Setari Cookie-uri

cat tine dragostea?

De mult timp am auzit faza k dragostea e o chestie chimica, k nu stiu ce hormon (feniletilamina, cred)incepe sa fie eliberat in creier in momentul in care te indragostesti si iti produce senzatia aceea de "indragosteala" si cantitatea s-ar termina cam in doi ani...si dupa acea perioada in care practic starea ti-ar putea fi influentata de un proces chimic, se poate vorbi de dragoste adevarata! Personal mi se pare o tampenie, ar fi chiar super naspa sa fie asa...Adika teoretic, ar trebui sa astepti 2 ani k sa vezi daca sentimentele tale si ale partenerului sunt autentice??? Sau mai e o chestie: durata dragostei depinde de sex? Adika pentru femei tine mai mult si pentru barbati tine mai putin, sau invers? Exista dragoste de o viata?
audrey
Postat pe 20 Iulie 2008 23:38
iexista....o explicatie!
nu mai pune botu' la declaratiile unor cercetatori virgini si traieste-ti iubirea cum iti vine la creer si inima!

Postat pe 21 Iulie 2008 00:16
cred ca exista dar e foarte rara....de obicei doi oameni se iubesc , si in cativa ani dragostea se transforma in respect....pakt e ca abia atunci iti dai seama cum e cu adevarat persoana de langa tine.
micky_ai
Postat pe 22 Iulie 2008 15:36
este o chestie normala ..la inceput este totul bine si frumos..apoi ...trebuie sa intretii relatia sau mai bine zis amandoi..si..daca nu faci asta..evident devine monotonie..si dupa 2 ani daca nu si mai devreme it's over..
si exista si pt o viata...dar...nu pt viata asta...

Postat pe 22 Iulie 2008 15:43
la un barbat dragostea pentru o femeie tine pana apare alta..
dracik
Postat pe 23 Iulie 2008 18:31
raspund printr-o intrebare.........:)))))) pt ce anume conteaza cat tzine dragostea? ca sa vezi cat te mai potzi bucura de ea?
adica ...defapt un soi de pesimism....... oooooohhhhhh dupa....3 ani , am sa fiu iar nefericit:))))) Asa vei uita sa traiesti...... asa ca........... traieste-o cat de la...maxim potzi..... cu toata fiintza ta fara sa te gandesti ..................... ai sa vezi......... doar asa o prelungesti.... o preschimbi din ceva frumos in ceva si mai frumos:)
Animaa
Postat pe 27 Iulie 2008 11:25
Ai fãcut o inspiratã legãturã între durata dragostei ºi a vieþii. ªtie cineva cât dureazã viaþa lui sau a altei persoane? Existã longevivi ºi situaþii în care totul se terminã brusc în ambele cazuri. Uneori suntem uimiþi cât de mult poate sã trãiascã cineva deºi nu ºi-a refuzat nicio plãcere sau cât de mult poate þine iubirea dintre doi oameni care nu au trecut doar prin momente fericite împreunã. ªansã, destin, cine ºtie? De acord cã partea chimicã trebuie lãsatã în grija chimiºtilor.
adicon
Postat pe 28 Iulie 2008 13:07
din punctul meu de vedere,dragostea dureaza atat timp kt o intretii..in sensul k dai c ai mai bun,faci compromisuri si iti pasa d ceea c vi s intampla!atat timp kt ink poti decide pt amandoi...
deeaLOVEcata
Postat pe 28 Iulie 2008 13:21
Depinde de posibilitatea de a iubi al celui pe care l-ai ales .Unii pot iubi profund , altii normal , putin sau pot face doar sex .Sa nu crezi ca daca un barbat se apropie de o femeie neaparat o "iubeste" .Poate isi omoara plictiseala .Iubirea adevarata nu moare niciodata

Postat pe 29 Iulie 2008 00:36
:)
Chicotesc!:) Buna!:) Iubirea..........de sine( a nu-ti refuza placerile , placeri ce nu ating coarda sensibila a oamenilor ce te inconjoara (aici intra si comuincarea reala)), ......aduce ca rezultanta iubirea (matura) si pt altul......, altzii....... (sufletul nu-i compatimentat asa cum este inima:).........asta inseamna sa traiesti in armonie cu tine, cu altzii, implicit cu universul........ iata....de unde longevitatea......... la modul logic.......sinteza a r suna asa......... receptivitate in fatza vietzii....... data de disponibilitatea de a evolua...... spiritual
Animaa
Postat pe 31 Iulie 2008 09:19
P.S....Adicon..........eu as lasa-o..tutusi pe seama ....alchimistilor:)(alegoria);) mai scrie-(mi)
Animaa
Postat pe 31 Iulie 2008 09:20
hmm si eu ma intreb acum cat tine dragostea?, acum 2 ani eram eu cu iubitul meu indragostiti lulea, topiti, acum .....nu stiu e trist, parca nu mai simt ca e asa apropiat de mine ca la inceput, il simt doar,,,atasat!!!Deci oare cat o tine dragostea???De ce se pierde o data cu trecerea timpului?
iubi7a_lui
Postat pe 1 August 2008 23:36
ai dreptate.
exact dupa doi ani , exact in ziua cand ti-ai dat seama ca esti indragostita , brusc pleosc trosc , a dsparut dragostea. parca ti se pune un val pe minte si gata cu dragostea.
ce mare e lumea!!!!

