Setari Cookie-uri

Barbatii...

adica sa-ti iei unul cu 26 de ani mai tanar...pedofila mica...

Postat pe 18 Septembrie 2008 23:16
De la: copilfrumos, la data 2008-09-18 22:22:46Relatia cu un barbat mai in varsta merita incercata!V-o recomand din tot sufletul!Nu regret nicio clipa traita un an alaturi de barbatul care m-a invatat ce e viata...si era cu 26 de ani mai in varsta!Il iubesc si-l respect si-n ziua de azi!



mai putea!?

Postat pe 18 Septembrie 2008 23:21
De la: inocica, la data 2008-09-18 23:16:37adica sa-ti iei unul cu 26 de ani mai tanar...pedofila mica...


Auuuu, nu cu 26!!!
Doar cu 24 :-P
googoodoll
Postat pe 18 Septembrie 2008 23:46
pentru colegele interesate de studiul temeinic si stiintific al barbatului roman , iata o mana de ajutor ... sau un picior ( stiut fiind ca orice sut in c..r este un pas inainte ) . un studiu ... o sa-l bag pe bucati pt ca intreg nu mi-l accepta ...
claudio
Postat pe 19 Septembrie 2008 09:17
Barbatii tineri români amâna pe cât posibil responsabilitatile de adult, arata cea mai elaborata cercetare realizata de Discovery Channel, care a înregistrat comportamentele, atitudinile si preferintele barbatilor cu vârste cuprinse între 25 si 39 de ani, pentru o targetare mai eficienta a acestei parti a audientei. Studiul a fost initiat în 2007 si a inclus 15 tari, printre care si România, peste 12.000 de tineri (dintre care 1.083 de români) si în jur de 50 de sociologi, psihologi si jurnalisti. Concluziile au fost adunate în raportul „Species. Barbatul tânar - manual de utilizare“, lansat ieri la Libraria Carturesti din Strada Arthur Verona. Barbatii tineri nu se afla într-o criza existentiala, asa cum încearca sa-i portretizeze mass-media, ci sunt mai complecsi ca niciodata, dovada fiind varietatea lor ... au subliniat Claire O’Conner, director Discovery Networks EMEA Research, si Maurizio Vitale, vice president EMEA Marketing Communications, prezenti la eveniment.
claudio
Postat pe 19 Septembrie 2008 09:24
ma' claudiu-preludiu, aici intrebarea era pentru barbati! de ce te bagi?

