (ea si prietenul ei), insa gasisera ei pentru noi o camera undeva, la capatul celalalt al statiunii. Ce a urmat, mi-a schimbat complet soarta si a trebuit sa ma casatoresc cu un om pe care nu il iubeam, si care am descoperit ulterior ca era dependent de bautura.
Acel om cu care imi facuse tot EA cunostinta, mi-l prezentase in cele mai bune ''culori'', il cunostea de cand erau copii, mamele lor erau prietene inca din copilarie ..... La divort, ''prietena mea'' FECIOARA mi s-a destainuit ca stiuse de fapt inca dinainte de meteahna lui, ca obisnuia sa bea pe ascuns de parintii lui, in propriu-i dormitor pana il apuca voma, fapt pt. care aveau discutii cu vecinul de dedesubt ... ... ...
ACEASTA este o FECIOARA , pe care am avut placerea sa o cunosc personal. O persoana sensibila, cu aptitudini artistice, si un pic evreica, ambitioasa, dar si extrem de egoista.

Poate ca intre timp LUMEA a mai evoluat, crescandu-le un fel de constiinta

Succes la Fecioarele !!!

Si cand ma gandesc ca imi promisesem sa nu critic pe nimeni pentru nimic!
Practic eu insami trebui sa fi devenit vre-o scorpie

Simply_i
Postat pe 4 Mai 2009 11:35
De la: fanciulla83, la data 2009-04-14 10:59:36Am uitat sa specific faptul ca avea excese de bautura foarte urate si isi mintea parintii.De fapt el mintea pe toata lumea.Nu spun ca nu avea si calitati si ca nu existau momente frumoase intre noi.Dar asa cum spunea cineva mai sus : totul a fost frumos pana l-am provocat si i-am vazut adevarata fata.Nu stiu cum de am avut puterea si rabdarea sa rezist 3 ani (probabil ca-l iubeam destul de mult) , cu toate ca nimeni nu m-a tinut legat cu forta de el, dar eu am fost cea care si-a facut bagajelul frumos intr-o zi si a plecat.Si cred ca stii si tu ca un peste cand se hotaraste sa plece sau sa paraseasca nu se mai uita inapoi.E destul de greu sa faci pasul asta, dar o data ce l-ai facut te simti eliberat.
Sunt mandra de mine ca am avut curajul sa fac pasul asta.Cred ca azi eram deja internata la un sanatoriu.....
Ata e natura omului : tindem mai degraba sa memoram momentele urate decat pe cele frumoase.....probabil din cauza ca momentele urate compenseaza tot ce-i frumos.....


Ally


De acord cu tine. Si eu sunt in Pesti (cu ascendent in Leu) si cunosc zodia mea.

Exceptie insa face ultima ta afirmatie.
Timpul ne lasa - imi lasa - doar MOMENTELE FRUMOASE ca pe o ultima amintire. Altfel nici nu as mai putea trai cu povara altui fel de amintiri, cred.
Daca nu as putea relua o relatie cu un fost, ar fi pur si simplu faptele/cuvintele PREZENTE. Experienta trecuta revine doar prin PREZENTUL pe care adesea il gasim nemodificat raportandu-l la trecut.
Un Semn din Pesti, trece foarte usor peste TRECUT. Va da tot ce va putea in relatia lui/ei prezenta si daca nu reuseste, ... si chiar ca nu reuseste oricat de mult s-ar stradui, el/ea va putea trece mai departe si renunta la tot. O/il vrei inapoi? Iti este cel mai bun prieten, cum sa nu-l/o vrei??? Doar ca nu va mai fi si de data aceasta la fel de intelegator/intelegatoare decat daca vede ca ai inceput sa fii si tu DESCHIS. Ascunzisurile, temerile sunt cele ce nu-l vor atrage - ba dincontra - pe un/o Peste : )

Cand un Semn din Pesti te primeste ''cu bratele deschise'', iar tu, dupa nu stiu cat timp de gandire vii cu un ''Daca ar/as ...'', ai sa ramai cu ''DACA'', cacii Pestele a inteles ''deschiderea ta'' si nu-i dispus decat pentru TOTUL sau NIMIC, caci chiar asa este Pestele.


Simply_i
Postat pe 4 Mai 2009 11:59
eu sunt pesti si am avt o relatie de 2 ani si cateva luni cu o fecioara.. a fost super ok..foarte putine certuri pe nimicuri...nici nu pot sa le numesc certuri..mai degraba..'discutii' dar.. si cand am inceput sa ne certam. .intr'o luna de zile..ne'am despartit..
Bianca____
Postat pe 4 Mai 2009 18:56
asa e pestele da totul , dar dak vede k nu primeste nikinapoi se retrage si chiar dak iarta... nu uita ;)
dar ce parere aveti despre pesti-berbec?
arynaaa
Postat pe 8 Mai 2009 14:37
Da este ceva in ceea ce spuneti ,privind relatia dintre pesti si barbat fecioara,insa spun cu cea mai mare convingere ca este unfamilist inrait ceea ce e foarte ok.Recunosc ca nici eu nu stau departe de a-l contrazice si cred ca asta ii deranjeaza cel mai mult barbatii fecioara.
indriekrisztina
Postat pe 28 Iunie 2009 12:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fata capricorn-baiatul gemeni 7 De la: nitabianca 28 Septembrie 2013 20:21
eu scorpioana si el fecioara 41 De la: ubita_mea2003 17 Octombrie 2011 16:08
Eu PESTI el in zodia SAGETATOR 5 De la: Gabi_Daniela 31 Mai 2009 19:18
eu peste ,el scorpion 4 De la: Viviana_l 20 Decembrie 2010 12:40
femeia berbec 61 De la: kudika387327 26 Aprilie 2011 02:18