Postat pe 2 August 2008 00:04
dragostea tine atita timp cit este intretinuta!

Postat pe 2 August 2008 00:09
Adevaru' e ca am observat si din proprie experienta si din experienta altora ca "indragosteala" tine aproximativ doi ani. In doi ani ai timp sa vezi si partea rea,ai timp s ate plictisesti si sa te intrebi cum e altfel,ai timp sa iti dai seama de o gramada de lucruri..devine monotonie,respect sau nu ba chiar obisnuinta..
andreees
Postat pe 2 August 2008 00:32
ESTI FATA , TE-AM PRINS
CUM STAI CU VALEA?
protopa
Postat pe 2 August 2008 16:18
Pana se termina
protopa
Postat pe 2 August 2008 16:24
De la: elenatot, la data 2008-08-02 16:18:09ESTI FATA , TE-AM PRINS
CUM STAI CU VALEA?


daca citesti mai atenta, apropo, apropie-te de monitor cand o faci , ai sa vezi ca am postat dupa amatoarea de iubire cu limitator la doi ani. comentariu' era adresat ei!

Postat pe 2 August 2008 16:51
Cat tine dragostea nu stiu .... stiu doar ce traiesc eu. Si eu imi inchipuiam cu ani in urma ca atunci cand o sa ma indragostesc o sa dureze o vesnicie si ca totul o sa fie bine si frumos ... Numai ca nu e asa. Iubirea aceea nebuna de la inceput s-a transformat in altceva, in obisnuinta, in rutina ...
diana2324
Postat pe 4 August 2008 13:03
eu nu stiu daca exista iubire adevarata si sincer nici nu am chef s-o mai astept.auzi mereu povestea multor perechi k vai au stat 7 ani impreuna s-au casatorit si ce fericiti sunt acum dar astfel de situatii sunt una la un milion(sa zicem).deci ce-ar trebui sa fac?!eu zic sa imi traiesc viata sa cunosc oamenii sa ma ancorez in relatii daruind afectiune si avand incredere in cel de lg mn, fara sa am vreun regret dupa ce s-a terminat pt k numai eu stiu ce am simtit la momentul respectiv.dar stiti ce-i mai frumos???momentele euforice cand esti indragostita(din pctul meu de vedere una e sa te indragostesti sa simti fluturasii in stomac sa nu te mai gandesti la mineni si nimic in afara de el, si alta sa iubesti.pt k iubirea e un lucru mult mai responsabil,statornic si matur)asa k mai bn traieste-ti viata si bucura-te de fiecare iubire,la fiecare etapa a vietii tale!intr-un final ramai cu multe amintiri care te fac sa traiesti!
jussst_me
Postat pe 4 August 2008 14:55
Super dragut! Dragostea tine atat cat o simti, nu exista o evaluare logica, stiintifica pt asta....nu cred ca exista o scara, adica intre 2 luni si 5 ani spre exemplu :)))))))))




Cine isi uita istoria risca sa si-o repete!


Felicia_29
Postat pe 4 August 2008 15:20
Eu am trait 7 ani cu sotul meu si in tot acest timp nu am incetat sa ne iubim nebuneste..imi amintesc si acum ma trezeam noaptea si-l admiram!
Iar el desi era ofiter de marina si putea sa plece peste mari si tari (intr-o perioada cand asta era un LUX)a preferat sa stea langa mine, spund ca ma iubeste prea mult ca sa stam departe unul de altu'...!
Doar ca marea noastra iubire probabil a suparat pe "CINEVA" si ne-a despartit brutal, iar destinul a vrut sa raman vaduva la 27 de ani!
Acum am 47 si tot nu m-am casatorit, am preferat sa-mi cresc copii si sa ma mangai cu amintirea unei iubiri UNICE...
Doresc tuturor sa traiasca si sa se iubeasca...e asa de frumoasa iubirea, indiferent cat tine, un an, doi, sapte..iubiti-va !
luci_ana
Postat pe 5 August 2008 09:11
buna luci ana!fff frumos comentariul tau!sincer..mi-a cam dat fiori.nu stiu insa cate pers se pot bucura de dragostea unica,cred insa ca mai am de invatat.poate peste anii dupa ce o sa am experienta ta de viata am sa pot vb la fel k tn.insa uitandu-ma in jur la noi,tinerii de azi, tind sa cred k iubirea nu prea exista,s-a pierdut pe undeva
jussst_me
Postat pe 5 August 2008 11:00
Dragostea tine atata timp cat si barbatul si femeia dau tot ce e mai bun din ei,se daruiesc fara sa astepte sa primeasca nimic in schimb,dar nu in ultimul rand CAT EXISTA PASIUNE.Sa tariesti,sa iubesti si sa arzi
janice18
Postat pe 9 August 2008 22:04
dragostea e trecatoare......asta e:)

