Setari Cookie-uri

Pt parul care se ingrasa foarte repede...un remediu,stiti?

O sa incerc si eu sa il folosesc, chiar mi se termina flaconul pe care il am acum :)
sper sa fie ok....
Multam de informatie
happy_kitten
Postat pe 22 Septembrie 2008 16:41
Buna! Si eu am avut aceasi problema ca si tine legata de parul grs,dar si caderea lui.Eu am luat Provillus,este un produs natural pentru par din Canada.Acum dupa 2 luni de tratament,nu imi mai cade parul,nici nu se mai ingrasa.....sunt foatre multumita de acest produs.Sunt niste pastile care contine multe vitamine..sunt doar din plante naturale,eu de asta am si luat..pentru ca aceste pastile sunt doar din plante..deci e ceva natural.Acum ma bucur ca am putut rezolva aceasta problema.Eu am facut comandat online situl este Provillus-women.ro,sau poti suna si la 0732448465 si acolo poti afla mai multe.Un gand frumos!
gabriela_mary80
Postat pe 22 Septembrie 2008 21:03
Existã un ºampon la pentru pãr gras la Klorane, îl poþi cumpãra din farmacii.La un moment dat va trebui sã faci pauzã,cred cã dupã vreo 6 luni.

Postat pe 24 Septembrie 2008 02:53
eu am avut pr o viata intreaga cu parul gras, dar acum la 31 de ani am reusit sa scap de acest complex si aceasta neplacere. timp de un an, dar asta se intampla acum cativa ani am folosit la spalare sampon Nivea for men. dupa ce nu s-a mai gasit woshan go pentru matreata, apoi unul pentru volum, caci avusesem si matreata pe langa par gras, deci ce sa va mai spun tot tacamul, dar cu nivea scapasem de amandoua. danul trecut mai imi faceam masti de par cu cateva picaturi de lamaie stoarse sau mandarine (citrice ce aveti la indemana prin casa) amestecate cu o banana pisata. stati cu acest amestec cam o jumatate de ora inainte sa va spalati. apoi cam o data la 3 - 4 luni imi fac parul permanent usor (stau 20 de minute cu solutia, dar cu solutie de permanenet de la Kalos. Il am foarte intins si asa am reusit sa ii dau si eu o forma. dupa spalare ii mai dau si putina spuma pe parul ud, apoi indiferent daca il usuc cu feonul sau il pun pe moate are si el o forma. pana acum catva timp statea si drept intins pe langa cap, si pe langa toate acestea se si ingrasa repede, dar niciodata nu l-am spalat mai des de 3 zile, se intensifica sebumul si atunci ajungi sa te spele de pe o zi pe alta. solutia de permanent de la Kalos nici nu imi ataca firul de par ca sa il arda. e mai usoara si exista in 2 variante pentru par vopsit si pentru par normal. eu fiind vopsita folosesc pe cea pentru par vopsit. am incercat in disperare si sa ma fac blonda, am fost vreo 4 ani blonda, dar decolorand parul il distrugi mai rau decat e. eu sunt saten deschis spre blond, dar dirul de par e foarte subtire si de aceea saracul de el decolorandu-l nu mai facea fata si intr-un timp imi si cadea, dar sa stiti ca parul cade si in perioadele de stress maxim, iar parul e primul semn de la natura in care ni se spune ca ceva nu e in regula cu organismul nostru, ca trece printr-o perioada grea... si atunci solutia o gasim tot in farmacie: antistress pe baza de plante o pastiluta pe zi. e bun ca nu da dependenta, e facut din plante, si e si ieftin pana in 5 lei flaconul de 30 de pastilute. bafta tuturor si fie cu retetele combinate de la fiecare sa facem ceva bun si sa scapam si noi o data de aceste complexe. asa sa ne ajute Dumnezeu!
mitzura
Postat pe 24 Septembrie 2008 04:18