Postat pe 19 Septembrie 2008 09:24
raspunsu' era pentru niste aberatii de p pagina cealalta ... monser geo - postludiu ... c ti-o bagi ? taci si asculta !
claudio
Postat pe 19 Septembrie 2008 09:26
Preturile în crestere ale locuintelor sunt înca un motiv pentru care nu se grabesc sa se aseze la casa lor, adauga si antropologul Vintila Mihailescu pentru Cotidianul. „Din acest punct de vedere, tinerii nu se complac sa traiasca în casa parintilor, ci nu prea au alta solutie.“casatoriile nu sunt nici ele o prioritate. O arata si un studiu Eurostat: în Europa, vârsta medie a barbatilor care se casatoresc pentru prima oara a crescut de la 26 de ani, în 1980, la peste 30 de ani, în 2004. „Casatoria nu mai este atât o necesitate economica, cât mai mult o alegere romantica, bazata mai degraba pe îndeplinirea nevoilor emotionale si a celor practice ale partenerei“, se afirma în studiul Discovery. Astfel, indivizii prefera sa acumuleze o experienta bogata înainte de a se decide asupra unei singure persoane pentru a fi siguri ca fac alegerea corecta. Tinerii se lasa mai greu purtati spre altar si din cauza faptului ca relatiile moderne sunt tot mai complexe si necesita negocieri îndelungate pentru a functiona, desi acestea aduc satisfactii ulterioare. De asemenea, barbatul tânar român amâna sa devina tata, dar nu pentru ca nu vrea copii. Din contra, a deveni parinte este mai important pentru aceasta generatie de barbati români tineri. Ei îsi doresc sa le dea acestora tot ce este mai bun prin atingerea în prealabil a unor situatii financiare confortabile. La fel ca în cazul casniciilor, barbatii tineri fac tot posibilul sa se apropie emotional de copiii lor, spre deosebire de tatii lor, multumiti cu statutul de „cei care aduc bani în casa“. În plus, ei nu îsi considera tatii modele de viata si nu le preiau nici pe cele impuse de mass-media, preferând experiente autentice din viata oamenilor admirati din jurul lor. Socioloaga Mihaela Miroiu crede însa ca munca e uneori doar un pretext folosit de barbati pentru a se feri de cresterea copiilor. „Sotii participa si ei la problemele casei pâna când se naste un copil. Dupa aceea prefera sa petreaca cât mai putin timp posibil acasa. Exista un anumit entuziasm când copilul e foarte mic, dar dupa patru-cinci luni entuziasmul descreste si prefera sa-si ia rolul traditional de breadwinner ceva mai în serios“, explica Miroiu pentru Cotidianul.
claudio
Postat pe 19 Septembrie 2008 09:28
Totusi, ei resimt mai acut decât femeile esecurile si succesele odraslelor, se arata în studiu. Cu toate ca rolurile traditionale asociate barbatilor si femeilor au început sa se întrepatrunda, în România egalitatea între sexe se mai lasa asteptata. „În zonele rurale se mentin în continuare relatii patriarhale“, a declarat Ovidiu Anemtoaicei, de la Agentia Nationala pentru Oportunitati Egale, citat în studiul realizat de Discovery Channel. În mediul urban, multi barbati tineri vor sa fie întelesi de catre perechile lor, a adaugat el. „Am multi prieteni care se zbat între mândria masculina traditionala si încercarea de a se implica într-un mod mai emotional cu partenerele lor. As spune ca asta se aplica barbatilor pâna în 35 de ani, care introduc un nou standard de masculinitate.“ La rândul sau, noul standard duce inevitabil la aparitia unei noi imagini a femeii perfecte, asa cum o percep barbatii. „Femeia ideala a fost în trecut casnica, ce îndeplinea rolurile traditionale, precum gatitul si spalatul. Acum are o calificare înalta si o cariera“, considera Ionescu, unul dintre românii intervievati. Un alt motiv care face relatiile dificil de gestionat este competitia tot mai acerba pe piata muncii, care duce la ore suplimentare si la neglijarea vietii de familie. Problema e cu atât mai mare cu cât „munca este principala sursa a identitatii barbatului român“, se arata în studiu. În ciuda schimbarilor din societate, singurul rol nonnegociabil este ca femeile pot naste copii, spre deosebire de barbati, iar asta le mentine oarecum activa pozitia