Postat pe 9 August 2008 22:47
Dragostea e dragoste (chimica) si iubirea e iubire. Adevarata. In momentul in care iubesti nu ai cum sa te mai vindeci deoarece iubirea nu e trecatoare. Atractia fizica (dragostea) este. Poti iubi un om chiar daca nu l-ai vazut de ani de zile, daca odata l-ai iubit cu adevarat. Si atunci, chiar si dupa ani, amintirea lui iti va provoca o bucurie interioara.. pt ca iubirea nu doare si nu are nimic de-a face cu superficialitatea. Daca ai fost doar indragostita, amintirea acelui om iti va provoca doar indiferenta sau in cel mai rau caz o mica ,, rana in orgoliu,,.

Postat pe 10 August 2008 01:09
Namaste a pus punctul pe i. Starea de indragostit, atractia initiala, e rezultatul unor procese biochimice, e dovedit stiintific. Am vazut un documentar pe Discovery,harta creierului indragostitilor, ca si simptomele si manifestarile, seamana izbitor cu cele ale bolnavilor de sindrom obsesiv-compulsiv. Psihologii si biochimistii se straduiesc sa explice de ce apare atractia si de ce se termina. Exista in numarul din Februarie 2006 al revistei National Geografic un articol foarte interesant pe tema asta.
Dar iubirea e cu totul altceva. Am citit cu multi ani in urma o butada, era cam asa: "Esti indragostita daca il vezi frumos precum Robert Redford, amuzant precum Woody Allen, destept ca Albert Einstein, sportiv ca Jimmy Connors (era prin anii 80!) si ager la minte precum Henry Kissinger. Stii ca il iubesti cu adevarat atunci cand iti dai seama ca e frumos ca Albert Einstein, sportiv ca Henry Kissinger, ager la minte precum Jimmy Connors si in general nu are nimic din Robert Redford, dar il vrei langa tine oricum."
ctl
Postat pe 10 August 2008 08:09
dar cum e sa iubesti prea mult pe cineva si aceea persoana sa nu iti raspunda cu la fel de multe sentimente,cand nu prea esti bagata in seama de catre el,zici ca pt el nici nu existi in momentul ala.sau cand el spune ca nu ar trebui sa ma intereseze ceea ce face,dar el e un idiot pt ca asa de mult il iubesc incat ma intereseaza tot ce face,nu ca sa il tin sub papuc pur si simplu ca ma intereseaza el;)el cica ma iubeste dar cateodata nu da impresia de asta.....in relatia asta am parte de multe fericire dar la fel si de multa tristete,lacrimi.daca as fi stiut ca m-ar fi facut sa sufar poate nu as mai fi intritat in jocul asta...il iubesc prea mult si nu as putea sa il las sa plece de langa mine....deci totul e frumos si bine la inceput,cam cateva luni,hai un an..cam atata ar tine si dragostea,dupa care apare obisnuinta,rar mai gasesti pers care si la 50-60 sa se mai iubeasca si sa aibe o viata frumoasa si linistita;)
_creatza_
Postat pe 10 August 2008 10:16
De la: audrey, la data 2008-07-20 23:38:34De mult timp am auzit faza k dragostea e o chestie chimica, k nu stiu ce hormon (feniletilamina, cred)incepe sa fie eliberat in creier in momentul in care te indragostesti si iti produce senzatia aceea de "indragosteala" si cantitatea s-ar termina cam in doi ani...si dupa acea perioada in care practic starea ti-ar putea fi influentata de un proces chimic, se poate vorbi de dragoste adevarata! Personal mi se pare o tampenie, ar fi chiar super naspa sa fie asa...Adika teoretic, ar trebui sa astepti 2 ani k sa vezi daca sentimentele tale si ale partenerului sunt autentice??? Sau mai e o chestie: durata dragostei depinde de sex? Adika pentru femei tine mai mult si pentru barbati tine mai putin, sau invers? Exista dragoste de o viata?

tine atita timp cit crezi in ea..astazi cam totul se bazeaza pe incredere..este incredere este totul
dolcedoll
Postat pe 10 August 2008 15:06
Corect! Asta am vrut si eu sa explic!De unde ....cica te-a prins....de ce?????????????
damosi
Postat pe 10 August 2008 15:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa dureze 1 an ...sa te plictisesti ...De Dragoste!? :( 17 De la: silionsteluta 12 Aprilie 2010 20:42
Ce ma sfatuiti ? Cum sa ii zic ca sunt maritata fara sa il pierd ? 79 De la: perce_neige 22 Iulie 2010 13:57
cu cat vorbim mai mult despre... 5 De la: milka_b 15 Noiembrie 2008 16:27
Micile rautati in cuplu - da sau nu? 3 De la: razz 12 Martie 2009 19:20
Sa ma mut cu un barbat despre care nu stiu nimic, doar pe motiv ca imi spune ca ma iubeste? 76 De la: metoujours 30 Ianuarie 2010 18:56