Ehhh.. si eu am aceeasi problema si nu cred ca putem rezolva problema parului gras, ci sa o atenuam. Parul meu nu e numai gras, ci si f subtire , lipsit de volum si uneori dak nu ma spal la max 4 zile fac si matreata. Da, e tot ce imi doresc Vazand ca orice sampon as fi folosit, masti (cu galbenus, lamaie ajungand pana a ma spala cu soda sau sapun de casa) am fost la un dermatolog. Am ramas surprinsa ca dna doctor nu mi-a recomandat un produs anume, m-a sfatuit sa incerc sa nu folosesc un sampon pt par gras, ci unul pt par normal; sa incerc sa il spal de 2 ori pe saptamana si nu mai mult si ... sa fiu perseveranta in privinta sfaturilor. Insa in vara asta m-am mai confruntat si cu o alta problema , in urma sesiunii, a stress-ului am observat ca parul imi pica .. si azi .. si maine ... si trebuia sa fac ceva. Dupa ce mi-am sunat dermatologul am inceput sa imi clatesc parul cu o infuzie de urzica, brusture si foi de nuc. Asa ca in prezent ma spal cu Johnson's Baby cu levantica( din acela mov) si ma clatesc cu infuzia de mai sus. Rezultat: ma spal la 3 zile , parul nu mai cade asa de mult si nici matreata nu am. Sunt intr-fel multumita .. sper ca v-am fost de folos ... good luck !
deutza29
Postat pe 24 Septembrie 2008 10:12
Va recomand Liftex de la Wella pt par gras. Il gasiti in magazinele cu produse porfesionale sau in saloanele beauty care lucreaza cu produse Wella. la mine a functionat si de la 2 zile(de fapt ma spalam o zi da una nu)am ajuns acum la 4 zile.Pt mine e perfect.
niciperenco_20
Postat pe 24 Septembrie 2008 12:47
eu deja incercasem toate produsele din comert pana atunci.de la nivea la dove la head & shoulders, pantene si mai cred ca mai sunt vreo 10 firme de la care am incercat... parul fin care nu state de nici un fel si se simtea uleios dupa o zi... l-am rezolvat doar cu lifetex merita investitia... mai ales ca un sampon de 250 ml m-a tinut 3 luni aproape. celelalte se terminau in 3 saptamani
niciperenco_20
Postat pe 24 Septembrie 2008 12:58
buna..eu sunt Maya...si eu am o problema cu parul...mai bine zis mai multe probleme...in primul rand parul meu se ingrasa foarte repede...am incercat o multzime de sampoane pt par gras...si au ajutat intr-o oarecare masura...doar k parul meu e si vopsit...si de aici dilema:ce sa aleg?sampon pt par gras sau sampon pt par vopsit?:( samponul pt par gras e prea agresiv pt parul vopsit si isi pierde repede culoarea si stralucirea...samponul pt par vopsit e prea 'balnd' pt parul gras si nu-l curatza atat de bine precum un sampon pt parul gras....unde mai pui si k parul meu este foarte foarte lung...se deterioreaza usor...si e f gras la radacini..sar uscat si deteriorat in rest...acum ce fac?sampon pt par gras..sau cel pt par uscat si deteriorat?:(....si de park n-ar fi fost suficient..am firul de par foarte foarte subtzire..am parul fin si fara volum...nu mai stiu ce sa-i fac...adevarul e k exista cate un sampon pt fiecare dintre aceste probleme..dar...eu ce ma fac?exista unul care sa le reuneasca pe toate?NU..si atunci..care e solutzia?plsssssss..Help!!!
maya_marya
Postat pe 24 Septembrie 2008 13:48
cum pot sa scriu si eu un citat care sa apara la fiecare comentariu?
xxelena85
Postat pe 24 Septembrie 2008 13:56
garnier pt volum si spalatul parului la 2-3 zile
nickoll4y
Postat pe 24 Septembrie 2008 14:15
draga maya...ideea ar fi asha: pentru parul subtire, fin si fara volum cu tendinte spre ingrasare nu se recomanda la lungimea sa fie prea mare ci undeva pana la umeri cu o tunsoare in scari putin filata ca sa capete volum.acelasi lucru l-am patit si eu. asha ca am renuntat la parul foarte lung si acum nu mai am probleme. iar ca sampon am spus si mai sus... e foarte bun pt ca este sampon profesional si acestea sunt mult mai concentrate comparativ cu cele pe care le gasesti peste tot pe piata romaneasca... am intrebat si dermatologi si stilisti. asha ca bafta in lupta ta cu parul
niciperenco_20
Postat pe 24 Septembrie 2008 16:29
cand esti stresata foarte tare si foarte mult incearca sa iei o pastiluta pe zi de pastilute antistress. se iau de la farmacie fara prescriptie medicala si sunt pe baza de plante. ce e mai important decat orice nu dau somnoleta si dependenta, dar te mai ajuta sa pui la spate stressul cotidian.
mitzura
Postat pe 24 Septembrie 2008 18:53
eu recomand gama Herbosophy..se gasesc in orice farmacie Sensi Blue, sunt sampoane,balsamuri si masti pentru orice problema- volum, caderea parului, stralucire, par gras
si va garantez ca o sa va placa
adri_adriana
Postat pe 24 Septembrie 2008 19:32
MA GANDEAM EU SA MA UIT PUTIN PE FORUM SA VAD DACA GASESC O SOLUTIE PT. PARUL MEU CARE SE INGRASA F. REPEDE SI MIE NU-MI PLACE ASPECTUL NEINGRIJIT SI TIN SA VA MULTUMESC PT. SFATURI.SI EU FOLOSESC CLEAR ,IMPOTRIVA CADERII PARULUI DAR TOT LA 2 ZILE IL SPAL ASA CA VOI INCERCA PRIMA DATA CU TINCTURA DE URZICA.
agadana2
Postat pe 25 Septembrie 2008 16:26
Nu spalati des parul, cu cat il spalati mai des cu atat mai gras va fi. Normal parul se spala la 5-7 zile.
Incearca masti naturale care ajuta mult:
pt par gras:
- o lingura de miere de albina
- 2 galbanusi de ou
- o lingura de masline
- o lingura mare de zeama de lamaie
- 2 linguri de coniac sau vodca (tarie de 40 grade)
Se amesteca si se pune pe par de la radacina parului. Se tine minim 2 h. Se clateste f bine cu apa calda, nu fierbinte.