de sustinatori ai familiei. Din aceasta cauza, barbatii tineri români se simt inutili daca nu reusesc sa aduca bani în casa, asezând veniturile mai presus de pasiunea pentru ceea ce fac. „Astazi nu mai este vorba despre o vocatie. O slujba/o cariera nu mai este pe viata. Barbatii încearca ceva, apoi saptamâna urmatoare altceva. Barbatii se multumesc numai cu un salariu decent, care sa ofere familiei lor un trai decent“, explica în studiu Adriana Baban, profesor de psihologie în cadrul Universitatii „Babes-Bolyai“. Pentru a face fata volumului mare de munca, barbatii îsi umplu restul timpului cu un stil de viata occidental, condimentat mai ales cu jocuri pe calculator. De altfel, noua specie de barbati se înconjoara cu tehnologie, la care apeleaza frecvent si în scop informativ. „Înainte de a cumpara lucruri, caut informatii pe Internet, care este pretul cel mai bun, unde se pot gasi, ce avantaje exista“, a marturisit respondentul Ionescu. Potrivit studiului, 42% dintre barbatii români butoneaza la jocuri video cel putin o data pe saptamâna, de multe ori din lipsa de bani pentru distractii mai costisitoare, precum concertele. Totodata, 62% dintre barbatii români vor sa acumuleze cât mai multe cunostinte si sa devina experti, considerând cool statutul de geek. Calatoriile joaca si ele un rol important, barbatii tineri români considerându-le esentiale în definirea identitatii lor. Iesirile cu baietii sunt la fel de importante, ele fiind un mijloc de conservare a masculinitatii, în conditiile în care sexul frumos cucereste roluri tot mai importante în viata de familie si cea profesionala. Timpul petrecut cu propria persoana, în care intra cititul, televizorul sau navigarea pe Internet, cântareste la fel de mult. Activitatile fizice intra si ele aici: dureaza mai putin sa iesi la jogging decât sa organizezi un meci de fotbal cu prietenii, în conditiile în care timpul a devenit extrem de pretios pentru barbatul modern. Tinerii români nu îsi îngrijesc corpul numai prin sport, ci si cu produse de înfrumusetare, desi se straduiesc sa ascunda acest lucru, considerând ca masculinitatea este egala cu nonsalanta fata de felul cum arata.
claudio
Postat pe 19 Septembrie 2008 09:28
Sanatatea, în schimb, este neglijata, deoarece traditionala definitie neaosa a „barbatului adevarat“ include practici daunatoare, cum ar fi bautul, fumatul si sexul neprotejat. Politica, la coada prioritatilor
Plictisitoare, cinica si irelevanta sunt atributele pe care barbatii tineri din România le asociaza politicii. Ei se preocupa mai mult de muzica, filme si sport, deoarece sunt dezamagiti de felul în care sunt condusi, considerând ca politicienii nu fac altceva decât sa-si urmareasca propriile interese. „Exista o lipsa de responsabilitate la autoritatile române. Ei nu-si imagineaza ca rolurile lor sunt vizibile pentru noi“, si-a spus pasul Bogdan, un tânar intervievat în cadrul studiului. " ... ufff , am facut spume la gura . sa inteleaga fiecare ce vrea si cine poate ce trebuie . "succesuri" la vanatoare ! profunde si repetate ...
claudio
Postat pe 19 Septembrie 2008 09:30
bravo claudio... barbatul meu la 42 de ani e mai misto si mai prezentabil decat altii cu zece ani mai tineri, si nu si-a schimbat nici felul de a fi , in ultimii 20 de ani.....
iar despre cazul nostru, ma refer la topic, pana la urma trebuie sa te potrivesti, ca sa te intelegi si sa fi fericit, indiferent de diferenta de varsta.
Bine, fiecare isi exprima opinia, si nu-i nimic rau in asta, dar ca sa iei o decizie, dupa tot ce s-a scris pe aici, trebuie sa stai de vorba cu tine mai intai, si sa cantaresti bine lucrurile, sa te cunosti pe tine si sa te intrebi ce vrei de la viata, iar daca vrei o relatie pe termen lung, incearca sa te vizualizezi alaturi de el, peste 20, 30 de ani, si vezi daca-l cunosti cu adevarat. Daca nu sti ce vrei inca, merge un timp, cred ca ai ce invata de la un barbat mai in varsta..... si da incolo gura lumii......
schmarc
Postat pe 19 Septembrie 2008 10:27
copy-paste e usor de dat!