Daca va intereseaza o solutie mai puternica pt caderea, intarirea parului e Yuda Pilatory, aveam de vanzare, la momentul dat nu mai am, s-au terminat, dar am sa am peste 15 zile, daca o sa te intereze scrie-mi pe email: merycamerzan@yahoo.com

Bafta multa!!!!
merycam
Postat pe 26 Septembrie 2008 01:13
eu clatesc cu apa rece pentru luciu si volum... asta ma ajuta sa nu dea impresia ca e 'gras'. si alternez sampoanele. fiecare maxim 2 saptamani. garnier fructis, pantene pro-v, johnson's baby in general.
Laurelin
Postat pe 7 Octombrie 2008 23:11
ladies....

in ultima vreme am incercat sa imi spal parul doar de 2 ori pe saptamana, sa il fortez putin ca il spalam prea des. Pt ca am o problema si cu cadeara lui am luat de curand revalid sampon si balsam.sper sa fie bun o sa va tin la curent, mi s-a spus ca a avut efect, macara daca tot e gras sa nu mai cada:))
zi usoara la toata lumea...
happy_kitten
Postat pe 9 Octombrie 2008 09:09
Buna. Si eu am avut probleme cu parul care se ingrasa foarte repede,am incercat multe sampoane,creme pastile ..tot ce se putea,mai ales ca mi se ingrasa la 2 zile.Acum mi a recomndata cineva Provillus-women,sunt niste pasile ,care se ia una pe zi dimineata,sunt din plante naturale.Parul se ingrasa si de la sampoane ,pentru ca ,contin chimicale si afecteaza parul.Acum eu nu mai am probleme legate de ingrasarea parului,cu tratamentul cu provillus am scapat de aceasta problema.Acum sunt multumita,pentru ca am reusit sa scap de aceasta problema.Acum ma spal doar o data pe saptmana,nu imi mai cade parul,nu mai am parul gras,nu mai am deloc probleme .
gabriela_mary80
Postat pe 13 Octombrie 2008 11:02
Buna. Eu am folosit acest produs si la mine a dat rezultate, acum sunt multumita.Produsul se numeste Provillus women,este natural ,se ia 2 pastile pe zi dimineata cu suficenta apa,adica o cana de apa plina. Este un produs natural,din plante,eu am facut comanda online,ptr ca in farmacii nu se gaseste,este adus din afara. Daca doresti mai multe informatii,te ajut cu cea mai mare placere,id meu este gabriela_mary80
gabriela_mary80
Postat pe 13 Octombrie 2008 11:24
Buna,eu iti recomand mai intai sa tratezi problema legata de parul gras,si pentru ca iti vopsesti parul,iti cade si se ingrasa mai rau.Acum depinde si ce fel de vopsea folesti,dar e bine ca dupa vopsire sa foloseti un tratament pentru par.Eu am folosit provillus-women, sunt niste pastile naturale,doar din plante,acum nu mai am probleme deloc,si sunt f multumita.Eu m i ma vopsit parul o singura data.,de atunci nu imi mai vopsesc parul ,desi toata lumea imi spune ca am un par frumos.Mie imi cadea f mult,ma ingrozeam dupa ce faceam baie si vedeam cada plina cu par,dar acum am reusit sa rezolv aceasta problema,acum nu imi cade parul,nu se mai ingrasa,si am mai mult voloum.Daca doresti mai multe informatii,id meu este gabriela_mary80 si te ajut cu cea mai mare placere
gabriela_mary80
Postat pe 13 Octombrie 2008 11:36
gabriela mari_80 pot sa iau si eu id -ul tau pentru unele sfaturi despre problemele parului....?
ad__83
Postat pe 13 Octombrie 2008 16:20
Samponul Clear pt par gras este foarte bun....dar combinati l cu zinc, seleniu si fier de la Harmony sau de la Provita. Acum ma spal pe cap odata la 7 zile. E fantastic , nici nu mi vine sa cred...dar zincul si seleniul diminueaza foarte mult seboreea , iar Clear este recomandat pt acest gen de probleme (desi este mai scump)
aisuca
Postat pe 14 Octombrie 2008 09:15
incercati sampoanele naturale Krauter cu urzica pt. par gras, cu musetel pt par vopsit, din plante pt matreata sau sampoane BIO Logona pt par vopsit, antimatreata, regenerant, balsam tratament.
carolinasanda
Postat pe 16 Octombrie 2008 14:23
MAI INCERCATI SI CU NIVEA HAIR CARE ANTI-SEBUM.AM INCEPUT SA IL FOLOSESC SI EU SI MI SE PARE EFICIENT.
agadana2
Postat pe 26 Octombrie 2008 08:11
eu am inceput sa folosesc revalid de vreo 2 sapt si e f bun ma spal de 2 ori pe sapt pe cap sis unt f multumita
:)
happy_kitten
Postat pe 26 Octombrie 2008 16:35
mai sincer cele mai sanatoase mi se par remediile naturale, DAR si ca orice lucru in viata are si un dar, nu am rabdare sa le amestec sa ma spal sa ma mazgalesc cu galbenusuri de ou, sa stau cu orele cu ele in cap si asa ca, folosesc produse din gama Vichy, pentru ten par absolut orice, si sunt foarte multumita, eu am si ten gras si par gras, si pentru fata folosesc crema antiimperfectiuni impreuna cu gelul de curatare si pentru par din gama pt volum cel portocaliu, mai nou incerc si tratamentul pentru caderea parului si functioneaza, acum difera de la persoana la persoana, cel mai practic e sa incerci din astea multe cate poti si sa vezi care merge cu ph-ul tau cel mai bine.
Eu deocamadata mam oprit la Vichy. La fel in spal la 2 zile , chiar o zi si jum, pt ca nu pot sa merg la birou cu parul uleios, am incercat si sfatul sa nul spal asa de des sal prin in felurite cocuri si freze sa nu se observe atat de tare dar nu ma ajutat cu nimic, poate nu am rezistat destul de mult:D
ctwmn
Postat pe 29 Octombrie 2008 18:31
Si eu am parul tot asa gras si era si lipsit de volum si rar.De la un timp folosesc Petrole Hahn de la EugenePerma,antimatreata/par gras, si mi se pare ca da rezultate cel putin acum are volum cat de cat,este foarte fin si nici nu se mai ingrasa asa repede:)
isa_bella
Postat pe 3 Noiembrie 2008 20:14


Cea mai buna solutie : Sa te clatesti cu ceai din frunze de nuc (toamna) sau cu ceai din coji de nuci.Clatirea cu ceai sa fie ultima.
Trbuie sa te stergi cu un prosop mai vechi (se va pata)
marianaana
Postat pe 7 Decembrie 2008 06:38
Salut.Pentru rezultate remarcabile va propun samponul de Protinique.Rezultatele se vad de la primele spalari.Va pot oferii si alte produse de tratament pt toate tipurile de par.Informatii:allexia55@yahoo.com.Produsele sunt naturale(ecologice)
allexia55
Postat pe 8 Decembrie 2008 09:33
eu folosesc sampoanele din gama satinique de la amway si sunt excelente in primul rand trebuie sa ai grija de pielea capului ca aici sunt problemele detalii iuliana_oancea_2006
iulianaaa
Postat pe 8 Decembrie 2008 18:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
kallos ? 53 De la: balrog 14 Martie 2011 13:08
schimbari radicale pt par... 30 De la: dydy88 12 Februarie 2016 17:42
placa de par 17 De la: balrog 14 Martie 2011 13:39
Vopsea de par: roscat cu aspect natural 1 De la: vulturash 8 Iunie 2011 13:07
Revenire la culoarea naturala 2 De la: alexandragru 3 Ianuarie 2016 17:11