Postat pe 19 Septembrie 2008 11:19
De la: geo32, la data 2008-09-19 11:19:57copy-paste e usor de dat!
bravo geo. Lasa-l ca e disperat, saracul.

Postat pe 19 Septembrie 2008 13:35
Depinde de persoana pe care o ai alaturi, daca te vrea pt. sex sau pt. dragoste. Pt. "COPILFRUMOS" partenerul mai mare cu 26 de ani, fiind un om valoros, a dorit sa o invete ce inseamna dragostea si astfel ea a beneficiat de partea frumoasa a relatiei. In cazul meu, cand aveam 21 ani si aveam o relatie cu un barbat de 41, crezand, visand si sperand ca el este cel ce imi ofera noutate si diversitate, nu am primit altceva decat SEX. Norocul meu, la vremea respectiva, a fost ca relatia a fost de scurta durata, doar 2-3 luni, asa ca am fost scutita de muuulte neplaceri, inerente de altfel. Ani de-a randul am crezut ca acel individ a tinut la mine, ca se implica macar un pic in relatia avuta, dar timpul si experienta vietii mi-au dovedit ca nu a fost decat un "intrus" ce a patruns cu bocancii in tineretea, frumusetea si exuberanta data de acei ani frumosi ai MEI!
Experienta mea poate fi folositoare doar dintr-un puct de vedere: imi pot spune parerea si prezenta sfatul fetelor mele, pentru a nu trai si ele aceeasi gen de "poveste".
pergolese
Postat pe 19 Septembrie 2008 16:23
De la: copilfrumos, la data 2008-07-22 11:30:34Ce parere aveti de o relatie cu un barbat mai in varsta?
lala2
Postat pe 20 Septembrie 2008 08:32
stii cum se zice ca "iubirea nu are varsta"
cunosc fete care s-au casatorit cu barbati mai in varsta decat ele dar se inteleg super bine si sunt tratate excelent si se distreaza la maxim si merg oriunde e distractie.asa ca daca il iubesti mergi inainte cu el sa fii fericita
lala2
Postat pe 20 Septembrie 2008 08:40
cunosc si eu 2 cupluri de genul asta cu 15-20 de ani vechime si sunt bine-merci . acuma , nu stiu eu cat de tare se iubesc ei da' sunt longevive ... aparent se inteleg foarte bine si au si copii . depinde de oameni si de sentimente . dar in primul rand depinde de fete . sunt unele care se simt atrase mai mult de barbatii mai copti si mai experimentati , cu ceva fire albe la tample . nu-i nici o drama daca se inteleg foarte bine ... este chestie de vazut-placut ... poate si de ceva bani , normal . unele femei pana la 30-35 de ani vor barbati mai maturi , apoi dupa 35-45 incep sa traga cu coada ochiului la prospaturile de 18-20 . mare scofala , nu-i nici o noutate , secretu' lu' polichinelle . gusturile nu se discuta ...
claudio
Postat pe 20 Septembrie 2008 09:46
De la: claudio, la data 2008-09-20 09:46:01cunosc si eu 2 cupluri de genul asta cu 15-20 de ani vechime si sunt bine-merci . acuma , nu stiu eu cat de tare se iubesc ei da' sunt longevive ... aparent se inteleg foarte bine si au si copii . depinde de oameni si de sentimente . dar in primul rand depinde de fete . sunt unele care se simt atrase mai mult de barbatii mai copti si mai experimentati , cu ceva fire albe la tample . nu-i nici o drama daca se inteleg foarte bine ... este chestie de vazut-placut ... poate si de ceva bani , normal . unele femei pana la 30-35 de ani vor barbati mai maturi , apoi dupa 35-45 incep sa traga cu coada ochiului la prospaturile de 18-20 . mare scofala , nu-i nici o noutate , secretu' lu' polichinelle . gusturile nu se discuta ...



OK SA ZICEM CA MERGE 15 20 DE ANI SI CAND EA ARE 40 45 SI EL 55 60 CUM MAI ESTE TOT ASA CA IN TINERETE ? SAU ARE DREOTATE CLAUDIO
gratuit89
Postat pe 9 Noiembrie 2008 17:10
De la: claudio, la data 2008-09-20 09:46:01cunosc si eu 2 cupluri de genul asta cu 15-20 de ani vechime si sunt bine-merci . acuma , nu stiu eu cat de tare se iubesc ei da' sunt longevive ... aparent se inteleg foarte bine si au si copii . depinde de oameni si de sentimente . dar in primul rand depinde de fete . sunt unele care se simt atrase mai mult de barbatii mai copti si mai experimentati , cu ceva fire albe la tample . nu-i nici o drama daca se inteleg foarte bine ... este chestie de vazut-placut ... poate si de ceva bani , normal . unele femei pana la 30-35 de ani vor barbati mai maturi , apoi dupa 35-45 incep sa traga cu coada ochiului la prospaturile de 18-20 . mare scofala , nu-i nici o noutate , secretu' lu' polichinelle . gusturile nu se discuta ...




ei ....nici chiar asa 18-20 ani.......
nu fi rau
ninushk
Postat pe 18 Noiembrie 2008 22:09
... ei , nu sunt rau , sunt realist . sau mai bine zis un realist bolnav de optimism bine temperat ! chestiile astea nu le-am inventat eu , asta-i viata , nici sa te ascunzi cu capul in nisip ca strutzul nu-i o solutie . poti sa ai surprize neplacute ... placute insa pentru prieteni "binevoitori" ... ce vreau sa spun este ca varsta nu-i o regula in privinta sentimentelor. bineinteles , ar fi un pic jenant ca la 65-70 de ani , cand de abia-ti mai tarai basinile sa ai langa tine o vulpitza de vreo 35-40 care abia asteapta sa adormi cu nasul in castronul cu lapte ca sa-si faca de cap ... gusturile nu se discuta ... conteaza ceea ce crezi tu , nu ce cred cei din jur , atata timp cat ambii parteneri sunt fericiti ! daca vrei sa-ti deschizi inima deschide mai intai bine de tot okii ! se spune ca iubirea-i oarba dar sa fii orb in iubire este una din cele mai mari greseli pe care le poti face in viata ! trebuie sa deschizi bine de tot okii la cel pe care-l vrei , chiar daca uneori poate fi si neplacut ... si ca sa n-o mai dam de gard , da , fetelor , daca stati in dubii in legatura cu un barbat mai in varsta ca voi , de care va place foarte mult , merita sa incercati ! daca trageti lozul castigator nu aveti decat de castigat din experienta si maturitatea lui ( considerand ca a reusit sa se maturizeze complet pana la 40 de ani , ha , ha , ha ! )... "succesuri" !
claudio
Postat pe 20 Noiembrie 2008 14:58
f pertinente comentariile tale Claudio ,pe toate temele , astept sa-mi accepti prietenia vreau sa ne cunoastem mai bine , cu respect si prietenie , Dan
danplugaru2006
Postat pe 22 Noiembrie 2008 10:57
Foarte frumos spus...asa este, relatia cu un barbat mai in varsta merita incercata.Eu am avut doar de castigat de pe urma acelei relatii:omuel este manierat, educat, experimentat...Asta a fost...nu-mi pare rau...dar barbatul este medic...si stiti cum sunt ei:fustangii :P
copilfrumos
Postat pe 22 Noiembrie 2008 16:38
De la: copilfrumos, la data 2008-11-22 16:38:45Foarte frumos spus...asa este, relatia cu un barbat mai in varsta merita incercata.Eu am avut doar de castigat de pe urma acelei relatii:omuel este manierat, educat, experimentat...Asta a fost...nu-mi pare rau...dar barbatul este medic...si stiti cum sunt ei:fustangii :P




ei ...fustangiu !!!!!...doar s-a rasfatat un pic cu tine..ca deh ...bani ani .....familie la fel...ceva tinerete ii mai lipsea
ninushk
Postat pe 23 Noiembrie 2008 18:48
scuza-ma ..nu am vrut sa fiu rautacioasa ....sunt doar realista.
ninushk
Postat pe 23 Noiembrie 2008 18:50
Nu am citit tot ce s-a scris inainte, sorry. Parerea mea e ca nu sunt bune deloc relatiile in care exista diferenta de varsta si nu numai. Si nici nu isi au rostul.

Postat pe 5 Ianuarie 2009 22:28
eu n-as sta cu unu' de varsta mea nici sa ma bati
mai ales mai mic

oki, nu sunt rea, nu toti sunt la fel, dar mereu i-am gasit pe cei de o varsta cu mine foarte imaturi. Ma apropii totusi de 30 de ani si probabil peste vreo 5 ani o sa vin sa va zic altceva. Dar de varsta mea, in momentul de fata
kitty_krieger
Postat pe 5 Ianuarie 2009 22:44
cat are in cont?
ioanageorgiuADY
Postat pe 21 Ianuarie 2009 13:19
acuma sincera nu prea mai conteaza varsta dar ce este cel mai important este intelegerea dintre parteneri acuma nu sa fim nici cu unu mai mare cu 40 de ani decat noi dar sa nul iubim ci sa fim cu el pt bani mi se pare o prostie dragostea pt mine este totul iubitul meu este cu 5 ani mai mare decat mine dar ne intelegem foarte bine
kudika010221
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:51
nu sunt de acord cu relatiile cu barbati in varsta.. cum sa stai langa un mos libidinos
_dulcik_
Postat pe 7 Mai 2009 16:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"Pentru sotiile care isi provoaca sotii" 79 De la: yumy 7 Octombrie 2010 22:04
cadou 30 De la: mitura 30 Noiembrie 2009 00:15
Ziua lui de nastere!!!! 36 De la: kudika051526 13 Iulie 2009 10:43
Nu mai stiu e sa fac............ 14 De la: amanda01 11 August 2009 15:56
Cum il cuceresc, cum fac sa ii atrag atentia din nou asupra mea? 25 De la: florilory 25 Iulie 2010 23:18